دسترسی به تحصیل

دسترسی به تحصیل برای پناهندگان و پناهجویان در یونان

سیستم آموزشی یونان تحت مسئولیت و نظارت مرکزی وزارت آموزش، تحقیقات و امور مذهبی قرار دارد.

در اینجا می‌توانید اطلاعات بیشتری را به زبان یونانی پیدا کنید که توسط وزارتخانه تهیه شده است.

راهنمای چند زبانه آموزش به زبان یونانی نیز به زبان‌های انگلیسی، عربی و فارسی در دسترس می‌باشد.

آیا فرزندان من می‌توانند در یونان به تحصیل دسترسی داشته باشند؟

بله، در صورتی که شما پناهجو هستید یا به عنوان پناهنده به رسمیت شناخته شده‌اید، و یا ذینفع پناهندگی اجتماعی هستید، فرزندان خردسال‌تان می‌توانند با شرایط مشابه با شهروندان یونانی به سیستم آموزشی ملی دسترسی داشته باشند.

برای ثبت نام در مدارس یونان، شما به همان مدارکی نیاز دارید که از شهروندان یونانی درخواست می‌شود. حتی اگر گواهی تولد یا وضعیت خانوادگی ندارید، فرزندان شما ممکن است بتوانند ثبت‌نام شوند. اما مدارک زیر لازم می‌باشند:

  • «کارت درخواست‌کننده حفاظت بین‌المللی» یا «کارت پناهجویی» شما، یا اجازه اقامت معتبر؛
  • یک دفترچه سلامت یا واکسیناسیون؛
  • مدارک ثابت‌کننده اسکان (آدرس).

در طول مدت زمانی که کودکان پناهنده در کشور باقی می مانند، آموزش در دسترس آنها می‌باشد و مدارک شرکت در کلاس ها در زمان عزیمت رسمی‌تان از یونان، ارائه می‌شود. دسترسی به تحصیل در یونان، شما و اعضای خانواده‌تان را ملزم به اقامت در یونان نمی‌کند.

آیا تحصیلات در یونان اجباری است؟

تحصیلات در یونان برای همه کودکان، از جمله پناهندگان و پناهجویان، پسران و دخترانی که ۵ تا ۱۵ ساله هستند، اجباری می‌باشد.

تحصیلات اجباری شامل پیش‌دبستانی (یک سال)، و تحصیلات ابتدایی و راهنمایی می‌باشد.

تحصیلات ابتدایی (Demotiko) شش سال و آموزش راهنمایی (Gymnasio) سه سال طول می‌کشند. آموزش دبیرستان سه سال طول کشیده و شامل مدارس دبیرستان متحد شده (Eniaio Lykeio) و مدارس فنی حرفه ای (TEE) می‌شود.

دانش‌آموزان می‌توانند در سن ۱۵ سالگی در پایان Gymnasio از میان دوره‌های فنی و حرفه‌ای یا آکادمیک یکی را انتخاب نمایند.

تحصیلات پیش‌دبستانی و امکانات دوران کودکی:

در یونان کودکان شش ماهه تا پنج ساله می‌توانند به مراکز کودکان (vrefonipiakos stathmos) بروند.

اگر فرزند شما بین ۲ و نیم و ۵ سال داشته باشد، می‌توانید درخواست یک جا در یک مرکز کودک (payikos stathmos) کنید که هزینه آن یا توسط شهرداری‌ها و یا به صورت خصوصی تأمین می‌شود. از سن چهار سالگی کودکان می‌توانند به پیش‌دبستانی (nipiagogeio) بروند، که بعد از پنج سالگی اجباری است.

اگر در یک محل اقامت باز (اردوگاه) زندگی می‌کنید، می‌توانید به مدارس پیش‌دبستانی دسترسی پیدا کنید که وزارت آموزش و پرورش برنامه تأسیس‌شان را در نظر دارد.

اگر در شهر زندگی می‌کنید، می‌توانید به نزدیکترین پیش‌دبستانی رفته و کودک خود را ثبت‌نام کنید.

