گزارش کلاهبرداری و فساد

چگونه می‌توانم از کلاهبرداری و فریب شکایت کنم؟

کلاهبرداری هر عملی می­باشد که هدف آن گمراه کردن عمدی دیگری به منظور کسب منفعت باشد. کلاهبرداری شامل پنهان کردن، جعل، سرقت، گزارش نادرست یا حذف حقایق است، اما نه محدود به آن. کلاهبرداری برای کسب سود انجام می شود.

تمامی خدمات کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به صورت رایگان می­باشد. به شخص یا سازمانی که از شما درخواست پرداخت پول در ازای دریافت خدمات کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان یا شرکای آن می­کنند، اعتماد نکنید. اگر پول یا هر نوع لطف دیگری، از جمله ماهیت جنسی، از شما درخواست شود، شما باید در اسرع وقت به کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان یا نزدیک­ترین اداره پلیس گزارش دهید.

آگاه باشید که هرگونه خدمات کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان که در ازای پرداخت پول به شما پیشنهاد شده باشند، کلاهبرداری می­باشند. برای اطلاعات موثق در مورد کار و خدمات کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان ترکیه، لطفاً به وبسایت رسمی و یا صفحه فیسبوک کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان که در زیر اشاره شده مراجعه نمائید.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان آگاه به طرح­های کلاهبرداری می­باشد که به موجب آن، افراد ناشناسی که هیچ ارتباطی با کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان یا به طور کلی با سازمان ملل متحد ندارند، خود را به عنوان نمایندگان یا کارمند نمایندگی­های سازمان ملل متحد یا سفارت‌ها معرفی می‌کنند و قول می‌دهند که در زمینه اسکان مجدد یا سایر ویزای بشردوستانه و یا پاسپورت به شما کمک کنند تا به جابجایی شما به کشور سوم یا اسناد شناسایی صادر شده توسط دولت کمک کنند. این کلاهبرداران معمولاً به صورت آنلاین به شما مراجعه کرده و هویت جعلی سازمان ملل متحد یا سایر اسناد را به شما ارائه می‌کنند تا شما را متقاعد کنند که آنها نمایندگان سفارتخانه‌ها یا نمایندگی­های سازمان ملل متحد هستند. در نهایت این کلاهبرداران از شما درخواست می کنند که برای “شروع فرآیند” مقداری هزینه بپردازید.

در دیگر طرح‌های کلاهبرداری، کلاهبرداران وانمود می‌کنند که پناهنده یا کارگران بشردوستانه هستند که نیاز به کمک فوری دارند یا در جستجوی یک رابطه عاشقانه معنادار هستند. در چنین مواردی، کلاهبرداران از طریق سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مختلف یا پلتفرم‌های دوستیابی آنلاین با شما تماس می‌گیرند. پس از مدتی، آن­ها از شما می خواهند که مقداری پول برای “هزینه ویزا” یا “انتقال فوری از کمپ” یا کمک به آن­ها برای پردازش “اسناد مسافرتی” یا کمک به سایر نیازها بپردازید.

در دیگر طرح‌های کلاهبرداری، آگهی‌های شغلی جعلی که معتبر به نظر می‌رسند، در رسانه‌های پرکاربرد، از جمله وبسایت‌های کاریابی و تابلوهای اعلان دانشگاه‌ها منتشر می‌شوند. در چنین طرح‌هایی، بلافاصله پس از درخواست یا پذیرش “پیشنهاد”، فرد منتخب درخواستی برای هزینه‌های «پردازش»، «آموزش»، «ویزا» یا سایر هزینه‌های فرضی یا اطلاعات کاملاً شخصی مانند اطلاعات بانکی دریافت می‌کند.

علاوه بر مثال‌های بالا، کلاهبرداران ممکن است ادعا کنند که در ازای دریافت پول یک مدرک شناسایی صادر شده توسط دولت برای شما دریافت می‌کنند. لطفاً توجه داشته باشید که ادارات مدیریت مهاجرت استانی تنها مؤسسات مجاز هستند که می توانند این اسناد را صادر کنند و شما می توانید از کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان یا شرکای آن در مورد نحوه ثبت نام اطلاعات کسب کنید.

