دسترسی به اشتغال


آیا من حق کار در یونان دارم؟

چنانچه شما یک پناهجو هستید (متقاضی حفاظت بین‌المللی)، و شما روند ارائه درخواست خود برای حفاظت بین‌المللی را تکمیل کرده‌اید، و یک «کارت درخواست کننده حفاظت بین‌المللی» یا «کارت پناهجویی» در اختیار دارید، پس حق دسترسی به کار حقوق‌دار و یا ارائه خدمات یا کار را دارید.

چنانچه پناهجو هستید، شما حق خوداشتغالی یا شروع سرمایه‌گذاری خود را ندارید.

چنانچه شما پناهجوی که پیش‌ثبت‌نام کرده هستید، تا زمانی که درخواست پناهندگی خود را کامل نکرده‌اید نمی توانید به کار قانونی دسترسی پیدا کنید.

توجه داشته باشید که برای کار کردن به صورت قانونی ، کارت پناهجویی‌تان می‌بایستی معتبر باشد. پس فراموش نکنید که کارت پناهجویی خود را پس از انقضاء تمدید نمایید.


آیا به اجازه کار نیاز دارم؟

خیر. «اجازه کار» پیش از این، یک پیش‌نیاز برای پناهجویان در یونان بود. طبق قانون 4375/2016 (ماده ۶۹) این مورد لغو شده است.

توجه داشته باشید که کارفرمایان و حسابداران همیشه از تمام تغییرات قانونی آگاه نیستند. شما ممکن است که برای شفاف‌سازی پرونده‌تان برای کارفرمایان و حسابداران، توضیحاتی ارائه داده، به جزئیات خاص قانونی اشاره کرده و یا از یک سازمان غیردولتی (NGO) در محل‌تان نیز درخواست کمک کنید.


الزامات دیگر برای کار قانونی در یونان چیست؟

برای کار قانونی، شما باید شماره مالیاتی (AFM) و شماره تامین اجتماعی (AMKA) داشته باشید.


چگونه می توانم شماره مالیاتی (AFM) دریافت کنم؟

برای دریافت شماره ی مالیاتی یا آ فی می در یونان، بایستی به اداره ی مالیات، بخش خدمات اقتصادی ‌ (DOY) نزدیک محل زندگی خود مراجعه کنید. شما می توانید اداره ی مالیات محل زندگی خود (DOY) را در لینک زیر پیدا کنید:

https://www.aade.gr/eyretirio-horikis-armodiotitas-ton-doy

(توجه داشته باشید که اطلاعات موجود در این لینک به زبان یونانی است.(

 

در DOY  باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • فرم درخواست M1 پر شده . فرم M1   در دفاتر مالیاتی موجود است یا می توانید از اینجا بارگیری یا دانلود کنید  https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-01/M1.pdf
 • اصل و یک کپی از “کارت متفاضی پناهندگی” شما ؛
 • در صورتی که در کارت پناهندگی شما آدرس فعلی شما ذکر نشده باشد، نیاز به اثبات یا تاییدیه محل اقامت تان می باشد.

علاوه بر این، از 10 مارس 2021، دفاتر خدمات پناهندگی یونان، مراکز تسهیلات سازمان یافته و مراکز پذیرش و تشخیص هویت می توانند به متقاضیان حمایت بین المللی شماره ی آ فی می ارائه  دهند.

اطلاعیه های مربوطه در اینجا (به زبان یونانی) در دسترس می باشد:

https://migration.gov.gr/fa/apodosi-afm-stoys-aitoyntes-diethni-prostasia/

متقاضیان حمایت بین المللی می توانند در رابطه با اینکه که آیا شماره شناسایی مالیاتی  آ فی می به آنها اختصاص داده شده است، مطلع شوند و متعاقبا می توانند دفتر مالیاتی مربوطه را از طریق آدرس زیر مشاهده کنند: http://apps.migration.gov.gr/afm

توجه داشته باشید که شماره ی مالیاتی برای کلیه ی معاملات مرتبط با خدمات عمومی، اجاره، خرید خانه یا آپارتمان، خرید ماشین یا موتورسیکلت  ضروری بوده و به طور کلی، آ فی می کلیه ی معاملات (تراکنش ها) با ارائه دهندگان خدمات را تسهیل می کند.


چگونه محل اقامت خود را به اثبات برسانم؟

چنانچه محل اقامت شما با آنچه که در مجوز اقامت شما ذکر شده متفاوت بوده یا اگر اجازه اقامت شما آدرس‌تان را نشان نمی‌دهد، می توانید یک درخواست برای اداره پناهندگی فرستاده و آدرس خود را اعلام نمایید تا یک گواهی‌نامه برای ارائه در اداره مالیات دریافت کنید.

