ثبت نام و روش تعيين وضعیت پناهندگی كميسارياى عالى سازمان ملل متحد در امور پناهندگان

توجه: برای اشخاصی که قبل از سپتامبر 2018 از طریق کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) در ترکیه مراحل تعیین وضعیت پناهندگی خود را طی کرده اند، ممکن است متوجه شده باشید که وضعیت UNHCR دیگر در وب سایت نتایج (Results) نمایان نمی شود. این امر هیچ گونه تاثیری بر روی وضعیت و یا درخواست حمایت بین المللی فعلی شما در ترکیه ندارد.

از تاریخ 10 سپتامبر 2018، ریاست مدیریت مهاجرت تنها مرجع رسیدگی به درخواست های پناهندگی و ثبت نام پناهندگان در ترکیه، و تنها نهاد مسئول تعیین وضعیت پناهندگی است.

این بسیار مهم است که پرونده ی حمایت بین المللی خود را مستقیماً از طریق ریاست مدیریت مهاجرت پیگیری کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، لطفاً با خط شماره 157 مرکز اطلاع رسانی اتباع خارجی (YIMER) تماس بگیرید و یا به لینک زیر مراجعه کنید:

https://help.unhcr.org/turkiye/information-for-non-syrians/registration-rsd-with-unhcr/

UNHCR  و شرکای آن به ارائه خدمات حمایتی، از جمله مشاوره مربوط به ثبت نام نزد مقامات ادامه می دهند. علاوه بر این، UNHCR با همکاری ریاست مدیریت مهاجرت برای شناسایی پناهندگانی که در آسیب پذیرترین موقعیت ها هستند فعالیت می کند تا دریابد آیا افراد مربوطه واجد شرایط اسکان مجدد هستند یا خیر. تنها متقاضیان حمایت موقتی که بسیار آسیب پذیر هستند، و افرادی که درخواست حمایت بین المللی داده اند و توسط دولت ترکیه به عنوان پناهنده مشروط به رسمیت شناخته شده اند و از تعهدات مقرر در قانون (از جمله انجام وظیفه امضای خود) پیروی می کنند، به کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان ارجاع داده می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اسکان مجدد، لطفاً به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://help.unhcr.org/turkiye/resettlement/ 

 

از تاریخ ۱۰ سپتامبر سال ۲۰۱۸ ثبت نام و تعیین وضعیت پناهندگی در کشور ترکیه توسط  کمیساریای عالی سازمان ملل متحد پناهندگان به پایان رسید.

اداره کل مدیریت مهاجرت (DGMM) به عنوان یک نهاد ملی و با برخورداری از قوانین حمایت بین المللی از اتباع خارجی، مسئولیت ثبت نام و بررسی پرونده های تحت حمایت بین المللی را بر عهده خواهد داشت. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در طی مدت شکل گیری این روند، اداره مهاجرت را درتمام مراحل ثبت نام متقاضیان برای حمایت بین المللی و روند مراجعه ایشان، پشتیبانی خواهد کرد.

ازتاریخ ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۸ کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) ثبت نام و ارجاع اتباع خارجی به منظور بهره مندی از حمایت بین المللی و همچنین تعیین وضعیت پناهندگی در کشور ترکیه را متوقف ساخت.

بر اساس قانون اتباع خارجی و حمایت بین المللی، اتباع خارجی که مایل به درخواست حمایت بین المللی در ترکیه هستند، می بایست پس از ورود به کشور ترکیه به ادارات مدیریت مهاجرت استان (PDMM) در استان ها و شهرهای این کشور مراجعه نمایند. ادارات مهاجرت استان ها  ثبت نام و بررسی درخواست های حمایت بین المللی ارائه شده توسط افراد را بعهده گرفته و انجام خواهد داد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد فعالیت های حمایتی خود، از جمله ارائه ی خدمات مشاوره به پناهندگان و پناهجویان را در ترکیه ادامه خواهد داد. در صورتی که نیازمند خدمات حمایتی هستید و یا نیاز به مشاوره در مورد روند پناهجویی، حقوق و تعهدات خود در ترکیه را دارید، می توانید به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و یا سازمان های همیار آن مراجعه فرمایید. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد با متقاضیان حمایت بین المللی در تماس بوده و پس از کسب رضایت از فرد متقاضی، به اطلاعات ارائه شده توسط فرد متقاضی به اداره مهاجرت استان دسترسی خواهد داشت.

