Son Duyurular

Atina’da ücretsiz Göz kliniği! 14-20 Aralık 2023

Light Without Borders ve OneSight Essilor Luxottica Foundation Sivil Toplum Kuruluşları, UNHCR, Vairamoglou S.A. ve Sınır tanımayan Doktorlar ile işbirliği içinde, yasal statülerine (mülteciler, sığınmacılar, göçmenler, vb.) ve yaş durumlarına bakılmaksızın ihtiyaç sahipleri için Atina’da ücretsiz bir göz kliniği kuracaktırlar. Klinikte her hastanın ihtiyacını belirlemek üzere bir göz muayenesi yapılacak – muayene sonucunda ihtiyacı olanlara ücretsiz gözlük sağlanacak. Ayrıca daha ayrıntılı uzman göz muayenesi ve ameliyat imkanı da bulunmaktadır.

Katılmak için ekteki formu https://shareyougo.com/U6WI8Cam doldurmanız ve e-posta yoluyla [email protected] adresine göndermeniz gerekmektedir.

Formu doldurmak için yardıma ihtiyacınız varsa, UNHCR ile +302162007800 veya [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz: UNHCR ekibi Arapça, Dari/Farsça, Fransızca, İngilizce, Yunanca, Soranice, Rusça ve Ukraynaca bilmektedir.


Dişişleri ve Göç ve İltica Bakanları, sadece üçüncü ülke vatandaşı veya Yunanistan’a refakatsız çocuk olarak gelen vatansız bir kişi olmanız durumunda ve 23 yaşından önce bir Yunan okulunda en az üç yıllık ortaöğretimi başarıyla tamamlamış olmanız halinde 10 yıllık oturma izni alma imkanı getirmiştir.

Bilmeniz gerekenler:

Bu özel ikamet iznine başvurmak için birkaç temel belgeye ihtiyacınız olacaktır.

• Hak sahibinin Yunanista’a refakatsiz bir çocuk olarak girdiğini gösteren devlet makamları tarafından düzenlenmiş bir belge. Bu belge aşağıdakiler tarafından düzenlenmiş olmalıdır:

a) İltica Servisi veya

b) Kabul ve Kimlik Tespit Servisi, veya

c) Göç ve İltica Bakanlığının Hassas ve savunmasız Vatandaşlar ve Kurumsal Koruma Genel Sekreterliği veya

d) Yunan Polisi,

  • Kişinin Ülkede kesintisiz olarak iki (2) yıldan fazla bir süre kaldığına dair beyanı.
  • Yirmi üç (23) yaşına ulaşmadan önce Yunanistan’da bir Yunan okulunda en az üç (3) sınıf ortaöğretimi başarıyla tamamladığına dair sertifika.

Dişişleri ve Göç ve İltica Bakanlarının 10 yıllık oturma izni verilmesine ilişkin yeni açıklamasına göz atın.


SAHTEKARLIK KONUSUNDA BİLGİLENDİRME

26 Mayıs 2022

Acaba son zamanlarda aşağıdaki Telegram davetiyesini aldınız mı?

Dikkatlice gözatın. Cevabınız evet ise, bunun bir SAHTEKARLIK olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Cevabınız hayır ise, böylesi bir mesaj konusunda dikkatli olunuz.

İltica başvurucuları ve mültecilerin bildirdiklerine göre, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği amblemini kullanan ve Yüksek Komiserlik adına çalıştığını belirten bir Telegram kanalına kayıt olmak için böylesi bir davet aldıklarını bildirmektedirler.

Bu bir SAHTEKARLIK’tır ve Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği’yle bir alakası bulunmamaktadır.

Yunanistan’daki Yüksek Komiserliğin resmi iletişim kanalları aşağıdaki gibidir:

Yüksek Komiserliğin tüm hizmet ve aktiviteleri ücretsizdir. Yüksek Komiserlik veya ilişkide olduğu herhangi bir meslektaşı tarafından hiçbir şart ve koşulda, hizmetler için bir ücret ödemeniz istenmez. Kayıt olmanız, kaldığınız yerin değiştirilmesi veya başka hizmetler konusunda size yardımcı olacağını söyleyip ücret talep eden hiçkimseye inanmayınız.

Hatırlayınız: Polis için 100 veya Elektronik Suçlar Kovuşturma Merkezi için 11188 ve 2144027860 telefonlarından iletişime geçebilirsiniz.


Uyarı: Yunanistan İltica Bürosu ile bir randevu için Skype dolandırıcılığı

Sahte SKYPE hesaplarının sığınmacıları Yunanistan’a İltica Bürosu ile iletişime geçtiklerini düşünmeleri için yanıltmak için kullanıldığını biliyoruz.

• tüm iltica hizmetlerine erişim, SKYPE dahil  tamamen ücretsizdir.

• İltica Bürosunun resmi personeli bu randevular için hizmet veya para alışverişi talep ETMEZ.

• Bu dolandırıcılığın kurbanı olduysanız, sizi yerel polis makamına şikayette bulunmanızı öneririz.

Yunanistan İltica Bürosu için SADECE doğru SKYPE hesabı burada bulunur:

https://migration.gov.gr/wp-content/uploads/2020/08/skype_program-11.8-επικαιροποιημένο_compressed-1.pdf

Announcement as of September 2020, please check if newer announcements have been uploaded in the Greek Asylum Service website