چنانچه در محل اقامت باز یا یک اردوگاه، آپارتمان یا محل پذیرش یک سازمان غیردولتی (NGO) یا هر ارگان/سازمان (مانند شهرداری) زندگی می‌کنید، می‌توانید برای اثبات آدرس خود از موسسه‌ای که محل سکونت را اداره می‌کند یک گواهی نامه درخواست نمایید.

چنانچه توسط یک فرد یونانی یا هر مهاجر یا پناهنده دیگری که به رسمیت شناخته است میزبانی می‌شوید، باید یک اظهارنامه رسمی و کتبی از طرف شخصی که می‌گوید شما را میزبانی می‌کند ارائه کنید. این نوشته می‌بایستی حاوی شماره مالیاتی آن فرد و گواهی امضای آنها در یک مرکز شهروندی یا KEP باشد. علاوه بر این، به شواهدی نیاز دارید که آن ها صاحب یا مستاجر آدرس هستند؛ مانند اجاره نامه، قرارداد خانه یا کپی قبض آب‌وبرق/تأسیسات.


اطلاعات خود را به روز نگه دارید!

در اولین ثبت‌نام شما برای AFM، چنانچه تغییرات بیشتری در اطلاعات شخصی‌تان به وجود آمده، از شما خواسته می‌شود که یک درخواست تکمیل نمایید. شما می‌توانید فرمی که باید تکمیل کنید را در اینجا به زبان یونانی پیدا کنید. شما ممکن است نیاز به درخواست کمک داشته باشید تا فرم را برای ارائه در زمانی که به اداره مالیات می‌روید آماده داشته باشید.

چنانچه آدرس ایمیل دارید، می‌توانید در سیستم آنلاین اعلامیه مالیاتی یونان “TAXISNET” ثبت‌نام کنید. این سیستم شما را قادر می‌سازد معاملات خود با مقامات مالیاتی را به صورت آنلاین انجام دهید. شما می‌توانید در اینجا اطلاعات پیدا کنید. توجه داشته باشید که اطلاعات به زبان یونانی است.

در صورت وجود هرگونه تغییری در آدرس‌تان، شما باید به نزدیکترین اداره مالیات به محل اقامت جدید خود رفته، مدارک آدرس جدید را ارائه نموده و جزئیات شخصی خود را در اداره مالیات را به روزرسانی نمایید. اگر قبلا در TAXISNET ثبت نام کرده‌اید، می‌توانید تغییرات را به صورت آنلاین تأیید کنید.


چگونه می توانم شماره تأمین اجتماعی (AMKA) دریافت کنم؟

برای کار قانونی در یونان می‌بایستی شماره تأمین اجتماعی (AMKA) داشته باشید. شما همچنین برای بیمه شدن و بهره بردن از مواد تامین اجتماعی برای آسیب کاری، بارداری، بیماری، معلولیت، بیکاری و مسئولیت‌های خانوادگی به AMKA نیاز دارید.

ΑΜΚΑی شما حقوق‌تان را در رابطه با کار و حقوق بازنشستگی تضمین کرده و نیز دسترسی شما به مراقبت‌های پزشکی و دارویی را آسان می‌کند. اطلاعات بیشتر در مورد AMKA را می‌توانید در اینجا پیدا کنید. توجه داشته باشید که اطلاعات لینک به زبان یونانی می‌باشد.

شما می‌توانید AMKA را در اداره امور اجتماعی AMKA و یا در مرکز خدمات شهروندی (KEP-ΚΕΠ) ارائه نمایید.

توجه داشته باشید که اطلاعات لینک‌ها به زبان یونانی می‌باشد.

هنگام ارائه درخواست، باید «کارت درخواست‌کننده حفاظت بین‌المللی» یا «کارت پناهجویی» معتبر خود و مدرک اثبات کننده آدرس خود را ارائه نمایید.

توجه داشته باشید که تجربه درخواست AMKA از شخصی تا شخص دیگر متفاوت می‌باشد. در برخی از نقاط، AMKA به سرعت به پناهجویان اعطا می‌شود اما در نقاط دیگر مقامات مستندات بیشتری درخواست می‌کنند.

پناهجویان پیش‌ثبت‌نام شده ممکن است مشکلات بیشتری نسبت به پناهجویانی که به طور کامل ثبت شده‌اند، تجربه کنند. چنانچه با مشکلی مواجه شدید می‌توانید از یک سازمان غیردولتی (NGO) در منطقه‌تان درخواست کمک کنید.


