Nakit Yardımına Erişim

1. Almış olduğunuz ödemeye ilişkin bilgilendirme

 1. Göç ve İltica Bakanlığı’nın planına göre, Yüksek Komiserlik’in mali yardım programı Eylül 2021’in sonunda tamamlanacaktır. Kartınıza gelen para Yüksek Komisyon’dan yapılan son ödemedir. 1 Ekim 2021’den itibaren iltica başvuru sahiplerinin temel ihtiyaçlarını karşılamak için sağlanacak yardımlardan Yunan makamları sorumlu olacaktır.
 • Göç ve İltica Bakanlığı, mali yardım tutarlarının aşağıdaki şekilde değiştirildiği bir karar (Bakanlık Kararı 115202 / 26.07.2021) yayınladı:
Gıda yardımı sağlandığında
Ailenin büyüklüğüMiktar
18 yaş üstü 1 kişi75 avro
Çift (karı koca) veya bir çocuklu tek ebeveyn135 avro
Üç kişiden oluşan bir aile 160 avro
Dört kişiden oluşan bir aile210 avro
Gıda yardımı SAĞLANMADIĞINDA
Ailenin büyüklüğüMiktar
18 yaş üstü 1 kişi150 avro
Çift (karı koca) veya bir çocuklu tek ebeveyn270 avro
Üç kişiden oluşan bir aile 320 avro
Dört kişiden oluşan bir aile420 avro

Yukarıdaki değişiklikler 26.07.2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu nedenle aldığınız miktar önceki ödemelerinize göre daha düşük olabilir (eğer iki kişiden oluşan bir aileniz varsa ya da aileniz 5’ten fazla kişiden oluşuyorsa).

 1. Devletin sorumluluğunda faaliyet gösteren yapılarda ikamet eden ve yetkili devlet makamları tarafından yukarıdaki Bakanlık Kararı uyarınca hassa gruplar için belirlenmiş kriterleri karşıladığı değerlendirilen uluslararası korumadan faydalanan kişiler (mülteci statüsü ve ikincil koruma statüsü tanınmış olan kişiler) bir aya (Ağustos için)tekabül eden miktarı aldılar.
 1. Devletin sorumluluğunda faaliyet gösteren yapılarda ikamet eden sığınmacılar, iki aya tekabül eden miktarı (Ağustos ve Eylül ayı için) aldılar. Bu nedenle, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan ve Ağustos ayında yapılan bu ödeme, Hükümet programı devralana kadar Yüksek Komiserlik tarafından yapılan son ödemedir.
 1. Devletin sorumluluğunda faaliyet gösteren yapılarda ikamet etmeyen ve konut başvuruları hala devam etmekteyken Göç ve İltica Bakanlığı’ndan mali yardım talep edilen sığınmacılar, üç aya tekabül eden bir miktarı, yani geriye dönük olarak Temmuz ayı için ve Ağustos ile Eylül ayları için ödeme aldılar.
 1. Yüksek Komiserlik’in ön ödemeli kartlarının 15 Eylül 2021 tarihinde devre dışı bırakılacağını hatırlatırız. Kartlardaki paraların 15 Eylül 2021 tarihinden önce çekilmesi gerekmektedir
 1. Kartınızın kaybolması, çalınması veya hasar görmesi durumunda hemen mali destek yardım hattı veya kaldığınız yerdeki kabul/barınma merkezinin mali yardım hizmet masası ile iletişime geçmelisiniz. Kayıp kartların yenileriyle değiştirilmesi Ağustos ayı sonuna kadar mümkün olacaktır, buna rağmen yaşadığınız yere bağlı olarak, Yüksek Komiserlik’in mali yardım programı ortaklarının barınma merkezlerini hangi tarihlerde ziyaret edeceklerini öğrenmek için barınmanızdan sorumlu merkeze/yapıya sorup öğrenmeniz gerekecektir. Mali destek yardım hattı, 15 Eylül’den, yani kartların devre dışı bırakıldığı tarihten sonra sorun giderme hizmetleri sunmayacaktır. Sizden kartınızı her zaman güvenli bir yerde saklamanızı rica ediyoruz.

2. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin ESTIA mali yardım programının sona erdirilmesine ilişkin Soru ve Cevaplar 
(16 Temmuz 2021’den itibaren)

S: ΒΜ Yüksek Komiserliğinin mali yardım programı sonlandırılıyor mu?

C: Evet, Göç ve İltica Bakanlığı’nın planına göre, BM Yüksek Komiserliğinin mali yardım programı Eylül 2021’in sonunda tamamlanacak. 1 Ekim 2021’den itibaren iltica başvuru sahiplerinin temel ihtiyaçlarını karşılamak için sağlanacak yardımlardan Yunan makamları sorumlu olacak. 

S: Yüksek Komiserlik’ten ne zamana kadar mali yardım alacağım?

C: Yüksek Komiserlik’in son ödemesi Ağustos ayı başlarında yapılacak ve miktar Ağustos ve Eylül olmak üzere iki ayı kapsayacak.

S: Yüksek Komiserlik’in nakit kartları iptal mi edilecek?

C: Evet, Yüksek Komiserlik’in ön ödemeli kartları 15 Eylül 2021’de iptal edilecektir. Kartlardaki paralar 15 Eylül 2021 tarihinden önce çekilmelidir. Yüksek Komiserlik, SMS yoluyla kart sahiplerine kartların iptal edileceği tarihi hatırlatan düzenli hatırlatma mesajları gönderecektir.

S: Kartımı kaybedersem ne yapmalıyım?

C: Kartınızın kaybolması, çalınması veya hasar görmesi durumunda hemen mali destek yardım hattı veya kaldığınız yerdeki kabul / barınma merkezinin mali yardım hizmet masası ile iletişime geçmelisiniz. Kayıp kartların yenileriyle değiştirilmesi Ağustos ayı sonuna kadar mümkün olacaktır, buna rağmen yaşadığınız yere bağlı olarak, BMMYK mali yardım programı ortaklarının barınma merkezlerini hangi tarihlerde ziyaret edeceklerini öğrenmek için barınmanızdan sorumlu merkeze/yapıya sorup öğrenmeniz gerekecektir. Mali destek yardım hattı, 15 Eylül’den, yani kartların devre dışı bırakıldığı tarihten sonra sorun giderme hizmetleri sunmayacaktır. Sizden kartınızı her zaman güvenli bir yerde saklamanızı rica ediyoruz.

S: Nakit kartımla ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsam ne yapmam gerekiyor?

C: Mali destek yardım hattı ile iletişime geçiniz. Yüksek Komiserlik’in ön ödemeli kartlarının 15 Eylül 2021’de iptal edileceğini ve kartlarda kalmış olabilecek tüm miktarı/parayı bu tarihten önce çekmeniz gerektiğini lütfen unutmayın.  

S: Mülteci olarak Yunanistan’a henüz ulaştım, maddi destek almak için nasıl kayıt yaptırabilirim? 

C: Devlete ait resmi bir konaklama tesisinde ikamet ediyorsanız, o yapıyı yöneten organ, orada bulunduğunuzu Yüksek Komiserliğe bildirecektir. Bu yapılar, açık kabul merkezleri, İlk Kabul ve Kimlik Teyit Merkezleri (KYT), ESTIA konut programı ve Bakanlık ile işbirliği yapan anlaşmalı pansiyonlardır. 20 Temmuz 2021’den sonra mali yardım için yeni kayıt alınmayacaktır. Hükümetin kararına göre, mali yardım sadece, yukarıda belirtilen Yunanistan makamları tarafından tanınan resmi kabul/konaklama yapılarında barınan iltica başvuru sahiplerine ve sığınmacılara sağlanacaktır. Resmi bir konaklama tesisinde kalmak için başvuruda bulunmak istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıda bulabileceğiniz başvuru talimatlarını takip etmelisiniz https://help.unhcr.org/greece/living-in-greece/access-to-cash-assistance/ (2. Bölüm). 

