سوالات متداول در خصوص تحصیل

آیا یک متقاضی حمایت بین المللی حق تحصیل در ترکیه را دارد؟

تمام پناهندگان و پناهجویان حق تحصیل را دارا هستند و می توانند بعد از اینکه توسط مقامات ترکیه کارت شناسایی و شماره شناسایی اتباع خارجی را دریافت کردند در هر یک از مدارس ترکیه ثبت نام کنند.

کودکان حق دارند که به مدرسه بروند. بزرگسالان همچنین می توانند در مراکز عمومی تحصیل از دوره های ارائه شده توسط وزارت آموزش و پرورش مثل دوره های رایگان زبان و اموزش های حرفه ای بهره مند شوند. پناهندگان و پناهجویان همچنین می توانند در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کنند، اما مستلزم به پرداخت هزینه های تحصیل خود هستند (لطفا توجه داشته باشید که لیست شهریه دانشگاه ها که از طرف شورای وزارت ها اعلام می شود فقط برای دانشجویان سوریه است).

حضور کودکان در مدرسه بسیار مهم است، صرف نظر از این که چه مدت انتظار می رود در ترکیه بمانید! ما به شما توصیه می کنیم که در اسرع وقت کودکان خود را در مدرسه ثبت نام کنید.

مهم نیست که چه مدت انتظار دارید در ترکیه بمانید، مهم این است که فرزندانتان به مدرسه بروند. حتی اگر شما امیدوار هستید که در کشور دیگری باز اسکان داده شوید یا به کشور خود برگردید، مهم است که شما و خانواده تان از یک سیستم آموزشی جدید استفاده کنید به توانایی های خود بیفزایید. هر چه فرزندان شما مدت بیشتری از مدرسه دور باشند، این مشکل تر می شود.

علاوه بر مزایای آموزشی، حضور در مدرسه به فرزندانتان کمک می کند تا از اثرات جابجایی بهبود یابند. داشتن روال منظم (با رفتن به مدرسه یا کلاس های زبان روزانه) در زندگی کودکان و نوجوانان را ثبات ایجاد می کند. حضوردر مدرسه همچنین تمرکز بر آینده را، به جای فکر کردن به انچه در گذشته اتفاق افتاده و شرایطی باعث شده شما و خانواده تان در ترکیه نیاز به کمک داشته باشید، افزایش می دهد.

چگونه می توانم فرزندم را در مدرسه ثبت کنم؟

شما باید فرزندان خود را در مدرسه هایی در شهری که در ان ثبت نام شده اید، ثبت نام کنید. شما باید در اداره آموزش و پرورش استان (PDoNE) با کارت شناسایی حمایت بین المللی خود که شامل شماره شناسنامه اتباع خارجی است و گواهی اقامت صادر شده توسط مختارها، درخواست خود را ثبت کنید.

اگر اسنادی دارید که نشان می دهد فرزند شما در کشور دیگری به مدرسه رفته است، لطفا این اسناد را نیز با خود داشته باشید. اگر مدارکی در دست ندارید، کمیسیون های آموزش و پرورش استانی مسئول تعیین کلاسی که کودک شما در ان قرار داده خواهد شد هستند. این فرایند می تواند از طریق گفتگو با والدین و / یا یک آزمون کتبی یا شفاهی که توسط فرزند شما تکمیل می شود انجام شود. بر اساس این ارزیابی، ممکن است فرزند شما در یک کلاس پایین تر از آخرین کلاسی که از ان فارق التحصیل شده است قرار بگیرد. این کار به منظور کمک به انتقال فرزندتان به برنامه درسی ترکیه و جلوگیری از هرگونه استرس آموزشی انجام می شود.

PDoNE مسئول شناسایی مدرسه ای است که کودک شما در ان قرار داده خواهد شد. تا آنجا که ممکن است، آنها سعی خواهند کرد فرزند شما را در یک مدرسه نزدیک به محل زندگی شما قرار دهند، اما این همیشه امکان پذیر نیست.