حقوق و تعهدات من به عنوان یک کارمند چیست؟

بر طبق قوانین یونان، پناهجویان حقوق کاری و بیمه ای یکسانی با شهروندان یونانی دارند. این موارد شامل حقوق اولیه، کمک هزینه خانواده، ساعات کاری، اضافه کاری، مرخصی سالانه، حداقل سن اشتغال، کارآموزی و دوره دیدن، آسیب کاری، بارداری، بیماری، بیکاری و حقوق بازنشستگی می‌باشند.

گاهی اوقات مجوز خاص یا تشریفات اضافی برای انواع خاصی از استخدام لازم می‌باشند. به عنوان مثال، اگر شما مایل به کار در فروشگاه‌هایی مانند رستوران‌ها، میخانه‌ها، کافه تریاها هستید که استانداردهای بهداشتی را تضمین می‌کنند، انتظار می‌رود که یک گواهی بهداشت (سلامت) و یک مجوز کاری ویژه که توسط اداره پلیس صادر شده است داشته باشید. شما می‌توانید اطلاعات خاصی در این باره در اینجا پیدا کنید. توجه داشته باشید که اطلاعات به زبان یونانی می‌باشد.


آیا من در صورت کار کردن در یونان ملزم به پرداخت مالیات هستم؟

چناچه شما در یونان کار می کنید باید سالانه اظهارنامه مالیات بر درآمد “dilosi eisodimatos” ارائه دهید. شما می‌توانید آن را در نزدیک ترین دفتر مالیاتی به محل زندگی‌تان ارائه نمایید. اگر شما در TAXINET (سیستم اظهار مالیاتی آنلاین یونان) ثبت نام کرده‌اید، می‌توانید معاملات با مقامات مالیاتی را به صورت آنلاین انجام دهید. اطلاعات بیشتر به زبان یونانی را در اینجا می‌توان پیدا کرد.

توجه داشته باشید که ارائه یک اظهارنامه مالیاتی به زبان یونانی ممکن است نیازمند کمک از طرف افرادی که با این روند آشنا هستند باشد. شما می‌توانید از یک سازمان غیر دولتی (NGO) یونانی یا یک حسابدار حرفه‌ای درخواست کمک نمایید.


چگونه می‌توانم در یونان یک حساب بانکی باز کنم؟

برای پرداخت حقوق خود ممکن است به یک حساب بانکی نیاز داشته باشید. اگر ندارید، می‌توانید با ارائه مدارک زیر در یک بانک یک حساب بانکی باز کنید.

 • اصل و رونوشت «کارت درخواست‌کننده حفاظت بین‌المللی» یا «کارت پناهجویی» معتبرتان؛
 • مدرک اثبات کننده آدرس فعلی شما؛
 • یک گواهی تأیید کننده اشتغال شما، که توسط کارفرمایتان صادر شده و یک رونوشت از قرارداد کاری‌تان؛
 • یک رونوشت از مدرک صدور شماره مالیاتی‌تان (ΑFΜ)؛
 • مفاصای مالیاتی شما (ekkatharistiko eforias) یا یک اعلامیه رسمی مبنی بر عدم تسلیم بازگشت مالیات بر درآمد به وسیله شما در یونان.

توجه داشته باشید که تجربه باز کردن حساب بانکی در یونان از شخصی تا شخص دیگر متفاوت می‌باشد. برخی از بانک‌ها بیشتر از سایر بانک‌ها در این امر کمک می‌کنند. بهتر است که از دوستان یونانی خود یا یک سازمان غیردولتی (NGO) یونانی درخواست کمک نمایید.


آیا می‌توانم به عنوان یک فرد بیکار ثبت نام کنم؟

اگر بیکار و جویای کار هستید، حق دارید که در اداره ثبت OAED، «سازمان نیروی کار» وزارت کار ثبت نام شوید. اگر ثبت‌نام کنید، می‌توانید از خدمات OAED بهره‌مند شوید؛ مثلا اگر یک موقعیت کاری موجود مرتبط با صلاحیت‌ها و علاقه‌تان وجود داشته باشد ارجاع داده شوید و بولتن بیکاری دریافت کنید. شما همچنین می‌توانید به خدمات و مشاوره از جمله ثبت CV، تهیه یک برنامه‌ریزی عملیاتی فردی و فرصت‌های شرکت در برنامه‌های اشتغال یا آموزش فنی حرفه‌ای دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید بسته به موقعیت مکانی خود به خدمات دیگری دسترسی داشته باشید. می‌توانید اطلاعات بیشتر به زبان یونانی را در اینجا پیدا کنید.

