درباره UNHCR در یونان

UNHCR آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، در سال ۱۹۵۰ توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد تأسیس شد. UNHCR فعالیت‌هایی را برای حفاظت و حمایت از پناهندگان در سراسر جهان هدایت و هماهنگ می‌نماید. اما، مسئولیت ابتدایی در حفاظت از پناهندگان همواره برعهده دولت کشوری است که پناهندگان در آنجا زندگی می‌کنند.


نقش UNHCR در یونان چیست؟

یونان هم یکی از کشورهایی است که در کنوانسیون ۱۹۵۱ سازمان ملل متحد در مورد وضعیت پناهندگان شرکت داشته و دولت است که مسئولیت بررسی درخواست‌های پناهندگی و تصمیم‌گیری در مورد اینکه به فردی وضعیت پناهندگی اعطا شود یا خیر را برعهده دارد.
بنابراین UNHCR در یونان پناهندگان را ثبت‌نام نمی‌کند، UNHCR بررسی درخواست‌های پناهندگی را بررسی نمی‌کند و UNHCR مدارک پناهندگی را صادر نمی‌کند. مسئول این امور دولت می‌باشد.
نقش UNHCR در یونان تمرکز بر روی کارکردن با دولت، سازمان‌های غیردولتی و دیگر سازمان‌ها، شبکه‌های داوطلبان و اجتماع‌ها بوده تا از حفاظت پناهندگان و پناهجویانی که به یونان می‌رسند اطمینان حاصل کند.
• UNHCR از بهبود سیاست‌ها و خدماتی که بر زندگی پناهندگان تأثیر می‌گذارد دفاع می‌کند.
• UNHCR از دولت برای بهبود روندی که افراد در آن می‌توانند برای پناهندگی درخواست کرده و به حقوق‌شان دسترسی داشته باشند حمایت می‌کند.
• هرجا که لازم باشد، UNHCR دولت را در تأمین نیازهای اولیه پناهجویان و پناهندگان کمک می‌کند. در برخی موارد، UNHCR در جاهایی که کمبودی در ارتباط با سرپناه، آب، بهداشت، غذا، اقلام اولیه خانگی، سلامت، تحصیل، اطلاع‌رسانی، هماهنگی و مدیریت اماکن وجود داشته باشد حمایت‌هایی ارائه می‌دهد. UNHCR این اقدامات را یا مستقیما و یا در همکاری با دیگر شرکای کاری دیگر انجام می‌دهد. نقش UNHCR بسته به نیازهای مشخص و مشارکت، از محل تا محل دیگری متفاوت می‌باشد.
• UNHCR پناهجویان را از طریق متصل کردنشان که به شرکای کاری که کمک‌های اجتماعی، حقوقی و نمایندگی (نیابت) ارائه می‌کنند، کمک می‌کند.
• UNHCR همچنین از مقامات دولت و کارمندان سازمان‌های غیردولتی (NGO ها) و دیگران نیز برای افزودن ظرفیت‌شان حمایت می‌کند تا نیازهای پناهندگان را درک کرده و پاسخگوی آن نیازها باشد.


. وب سایت کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان یونان - کمک به پناهندگان و پناهجویان چیست؟

در این وب سایت شما می توانید اطلاعاتی در مورد نحوه درخواست پناهندگی، کمک های نقدی، پیونده خانوادگی، دسترسی به کار و سایر مواردی که برای شما مهم است را پیدا کنید

 

وب سایت به طور منظم به روز یا آپدیت می شود. همچنین بخش جدید ما “آخرین اطلاعیه ها” را برای همه اخبار، رویدادها و فرصت های اخیر مربوط به پناهندگان و پناهجویان در یونان بررسی کنید

 