در این زمینه، اگر اخیرا وارد کشور ترکیه شده اید و تا به حال توسط اداره مهاجرت ثبت نام نکرده اید:

  • لطفا به محض ورود به ترکیه به ادارهٔ مدیریت مهاجرت استان مراجعه نموده و اقدام به ثبت نام کنید.
  • برای ثبت نام در ادارهً مهاجرت و بهره مندی از حمایت بین المللی از طرف ادارهٔ مدیریت مهاجرت استان، نیازی به در دست داشتن معرفی نامه از سازمان ملل (UNHCR) در آنکارا نمی باشد. کافیست برای ثبت نام، به نزدیک ترین دفتر ادارهٔ مدیریت مهاجرت استان و یا استان های دیگری که مد نظر دارید مراجعه فرمایید.
  • پس از طی تمام مراحل ثبت نام در ادارهٔ مدیریت مهاجرت استان، اقامت شما در ترکیه قانونی تلقی خواهد شد. برای شما یک کارت شناسایی با شماره شناسایی اتباع خارجی صادر خواهد شد که به موجب آن قادر خواهید بود از حقوق و خدمات وضع شده بر اساس قوانین ترکیه برخوردار شوید.
  • شما می توانید تقاضای خود برای دریافت حمایت بین المللی را درهر یک از ۸۱ استان ترکیه به عمل آورید در حالی که اقامت دائم در بعضی از شهرها مجاز نخواهد بود. اگر درخواست خود را در یکی از استان های غیرمجاز ارائه دهید، پرونده ی شما به یکی از استان هایی که در آن  می توانید به مدت طولانی اقامت نمایید ارجاع داده خواهد شد. استان های مجاز در نقشه ی زیر به رنگ سبز نشان داده شده اند.
  • اداره­ ی مهاجرت شهرتان نیازهای حمایتی و موارد آسیپ پذیزی را بررسی خواهد کرد و اگر دارای نیازمندی های ویژه ای باشید، لطفا مامور اداره مهاجرت که با شما مصاحبه به عمل می آورد را مطلع فرمایید تا بر اساس این ارزیابی به پرونده­ ی شما اولویت داده شود.
  • کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و سازمان های همیار، در ترکیه همچون گذشته به ارائه ی خدمات حمایتی، از جمله مشاوره به متقاضیان حمایت بین المللی و پناهندگان ادامه خواهد داد. چنانچه نیازمند خدمات حمایتی ویا مشاوره دارید، می توانید به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و سازمان های همیار آن مراجعه کنید.
  • کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد با متقاضیان حمایت بین المللی در تماس بوده و پس از کسب رضایت از فرد متقاضی، به اطلاعات ارائه شده توسط خود فرد به اداره مهاجرت استان دسترسی خواهد داشت.

استان هایی که می توانید در ترکیه اقامت کنید، به رنگ سبز نشان داده شده اند: 

map-provinces-turkey-reside

در صورت مواجهه با هر مشکلی و یا نیاز به اطلاعات بیشتر در ارتباط با ثبت نام خود نزد مقامات ترکیه، می توانید با اداره­ ی مهاجرت مرکزی و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از طریق خطوط زیر تماس حاصل فرماید:

خط تماس اداره مهاجرت مرکزی برای اتباع خارجی: 157
خط مشاوره کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد : 4444868

سوالاتی که بطور متداول پرسش می شود


من مصاحبه تعیین وضعیت پناهنده گی را با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل انجام داده ام.آیا نتیجه ای در مورد این مصاحبه دریافت خواهم کرد؟

همه افرادی که مصاحبه تعیین وضعیت پناهنده گی خود را با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد داشته اند، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد با این افراد تماس گرفته و ایشان را از نتایج پروسه مطلع خواهد ساخت. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد نتیجه رسمی اعلام نخواهد کرد هر چند ، شما برای تعیین وضعیت پناهندگی تان مصاحبه انجام داده باشید، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد شما را درمورد  اینکه آیا  واجد شرایط برای تعیین کشوری هستید و یا نه اطلاع خواهد داد.

ضمنا، لطفا توجه داشته باشید که اداره کل مدیریت مهاجرت ترکیه تنها مقام تصمیم گیرنده تعیین وضعیت پناهندگی در کشور خواهد بود.