لطفا توجه داشته باشید: پناهندگان و پناهجویان از کشورهای غیر از سوریه تنها می توانند در مدارس دولتی ترکیه ثبت نام کنند؛ فقط افراد سوریه می توانند در مراکز آموزش موقت ثبت نام کنند.

اگر در شهر که در آن زندگی می کنید دفتر آسام ASAM یا HRDF وجود داشته باشد، می توانند به شما کمک کنند.

آیا می توانم در ترکیه به دانشگاه بروم؟ برای ثبت نام چه شرایطی باید داشته باشم؟

متقاضیان و صاحبان عنوان حمایت بین المللی می توانند در ترکیه به دانشگاه بروند. دانش آموزانی که مایل به ثبت نام در دانشگاه های ترکیه هستند باید مدارک زیر را داشته باشند:

 • کارت شناسایی حمایت بین المللی (با شماره شناسایی اتباع خارجی که با “99” شروع می شود)
 • مدرک تکمیل کلاس 12 (از ترکیه یا کشور دیگری)
  • اگر دوره دبیرستان را در یک کشور غیر از ترکیه تکمیل کردید، باید یک گواهی معادل از واحد اعتباردهی PDoNE در استانی که در ان ثبت نام کرده اید، دریافت کنید. این سند بیان می کند که دیپلم دبیرستان شما با یک دیپلم دبیرستانی در ترکیه معادل است.
  • اگر دوره دبیرستان (کلای 12) را در یک کشور دیگر به پایان رسانده اید اما مدارک فارغ التحصیلی دبیرستان را ندارید، شما ممکن است به واحد اعتباردهی PDoNE مراجعه کنید تا یک ازمون کتبی یا شفاهی درخواست کنید که تعیین می کند آیا شما دانش و مهارت های مورد انتظار از کسی که کلاس 12 را به پایان رسانده دارید یا خیر.
 • نتایج ازمون دانشجویان خارجی (YOS) برگزار شده توسط دانشگاهی که مایل هستید در آن ثبت نام کنید.
 • اثبات مهارت در زبان در دوره ای که در آن ثبت نام خواهید کرد.
  • دوره های تدريس شده به زبان ترکی: دانشگاه ها ممکن است بخواهند “آزمون زبان خارجی” (YDS) را بگذرانید یا تا سطح B2 یا C1 TOMER را تکمیل کنند. دانش آموزانی که از دبیرستان های ترکیه فارغ التحصیل شده اند از این نیاز مستثنی هستند.
  • دوره های تدریس شده به زبان انگلیسی: دارای مدرک صلاحیت زبان (آزمون YDS یا گواهینامه IELTS / TOEFL).

متقاضیان حمایت بین المللی و صاحبان این عنوان که کلاس 12 را در یک مدرسه دولتی ترکیه به اتمام رسانده اند باید برای ازمون دانشجویان خارجی (YOS) برای پذیرش در یک دانشگاه ترکیه شرکت کنند.

هزینه ثبت نام YOS تقریبا 50 دلار است. هزینه های ثبت نام YOS باید در هر دانشگاهی که در ان درخواست خود را ارائه می دهید، پرداخت کنید. بنابراین مهم است که در مورد دانشگاه های مختلف تحقیق کنید و تصمیمات آگاهانه در مورد اینکه مایل به تحصیل هستید و موضوعی که می خواهید د در ان تحصیلی کنید، بگیرید. اطلاعات در مورد برنامه های تحصیلی و شرایط پذیرش در وب سایت های دانشگاهی موجود است. اطلاعات در مورد شرایط پذیرش دانشجویان خارجی نیز در وب سایت ها موجود هستند.

لطفا توجه داشته باشید که متقاضیان حمایت بین المللی و دانشجویان دارنده این عنوان توسط دانشگاه ها “دانشجویان خارجی” برشمرده می شوند؛ و شهریه های دانشگاهی ممکن است برای دانش آموزان خارجی بالاتر باشد.