 

توجه داشته باشید که در تمام مناطق یونان، اداره‌های OAED وجود دارند. شما می‌توانید دفتر محلی خود را با پرسیدن در محله خود پیدا کنید، یا می‌توانید مناطق را به زبان یونانی در اینجا پیدا کنید.

برای دسترسی به بولتن بیکاری، باید موارد زیر را ارائه دهید:

 • یک رونوشت از «کارت درخواست‌کننده حفاظت بین‌المللی» یا «کارت پناهجویی» معتبرتان؛
 • شماره AMKA؛
 • مفاصای مالیاتی (ekkatharistiko eforias) یا یک اعلامیه رسمی مبنی بر عدم تسلیم بازگشت مالیات بر درآمد به وسیله شما در یونان؛
 • یک قبض یا قرارداد اجاره برای اثبات آدرس شما؛
 • هر مدرک دیگری که OAED ممکن است برای تایید اینکه شما بیکار هستید ضروری بداند.

در صورتی که خردسال باشم، آیا من حق دارم که به طور قانونی کار کنم؟

اگر شما ۱۵ سال یا بیشتر سن داشته و رضایت والدین خود، افرادی که به عنوان ولی از شما مراقبت می‌کنند یا سرپرست قانونی خود را دارید، می‌توانید به طور قانونی در یونان استخدام شوید.

در صورت عدم رضایت، دادگاه های یونان می‌توانند پس از درخواست شما درباره اجازه کار به شما، تصمیم‌گیری نمایند.

مقررات خاصی برای حفاظت از شما به عنوان یک فرد خردسال وجود دارد. شما می‌توانید اینجا اطلاعات بیشتری را در این باره به زبان یونانی پیدا کنید.

اشتغال برای کودکان زیر ۱۵ سال ممنوع می‌باشد؛ به استثنای کار در فعالیت های هنری یا بازرگانی مانند تبلیغات، تئاتر یا سینما و تنها در شرایط ویژه‌ای امکان‌پذیر است.


آیا می‌توانم به خاطر طرز رفتار دیگران شکایت کنم؟

اگر در محل کار خود مشکلی دارید یا مایلید در مورد حقوق خود مطلع شوید یا مایلید علیه کارفرمای خود شکایتی مطرح کرده و راه حلی پیدا نمایید، می‌توانید با دفتر محلی بازرسی کار (SEPE) تماس بگیرید. SEPE مکانیسم کنترل وزارت کار برای اجرای مناسب قانون کار در یونان می‌باشد. این دفتر برای محافظت از حقوق کار و ایمنی و سلامت کارگران طراحی شده است.

SEPE قادر به بررسی کار اعلام‌نشده بوده و همچنین نقشی در اطلاع‌ رسانی، توصیه و جلوگیری از نقض قانون کار دارد. این دفتر سرتاسر قلمروهای یونان را از طریق شبکه‌ای از خدمات منطقه‌ای پوشش می دهد.

شما می‌توانید نزدیکترین دفتر SEPE را از طریق پرسیدن یا جستجو در اینجا پیدا کنید. توجه داشته باشید که اطلاعات ارائه شده در لینک به زبان یونانی است.


آیا من حق کار در یونان دارم؟

بله. اگر پناهنده شناخته شده یا ذینفع پناهندگی اجتماعی هستید و دارای مجوز اقامت معتبر هستید، با شرایط مشابه با شهروندان یونانی به موارد زیر دسترسی خواهید داشت:

 • کار با حقوق؛
 • ارائه خدمات یا کار؛
 • داشتن یک فعالیت اقتصادی مستقل.

اعضای خانواده شما نیز پس دریافت اجازه اقامت معتبر دارای حقوق مشابه شما هستند.

توجه داشته باشید که برای قانونی کار کردن، اجازه اقامت شما باید معتبر باشد. پس فراموش نکنید که اجازه اقامت خود را پس از انقضا‌ء تمدید کنید.


آیا به اجازه کار نیاز دارم؟

خیر. «اجازه کار» پیش از این پیش‌نیاز برای پناهندگان در یونان بود اما طبق قانون 4375/2016 (ماده ۶۹) این مورد لغو شده است.

توجه داشته باشید که کارفرمایان و حسابداران همیشه از تمام تغییرات قانونی آگاه نیستند. شما ممکن است که برای شفاف‌سازی پرونده‌تان برای کارفرمایان و حسابداران، توضیحاتی ارائه داده، به جزئیات خاص قانونی اشاره کرده و یا از یک سازمان غیردولتی (NGO) در محل‌تان نیز درخواست کمک کنید.


الزامات دیگر برای کار قانونی در یونان چیست؟

برای کار قانونی، شما باید شماره مالیاتی (AFM) و شماره تامین اجتماعی (AMKA) داشته باشید.