این پیشنهادات ممکن است شخصاً یا از طریق رسانه­های اجتماعی شامل فیسبوک، تیک تاک، یوتیوب، واتس اپ، وایبر، اینستاگرام و تلگرام و غیره به شما ارائه شوند.

اگر درخواستی دریافت کردید که مشابه یکی از سناریوهای فوق است، به شما توصیه می کنیم ارتباط خود را با افرادی که به شما آن را نوشتند، متوقف کنید. پول یا اطلاعات شخصی خود را برای آن­ها ارسال نکنید. لطفاً موضوع را در اسرع وقت به کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گزارش دهید.

چگونه می‌توانم از کلاهبرداری شکایت کنم؟

  • شما می‌توانید درخواست شکایت خود را به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ترکیه در [email protected] ایمیل کنید.
  • شما می‌توانید شکایت خود را در صندوق شکایات قرار دهید. صندوق شکایات در در ورودی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آنکارا در دسترس شما می‌باشد.
  • شما می توانید شکایت خود را در یک پاکت دربسته به یکی از دفاتر شرکای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در شهر اقماری خود ارسال کنید تا به دفتر کمیساریای عالی پناهندگان ارسال شود.
  • می توانید برای گزارش با خط مشاوره کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به شماره 68 48 444 تماس بگیرید.
  • شما می‌توانید آن را به دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل پست کنید: PK: 5, 06550 Çankaya/Ankara

نكات مهم

  • کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به طور جدی همه شکایات را ارزیابی کرده و هر یک را به طور جداگانه تعقیب می‌کند.
  • لطفا توجه داشته باشید که طرح شکایت، به هیچ وجه در روند پرونده شما نزد کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تاثیری نخواهد گذاشت.
  • شکایت می‌تواند بدون ذکر ‌نام باشد.
  • هنگام شکایت لطفا مدارک و شواهد خود را ارائه دهید.
  • تمامی مراودات با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد محرمانه می‌ماند.

کلاهبرداری و فساد اداری توسط کارکنان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد یا کارمندان شرکای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد

فریب چیست؟ فریب عبارت است از هرگونه اقدام یا اغفال هدفمند به منظور گمراه کردن عمدی دیگران برای کسب سود.

انحراف چیست؟ پیشنهاد، دریافت و درخواست (مستقیم و یا غیرمستقیم)  چیزی  باارزش برای سوءاستفاده از صلاحیت شخص دیگر می‌باشد.

سوءاستفاده جنسی چیست؟ هر گونه اقدام یا تلاش برای سوءاستفاده از موقعیت آسیب پذیری فرد برای اهداف جنسی است. آزار و سوءاستفاده جنسی، رفتاری غیرقابل قبول و ممنوع برای تمامی کارکنان سازمان ملل و شرکای غیردولتی آن می‌باشد.

چگونه از کارکنان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل شکایت کنم؟

در صورت داشتن هر گونه معلوماتی دال بر دخیل بودن کارکنان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد یا کارکنان شرکای سازمان و یا پیمانکاران کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، در فساد، بهره‌کشی (شامل استثمار جنسی)، کلاهبرداری، و یا سوءاستفاده جنسی، آن را فورا و به طور مستقیم به دفتر بازرس کل دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (IGO) در دفتر مرکزی ژنو سوئیس اطلاع دهید.

هر گونه ارتباط شما با IGO بصورت محرمانه باقی خواهد ماند .


وبسایت های رسمی UNHCR در ترکیه عبارت‌اند از

وب سایت کمک کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه
وب سایت نتایج کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه
وب سایت اطلاعات عمومی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه
مشاوره خدمات

حسابهای رسمی رسانه های اجتماعی UNHCR در ترکیه عبارتنداز

صفحه فیسبوک:
صفحه پانل اطلاعات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه
صفحه اطلاعات عمومی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه

 صفحه توییتر:
UNHCRTurkey@


اطلاعات مرتبط

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه
چطور درخواست کمک کنیم
کمک های اجتماعی و مالی