چگونه درخواست پناهندگی کنم؟

درخواست

دسترسی به پروسه حفاظت بین المللی بدون محدودیت و رایگان است.

شما می توانید درخواست خود را به مقامات زیر ارسال کنید:دفاتر منطقه ای پناهندگی، واحدهای خدمات پناهندگی خودمختار و واحدهای سیارخدمات پناهندگی. در صورتی که در یک مرکز پذیرش و شناسایی (RIC) هستید، درخواست شما ممکن است توسط کارمندان مرکز پذیرش و شناسایی نیز ثبت شود.

درخواست حفاظت بین المللی توسط متقاضی شخصا ارسال می شود. با این حال، اکنون درخواست به صورت آنلاین از طریق برنامه ثبت نام خود ممکن است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش ثبت نام خود، از جمله افراد واجد شرایط، لطفاً به وب سایت رسمی وزارت مهاجرت و پناهندگی در این پیوند مراجعه کنید. (https://migration.gov.gr/en/gas/diadikasia-asyloy/). صفحه وب به زبان انگلیسی و یونانی موجود است.

در صورتی که مراحل پذیرش و شناسایی را طی نکرده باشید، می توانید از طریق یک پلتفرم آنلاین در این لینک اقدام کنید. این پلتفرم به زبان های انگلیسی، عربی، فارسی، دری، اردو، پشتو، ترکی، بنگالی، ، یونانی و کرمانجی موجود است. قرارهای ثبت نام از 1 سپتامبر 2022 در مراکز ثبت نام در سرزمین اصلی در مالاکاسا و دیاواتا آغاز می شود.

درخواست‌های حمایت بین‌المللی از افراد زیر سن قانونی بدون همراه، زندانیان کیفری و درخواست‌های بعدی از رویه فوق مستثنی هستند و درخواست‌های ثبت نام همچنان به خدمات پناهندگی ارسال می‌شود.

لطفا برای اطلاعات بیشتر به وب سایت رسمی وزارت مهاجرت و پناهندگی در این لینک مراجعه کنید 

متقاضی حمایت بین المللی هر فرد تبعه یا بدون تابعیت کشور ثالثی است که درخواست حمایت بین المللی را به دفاتر منطقه ای پناهندگی یا واحدهای پناهندگی خودمختار یا واحدهای خدمات پناهندگی که در مراکز پذیرش و شناسایی فعالیت می کنند ارائه می کند. متقاضی حمایت بین المللی به دلیل ترس از آزار و اذیت به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، مشارکت در یک گروه اجتماعی خاص یا به دلیل اعتقادات سیاسی خود، یا به دلیل ترس از آزار و اذیت درخواست می کند که اخراج نشود. در خطر آسیب جدی در کشور مبدأ یا کشور محل سکونت قبلی خود، به ویژه به این دلیل که در خطر مجازات اعدام یا اعدام، شکنجه یا رفتار غیرانسانی یا تحقیرآمیز یا جان یا تمامیت جسمانی وی قرار دارد. به دلیل یک جنگ بین المللی یا داخلی در خطر است.

هر تبعه کشور ثالث یا شخص بدون تابعیتی که از یک کشور اروپایی که “مقررات دوبلین 3” را اجرا می کند به یونان منتقل می شود نیز متقاضی حمایت بین المللی است.

همچنین می توانید برای اعضای خانواده خود درخواست ارسال کنید، مشروط بر اینکه آنها با شما در یونان باشند و بخواهند این کار را انجام دهند. آنها همچنین باید همراه شما به خدمات پناهندگی بیایند.

در موارد خاص (به عنوان مثال، اگر درخواستی را در مرزها یا در منطقه ترانزیتی یک بندر/فرودگاه کشورارسال می کنید، اگر با ارائه اطلاعات نادرست مقامات را فریب می دهید، اگربازداشت شده اید، و در موارد دیگر ذکر شده در قانون) بررسی درخواست شما در اولویت قرار خواهد گرفت.

خدمات پناهندگی صلاحیت دریافت درخواست شما را ندارد در صورتی که :

الف) قبلاً درخواستی برای حمایت بین‌المللی به پلیس یونان ارسال کرده‌اید و آن درخواست هنوز در حال بررسی است.

ب) (کارت صورتی) در اختیار شماست.

تنها در صورتی که شما تصمیم نهایی مبنی بر رد درخواست پناهندگی شما به پلیس یونان را دریافت کرده باشید، سرویس پناهندگی می تواند درخواست بعدی را بپذیرد.

درخواست مجدد پناهندگی:

درخواست مجدد یک درخواست حمایت بین المللی است که پس از رد نهایی توسط پلیس یا اداره پناهندگی یا مرجع تجدید نظر یا پس از انصراف درخواست حمایت بین المللی قبلی شما ارائه می شود.

شما باید درخواست مجدد خود را به دفتر منطقه ای پناهندگی یا واحد پناهندگی خودمختار که در نزدیکترین محل زندگی شما قرار دارد و شواهدی را که به دست آمده را ارائه دهید. پس از ارسال درخواست مجدد، کارت متقاضی حمایت بین المللی به شما اعطاء نخواهد شد.

خدمات پناهندگی شواهدی را که ارائه کرده اید بررسی می کند و تصمیم می گیرد که آیا برای درخواست حمایت بین المللی شما جدید و قابل توجه است یا خیر. زمانی کارت متقاضی حمایت بین المللی به شما اعطاء می شود و بررسی درخواست شما تنها در صورتی ادامه می یابد که درخواست مجدد شما قابل قبول باشد.

اگر خدمات پناهندگی درخواست مجدد شما را رد کرد، می توانید درخواست استیناف خود را قبل از مرجع تجدیدنظرظرف پنج (5) روز ذکر شده در تصمیمی که دریافت کردید ارسال کنید.

در صورت ارسال دومین درخواست مجدد، بطور خودکار از اخراج/بازگرداندن در مرحله بررسی درخواست خود محافظت نمی‌شوید.

برای بار دوم درخواست مجدد و هردرخواست مجدد بعد ازآن، باید همراه با درخواست خود مبلغی معادل 100 یوروارسال کنید.  صادرشده از طریق رویه هزینه الکترونیکی (EAdministrative Fee). در مورد خانواده ها، برای هر یک از اعضا به میزان مساوی هزینه خواهد شد .

به منظور رزرو قرار ملاقات برای ثبت نام کامل برنامه بعدی خود، لطفاً این پیوند را که به برنامه اسکایپ اشاره دارد، دنبال کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درخواست های مجدد، لطفاً به وب سایت رسمی وزارت مهاجرت و پناهندگی در این لینک.

اگرخردسال هستید و پدر و مادرتان در یونان همراه شما نیستند،این لینک را دنبال کنید.

در صورت بازداشت یا اقامت در مرکز پذیرش و شناسایی(RIC)این لینک را دنبال کنید https://migration.gov.gr/gas/diadikasia-asyloy/diadikasia-asyloy-gia-atoma-poy-vriskontai-ypo-kratisi-i-se-diadikasia-ypodochis-kai-taytopoisis/(اطلاعات در دسترس است یونانی و انگلیسی).

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند درخواست پناهندگی (در مرحله اول)، لطفاً به وب سایت رسمی وزارت مهاجرت و پناهندگی دراین لینک https://migration.gov.gr/en/gas/diadikasia-asyloy/(اطلاعات به زبان یونانی و انگلیسی موجود است).