چگونه می توانم شماره مالیاتی (AFM) دریافت کنم؟

برای دریافت شماره مالیاتی در یونان ، شما باید به  اداره مالیات (DOY) محل اقامت خود مراجعه کنید. شما می‌توانید  اداره مالیات (DOY) نزدیک به خود را دراینجا پیدا کنید:

https://www.aade.gr/eyretirio-horikis-armodiotitas-ton-doy.

 

(توجه داشته باشید که اطلاعات این لینک به زبان یونانی می‌باشد).

در دفتر مالیاتی (DOY) شما باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • یک فرم پر شده درخواست M1 : فرم های M1 در دفاتر مالیات نیز موجود است یا می توانید از اینجا بارگیری و دانلود کنید.

https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-01/M1.pdf

 • اصل و یک کپی اجازه اقامت شما.
 • مدارک اثبات کننده محل اقامت شما (قرارداد اجاره خانه / قبض برق یا تأمین آب که به نام شما صادر شده است و غیره) اگر اجازه اقامت آدرس فعلی شما را نشان نمی دهد.

توجه داشته باشید که شماره مالیاتی برای تمام معاملات با خدمات عمومی از قبیل اجاره/خرید یک خانه/آپارتمان، خرید ماشین یا موتورسیکلت ضروری بوده و به طور کلی همه معاملات با ارائه‌دهندگان خدمات را تسهیل می‌کند.


چگونه محل اقامت خود را به اثبات برسانم؟

چنانچه محل اقامت شما با آنچه که در مجوز اقامت شما ذکر شده متفاوت بوده یا اگر اجازه اقامت شما آدرس شما را مشخص نمی‌کند می‌توانید یک درخواست برای خدمات پناهندگی ارسال کرده و آدرس خود را اعلام کنید تا یک گواهی‌نامه برای ارائه در اداره مالیات دریافت کنید.

چنانچه یک کارت پناهجویی دارید که دارای مهر «PENDING ISSUANCE OF RESIDENCE PERMIT» است، مهم است که آدرس شما بر روی کارت مشخص شده باشد.  در غیر این صورت، شما می‌توانید همانطور که در بالا توضیح داده شده یک گواهی صادر شده توسط خدمات پناهندگی دریافت کنید.  هنگامی که اجازه اقامت خود را دریافت می‌کنید، برای به روز رسانی اطلاعات شخصی خود باید دوباره به اداره مالیات بروید. در زیر راهنمایی‌هایی در مورد چگونگی به روز نگه داشتن اطلاعات خود را ببینید.

چنانچه در محل اقامت باز یا یک اردوگاه، آپارتمان یا محل پذیرش یک سازمان غیردولتی (NGO) یا هر ارگان/سازمان (مانند شهرداری) زندگی می‌کنید، می‌توانید برای اثبات آدرس خود از موسسه‌ای که محل سکونت را اداره می‌کند یک گواهی نامه درخواست نمایید.

چنانچه توسط یک فرد یونانی یا هر مهاجر یا پناهنده دیگری که به رسمیت شناخته است میزبانی می‌شوید، باید یک اظهارنامه رسمی و کتبی از طرف شخصی که می‌گوید شما را میزبانی می‌کند ارائه کنید. این نوشته می‌بایستی حاوی شماره مالیاتی آن فرد و گواهی امضای آنها در یک مرکز شهروندی یا KEP باشد. علاوه بر این، به شواهدی نیاز دارید که آن ها صاحب یا مستاجر آدرس هستند؛ مانند اجاره نامه، قرارداد خانه یا کپی قبض آب‌وبرق/تأسیسات.


جزئیات اطلاعات خود را به روز نگه دارید!

چنانچه در اولین ثبت‌نام شما برای AFM تغییرات بیشتری در اطلاعات شخصی شما وجود دارد از شما خواسته می‌شود که یک درخواست تکمیل نمایید. شما می‌توانید فرمی که باید تکمیل کنید را در اینجا به زبان یونانی پیدا کنید. شما ممکن است نیاز به درخواست کمک داشته باشید تا فرم را برای ارائه در زمانی که به اداره مالیات می روید آماده داشته باشید.

چنانچه آدرس ایمیل دارید، می‌توانید در سیستم آنلاین اعلامیه مالیاتی یونان “TAXISNET” ثبت‌نام کنید. این سیستم شما را قادر می‌سازد معاملات خود با مقامات مالیاتی را به صورت آنلاین انجام دهید. شما می‌توانید در اینجا اطلاعات پیدا کنید. توجه داشته باشید که اطلاعات به زبان یونانی است.

