سوالات متداول در خصوص تحصیل

آیا افراد تحت برنامه ی حمایت بین المللی یا حمایت موقت در ترکیه حق تحصیل دارند؟

طبق قوانین ملی ترکیه، همه کودکان در ترکیه، از جمله اتباع خارجی  ( همچنین متقاضیان حمایت بین المللی، دارندگان وضعیت حمایت بین المللی و کسانی که تحت حمایت موقت هستند)، مستحق برخورداری رایگان از تحصیلات ابتدایی و متوسطه هستند. تحصیلات علاوه بر اینکه برای رشد و انسجام اجتماعی کودکان بسیار مهم است، باعث رشد شناختی و بهبود مهارت های زبانی نیز می شود. علاوه بر این، تحصیل به کودکان کمک می کند تا راهی برای مقابله با چالش ها، از جمله نقل مکان، پیدا کنند.

 حضور کودکان در مدرسه، فارغ از مدتی که انتظار دارید در ترکیه بمانید، حائز اهمیت است،.حتی اگر امید این را دارید که به کشور دیگری اسکان داده شوید یا به کشور خود بازگردید، مهم است که شما و خانواده تان از زمانی که در ترکیه اقامت دارید برای پیشرفت مهارت هایی که به فرزندانتان کمک می کند تا از نظر اجتماعی و تحصیلی در یک سیستم تحصیلاتی جدید سازگار شوند، استفاده کنید. هرچه فرزندان شما بیشتر از مدرسه دور بمانند، سازگاری آن ها با محیط جدید دشوارتر می شود.

تحصیلات رسمی در ترکیه به شرح زیر است:

 • اجباری
 • رایگان،
 • تحت سیستم 4+4+4،
 • برای والدین ضروری است که فرزندان خود را در مدرسه ثبت نام کنند و از حضور آنها درمدرسه اطمینان حاصل کنند.

شما باید از ثبت نام فرزندتان در یک مدرسه اطمینان حاصل کنید. اما فقط ثبت نام کافی نیست، ادامه دادن تحصیلات هم اهمیت زیادی دارد !! عدم انجام این کار ممکن است جریمه های قابل توجهی را برای شما به همراه داشته باشد. به یاد داشته باشید، عدم تسلط به زبان ترکی نباید مانع دسترسی شما به تحصیلات شود.

برای هر کودکی بسیار مهم است که به تحصیلات دبیرستانی خود ادامه دهد. علاوه بر دبیرستان های معمولی، دبیرستان های فنی و حرفه ای نیز وجود دارند که در آن فرزند شما می تواند مهارت های کاربردی یک حرفه را به دست آورده، و فرصت کسب مهارت های فنی و حرفه ای را داشته باشد. تحصیلات فنی و حرفه ای در سطح دبیرستان از طریق موسساتی مانند دبیرستان های فنی و حرفه ای آناتولی، دبیرستان های چند برنامه ای آناتولی و مراکز تحصیلات فنی و حرفه ای ارائه می شود. اگر فرزند شما در این مدارس ثبت نام کرده باشد، می تواند از برنامه ترویج تحصیلات فراگیر برای کودکان در سیستم تحصیلاتی ترکیه (PIKTES+) بهره مند شود. اطلاعات بیشتر در مورد این برنامه (PIKTES) در زیر موجود است.

چگونه می توانم فرزندم را در مدرسه ثبت نام کنم؟

شما باید به نزدیکترین مدرسه ترکیه یا اداره آموزش وپرورش  ناحیه یا اداره آموزش استان  (Milli Eğitim Bakanlığı) برخی استانها  درخواست ارائه دهید. از طریق سیستم e-okul می توانید مدارسی که فرزندتان می تواند در آنها ثبت نام شود را پیدا کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در مدارس به شرح زیر است:

 • مدرک هویتی معتبر(کیملیک) متقاضی حمایت بین المللی یا مدرک هویتی وضعیت حمایت بین المللی یا مدرک هویتی حمایت موقت که از طرف اداره مهاجرت استانی (گوچ) داده می شود.
 • ثبت محل سکونت (در حالت عادی اجباری نیست، اما اگر اطلاعاتتان در سایت E-Devlet وجود ندارد، اجباری است. در این صورت می توانید به اداره ثبت احوال یا مختار محله ی خود مراجعه کنید)،
 • سایر مدارک مورد نیاز مدارس (معادل سازی ، ریز نمرات، دیپلم و غیره…)

آیا مؤسساتی وجود دارند که برای کودکان ویا بزرگسالان تحت حمایت بین‌المللی وحمایت موقت کلاس‌های زبان ترکی رایگان ارائه دهند؟

یادگیری زبان ترکی یک مهارت اساسی برای گذران زندگی در طول اقامت شما در ترکیه است. یادگیری زبان ترکی زندگی روزمره و انجام امور ساده (مانند خرید، استفاده از وسایط حمل ‌ونقل عمومی) را آسان تر می ‌کند، امکان ایجاد روابط دوستانه با دیگر افراد ساکن در آن منطقه را فراهم می‌آورد و در مواقع اضطراری ( ارتباط با پزشک یا پلیس) کمک‌ کننده است.