(ازتاریخ ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۸ تعیین وضعیت پناهندگی درکشور ترکیه تنها توسط اداره کل مدیریت مهاجرت و شعبه های استانی آن در کشورطبق وظایف خود تحت قوانین  کشور ترکیه انجام خواهد شد. بنابراین بسیار مهم است که شما در اداره مهاجرت در روزی که به شما تاریخ مصاحبه داده شده شرکت کرده و وظیفه امضا را به جا آورید.)


من برگه استیناف و تجدید نظر خود را به کمیساریای عالی پناهندگان ارسال کرده ام. آیا نتیجه ای در مورد دریافت خواهم کرد؟

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد دیگر دستورالعمل های تعیین وضعیت پناهندگی در ترکیه را اجرا نداده و بنابراین دیگر به درخواسته های تجدید نظر  رسیدگی نمی کند. پس، شما تصمیم رسمی دراین مورد دریافت نخواهید کرد. لطفا روند پرونده خود را با اداره مهاجرت استانتان  پیگیری نمایید.


من درخواست بازگشایی مجدد پرونده ام را به کمیساریای عالی پناهندگان ارسال کرده ام. آیا نتیجه ای در مورد دریافت خواهم کرد؟

اگر کمیساریای عالی پناهندگان درخواست بازگشای پرونده شما را قبل از تاریخ ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۸ دریافت و پذیرفته است، با شما تماس گرفته و راجع به فرایند بررسی به شما اطللاع خواهد داد.


پس از ثبت نام در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تاریخی برای مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی خود دریافت کرده ام. آیا این تاریخ برای مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی معتبر خواهد بود؟

لطفا توجه داشته باشید که هیچ تاریخی برای مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد معتبر نخواهد بود. ازتاریخ ۱۰ سپتامبر  ۲۰۱۸ تنها ارگان مسئول برای مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی درکشور ترکیه اداره کل مدیریت مهاجرت و شعبه های استانی آن در کشور خواهد بود.

بنابراین بسیار مهم است که شما توسط اداره مهاجرت استان خود ثبت نام شده، وظیفه امضا در شهرتان را به جا آورده و در روز مصاحبه ای که توسط اداره مهاجرت شهرتان برای شما  در نظر گرفته شده است شرکت نمایید.

در صورت مواجهه با هر مشکلی و یا  نیاز به اطلاعات بیشتر در ارتباط با ثبت نام خود نزد مقامات ترکیه، می توانید با اداره­ ی مهاجرت مرکزی و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از طریق خطوط زیر تماس حاصل فرمایید:

خط تماس اداره مهاجرت مرکزی برای اتباع خارجی: 157
خط مشاوره کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد : 4444868


من یک اس ام اس دریافت کرده ام مبنی براینکه وقت ثبت نام یا وقت مصاحبه من با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد دیگر معتبر نیست و من باید نزد مدیریت استانی اداره مهاجرت ثبت نام کنم، اگرچنین اقدامی را تاکنون به جا نیاورده باشم. آیا می توانید اطلاعات بیشتری در این رابطه ارائه دهید؟

از سپتامبر 2018، مدیریت کلی ادره مهاجرت اعلام کرده است که در حال حاضر تنها ارگان مسئول به رسیدگی به پرونده های فردی مربوط به پناهجویان در ترکیه است. این به این معنی است که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد٬ ثبت نام پناهجویان یا مصاحبه با آنها را مانند گذشته، دیگرانجام نخواهد داد. در این راستا، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به  پناهجویانی که قبلا به آنها وقت مصاحبه یا ثبت نام داده بوده٬  اس ام اس ارسال کرده و آنها را از جریان این امر که این تاریخ مصاحبه ها دیگر معتبر نیستند٬ آگاه می سازد.

در این راستا، لطفا در خواست خود را به مدیریت استانی اداره مهاجرت  مربوطه دراستانی که در آن اقامت دارید٬ ارجاع دهید که در پس انجام ثبت نام تان٬ مصاحبه شوید؛ دیگر نیازی به رجوع به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد نیست.