شما باید: یک درخواست را تکمیل نموده، سندی برای اثبات آدرس‌تان و «دفترچه سلامت» کودک را مبنی بر اینکه  واکسیناسیون کودک انجام شده است، ارائه نمایید. ثبت نام هر ساله از ۱ تا ۱۵ ژوئن انجام می‌شود، اما در صورتی که مدرسه ظرفیت داشته باشد ممکن است درخواست‌ها پس از آن تاریخ نیز پذیرفته شوند.

تحصیلات ابتدایی و متوسطه (Gymnasium)

اگر فرزندتان شش ساله شود، می‌تواند در کلاس A مدرسه ابتدایی ثبت‌نام کند.

برای کودکان با سن بالای شش سال، شما باید گواهی مربوطه را ارائه کنید یا اعلام کنید که قبلا در کدام کشور و چند سال به مدرسه رفته‌اند.

در صورتی که در آپارتمان یا هتل یا ساختمانی در یک شهر زندگی می‌کنید، شما می‌توانید کودکان شش تا پانزده ساله را در کلاس‌های آموزشی ثبت‌نام کنید. کلاس‌های صبحگاهی در مدارس ابتدایی اجرا شده و در مدارس متوسطه یک برنامه «منطقه اولویت‌های تحصیلی» (ZEP) وجود دارد که توسط وزارت آموزش و پرورش اداره می‌شود. کودکان همراه با اتباع یونانی به مدرسه می‌روند. کلاس‌های پذیرش برای ارائه حمایت بیشتر، به ویژه برای یادگیری زبان یونانی تشکیل می‌شود.

شما باید به نزدیک‌ترین مدرسه محل اقامت خود رفته و بگویید که می‌خواهید فرزندان‌تان را در مدرسه ثبت‌نام کنید. مهم‌ترین مدارکی که باید همراه داشته باشید، مدرک اثبات کننده این است که فرزندان شما واکسیناسیون مربوطه را دریافت کرده‌اند.

مدرسه همچنین می‌تواند موارد زیر را از شما درخواست کند:

  • مدرک اثبات کننده آدرس شما. اگر در «محل اقامت باز» یا یک اردوگاه، آپارتمان یا محل پذیرش یک سازمان غیردولتی (NGO) یا هر سازمان/ارگان دیگر (مانند شهرداری) زندگی می‌کنید، می‌توانید برای اثبات آدرس خود از موسسه‌ای که محل سکونت را اداره می‌کند یک گواهی‌نامه درخواست کنید. اگر شما توسط یک فرد یونانی یا هر مهاجر یا پناهنده دیگر که به رسمیت شناخته است میزبانی می‌شوید، باید یک اظهارنامه رسمی و کتبی از طرف شخصی که می‌گوید شما را میزبانی می‌کند ارائه کنید. این مدرک باید حاوی شماره مالیاتی آن فرد و گواهی امضای آنها در یک مرکز شهروندی یا KEP باشد. علاوه بر این، به شواهدی نیاز دارید که آن ها صاحب یا مستاجر آدرس هستند؛ مانند اجاره‌نامه، قرارداد خانه یا کپی قبض آب‌وبرق/تأسیسات.
  • گواهی سلامت. شما این مدرک را پس از اینکه کودک شما معاینه پزشکی می‌شود، دریافت می‌کنید. این گواهی به مدرسه اجازه می‌دهد از هر گونه مشکلات سلامتی که فرزند شما دارد و ممکن است نیاز به پشتیبانی داشته باشد مطلع گردد. معاینات پزشکی رایگان بوده و می تواند در نزدیک‌ترین مرکز بهداشت عمومی یا درمانگاه انجام شوند.
  • «کارت درخواست کننده بین‌المللی» یا «کارت پناهجویی» فرزند شما یا اجازه اقامت معتبر.

مدرسه از این اسناد رونوشت (کپی) تهیه می‌کند.

در صورتی که در یک محل اقامت باز (اردوگاه) زندگی می‌کنید، فرزندان شما حق دسترسی به تحصیل را دارند. آنها می‌توانند به مدارس نزدیک دسترسی داشته تا در برنامه منطقه اولویت‌های تحصیلی یا کلاس‌های بعدازظهر که در بالا ذکر شد شرکت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید از هماهنگ‌کننده تحصیلات پناهندگان در محل خود پرسیده یا همچنین می‌توانید اطلاعات بیشتری که به وسیله اداره پناهندگی که به چند زبان ارائه شده است را در اینجا پیدا کنید.

