UNHCR Yunanistan Yardım sitesi hakkında

UNHCR Yunanistan - Mülteci ve sığınmacılara yardım

Anaokullarına ve ilkokullara kayıt

Ebeveynler ve bakıcılar, Refugee Info Facebook sayfasında 2021/2022 yeni öğretim yılı için çocukların anaokullarina veilkokullara kayıtlarına ilişkin bilgileri farklı dillerde bulabilirler.

Ayrıca, 6 aydan 5 yaşına kadar olan çocuklar için okul programına ilişkin bilgiler de Refugee Info  web sitesinde bulunabilir.

Kayıt dönemi 20 Mart 2021’e kadardır.

Yukarıdaki son tarihi kaçırırsanız, yine de çocuklarınızı yılın sonraki bir aşamasında kaydettirebilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığına göre, kayıt dönemindeki kayıtlar çocuklara daha iyi bir yer bulma şansı veriyor ve tüm süreci kolaylaştırıyor.


DOLANDIRICILIK UYARISI

22 Şubat 2021

DiKKAT! İltica başvuru sahiplerine ve sığınmacılara Whatsapp aracılığı ile gönderilmiş olan, aşağıdaki mesaj, aldatıcı/yanıltıcı bir mesajdır (SCAM): Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından gönderilmemiştir ve içerdiği bilgiler GERÇEK DEĞİLDİR!

Bu mesaja yanıt vermekten ve kişisel ya da özel bilgilerinizi paylaşmaktan kaçınınız.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Yunanistan veya başka bir Avrupa ülkesinde bulunan mültecilerin sevk ve yeniden yerleştirme  işlemlerini  gerçekleştirmemektedir. Yunanistan’da ikamet eden mülteci başvuru sahiplerinin başka Avrupa ülkelerine yeniden yerleştirilme programı Yunanistan Göçmenlik ve İltica Bakanlığı tarafından uygulanmakta ve Avrupa Konseyi tarafından finanse edilmektedir. EASO, UNICEF ve Uluslararası Göç Örgütü ile birlikte BM Mülteciler Yüksek Komiserliği bu programın uygulanmasına destek vermektedir.

Sığınmacıların ve mültecilerin yeniden yerleştirilmesini onaylamaktan sorumlu organ, (sığınmacılar ve uluslararası koruma statüsüne sahip olanlar için) İltica Servisi ve (mülteci veya sığınmacı olan refakatsiz çocuklar için) Refakatsiz Çocukların Korunması için Özel Sekreterliktir.  İlgili tüm prosedürler ücretsizdir. İltica Dairesi ve Refakatsiz Çocukların Korunması Özel Sekreterliği ile nasıl iletişime geçebileceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi Göçmenlik ve İltica Bakanlığının web sitesinde bulabilirsiniz.

https://migration.gov.gr


koronavirüs bilgisi için buraya tıklayınız.


Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), tarafından Yunanistan’daki mülteciler ve sığınmacılar için hazırlanan help.unhcr.org/greece internet sitesine hoş geldiniz! Bu internet sitesinden aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz:

Bu sayfa sürekli olarak güncellenecektir.