Yunanistan’a yeni gelenler için bilgi


Eğer ilk Kabul ve Kimlik Tespit prosedürlerinden geçiyorsanız (Midilli, Sakız, Sisam, Kos (İstanköy), Leros, Evros)

  1. Halk sağlığı nedenleriyle, Yunanistan’a girdiğinizde ve bir ilk Kabul ve kimlik tespiti merkezine vardığınızda, COVID-19 için test edileceksiniz ve testiniz pozitif çıkarsa, Yunan sağlık yetkililerinin talimatına göre birkaç gün karantinaya alınacaksınız.
  2. Karantinasüresince COVID-19 önlemetedbirlerineuyulmalıdır:

Diğer kişilerlearanızdakiazamimesafeyikoruyunuz

Ellerinizi düzenli olarak yıkayınız

birmasketakınız

  1. Karantina sırasında bir doktorla görüşme isteme hakkınız bulunmaktadır; bunu bildirmek için tesisin sağlık personeliyle derhal görüşmeyi talep edin:

Eğer tıbbi veya psikolojik bir sorununuz varsa

Eğer ilaç tedavisine ihtiyacınız varsa

Eğer son 72 saat içinde cinsel istismara uğradıysanız

Eğer ateşiniz varsa, öksürük veya nefes almakta zorluk yaşıyorsanız

Eğerçocuksanız ve yalnızsanız,yanınızda ebeveynleriniz yoksa

Eğer hamileyseniz

Eğer herhangi bir temel eşyaya ihtiyacınız varsa, lütfen İlk Kabul ve Kimlik Tespit bölümündeki personeli bilgilendirin.

Acil bir durumda veya kendinizi güvende hissetmiyorsanız, Polise ve İlk Kabul ve Kimlik Tespit Hizmetlerine bildirin.

  1. Irkınız, dininiz, siyasi görüşünüz, uyruğunuz veya belirli bir sosyal gruba mensubiyetiniz nedeniyle can güvenliğinizden endişe ettiğiniz için veya savaş veya şiddet nedeniyle ya da ayrımcılığa uğramaktan veya ciddi zarar görmekten korktuğunuz için ülkenize dönmekten korkuyorsanız, sığınma talebinde bulunma hakkına sahipsiniz.

Eğer sığınma başvurusunda bulunmak istiyorsanız, kayıt esnasında Yunan makamlarını Yunanistan’da sığınma talebinde bulunmak istediğinize dair bilgilendirin.

Yetkililer iltica başvurunuzu hemen işleme koyacak, ülkenizi ve Türkiye’yi neden terk ettiğinizi soracak ve  birkaç gün içinde iltica mülakatınız yapılması için randevu almanız sağlanacaktır.

 İltica prosedürü ücretsiz ve gizlilik esasına dayanmaktadır.

  1. Kaydınızı yaptırdıktan sonra, bazı yerlerde Kapalı Denetimli Ada Tesislerin bir parçası olan İlk Kabul ve Kimlik Tespit Merkezinde kalacaksınız.

Tesislere giriş ve çıkışlar Yunan makamları tarafından kontrol edilmektedir.

Mülakatınıza hazırlanmak için ücretsiz hukuki danışmanlık hakkına sahipsiniz.

Ayrıca, prosedürün her aşamasında, genellikle masrafları size ait olmak üzere bir avukata danışma hakkına da sahipsiniz. Size ücretsiz olarak yardımcı olabilecek kuruluşlar olabilir, ancak bu bulunduğunuz yere bağlıdır: Bulunduğunuz yerdeki seçenekler hakkında bilgi almak için yerel UNHCR ofisinizle iletişime geçin (UNHCR ile nasıl iletişime geçeceğinize dair seçenekler için, tuşlayın ve 10’a gönderin)

Temyiz aşamasında (ilk ret kararından sonra) destek için bu bağlantı üzerinden ücretsiz hukuki yardım başvurusunda bulunabilirsiniz:

https://applications.migration.gov.gr/apps/type-7-applications/create?locale=en


Kabul ve kimlik Teyit prosedürlerinden geçmediyseniz

Kabul ve Kimlik Teyit prosedürlerinden geçmediyseniz, bir digital platform aracılığıyla iltica başvurunuzu kayıt etmek için bubağlantıdan randevu ayarlayabilirsiniz.

Platform İngilizce, Arapça, Farsça, Dari, Urduca, Peştuca, Türkçe ve Kurmanci dillerinde hizmet vermektedir.

Kayıt Randevuları 1 Eylül 2022’den itibaren anakarada Attika’daki Malakasa’ da ve Kuzey Yunanistan’da Selanik yakınlarındaki Diavata’da bulunan Merkezlerinde başlamıştır. Bulunduğunuz yere bağlı olarak ikisi arasında seçim yapabilirsiniz.

Randevu talebinde  bulunmak için bir iletişim e-posta adresi vermeniz gerekeceğini lütfen unutmayın. Başvurunuzu tamamladığınızda, seçtiğiniz kayıt noktasında hazır bulunmanız için bir randevu (Gün ve Saat) belirlenecek ve kayıt olduğunuz e-postaya bir kanıt mesajı alabileceksiniz. İltica Kayıt  başvurusu, başvuru sahibinin tüm aile üyeleri için ortaktır. Yetişkin sayısını ve reşit olmayanların sayısını ayrı ayrı doldurarak talebinize en fazla 8 aile üyesini dahil edebilirsiniz.

Planlanmış bir randevudan sonra kayıt noktasına gidememeniz durumunda, daha fazla uzatma olasılığı olmaksızın 2 kez daha yeniden planlayabilirsiniz.  İki merkezdeki kayıt süreci 1 ıla 25 gün arasında sürecektir ve bu süre zarfında  merkezde kalmanız gerekebilir. Konaklammanız sırasında, kayıt süreci boyunca süze destek olmak üzere tercümanlar hazır bulunacaktır. Günde üç kez yemek verilecektir. İki  merkezde sunular hizmetler hakkında daha fazla bilgi için Göç ve İltica Bakanlığı’nın web sitesine buradan ulaşabilirsiniz (yanlızca yunanca ve ingilizce).

https://migration.gov.gr/en/ris/perifereiakes-monades/domes/kyt-malakasa/


Yunanistan hakkında genel bilgiler

Yunanistan’ın iklimi çok güneşli, ılıman sıcaklıklar ve sınırlı yağış ile Akdeniz iklimidir. Ülkenin coğrafi konumu ve anakara ile deniz bölgeleri arasındaki dağılım nedeniyle büyük farklılıklar göstermektedir.

Yaz aylarında sıcak ve kurak günlere genellikle serinletici mevsim rüzgarları eşlik ederken, dağlık bölgeler genellikle daha serindir.

Ovalarda kışlar biraz buz ve karla birlikte ılık geçer, ancak dağlar genellikle karla kaplıdır.

YunanistanAvrupaBirliğiüyesibirülkedir ve tekparabirimiolanEuro’yukullanmaktadır.

Bankalar ve kamu hizmetleri genellikle Pazartesi’den Cuma’ya 08:00-14:00 saatleri arasında açıktır. Mağazalar genellikle Pazartesi-Çarşamba-Cumartesi günleri 09:00-15:00, Salı-Perşembe-Cuma günleri ise 09:00-14:00 ve 17:00-20:00 saatleri arasında açıktır.