دوره‌های رایگان زبان ترکی

دوره‌های رایگان زبان ترکی توسط مراکز آموزش عمومی ارائه می ‌شوند. برای ثبت ‌نام در یک دوره، لطفاً با مرکز آموزش عمومی استان یا ناحیه خود تماس بگیرید.

دانشگاه آنادولو دوره‌های آنلاین رایگان زبان ترکی در سطوح مبتدی (A1) و ابتدایی (A2) ارائه می‌دهد. این دوره‌ها برای همه افرادی که تمایل به یادگیری زبان ترکی دارند، باز است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه زبان ترکی ANA-DİL و ثبت ‌نام، می‌توانید به وب‌ سایت برنامه زبان ترکی ANA-DİL دانشگاه آنادولو مراجعه کنید

https://acik.anadolu.edu.tr/SourceLanding/AnadilLanding

مؤسسه یونس امره (YEI) دوره‌ های آنلاین زبان ترکی از سطح مبتدی (A1) تا پیشرفته (C1) را ارائه می‌دهد. از آنجا که این دوره‌ها به صورت انعطاف ‌پذیر طراحی شده‌اند، “پورتال تحصیلات از راه دور زبان ترکی” مؤسسه یونس امره به دانشجویان اجازه می ‌دهد که با سرعت خودشان، و از هر جایی که هستند، زبان ترکی را بیاموزند. می‌توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه را از وب ‌سایت مؤسسه یونس امره پیدا کرده و در این برنامه ثبت ‌نام کنید.

https://www.yee.org.tr/tr/videolarla-turkce-ogren

علاوه بر این، شهرداری‌ها نیز می ‌توانند دوره‌های زبان ترکی ارائه دهند.

آیا سازمان یا اداره ای وجود دارد که برای دانش آموزان یا دانشجویان تحت برنامه ی حمایت بین المللی یا حمایت موقت کمک تحصیلاتی ارایه دهد؟ در این صورت برای دریافت این کمک به کجا باید مراجعه کرد؟

هدف تحصیلات های فراگیر تحت پروژه PIKTES+ ارائه پشتیبانی تحصیلاتی به دانش آموزانی است که به دنبال تقویت مهارت های سوادآموزی ترکی خود هستند، از جمله کسانی که کاملاً با زبان ترکی به تازگی  آشنا شده اند. این کلاس‌ها، همراه با تمام طرح‌های دیگر پروژه، برای کودکان تحت حمایت بین‌المللی و حمایت موقت قابل دسترسی هستند.

علاوه بر این، به عنوان بخشی از پروژه PIKTES+، دانش آموزان بین المللی، از جمله افرادی که تحت حمایت بین المللی و حمایت موقت هستند، می توانند همانند  شهروندان ترکیه که در تحصیلات فنی و حرفه ای در سطح دبیرستان تحصیل می کنند، از بورسیه های تحصیلی فنی و حرفه ای دانش بهره مند شوند. PIKTES+ این بورسیه‌ها را به دانش‌آموزان کلاس‌های 9 تا 12 ارائه کرده است. برای اطلاع از فرصت‌های بورسیه های تحصیلی، لطفاً لینک زیر را بررسی کنید: https://piktes.gov.tr

برنامه کمک هزینه تحصیلی مشروط (CCTE) برای خارجی ها توسط وزارت خانواده و خدمات اجتماعی (Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı)، وزارت آموزش و پرورش (Milli Eğitim Bakanlığı) و هلال احمر ترکیه اجرا می شود. کودکان تحت حمایت بین المللی و حمایت موقت نیز می توانند از این برنامه بهره مند شوند. این برنامه افزونه ای بر برنامه ی کمک هزینه تحصیلی مشروط برای تحصیلات است که از سال 2003 توسط وزارت خانواده و خدمات اجتماعی برای شهروندان ترک ساکن ترکیه اجرا شده است. تحت این برنامه، به خانواده هایی که فرزندانشان (از مهدکودک تا کلاس دوازدهم) به طور منظم به مدرسه می روند، کمک نقدی ارائه می شود، مشروط بر اینکه یکی از معیارهای لازم را داشته باشند. متقاضیان باید در اداره مهاجرت (گوچ) ثبت نام کرده باشند، کارت شناسایی خارجی(کیملیک) که با 99 شروع می شود داشته باشند و در پایگاه داده MERNIS ثبت نام کرده باشند. متقاضیان باید شرایط لازم این برنامه را داشته باشند و فرزندان خود را به طور منظم به مدرسه بفرستند تا به طور منظم وجه پرداختی را دریافت کنند. معیارهای واجد شرایط بودن به شرح زیر است:

 • تحت حمایت موقت یا حمایت بین المللی در ترکیه و زندگی در خارج از کمپ ها،
 • محروم بودن از درآمد و تامین اجتماعی در زمان درخواست،
 • داشتن حداقل یک فرزند مدرسه ای در خانواده.