در صورت وجود هرگونه تغییری در آدرس‌تان، شما باید به نزدیکترین اداره مالیاتی به محل اقامت جدید خود رفته، مدارک آدرس جدید را ارائه نموده و جزئیات شخصی خود را در اداره مالیات را به روزرسانی نمایید. اگر قبلا در TAXISNET ثبت نام کرده‌اید، می‌توانید تغییرات را به صورت آنلاین تأیید کنید.

اگر به عنوان یک پناهجو شماره مالیاتی داشتید و اکنون وضعیت پناهنده یا پناهندگی اجتماعی به شما داده شده است، برای به روزرسانی جزئیات شخصی خود باید به اداره مالیات رفته، شماره مجوز اقامت خود را اعلام کرده و یک رونوشت (کپی) از آن را تسلیم کنید.


چگونه می‌توانم شماره تامین اجتماعی (AMKA) دریافت کنم؟

برای کار قانونی در یونان می‌بایستی شماره تأمین اجتماعی (AMKA) داشته باشید. شما همچنین برای بیمه شدن و بهره بردن از مواد تامین اجتماعی برای آسیب کاری، بارداری، بیماری، معلولیت، بیکاری و مسئولیت‌های خانوادگی به AMKA نیاز دارید.

ΑΜΚΑی شما حقوق‌تان را در رابطه با کار و حقوق بازنشستگی تضمین کرده و نیز دسترسی شما به مراقبت‌های پزشکی و دارویی را آسان می‌کند. اطلاعات بیشتر در مورد AMKA را می‌توانید در اینجا پیدا کنید. توجه داشته باشید که اطلاعات لینک به زبان یونانی می‌باشد.

شما می‌توانید AMKA را در اداره امور اجتماعی AMKA و یا در مرکز خدمات شهروندی (KEP-ΚΕΠ) ارائه نمایید.

توجه داشته باشید که اطلاعات لینک‌ها به زبان یونانی می‌باشد.

هنگام ارائه درخواست، باید اجازه اقامت معتبر خود و مدارک اثبات‌کننده آدرس خود را ارائه نمایید.

توجه داشته باشید که تجربه درخواست AMKA از شخصی تا شخص دیگر متفاوت می‌باشد. در برخی از نقاط، AMKA به سرعت به پناهندگان اعطا می‌شود اما در برخی نقاط دیگر مقامات مستندات بیشتری درخواست می‌کنند. چنانچه با مشکل مواجه شدید می‌توانید از یک سازمان غیردولتی (NGO) در محل خود درخواست کمک کنید.


حقوق و تعهدات من به عنوان یک کارمند چیست؟

بر طبق قوانین یونان، پناهجویان حقوق کاری و بیمه ای یکسانی با شهروندان یونانی دارند. این موارد شامل حقوق اولیه، کمک هزینه خانواده، ساعات کاری، اضافه کاری، مرخصی سالانه، حداقل سن اشتغال، کارآموزی و دوره دیدن، آسیب کاری، بارداری، بیماری، بیکاری و حقوق بازنشستگی می‌باشند.

گاهی اوقات مجوز خاص یا تشریفات اضافی برای انواع خاصی از استخدام لازم می‌باشند. به عنوان مثال، اگر شما مایل به کار در فروشگاه‌هایی مانند رستوران‌ها، میخانه‌ها، کافه تریاها هستید که استانداردهای بهداشتی را تضمین می‌کنند، انتظار می‌رود که یک گواهی بهداشت (سلامت) و یک مجوز کاری ویژه که توسط اداره پلیس صادر شده است داشته باشید. شما می‌توانید اطلاعات خاصی در این باره در اینجا پیدا کنید. توجه داشته باشید که اطلاعات به زبان یونانی می‌باشد.


آیا من در صورت کار کردن در یونان ملزم به پرداخت مالیات هستم؟

چناچه شما در یونان کار می کنید باید سالانه اظهارنامه مالیات بر درآمد “dilosi eisodimatos” ارائه دهید. شما می‌توانید آن را در نزدیک ترین دفتر مالیاتی به محل زندگی‌تان ارائه نمایید. اگر شما در TAXINET (سیستم اظهار مالیاتی آنلاین یونان) ثبت نام کرده‌اید، می‌توانید معاملات با مقامات مالیاتی را به صورت آنلاین انجام دهید. اطلاعات بیشتر به زبان یونانی را در اینجا می‌توان پیدا کرد.

توجه داشته باشید که ارائه یک اظهارنامه مالیاتی به زبان یونانی ممکن است نیازمند کمک از طرف افرادی که با این روند آشنا هستند باشد. شما می‌توانید از یک سازمان غیر دولتی (NGO) یونانی یا یک حسابدار حرفه‌ای درخواست کمک نمایید.


