اطلاعاتی برای تازه واردها در یونان


اگر در حال گذراندن مراحل پذیرش و شناسایی هستید (لسبوس، خیوس، ساموس، کوس، لروس، اوروس)

   • به منظور بهداشت عمومی، وقتی وارد یونان می‌شوید و به یک مرکز پذیرش و شناسایی (کمپ) می‌رسید، آزمایش کووید-19 انجام خواهید داد و در صورت مثبت بودن آزمایش، طبق دستورالعمل مقامات بهداشت یونان، چند روز در قرنطینه می‌مانید.
   • در طول قرنطینه، باید اقدامات پیشگیری از کووید-19 را رعایت کنید: از دیگران فاصله بگیرید. دست های خود را مرتب بشویید؛ ماسک بزنید.
   • در طول قرنطینه، شما این حق را دارید که بخواهید به پزشک مراجعه کنید. بخواهید بلافاصله با کادر پزشکی مرکز صحبت کنید تا اطلاع دهید:

   ١. اگر شرایط پزشکی یا روانی دارید

   ٢. اگر به دارو نیاز دارید

   ٣. اگر در 72 ساعت گذشته مورد آزار جنسی قرار گرفته اید

   ٤. اگر تب، سرفه یا مشکل تنفسی دارید

   ٥. اگر کودک هستید، زیر 18 سال، تنها بدون والدینتان

   ٦. اگر باردار هستید.

   در صورت نیاز به هرگونه اقلام اولیه مانند بهداشتی یا پتو، لطفاً به کارکنان اداره پذیرش و شناسایی اطلاع دهید. در مواقع اضطراری یا اگر احساس امنیت نمی کنید، لطفا به پلیس و اداره پذیرش و شناسایی (کمپ) اطلاع دهید.

    

   ثبت نام بعد از قرنطینه

    

   • پس از پایان قرنطینه، توسط مقامات یونانی با پشتیبانی یک مترجم ثبت نام خواهید کرد. اگر بالای 14 سال سن دارید از شما اثر انگشت می گیرند. ارائه اطلاعات دقیق و هر سندی که در اختیار دارید مهم است.
   • شما توسط یک پزشک، یک روانشناس و یک مددکار اجتماعی ارزیابی خواهید شد.
   • اگر به دلیل جنگ یا خشونت از بازگشت به کشور خود می ترسید یا به دلایل نژادی، مذهبی، اعتقادات سیاسی، ملیت یا عضویت در یک جامعه خاص از جان و امنیت خود می ترسید، حق درخواست پناهندگی دارید.
   • اگر می خواهید درخواست پناهندگی بدهید، در حین ثبت نام به مقامات یونانی اطلاع دهید که در یونان درخواست پناهندگی می کنید.
   • مقامات فوراً درخواست پناهندگی شما را ثبت می کنند و دلایل ترک کشورتان و دلیل ترک ترکیه را جویا می شوند و در طی چند روز به شما وقت مصاحبه پناهندگی می دهند.
   • پس از ثبت نام، در مرکز پذیرش و شناسایی (RIC) اقامت خواهید داشت.
   • ورود و خروج از تأسیسات توسط مقامات یونانی کنترل می شود.
   • شما حق دریافت اطلاعات قانونی به صورت رایگان برای آماده سازی مصاحبه را دارید. اگر در تمام مراحل پروسه به وکیل نیاز دارید، ممکن است هزینه آن با خودتان باشد.

اگر مراحل پذیرش و شناسایی را طی نکرده اید

در صورتی که مراحل پذیرش و شناسایی را طی نکرده باشید، می توانید از طریق یک پلتفرم آنلاین در این لینک، یک وقت ملاقات برای ثبت درخواست پناهندگی خود تعیین کنید.

این پلتفرم به زبان های انگلیسی، عربی، فارسی، دری، اردو، پشتو، ترکی، بنگالی، آلبانیایی، یونانی و کرمانجی موجود است.

قرار ملاقات های ثبت نام از 1 سپتامبر 2022 در مراکز ثبت نام در سرزمین اصلی در Malakasa و Diavata آغاز می شود.


اطلاعات عمومی در مورد یونان

آب و هوای یونان مدیترانه ای با آفتاب طولانی، دمای معتدل و بارندگی محدود است. با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور و پراکندگی بین خشکی و دریا، تنوع زیادی دارد.

در تابستان، روزهای گرم و خشک اغلب توسط بادهای فصلی خنک می شوند در حالی که مناطق کوهستانی خنک تر هستند.

زمستان‌ها در دشت‌ها معتدل و با یخ و برف کم است، اما کوه‌ها معمولاً پوشیده از برف هستند.

یونان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و از واحد پولی خود یعنی یورو استفاده می کند.

بانک ها و خدمات عمومی معمولا از ساعت 08:00 تا 14:00 از دوشنبه تا جمعه کار می کنند. فروشگاه ها از ساعت 09:00 تا 15:00 در روز های دوشنبه، چهارشنبه ، شنبه باز هستند و سه شنبه ، پنج شنبه ، جمعه از ساعت 09:00 تا 14:00 و 17:00 تا 20:00 باز هستند.