اگر می‌خواهید برای این برنامه درخواست دهید، لطفاً به بنیاد کمک‌های اجتماعی و همبستگی (سوسیال) یا مراکز هلال احمر(KIZILAY) در استان یا ناحیه خود مراجعه کنید. اگر به آدرس جدیدی نقل مکان کردید، جهت حصل اطمینان از دریافت بی وقفه ی کمک، فوراً این موضوع را به بنیاد کمک‌های اجتماعی و همبستگی (سوسیال) یا مراکز هلال احمر(KIZILAY) در استان یا ناحیه فعلی خود اطلاع دهید.

آیا می توانم در ترکیه به دانشگاه بروم؟ برای ثبت نام باید چه شرایطی داشته باشم؟

اگر تحت حمایت بین‌المللی هستید (متقاضی حمایت بین‌المللی، دارنده‌ی وضعیت حمایت بین‌المللی) و می‌خواهید تحصیلات دانشگاهی را دنبال کنید، می‌توانید در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنید. برای دریافت تحصیلات دانشگاهی در ترکیه، ابتدا باید در آزمون ورودی دانشگاه به نام آزمون بین‌المللی پذیرش دانشجوهای بیین المللی (TR-YÖS)، که به طور مرکزی توسط مرکز ارزیابی، گزینش و تعیین سطح (ÖSYM) دو بار در سال برگزار می‌شود؛ شرکت کنید. دانشجویانی که مایل به ثبت‌نام در دانشگاه‌های ترکیه هستند می‌بایست برای این آزمون اقدام نمایند. اطلاعیه‌ها و اطلاعات مربوط به آزمون را می‌توان در وب سایت ÖSYM (https://www.osym.gov.tr)  یافت. ممکن است وابسته به دانشگاه‌ها رشته های تحصیلی مختلف، و دانشکده‌ای که انتخاب می‌کنید، شهریه ها متفاوت باشد. دانشجویان همچنین باید هزینه‌های حمل و نقل ، کتاب و هزینه‌های زندگی را شخصاً تامین کنند.

دانشجویانی که می‌خواهند در مقطع کاردانی و کارشناسی در ترکیه ثبت‌نام کنند باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • داشتن یک شماره شناسایی خارجی معتبر صادر شده توسط PMM (اداره استانی مدیریت مهاجرت) (شماره 99) به عنوان متقاضی حمایت بین‌المللی یا دارنده‌ی وضعیت حمایت بین‌المللی
 • به اتمام رساندن کلاس دوازدهم و ارائه‌ی مدرک پایان دوره
 • شرکت در آزمون TR-YÖS ، برگزار شده توسط ÖSYM
 • ارائه‌ی سایر مدارک مورد نیاز

شورای تحصیلات عالی (YÖK) و ریاست ترکان خارج از کشور و جوامع وابسته (ترکیه بورسلاری/بورس تحصیلی ترکیه) (YTB)  موسسات متصدی تحصیلات عالی در ترکیه هستند. می‌توانید از طریق وب‌سایت این مؤسسات، به اطلاعیه‌های مربوط به پذیرش دانشگاه و حمایت مالی دسترسی داشته باشید.( https://www.yok.gov.tr، https://ytb.gov.tr ) همچنین،

جهت کسب اطلاعات در مورد برنامه‌های تحصیلی و شرایط پذیرش برای دانشجویان خارجی می توانید به وب‌سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید.

چه فرصت های بورسیه تحصیلی برای افرادی که تحت برنامه ی حمایت بین المللی هستند وجود دارد؟

شماری از سازمان‌ها در ترکیه به دانشجویانی که تحت حمایت بین‌المللی هستند، به منظور تحصیل در سطح تحصیلات عالی، بورسیه می‎‌دهند. این سازمان‌ها عبارتند از YTB، UNHCR، و مرکز بین‌المللی توسعه‌ی سیاست مهاجرت (ICMDP) و سایر سازمان‌های غیر دولتی.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) برنامه‌ی بورس تحصیلی پناهندگان دانشگاهی آلمانی آلبرت انیشتین را که به عنوان برنامه‌ی بورسیه‌ی تحصیلی دافی (DAFI) شناخته می‌شود، ارائه می‌دهد. بورسیه‌های تحصیلی DAFI طیف گسترده‌ای از مخارج، مانند اقامت، غذا، حمل و نقل، جزوه‌ها و کتب آموزشی، و هزینه‌های ثبت‌نام و شهریه را پوشش می‌دهد. UNHCR  همچنین تحت عنوان کمک هزینه نقدی آموزش عالی (HECG)، هر ترم  افراد تحت حمایت بین‌المللی که در دانشگاه‌های ترکیه ثبت‌نام کرده‌اند را از نظر مالی حمایت می‌کند.