آموزش متوسطه شامل چه چیزهایی است؟

آموزش متوسطه شامل دو سطح است:

  • Gymnasium به مدت ۳ سال که تحصیل اجباری است؛
  • Lyceum عمومی، Lyceum حرفه‌ای و مدارس حرفه‌ای، تحصیل غیراجباری.

چگونه می‌توانم فرزندم را در Gymnasium یا Lyceum ثبت‌نام کنم؟

ثبت‌نام برای کودکانی که از مدرسه ابتدایی یا Gymnasium در یونان فارغ‌التحصیل شده‌اند، خودکار می‌باشد.

اگر فرزند شما تحصیلات متوسطه خود را در کشورتان یا در کشور دیگری سپری کرده باشد، می‌توانید گواهینامه شرکت (حضور) مربوطه خود را ارائه دهید. اگر گواهی حضور ندارید، ممکن است فرزندتان بتواند نزد یک کمیته امتحان دهد.

مدارس ابتدایی استثنائی چیست؟

بعضی از مدارس ابتدایی دارای پرسنل و معلمان متخصص برای دانش‌آموزان دارای معلولیت (اختلالات شنوایی جدی یا اختلال فکری یا یادگیری) می‌باشند. برای ثبت نام در مدارس استثنائی، مراکز تشخیص، ارزیابی و حمایت از افراد با نیازهای خاص (KE.D.D.Y.) توصیه‌های مربوطه را صادر کرده و ارجاع می دهند.

مدرسه میان‌فرهنگی چیست؟

این مدارس برنامه های تحقیقاتی و نوآورانه خاصی را با تأکید بر ارتباطات میان‌فرهنگی و نیازهای آموزشی و فرهنگی دانش‌آموزان به اجرا در می‌آورند. معلمان بر اساس تجربه خود در زمینه آموزش میان‌فرهنگی، دانش زبان مادری دانش‌آموزان خود و آموزش زبان یونانی به عنوان یک زبان خارجی انتخاب و استخدام می‌شوند. ۱۳ مدرسه بین‌فرهنگی تحصیلات ابتدایی و ۱۳ مدرسه تحصیلات متوسطه در کشور وجود دارد.

شما می‌توانید فهرست مدارس میان‌فرهنگی یونان را در اینجا پیدا کنید. توجه داشته باشید که اطلاعات ارائه شده در لینک به زبان یونانی است.

شما همچنین ممکن است از سازمان‌های غیردولتی (NGOها) که از مهاجران/پناهندگان حمایت می‌کنند در مورد فعالیت مدارس میان‌فرهنگی در محله خود پرس‌وجو کنید.

Gymnasium و Lyceum شبانه چیست؟

این مدارس برای دانش‌آموزان بالای ۱۵ سال است که در طول صبح کار می‌کنند.

همچنین شرکت در کلاس برای ۳ سال، به مدت ۴ یا ۵ ساعت به صورت شبانه می‌باشد.

پس از Lyceum چه فرصت هایی وجود دارد؟

كودكانی كه از تحصيلات متوسطه در یونان (Lyceum) فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند در امتحانات ورودی دانشگاه ها یا موسسات فن آوری عالی شرکت کرده و یا در موسسات آموزش فنی-حرفه‌ای (IEK) ثبت‌نام كنند.