چگونه می‌توانم در یونان یک حساب بانکی باز کنم؟

برای پرداخت حقوق خود ممکن است به یک حساب بانکی نیاز داشته باشید. اگر ندارید، می‌توانید با ارائه مدارک زیر در یک بانک یک حساب بانکی باز کنید.

 • اصل و رونوشت اجازه اقامت معتبر شما؛
 • مدرک اثبات کننده آدرس فعلی شما؛
 • یک گواهی تأیید کننده اشتغال شما، که توسط کارفرمایتان صادر شده و یک رونوشت از قرارداد کاری‌تان؛
 • یک رونوشت از مدرک صدور شماره مالیاتی‌تان (ΑFΜ)؛
 • مفاصای مالیاتی شما (ekkatharistiko eforias) یا یک اعلامیه رسمی مبنی بر عدم تسلیم بازگشت مالیات بر درآمد به وسیله شما در یونان.

توجه داشته باشید که تجربه باز کردن حساب بانکی در یونان از شخصی تا شخص دیگر متفاوت می‌باشد. برخی از بانک‌ها بیشتر از سایر بانک‌ها در این امر کمک می‌کنند. بهتر است که از دوستان یونانی خود یا یک سازمان غیردولتی (NGO) یونانی درخواست کمک نمایید.


آیا می توانم به عنوان یک فرد بیکار ثبت نام کنم؟

اگر بیکار و جویای کار هستید، حق دارید که در اداره ثبت OAED، «سازمان نیروی کار» وزارت کار ثبت نام شوید. اگر ثبت‌نام کنید، می‌توانید از خدمات OAED بهره‌مند شوید؛ مثلا اگر یک موقعیت کاری موجود مرتبط با صلاحیت‌ها و علاقه‌تان وجود داشته باشد ارجاع داده شوید و بولتن بیکاری دریافت کنید. شما همچنین می‌توانید به خدمات و مشاوره از جمله ثبت CV، تهیه یک برنامه‌ریزی عملیاتی فردی و فرصت‌های شرکت در برنامه‌های اشتغال یا آموزش فنی حرفه‌ای دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید بسته به موقعیت مکانی خود به خدمات دیگری دسترسی داشته باشید. می‌توانید اطلاعات بیشتر به زبان یونانی را در اینجا پیدا کنید.

 • توجه داشته باشید که در تمام مناطق یونان، اداره‌های OAED وجود دارند. شما می‌توانید دفتر محلی خود را با پرسیدن در محله خود پیدا کنید، یا می‌توانید مناطق را به زبان یونانی در اینجا پیدا کنید.
 • برای دسترسی به بولتن بیکاری، باید موارد زیر را ارائه دهید:
 • مجوز اقامت معتبر؛
 • شماره AMKA؛
 • مفاصای مالیاتی (ekkatharistiko eforias) یا یک اعلامیه رسمی مبنی بر عدم تسلیم بازگشت مالیات بر درآمد به وسیله شما در یونان؛
 • یک قبض یا قرارداد اجاره برای اثبات آدرس شما؛
 • هر مدرک دیگری که OAED ممکن است برای تایید اینکه شما بیکار هستید ضروری بداند.

وزارت سیاست مهاجرت بدینوسیله اطلاع می دهد که دارندگان اجازه اقامت وحمایت بین المللی (یعنی دارندگان اجازه اقامتذینفع پناهنده یا ذینفع حمایت کمکی) چنانچه به دنبال کار هستند می توانند به عنوان بیکار در سامانه ثبت سوابق سازمان کار ΟΑΕΔ (اداره دولتی مسئول در زمینه هایی همچون کاریابی و اقداماتحمایتی از بیکاران) ثبت نام کنند.ثبت نام برای مردان و زنان 18 سال تمام همچنین دختران و پسران  15 سال تمام که  به مدرسه نمی روند ، امکان پذیر است.

این ثبت نام الزامی است تا علاقه مندان بتوانند از برنامه های آموزشی، خدمات کاریابی، و همچنین دیگر خدمات و امکانات مربوط به بیکاران واجد شرایط بهره مند شوند.

اداره مربوطه سازمان کار ΟΑΕΔ ، بیکاران را در سراسر کشور مطابق با قوانین جاری ثبت نام می کند و بیکار ثبت شده را در مورد خدمات و مزایای موجود که ممکن است به آنها دسترسی داشته باشد، مطلع می سازد.

ثبت نام در سامانه سوابق بیکاری سازمان کار ΟΑΕΔ همچنین متقاضیان حمایت بین المللی (متقاضیان پناهندگی)،  دارای کارت متقاضی حمایت بین المللی (سه برگه) صادره از اداره پناهندگی را نیز شامل می شود.

