Nakit Yardımına Erişim

The Greek Ministry for Migration and Asylum has issued a decision (Ministerial Decision 2587/26.06.2020) revising the cash assistance amounts as per below:

Yunanistan’da Nisan 2017’den beri Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ortaklık ve yönetiminde Yunanistan Göç Politikası Bakanlığı ile işbirliği içinde olan ve Avrupa Komisyonu (EC) tarafından finanse edilen bir STK’lar grubu olan Yunanistan Nakit Yardımları Birliği (GCA) aracılığıyla nakit yardımları yapılmaktadır. 2018 yılı itibarıyla GCA, UNHCR öncülüğünde aşağıdaki kuruluşlardan oluşmaktadır:

  • Caritas ortaklığında Katolik Yardım Servisi (CRS)
  • Yunan Kızılhaçı (HRC) ortaklığıyla Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC)

Nakit yardımı alan herkesin, çalışanların ve genel olarak halkın güvenliği son derece önemlidir. Güvenlik amacıyla, herhangi bir kişiye yönelik tehdit, şiddet veya korkutma eylemi, Yunan yasalarına uygun şekilde önlem alınması için Yunan makamlarına bildirilecektir. Buna ek olarak, bu tür eylemler sorumlu kişilere yönelik faaliyetlerin ve yardımın bütünüyle askıya alınmasına neden olabilir. Bu tür eylemler ayrıca, nakit yardımı yapılmasında gecikmelere yol açabilir.

Nakit yardımı, UNHCR ve GCA nakit personeli tarafından size dağıtılan GCA nakit kartı üzerinden sağlanmaktadır. Bu kart, Yunanistan genelindeki tüm ATM’ler ile mağaza ve süpermarketlerdeki POS makinelerinde çalışmaktadır. Bu kart Yunanistan dışında çalışmayacaktır, yurt dışında kullanılması durumunda kart kalıcı olarak devre dışı bırakılır.

Nakit yardımı, kartınıza yatırıldığı andan itibaren 30 gün boyunca temel ihtiyaçlarınızı karşılamanızda yardımcı olmak amacıyla sağlanmaktadır. Bu, süresiz olarak temin edilen bir maaş, yardım veya hak değil, yalnızca temel ihtiyaçların karşılanabilmesi için Yunanistan’daki ihtiyaç sahiplerine sağlanan bir yardım aracıdır. Yunanistan’da nakit yardımının süresi sınırlıdır ve Yunan makamlarının kararına, eldeki kaynaklara ve zaman içinde değişebilecek çeşitli uygunluk kriterlerine bağlıdır.

Veri toplama ve belgelendirme faaliyetlerinde bulunan veya kart dağıtımını gerçekleştiren GCA personeli, yalnızca nakit yardımı hakkında bilgi ve tavsiye verebilir. GCA personeli, farklı konularda veya hizmetlerin sunulmasında tavsiyelerde bulunmakla yükümlü değildir ve bu tür talepler nakit yardımı sürecini yavaşlatabilir.

UNHCR Koruma Masası personeli bazı veri toplama faaliyetlerine katılarak, nakit yardımıyla ilgili olmayan ancak karşılaşabileceğiniz hassas konular hakkında size özel tavsiyeler sunacaktır.

Resmi barınma yer ve merkezlerinde faaliyet gösteren ve farklı hizmetler sunan STK’lar ve diğer kuruluşlar nakit yardımından sorumlu değildir. Nakit yardımı, GCA’nın yukarıda belirtilen ve bulunduğunuz yerde UNHCR ile işbirliği içinde faaliyet gösteren üyesinin sorumluluğundadır.

Tüm aylık nakit yardımı faaliyetleri süresince UNHCR ve GCA nakit personeli ile işbirliği yapmanız gerekmektedir. Lütfen Yunan makamları tarafından verilen tüm belgelerin yanı sıra GCA kartınızı ve kartınız size teslim edildiğinde imzaladığınız makbuzu daima güvenli bir yerde saklayın. Nakit yardımla ilgili veri toplama faaliyetleri sırasında, bu belgelerin tamamını nakit personeline sunmak için hazır bulundurun. Güvenlik nedeniyle nakit kartınızı ve PIN numaranızı ayrı ayrı saklamanız önerilmektedir.

UNHCR ve GCA personeli, veri toplama faaliyetleri sırasında Yunanistan’da aldığınız tüm kimlik belgelerini ibraz etmenizi isteyecektir. Sistemi kandırmak veya birden fazla kart veya birden fazla ödeme almak amacıyla elinizdeki belgeleri gizleyerek ek nakit yardımı almanız mümkün değildir. Aksine, bu tür bir davranış nakit yardımınızın gecikmesine veya durdurulmasına neden olabilir.

GCA nakit kartınızı daima güvenli bir yerde saklayın, kartınızı UNHCR veya GCA nakit personeli dâhil hiç kimseye vermeyin. GCA personeli, Yunanistan’dan ayrıldığınızda veya kartınızla ilgili bir sorun olduğunda dahi asla kartınızı iade etmenizi istemeyecektir. Biri sizden kartınızı vermenizi isterse, lütfen destek hattına başvurun veya en kısa sürede yardım masasındaki GCA personelini bilgilendirin.

Nakit kartınızı kaybetmemek için daima güvenli bir yerde muhafaza edin. Yeni bir nakit kartın çıkartılması, birçok işlem gerektiren ve bir aya kadar sürebilen bir süreçtir. Bu da nakit transferinde gecikmelere neden olacaktır.

Nakit kartınızı aldığınızda tarafınıza aşağıdaki bilgiler sunulacaktır:

  • Alacağınız tutarların detaylarını da gösterecek şekilde Yunanistan’daki nakit yardımı hakkında genel bilgi broşürleri,
  • ATM’lerde nakit para çekmek için kullanacağınız nakit kartınız ve PIN numaranız,
  • ATM’nin nasıl kullanılacağına ilişkin talimatlar,
  • Şikâyet ve problemleri bildirebilmeniz için nakit destek hattı numarası ve nakit kartı sağlayıcı numarası,
  • Kartın ne zaman düzenlendiğini gösteren ve UNHCR sistem kayıt numaranızı belirten, imzanızı taşıyan basılı bir makbuz. Kart teslim edildiğinde size verilen UNHCR basılı makbuzunu saklamanız önemle rica olunur, çünkü bu belgeyi Yunan makamları tarafından verilen resmi kimlik belgeleri ile birlikte sunmanız istenebilir. Bu makbuz, UNHCR barınma ortakları veya Yunanistan Nakit Yardımları Birliği ofislerinin kimlik tespiti yapabilmelerini ve kart, nakit transferi, taşınma gibi durumlarda yaşayabileceğiniz her türlü sorununuzu çözmenizde yardımcı olabilmelerini sağlayacaktır.

Daha fazla destek için, bir yerleşim yerinde kalıyorsanız nakit yardım masası personeliyle veya ikamet ettiğiniz yer veya apartmandan sorumlu olan konaklama kurumu personeliyle iletişime geçebilirsiniz. Nakit destek hattı, nakit yardımı ile ilgili soruları olan herkese destek sağlamak amacıyla hizmet vermektedir.

Destek hattı resmi tatillerde hizmet vermemektedir.