دانشجویانی که علاقه‌مند به دریافت بورسیه‌ی تحصیلی DAFI هستند، باید جهت دسترسی به اطلاعیه‌ها و اطلاعات مربوط به فرآیندها و معیارهای واجد شرایط بودن، وب‌سایت راهنمای UNHCR را دنبال کنند. UNHCR همچنین توصیه می‌کند که دانشجویانی که علاقه‌مند به بورسیه‌ی تحصیلی DAFI هستند، برای برنامه‌ی کمک هزینه‌ی نقدی آموزش عالی (HECG) نیز درخواست دهند، زیرا ممکن است هر سال فراخوان آزاد برای DAFI وجود نداشته باشد.

اگر متقاضی حمایت ‌المللی یا دارنده‌ی وضعیت حمایت بین‌المللی هستید که در دانشگاه یا موسسه‌ی تحصیلات عالی در ترکیه ثبت‌نام کرده‌اید، ممکن است واجد شرایط دریافت کمک هزینه‌ی نقدی آموزش عالی از سوی UNHCR باشید. UNHCR این حمایت را در ابتدای هر ترم تحصیلی در این صفحه اعلام می‌‌کند. معیارهای واجد شرایط بودن:

 • داشتن یک شماره شناسایی خارجی معتبر صادر شده توسط PMM (اداره مهاجرت) به عنوان متقاضی حمایت بین‌المللی یا دارنده‌ی وضعیت حمایت بین‌المللی
 • ثبت‌نام در یک دانشگاه دولتی یا موسسه‌ی تحصیلات عالی
 • دانشجو بودن در مقطع کاردانی یا کارشناسی

داشتن حداقل معدل 1.5. مبلغ کمک مالی در هر ترم:

 • 3150 لیر ترکیه  : مدرک کاردانی (برنامه‌های 2 ساله)
 • 6050 لیر ترکیه : مدرک کارشناسی (برنامه‌های 4 ساله)
 • 8750 لیر ترکیه : مدرک کارشناسی (برنامه‌های 5-6 ساله)

*میزان کمک‌ها هر ساله تغییر می‌کند.

دوره‌ی درخواست: مهلت درخواست برای سال تحصیلی 2023-2024 بسته شده است. خواهشمند است جهت درخواست برای ترم پاییز 2024، در اکتبر 2024 از صفحه‌ی ما بازدید کنید.

دانشجویان همچنین می‌توانند برای بهره‌مندی از برنامه‌ی بورسیه ICMPD که بورسیه‌ی اتحادیه اروپا نامیده می‌شود درخواست دهند، مشروط بر این‌که:

 • دارای وضعیت حمایت بین‌المللی باشند.
 • در یکی از استان‌های زیر در حال تحصیل باشند: آنکارا، قیصری، اسکی‌شهیر، قونیه، ترابزون، کارابوک، سامسون، ازمیر، ارزروم، آدانا، مرسین، هاتای، الازیغ، غازیانتپ، کیلیس، شانلی اورفا، مالاتیا، کوهرامانماراش، دیاربکر، ماردین. ، وان، استانبول، بورسا.
 • شرایط و معیارهای دیگر را برآورده کنند.
 • دانشجوی کارشناسی 4 ساله، کارشناسی ارشد با پایان‌نامه یا بدون پایان‌نامه، یا دکترا باشند.

شما می‌توانید به اطلاعات بورسیه‌های اتحادیه‌ی اروپا از طریق این لینک دسترسی داشته باشید: (https://euburs.org)

لطفاً به یاد داشته باشید که درخواست‌های داوطلبان واجد شرایط توسط دفاتر بورس تحصیلی بر اساس یک سری معیارها مانند وضعیت علمی، مدارک تحصیلی، علایق تحصیلی و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی به دقت بررسی می‌شوند.

به علاوه، توصیه می‌شود به طور منظم صفحه‌ی بورس‌های تحصیلی YTB را  برای اطلاع از بورسیه‌ی تحصیلی ترکیه دنبال کنید. بورسیه‌ی تحصیلی ترکیه یک برنامه‌ی بورسیه برای دانشجویان خارجی در ترکیه است که طیف گسترده‌ای از بورسیه‌ها را در بر می‌گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفاً به لینک زیر مراجعه کنید: https://ytb.gov.tr/daireler/uluslararasi-ogrenciler/turkiye-burslari