İltica nedir?

Yunanistan’daki iltica usulleri hakkında genel bilgiler

  • Irkınız, dininiz, uyruğunuz, siyasi inançlarınız veya belirli bir sosyal gruba mensup olduğunuz için ciddi zarar görme riskinden dolayı, menşe ülkenize veya vatansızsanız bir önceki ikamet ettiğiniz ülkeye dönmekten korkuyorsanız ya da ülkenizi savaştan, işkenceden veya insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleden kaçmak için terk ettiyseniz,  Yunanistan’a sığınma başvurusunda bulunabilirsiniz.
  • İlk etapta Yunanistan İltica Ofisi ve temyize başvurduysanız Bağımsız Temyiz Kurulu başvurunuzu inceleyecek ve Avrupa ve Yunan yasalarına uygun olarak bir karar verecektir.
  • Yunanistan’a iltica talebinde bulunan kişiler, belirli kriterleri karşılamak koşuluyla, diğer Avrupa ülkelerindeki yakın aile üyeleriyle aile birleşimi talebinde bulunabilmektedir. Aşağıda “Dublin III” başlığı altında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.
  • Yunanistan’da sizinle birlikte olmaları şartıyla; eşiniz, 18 yaşın altındaki çocuklarınız ya da zihinsel veya fiziksel bir engeli yüzünden kendi başına başvuruda bulunamayacak olan 18 yaşın üstündeki çocuklarınız adına iltica başvurusunda bulunabilirsiniz.
  • İltica işlemleri süresince Yunanistan’da kalmak zorundasınız. Yunanistan’a yaptığınız iltica başvurusu sonuçlandırılmadan izin almaksızın başka bir Avrupa ülkesine geçmeniz durumunda, o ülkenin yetkilileri sizi Yunanistan’a iade etme hakkına sahiptir.

Last Update: 11 Feb 2021