S: Açık kabul / konaklama yapısında yaşıyorum. BMMYK mali yardım programı ortaklarını bu barınma merkezlerini ne hangi tarihe kadar ziyaret edecek?

C: BMMYK ortakları, teknik destek için Ağustos ayının sonuna kadar ülke içindeki tesisleri ziyaret etmeye devam edeceklerdir, ancak 20 Temmuz’dan itibaren yeni kayıt alınmayacak veya yeni kart verilmeyecektir. Kaybolmuş nakit kartlarını değiştirmek mümkün olabilecek, ancak BMMYK ortakları yalnızca belirli tarihlerde açık barınma tesislerini ziyaret edeceklerdir. BMMYK ortaklarının barındığınız merkezi/yapıyı ilgilendiren ziyaret programını bildiğinizden emin olunuz ve lütfen kartlarınızı güvende tutunuz.

S: Ekim 2021’den sonra mali yardım almaya devam etmek için ne yapmam gerekiyor?C: Yunan makamları Yüksek Komiserliğe, temel ihtiyaçların karşılanabilmesi için yapılacak yardımın gelecekte nasıl sağlanacağı hakkında daha fazla bilgiyi sağladığı anda, Yüksek Komiserlik bu bilgileri hemen detaylı bir şekilde paylaşacaktır. 

3.Bağımsız iskan eden iltica başvuru sahiplerine yönelik maddi yardımın kesilmesiyle ilgili soru ve cevaplar (8 Haziran 2021)

S: İltica başvuru sahibiyim ve bağımsız iskan ediyorum (herhangi bir barınma tesisinde kalmıyorum), almakta olduğum maddi yardım kesilecek mi?

C: İltica ve Göç bakanlığından yapılan duyuruya göre, 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren, bağımsız bir şekilde iskan eden (yaşayan) iltica başvuru sahiplerine maddi yardım sağlanmayacaktır. Bunun sonucu olarak son ödeme Haziran 2021 için olacaktır.

S: Tarafıma sağlanan maddi yardım olmadan hayatımı idame ettirecek araçlara sahip değilim, şimdi ne yapmam gerekir?

C: İltica ve Göç Bakanığının kararına göre, maddi yardım sadece, Yunan makamları tarafından tanınan ve iltica başvuru sahiplerine mahsus barınma tesisilerinde kayıtlı olan iltica başvuru sahiplerine sağlanacaktır. Bunlar açık Kabul tesisleri, Kabul ve Kimlik tespit Merkezleri, ESTIA barınma programı ve aynı zamanda Bakanlıkla işbirliği halinde olan konuk evi tesisleridir. Bu tesislerden herhangi birinde kalmak için başvurabilirsiniz. Konuk olarak herhangi bir tesise kayıt olduğunuz andan itibaren maddi yardım için seçilme imkanına sahip olacaksınız. 

S: Herhangi bir barınma tesisine kayıt olup orada ikamet etmeyerek maddi yardım alabilirmiyim?

C: Hayır. Barınma tesisinde kalmanız gerekir. Her ay barınma tesisi, orada bulunduğunuzu  tespit edip bunu teyit ettikten sonra maddi yardım alma hakkına sahip olacaksınız.

S: Barınma başvurusu için nereye ve nasıl başvuru yapabilirim?

