Mültecilerin hak ve yükümlülükleri

Yunanistan’da uluslararası koruma statüsü kazandıktan sonra mülteci veya ikincil (tamamlayıcı) koruma hak sahibi olarak, üç yıl boyunca geçerli olan veya ikincil (tamamlayıcı) koruma sahibi olarak da bir artı iki yıl şeklinde yenilenebilen, bir ikamet izni alacaksınız. Oturma izniniz yenilenebilir. Ayrıca seyahat belgesi başvurusu yapma hakkınız da vardır.

Yunan vatandaşları ile aynı şart ve koşullarda İş, eğitim, sosyal yardım ve sağlık hizmetlerine erişim hakkınız olacaktır.

Mülteci statüsüne sahipseniz, belirli kriterleri karşılamak koşuluyla aile birleşimi başvurusunda bulunabilirsiniz. İkincil korumadan faydalanan kişiler bu hakka sahip değildir.

Yunanistan’daki uluslararası koruma hakkındaki detaylı bilgiyi  Göç ve İltica Bakanlığı’nın internet sayfasını ziyaret ederek elde edebilirsiniz. Bağlantı: https://migration.gov.gr/gas/diadikasia-asyloy/thetiki-apofasi/.

Yunanistan’da mülteci veya ikincil (tamamlayıcı) koruma statünüz bulunuyorsa;

  • Mülteci olarak tanınmışsanız üç yıl geçerli olan bir ikamet izni alacak olup, ikincil (tamamlayıcı) koruma faydalanıcısı olarak da bir artı iki yıl şeklinde yenilenebilen, bir İkamet izni alacaksınız. Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız: https://migration.gov.gr/gas/aitoyntes-kai-dikaioychoi/adeies-diamonis/.  İkamet izni ile ilgili onay İltica ofisi tarafından verilirken basımı (çıktısı) ise Yunan Polisi tarafından yapılmaktadır.
  • Turist olarak diğer ülkeleri ziyaret edebilmek için seyahat belgesi başvurusu yapabilirsiniz. Başka bir Avrupa ülkesinde, altı (6) aylık zaman zarfında, 90 takvim gününden fazla kalamazsınız.(Daha fazla bilgi için: https://migration.gov.gr/gas/aitoyntes-kai-dikaioychoi/taxidiotika-eggrafa/  )
  • Ülkede yasal olarak kesintisiz  beş (5) yıl boyunca kaldıktan ve yasaların gereketirdiği tüm ilave şartları yerine getirdikten sonra uzun süreli ikamet izni için başvurabilirsiniz.
  • Yunan vatandaşları ile aynı şart ve koşullarda, okullar, üniversiteler ve mesleki eğitim programları dâhil olmak üzere, geniş kapsamlı her türlü eğitim hizmetine erişebilirsiniz.
  • Her mesleğin icrası için ek gereklilikleri ayrı ayrı karşılamanız şartıyla, serbest meslek erbabı olma, bağımsız çalışma ya da kendi işinizi kurma hakkınız bulunmaktadır.(Daha fazla bilgi için: https://drive.google.com/file/d/1b81ti4ICC8ST4psb8QB6-p331GtskSmA/view )
  • Yasaların öngördüğü tüm ilgili koşulları karşılamanız şartıyla sosyal refah yardımına erişiminiz vardır.
  • Mülteci statüsüne sahipseniz, kendi ülkenizdeki veya başka bir üçüncü ülkede bulunan aile üyelerinizle bir araya gelme hakkınız vardır. İkincil koruma (Tamamlayıcı) statüsündeyseniz, bu hakkınız bulunmamaktadır.
  • Yunanistan’da tanınmış uluslararası koruma hak sahibiyseniz, yedi (7) yıl boyunca ülkede yasal ve kesintisiz olarak yaşamak ve kanunda öngörülen ilgili sosyal entegrasyon koşullarını yerine getirmek koşuluyla Yunan vatandaşlığına başvurabilirsiniz (Yurttaşlık ve Uyruk Başvurusu). Yunan vatandaşlığının elde edilmesi ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için: https://www.ypes.gr/g-g-ithageneias/arxiki-selida/ithageneia-formYunanistan’da doğmuş olup aynı zamanda da birinci ve ikinci dereceli eğitimlerini Yunanistan’da tamamlamış  çocuklarınız varsa, Yunan Vatandaşlığını, ilgili yasaların öngördüğü şekilde, değişik şartlar altında alma hakkına sahip olabilirler.

Last update: 26/01/2021