این مسئله بسیار مهم است که شما نزد مدیریت استانی اداره مهاجرت  مربوطه در استان خود ثبت نام تان را انجام دهید، تکلیف امضا خود را به جا بیاورید، تاریخ مصاحبه بگیرید و درتاریخ مصاحبه تعیین شده برایتان توسط مدیریت استانی اداره مهاجرت٬ درآنجا حضورداشته باشید. (لطفا توجه داشته باشید که برخی از ادارات مهاجرت ترجیح می دهند که به جای ارائه تاریخ مصاحبه و یا وقت ملاقات کتبی٬ جهت ثبت نام یا وقت ملاقات با شما تماس بگیرند.)

در تاریخ مصاحبه، درخواست خود را با تمام اسناد و مدارکی که به مطالبه تان قوت می بخشد٬ ارائه دهید؛ زیرا مدیریت استانی اداره مهاجرت  دررابطه با پرونده و وضعیت پناهندگی شما تصمیم گیری خواهد کرد. بنابراین این مصاحبه  برای شما (و خانواده شما) بسیار حائزاهمیت خواهد بود.

خیلی مهم است که تمام اطلاعات لازم برای تاریخ مصاحبه را ازمدیریت استانی اداره مهاجرت  کسب کنید، از جمله اینکه چه چیزها را با خود به همراه داشته باشید و چه کسی همراه شما باشد. ما پیشنهاد می کنیم که اطلاعات بیشتر در مورد مصاحبه را از مدیریت استانی اداره مهاجرت جویا شوید تا این اطمینان را حاصل کنید که آماده مصاحبه هستید.


آیا در ازای پرداخت مبلغی می توان برای تعیین وضعیت پناهندگی با دفتر کمیساریای عالی پناهندگان مصاحبه ای انجام داد؟

خیر نمی توانید. اولا، کمیساریای عالی پناهندگان مصاحبه ای برای تعیین وضعیت پناهندگی در نظر نمی گیرد.

ثانیا، تمامی خدمات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و سازمان های همیار رایگان می باشد.

لطفا به هیچکس و هیچ سازمانی که درازای خدمات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ویا خدمات سازمان های همیار در خواست مبلغ و یا وجه نقد از شما می نمایند، اعتماد نداشته باشید.

آنها به شما دروغ می گویند. شما پول خود را از دست داده و هیچ تاریخ مصاحبه ای در یافت نخواهید کرد.

افرادی که این دروغ را به شما می گویند، به دنبال  سو استفاده از وضعیت شما هستند. به هر قیمتی از آنها دوری کنید. آنها ممکن است اطلاعات شما را به شما نشان داده تا شما را متقاعد سازند که با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ارتباط هستند.  لطفا به این گونه مسائل اطمینان نکرده آنها را باور نکنید.

اگر شخصی به شما مراجعه کرده وادعا می کند که می تواند به روند پرونده شما کمک کند، بلافاصله با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل  تماس حاصل کرده واطلاع رسانی کنید.


به من اطلاع داده شد که برای مصاحبه با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد دعوت شده ام. این به چه معناست؟ آیا مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی در کمیساریای عالی پناهندگان متوقف نشده است؟

با مشاوره تنگاتنگ با اداره کل مدیریت مهاجرت، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل فقط افرادی را که نیاز به حمایت بین المللی دارا می باشند را مورد رسیدگی قرارخواهد داد و افرادی را  که اسکان مجدد برای آنان امکان پذیر است شناسایی خواهد کرد.

به این طریق سازمان ملل مصاحبه افرادی را انجام خواهد داد که بتواند ارزیابی نماید آیا این شخص دارای معیارهای مربوط برای اسکان مجدد هست یا خیر.

(گاهی اوقات به عنوان “کشورهای سوم” نامیده می شود.)

برای اطلاعات بیشتر از صفحه اطلاعات بخش تعیین کشوری دیدن فرمایید.


من هیچ اقدامی برای تقاضای حمایت بین المللی در ترکیه به مراجع اداره کل مدیریت مهاجرت و شعبه های استانی آن نکرده ام. آیا می توانم برای رسیدگی تعیین کشوری کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در نظرگرفته شوم؟

نه. فقط پرونده های  که برای حمایت بین المللی درخواست کرده اند و توسط دولت ترکیه به عنوان پناهنده مشروط شناخته شده اند، مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به تعهدات مندرج در قانون (از جمله انجام وظیفه امضا)، می توانند توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد مورد رسیدگی و بررسی قرار گیرد.