آیا آموزش بزرگسالان در یونان موجود است؟

چندین برنامه آموزشی برای بزرگسالان توسط آژانس‌های دولتی یا خصوصی، سازمان‌های غیردولتی (NGOها) و سایر سازمان‌ها سازماندهی شده است. دبیرخانه عمومی یادگیری مادام‌العمر وزارت آموزش و پرورش مقام مسئول بسیاری از برنامه های آموزشی برای بزرگسالان می‌باشد. برخی مثالها در زیر آمد‌ه‌اند:

مدارس فرصت دوباره برای بزرگسالانی است که تحصیلات اجباری را کامل نکرده‌اند. مدت زمان تحصیل دو سال بوده که شامل کلاس‌های بعدازظهر می شود. دانش‌آموزانی که فارغ‌التحصیل می شوند گواهینامه‌ای دریافت می‌کنند که معادل گواهی دریافت شده از Gymnasium است. شما می‌توانید در اینجا اطلاعاتی به زبان یونانی درباره مدارس فرصت دوباره که در چندین مکان در سطح کشور فعالیت می‌کنند پیدا کنید.

مراکز آموزش مادام‌العمر در شهرداری ها فعالیت می‌کنند.

دوره های زبان یونانی برای مهاجرین و پناهندگان توسط دانشگاه‌ها، سازمان‌های غیردولتی (NGOها) و مراکز آموزش فنی حرفه‌ای برگزار می‌شود. شما می‌توانید از سازمان‌های غیردولتی (NGOها) که از پناهندگان و مهاجران حمایت می‌کنند جزئیات کسب نموده و یا در زمینه پیداکردن اطلاعات درباره اجرای برنامه و موجودبودن آنها درخواست کمک کنید.

دوره های آنلاین زبان توسط دانشگاه‌های یونان مانند دانشگاه اِژیَن که دارای ۱۰۰۰ صندلی خالی است ارائه می‌شود.   این دانشگاه‌ها در برنامه Erasmus OLS + شرکت می‌کنند که به پناهندگان و مهاجران فرصتی برای یادگیری یک زبان اروپایی می‌دهد.اطلاعات بیشتر در اینجا موجود می‌باشد.

آیا می‌توانم برای تحصیلات عالی در یونان ثبت کنم؟

اگر از تحصیلات متوسطه در یونان فارغ‌التحصیل شدید، با شرایط مشابه با شهروندان یونانی به تحصیلات عالی دسترسی خواهید داشت. شما باید در امتحانات مربوطه شرکت کنید.

اگر از تحصیلات متوسطه در یک کشور دیگر فارغ‌التحصیل شده‌اید، با شما مانند دیگر مهاجران برخورد می‌شود؛ هیچ ماده قانونی خاصی وجود ندارد که ورود پناهندگان و پناهجویان در یونان به دانشگاه ها را تسهیل کند. وزارت آموزش و پرورش در اینجا اطلاعات بیشتری به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

آیا مدرک تحصیلی من از کشور دیگری در یونان به رسمیت شناخته می شود؟

اگر شما یک پناهنده به رسمیت شناخته شده یا ذینفع پناهندگی اجتماعی هستید، در رابطه با به رسمیت شناخته شدن مدارک تحصیلی خارجی، گواهینامه ها و اسناد اثبات کننده صلاحیت رسمی، با شما همانند شهروندان یونانی برخورد می‌شود.

اگر نمی‌توانید شواهدی از مدارک خود ارائه دهید، مقامات مربوطه یونانی باید روند را تسهیل کنند؛ با این حال، روندهایی که وضعیت خاص پناهندگان را در نظر می‌گیرد هنوز اعمال نشده است.

اگر پناهجو هستید، ممکن است بتوانید مدرک یا گواهینامه خود را رسمی کنید، اما نیاز به برآورده‌کردن الزامات اضافی دارید.

موسسات دولتی زیر به رسمیت شناخته شدن مدارک را تسهیل می‌کنند.

اداره مطالعات، برنامه ها و مسائل علمی وزارت آموزش و پرورش برای به رسمیت شناختن مدارک تحصیلات ابتدایی و متوسطه. اطلاعات بیشتر به زبان یونانی را در اینجا پیدا کنید.

سازمان ملی اعتباربخشی به مدارک و جهت‌گیری حرفه‌ای (Ε.Ο.P.P.Ε.P.). اطلاعات بیشتر به زبان یونانی را در اینجا پیدا کنید.

سازمان بین‌رشته‌ای برای به رسمیت شناختن عناوین علمی و اطلاعات. اطلاعات بیشتر به زبان یونانی را در اینجا پیدا کنید.