C: Şehrinizde hizmet veren bir MKO / STK (Sivil toplum kuruluşu) veya KEM / MHM (Göç Hizmet Merkezi)’ne başvuruda bulunabilirsiniz bu Atina ve Selanik’te bulunan maddi yardım merkezlerini de içermektedir. Aşağıdaki internet bağlantısından başvuru sahiplerine hizmet veren sivil toplum kuruluşlarını bulabilirsiniz https://help.unhcr.org/greece/where-to-seek-help/other-services/. Koronavirus (COVID-19) sebebiyle uygulanan kısıtlamalar dolayısıyla, randevu almak ve barınma başvurunuz konusunda size yardımcı olup olamayacakları konusunda soru sormak için kendileriyle telefon yoluyla iletişime geçmeniz tavsiye olunur. Uzak bir bölgedeyseniz yakınınızdaki açık kabul merkezine giderek bilgi edinebilirsiniz.

S: Elektronik olarak başvuruda bulunabilirmiyim? Başvuruyu tek başıma yapabilmem için herhangi bir platform varmıdır?

C: Hayır, başvurular direk iltica başvuru sahipleri tarafından değil, intikallerle ilgili özel platformda kayıtlı olan kuruluşlar tarafından yapılabilir. Bu kuruluşlar barınma başvurunuzu doldurmak için, iletişim dili ve medeni halinizi de içeren birtakım kişisel bilgileri talep edecektir.  Bölgenizdeki kuruluşlara telefon ederek randevu almanız rica olunur.

S:  Bazı sorunlar yaşıyorum ve başkalarıyla aynı yerde kalmaktan korkuyorum. Ne yapmam gerekir?

C: Özel durumunuz göz önünde bulundurulucaktır. Adınıza barınma başvursunda bulunacak kuruluşa, yaşadığınız durumun özel karakteristiklerini, iletişim dilini, eğer varsa özel ihtiyaçlarınızı, medeni halinizi / ailevi durumunuzu ve eğer varsa endişe duyduğunuz konuları, anlatmanız gerekir. Göç ve İltica Bakanlığı, açık kabul merkezlerinde veya ESTIA barınma programının herhangi bir dairesinde, tüm kişisel karakteristikleri değerlendirerek, size en uygun barınma mekanı bulabilmek için elinden geleni yapacaktır. 

S: Yaşadığım semtte arkadaşlarım var, çocuklarım burada okula gidiyor. Buraya yakın olan uygun bir barınma mekanı verilecekmidir?  

C: Bu kesin değildir. Yaşadığınız bölge göz önünde bulundurulacaktır fakat başka bir bölgede sizlere barınma mekanı sağlanabilir. Bir barınma tesisinde size yer verilmesi durumunda, tesiste sizlere destek sağlayacak merciler/makamlar bulunacaktır.

S: Barınma başvurusunda bulunduğum takdirde ben veya ailem için barınma yerinin bulunup bulunmadığından beni kim haberdar edecektir?

C: Sizlere barınma başvurunuzu yapmanızda yardımcı olacak kuruluş. Bu yüzden kuruluşa sizlerle iletişime geçmeleri için, geçerli olan bir telefon numarası vermeniz ve herhangi bir değişikliği kendilerine bildirmeniz önemlidir.

S: Ne zamana kadar barınma başvurusunu yapmam gerekir?

C: En kısa zamanda. Çünkü Bakanlığın sizlere uygun bir barınma mekanını/yerini bulması belli bir zaman gerektirebilir bundan dolayı bir kuruluş ile mümkün olan en kısa zamanda iletişime geçmeniz çok önemlidir.

S: Barınma başvurusunda bulunduğum halde Göç ve İltica Bankanlığı Haziran 2021 sonuna kadar benim için bir barınma mekanı/yeri tespit etmediği durumda, maddi yardım Haziran 2021 den sonra verilmeye devam edecekmidir?

C: Göç ve İltica Bakanlığının bugüne kadar yapmış olduğu duyurulara dayanarak, Haziran 2021 sonuna kadar herhangi bir barınma tesisinde ikamet etmeyen kişilere sağlanan maddi yardım kesilecektir. Barınma ihtiyacınız  varsa ve maddi yardım almak istiyorsanız, barınma başvurunuzu en kısa zamanda yapmanız gerekmektedir. Bu arada Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek komiserliği konuyu makamlarla görüşmeye devam edecektir. 