امیدواریم بیشتر به ما سر بزنید


UNHCR چه کار می تواند برای شما بکند؟

کارمندان UNHCR به شما گوش فرا داده، شما را از انتخاب‌ها و روندهای موجود برایتان مطلع ساخته تا بتوانید با آگاهی برای خود تصمیم بگیرید. هرچیزی که شما می‌گویید محرمانه خواهد ماند. UNHCR همچنین شما را به سازمان‌های غیردولتی یا نهادی ارجاع خواهد داد که شاید بتواند حمایت‌ها و خدمات لازم را به شما ارائه کنند. UNHCR تنها با موافقت شما، اطلاعات‌تان را در اختیار دیگران خواهد گذاشت.
• کارمندان UNHCR می‌توانند اطلاعات شفاف و کاربردی حقوقی به شما بدهند. ما می‌توانیم درباره مراحلی که می‌بایست هنگام رسیدن به یونان کامل کنید، آگاه سازیم. ما می‌توانیم شما را در مورد چگونگی درخواست برای پناهندگی، درخواست پیوند مجدد خانوادگی در کشور اروپایی دیگر، جابجایی به کشور اروپایی دیگر و یا همیاری در بازگشت داوطلبانه به کشور خودتان، اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم. ما همچنین می‌توانیم حقوق و وظایف‌تان را به عنوان پناهجو یا ذینفع حفاظت بین‌المللی در یونان به آگاهی‌تان برسانیم.
• کارمندان UNHCR روندهای کاری ویژه‌ای که شامل گروه‌های زیر می‌باشند را به شما توضیح خواهند داد: الف) کودکان بدون همراه ب) اشخاص دارای معلولیت یا اشخاصی که دچار بیماری‌های لاعلاج یا حاد می‌باشند ج) سالخوردگان د) زنان حامله یا زنانی که به تازگی وضع حمل نموده‌اند ه) پدران یا مادران مجرد که فرزندان‌شان زیر سن قانونی می‌باشند و) بازماندگان شکنجه، تجاوز یا هر گونه دیگری از خشونت یا سوءاستفاده روانی، جسمی یا جنسی، یا اشخاصی که دچار اختلال استرس پس از سانحه هستند، به ویژه بازماندگان و یا بستگان قربانیان غرق‌ کشتی ز) قربانیان قاچاق انسان. کارکنان UNHCR این اطلاعات را تنها در صورتی که موافقت کنید در اختیار مقامات یا سازمان‌های دیگر قرار می‌دهند.
• اگر شما به خاطر جنسیت، سن یا گرایش جنسی‌تان در معرض خطر هستید، UNHCR می‌تواند درباره اینکه کجا می‌توانید درخواست کمک کنید به شما مشاوره دهد. ما می‌توانیم شما را برای حمایت و حفاظت بیشتر به سازمان یا نهاد مربوطه ارجاع دهیم، اما تنها در صورتی که موافقت نما‌یید.
مسئولیت‌های UNHCR به موارد زیر محدود می‌باشند:
• مسئولیت ابتدایی در حفاظت و کمک به پناهندگان در یونان برعهده دولت یونان می‌باشد. UNHCR تلاش می‌کند تا برای دست پیدا کردن به این هدف به مقامات یونانی کمک کند.
• نقش UNHCR در یونان شامل دریافت و/یا بررسی درخواست‌های پناهندگی یا اسکان مجدد نمی‌باشد. کارمندان UNHCR به آگاهی‌تان خواهند رساند که چگونه می‌توانید نزد مقامات یونانی درخواست پناهندگی نمایید.
• UNHCR در یونان نمی‌تواند شما را به کشور مبدأتان یا کشوری دیگر بازگرداند. اما ما شما را از اینکه چه انتخاب‌هایی دارید و چگونه می‌توانید درخواست همیاری در بازگشت داوطلبانه نمایید، آگاه می‌سازیم.
• UNHCR تنها می‌تواند در چارچوب سیستمی که توسط مقامات یونانی و سازمان‌های دیگر تدارک دیده شده‌اند، به افراد و خانواده‌های آسیب پذیر سرپناه و کمک ارائه نماید.


کجا می توانید UNHCR را پیدا کنید؟

• تیم های UNHCR در آتن، لِزوُس، خیوس، سامُس، کاس، لِرُس، رُدس، تِسالُنیکی، یُانینا، لاریسا مستقر بوده و حضوراً ماموریت‌های زمینی و بازدیدهای ویژه به همه مکان‌های در حوزه مسئولیت‌شان را پوشش می‌دهند.
• دفتر نمایندگی UNHCR در آتن قرار دارد. این دفتر اشخاصی که برای دریافت اطلاعات یا کمک مراجعه می‌کنند را نمی‌پذیرد. هر پرسش اضطراری را می توان با ایمیل به UNHCR یونان فرستاد.


UNHCR چگونه می تواند فعالیت‌هایش را انجام دهد؟


کمیساریای عالی در اینترنت

برای اطلاعات بیشتر در مورد آیتم های اطلاعاتی و وب سایت های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در یونان به پورتال اطلاعات کمیساریای عالی سازمان ملل اینجا
https://data2.unhcr.org/en/situations/mediterranean/location/5179
، یا به وب سایت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اینجا

Homepage (GR)


، یا به صفحه فیس بوک کمیساریای عالی سازمان ملل اینجا
https://business.facebook.com/UNHCRGREECE/
مراجعه کنید.

شما می توانید اطلاعات مربوط به برنامه مسکن ” ESTIA ” را در اینجا پیدا کنید: http://estia.unhcr.gr/en/home/