علاقه مندان ساکن در کمپ ها یا آپارتمان ها می توانند از نهاد های مشاوره دهنده یا مستقیما از اداره مربوطه سازمان کار ΟΑΕΔ اطلاعات بیشتری کسب کنند.

اطلاعات مرتبط را نیز می توان در سایت زیر جستجو کرد (به یونانی، انگلیسی، عربی و فرانسوی)

/https://help.unhcr.org/greece/living-in-greece/access-to-employment


در صورتی که خردسال باشم، آیا من حق دارم که به طور قانونی کار کنم؟

اگر شما ۱۵ سال یا بیشتر سن داشته و رضایت والدین خود، افرادی که به عنوان ولی از شما مراقبت می‌کنند یا سرپرست قانونی خود را دارید، می‌توانید به طور قانونی در یونان استخدام شوید.

در صورت عدم رضایت، دادگاه های یونان می‌توانند پس از درخواست شما درباره اجازه کار به شما، تصمیم‌گیری نمایند.

مقررات خاصی برای حفاظت از شما به عنوان یک فرد خردسال وجود دارد. شما می‌توانید اینجا اطلاعات بیشتری را در این باره به زبان یونانی پیدا کنید.

اشتغال برای کودکان زیر ۱۵ سال ممنوع می‌باشد؛ به استثنای کار در فعالیت های هنری یا بازرگانی مانند تبلیغات، تئاتر یا سینما و تنها در شرایط ویژه‌ای امکان‌پذیر است.


آیا می توانم کسب و کار خود را در یونان شروع کنم؟

بله، اگر شما به عنوان پناهنده به رسمیت شناخته شده اید یا ذینفع پناهندگی اجتماعی هستید، حق دارید که شرکت های تجاری و صنعتی تاسیس کرده یا شغل آزاد داشته باشید. برای هر حرفه، الزامات خاصی وجود دارد. ممکن است نیاز باشد مدرک خود را در یونان رسمی کنید که می توانید این کار را در یکی از موسسات زیر انجام دهید.

سازمان ملی اعتباربخشی به مدارک و جهت گیری حرفه‌ای (Ε.Ο.P.P.Ε.P.). اطلاعات بیشتر به زبان یونانی را در اینجا پیدا کنید.

سازمان بین رشته ای برای به رسمیت شناختن عناوین های علمی و اطلاعات. اطلاعات بیشتر به زبان یونانی را در اینجا پیدا کنید.

اگر تمایل دارید یک کسب و کار ایجاد کنید، لازم است از قبل در انجمن بیمه کارگران خویش فرما (OAEE) و «دفتر کار» ثبت نام کنید. در یونان برای صنایع و تجارت، بازرگانان، صنایع کوچک و متوسط ​​و غیره دفتر کارهای مختلفی وجود دارد. شما می توانید دفتر مربوطه را در اینجا پیدا کنید. توجه داشته باشید که اطلاعات ارائه شده در لینک به زبان یونانی می‌باشد.

در نهایت شما باید برای شروع یک کسب و کار، فرم‌های مربوطه را در اداره مالیات ارائه کنید.

توجه داشته باشید که برای انجام این کار نیاز به مشاوره و راهنمایی خاصی دارید. مشاور کار دفتر OAED، یک سازمان غیردولتی (NGO) ، حسابدار حرفه ای یا وکیل می‌توانند این کمک را به شما ارائه دهند.


آیا می توانم به خاطر طرز رفتار دیگران شکایت کنم؟

اگر در محل کار خود مشکلی دارید یا مایلید در مورد حقوق خود مطلع شوید یا مایلید علیه کارفرمای خود شکایتی مطرح کرده و راه حلی پیدا نمایید، می‌توانید با دفتر محلی بازرسی کار (SEPE) تماس بگیرید. SEPE مکانیسم کنترل وزارت کار برای اجرای مناسب قانون کار در یونان می‌باشد. این دفتر برای محافظت از حقوق کار و ایمنی و سلامت کارگران طراحی شده است.

SEPE قادر به بررسی کار اعلام‌نشده بوده و همچنین نقشی در اطلاع‌ رسانی، توصیه و جلوگیری از نقض قانون کار دارد. این دفتر سرتاسر قلمروهای یونان را از طریق شبکه‌ای از خدمات منطقه‌ای پوشش می دهد.

شما می‌توانید نزدیکترین دفتر SEPE را از طریق پرسیدن یا جستجو در اینجا پیدا کنید. توجه داشته باشید که اطلاعات ارائه شده در لینک به زبان یونانی است.