S: Bu barınma tesislerinde ne kadar kalabilirim?

C: İltica başvuru sahibi olduğunuz süre boyunca ve başvurunuz hakkındaki nihai karar sizlere tebliğ edilene kadar. 

4. The Greek Ministry for Migration and Asylum has issued a decision (Ministerial Decision 2587/26.06.2020) revising the cash assistance amounts as per below:

Yunanistan’da Nisan 2017’den beri Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ortaklık ve yönetiminde Yunanistan Göç Politikası Bakanlığı ile işbirliği içinde olan ve Avrupa Komisyonu (EC) tarafından finanse edilen bir STK’lar grubu olan Yunanistan Nakit Yardımları Birliği (GCA) aracılığıyla nakit yardımları yapılmaktadır. 2018 yılı itibarıyla GCA, UNHCR öncülüğünde aşağıdaki kuruluşlardan oluşmaktadır:

 • Caritas ortaklığında Katolik Yardım Servisi (CRS)
 • Yunan Kızılhaçı (HRC) ortaklığıyla Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC)

Nakit yardımı alan herkesin, çalışanların ve genel olarak halkın güvenliği son derece önemlidir. Güvenlik amacıyla, herhangi bir kişiye yönelik tehdit, şiddet veya korkutma eylemi, Yunan yasalarına uygun şekilde önlem alınması için Yunan makamlarına bildirilecektir. Buna ek olarak, bu tür eylemler sorumlu kişilere yönelik faaliyetlerin ve yardımın bütünüyle askıya alınmasına neden olabilir. Bu tür eylemler ayrıca, nakit yardımı yapılmasında gecikmelere yol açabilir.

Nakit yardımı, UNHCR ve GCA nakit personeli tarafından size dağıtılan GCA nakit kartı üzerinden sağlanmaktadır. Bu kart, Yunanistan genelindeki tüm ATM’ler ile mağaza ve süpermarketlerdeki POS makinelerinde çalışmaktadır. Bu kart Yunanistan dışında çalışmayacaktır, yurt dışında kullanılması durumunda kart kalıcı olarak devre dışı bırakılır.

Nakit yardımı, kartınıza yatırıldığı andan itibaren 30 gün boyunca temel ihtiyaçlarınızı karşılamanızda yardımcı olmak amacıyla sağlanmaktadır. Bu, süresiz olarak temin edilen bir maaş, yardım veya hak değil, yalnızca temel ihtiyaçların karşılanabilmesi için Yunanistan’daki ihtiyaç sahiplerine sağlanan bir yardım aracıdır. Yunanistan’da nakit yardımının süresi sınırlıdır ve Yunan makamlarının kararına, eldeki kaynaklara ve zaman içinde değişebilecek çeşitli uygunluk kriterlerine bağlıdır.

Veri toplama ve belgelendirme faaliyetlerinde bulunan veya kart dağıtımını gerçekleştiren GCA personeli, yalnızca nakit yardımı hakkında bilgi ve tavsiye verebilir. GCA personeli, farklı konularda veya hizmetlerin sunulmasında tavsiyelerde bulunmakla yükümlü değildir ve bu tür talepler nakit yardımı sürecini yavaşlatabilir.

UNHCR Koruma Masası personeli bazı veri toplama faaliyetlerine katılarak, nakit yardımıyla ilgili olmayan ancak karşılaşabileceğiniz hassas konular hakkında size özel tavsiyeler sunacaktır.

Resmi barınma yer ve merkezlerinde faaliyet gösteren ve farklı hizmetler sunan STK’lar ve diğer kuruluşlar nakit yardımından sorumlu değildir. Nakit yardımı, GCA’nın yukarıda belirtilen ve bulunduğunuz yerde UNHCR ile işbirliği içinde faaliyet gösteren üyesinin sorumluluğundadır.

Tüm aylık nakit yardımı faaliyetleri süresince UNHCR ve GCA nakit personeli ile işbirliği yapmanız gerekmektedir. Lütfen Yunan makamları tarafından verilen tüm belgelerin yanı sıra GCA kartınızı ve kartınız size teslim edildiğinde imzaladığınız makbuzu daima güvenli bir yerde saklayın. Nakit yardımla ilgili veri toplama faaliyetleri sırasında, bu belgelerin tamamını nakit personeline sunmak için hazır bulundurun. Güvenlik nedeniyle nakit kartınızı ve PIN numaranızı ayrı ayrı saklamanız önerilmektedir.

UNHCR ve GCA personeli, veri toplama faaliyetleri sırasında Yunanistan’da aldığınız tüm kimlik belgelerini ibraz etmenizi isteyecektir. Sistemi kandırmak veya birden fazla kart veya birden fazla ödeme almak amacıyla elinizdeki belgeleri gizleyerek ek nakit yardımı almanız mümkün değildir. Aksine, bu tür bir davranış nakit yardımınızın gecikmesine veya durdurulmasına neden olabilir.

GCA nakit kartınızı daima güvenli bir yerde saklayın, kartınızı UNHCR veya GCA nakit personeli dâhil hiç kimseye vermeyin. GCA personeli, Yunanistan’dan ayrıldığınızda veya kartınızla ilgili bir sorun olduğunda dahi asla kartınızı iade etmenizi istemeyecektir. Biri sizden kartınızı vermenizi isterse, lütfen destek hattına başvurun veya en kısa sürede yardım masasındaki GCA personelini bilgilendirin.

Nakit kartınızı kaybetmemek için daima güvenli bir yerde muhafaza edin. Yeni bir nakit kartın çıkartılması, birçok işlem gerektiren ve bir aya kadar sürebilen bir süreçtir. Bu da nakit transferinde gecikmelere neden olacaktır.

Nakit kartınızı aldığınızda tarafınıza aşağıdaki bilgiler sunulacaktır:

 • Alacağınız tutarların detaylarını da gösterecek şekilde Yunanistan’daki nakit yardımı hakkında genel bilgi broşürleri,
 • ATM’lerde nakit para çekmek için kullanacağınız nakit kartınız ve PIN numaranız,
 • ATM’nin nasıl kullanılacağına ilişkin talimatlar,
 • Şikâyet ve problemleri bildirebilmeniz için nakit destek hattı numarası ve nakit kartı sağlayıcı numarası,
 • Kartın ne zaman düzenlendiğini gösteren ve UNHCR sistem kayıt numaranızı belirten, imzanızı taşıyan basılı bir makbuz. Kart teslim edildiğinde size verilen UNHCR basılı makbuzunu saklamanız önemle rica olunur, çünkü bu belgeyi Yunan makamları tarafından verilen resmi kimlik belgeleri ile birlikte sunmanız istenebilir. Bu makbuz, UNHCR barınma ortakları veya Yunanistan Nakit Yardımları Birliği ofislerinin kimlik tespiti yapabilmelerini ve kart, nakit transferi, taşınma gibi durumlarda yaşayabileceğiniz her türlü sorununuzu çözmenizde yardımcı olabilmelerini sağlayacaktır.

Daha fazla destek için, bir yerleşim yerinde kalıyorsanız nakit yardım masası personeliyle veya ikamet ettiğiniz yer veya apartmandan sorumlu olan konaklama kurumu personeliyle iletişime geçebilirsiniz. Nakit destek hattı, nakit yardımı ile ilgili soruları olan herkese destek sağlamak amacıyla hizmet vermektedir.

Destek hattı resmi tatillerde hizmet vermemektedir.