آیا مؤسساتی وجود دارند که کلاسهای رایگان ترکی برای کودکان و / یا بزرگسالان برگزار کنند؟

بله. کلاس های ترکی به طور رایگان توسط مراکز آموزش عمومی ارائه می شوند. لطفا به مرکز آموزش عمومی محلی خود مراجعه کنید تا برای کلاس ثبت نام کنید – شما مدرک شناسایی حمایت بین المللی خود را با شماره شناسه اتباع خارجی که با «99» شروع می شود، نیاز خواهید داشت.

کلاس های ترکی از دوره پایه ترکی (دوره ی A1) شروع می شود که دانش قبلی برای دانش آموزان لازم نیست؛ دوره های پیشرفته A2 و B1 نیز در دسترس هستند. کلاس ها زمانی باز می شود که 12 نفر یا بیشتر جهت حضور در کلاس درخواست داده باشند. بنابراین اگر تعداد کافی از شرکت کنندگان وجود نداشته باشند، کلاس ها ممکن است بلافاصله بعد از تاریخ ثبت نام شما شروع نشوند.

آیا سازمانی به دانش اموزان پناهنده در ترکیه کمک می کند؟ اگر بله، کجا باید برای این کمک درخواست بدهم؟

کمک های مالی برای آموزش از طریق برنامه انتقال هزینه های آموزشی (CCTE) به کار گرفته شده توسط وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی (MoFLSS)، وزارت ملی آموزش و پرورش (MoNE)، هلال احمر ترکیه (TRC) و صندوق حمایت کودکان سازمان ملل (یونیسف) قابل دسترسی هستند. تمام پناهندگان بدون توجه به ملیت می توانند از این کمک بهره مند شوند.

 

ثبت نام در برنامه CCTE مشروط به خانواده هایی است که حداقل دارای یک کودک در سن مدرسه (مهد کودک تا کلاس 12) هستند که به طور مداوم به مدرسه می رود و خانواده هایی که واجد شرایط دریافت کمک مالی هستند. اطلاعات بیشتر در مورد برنامه CCTE و معیارهای واجد شرایط بودن در اینجا وجود دارد:

 

http://unicef.org.tr/files/editorfiles/ccte_brosur_EN_010817_printer(4).pdf (انگلیسی)

http://unicef.org.tr/files/editorfiles/ccte_brosur_TR_010817_printer(1).pdf (ترکی)

http://unicef.org.tr/files/editorfiles/ccte_brosur_AR_010817_printer(5).pdf (عربی)

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد واجد شرایط بودن، رویه های ثبت و ارسال درخواست، پناهندگان باید به اداره های خدمات اجتماعی و بنیاد همبستگی (SASF) یا مرکز خدماتی TRC در استان محل اقامت خود مراجعه کنید.

آیا کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) هر گونه کمک آموزشی برای کودکان پناهنده برای پوشش هزینه های مدرسه ارائه می دهد؟

خیر. پناهندگان و پناهجویان باید از طریق برنامه انتقال هزینه های آموزشی (CCTE) برای دریافت کمک هرینه تحصیلی درخواست کنند.

برنامه کمک هزینه تحصیلی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) در سپتامبر 2017 متوقف شده است.

آیا می توانم برای تحصیل مقاطع بالا تر در ترکیه درخواست کمک مالی بدهم؟ اگر بله، کجا باید درخواست خود را ثبت کنم؟

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) تعداد بسیار محدودی از بورسیه های DAFI برای پناهندگان از کشورهایی غیر از سوریه را ارائه می دهد. بورسیه تحصیلی هزینه های تحصیل و زندگی را پوشش می دهد. مراحل این درخواست در وب سایت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) و صفحه فیس بوک یا از طریق شرکا در ماه های ژوئیه یا اوت اعلام می شود.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) کمک مالی برای دانشجویان تحصیلات عالی (دانشگاهی) که پناهنده هستند و در دانشگاه های ترکیه تحصیل می کنند ارائه می دهد . کمک هزینه تحصیلی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) برای کمک به دانشجویان پناهنده واجد شرایط جهت پرداخت هزینه های تحصیل در دانشگاه در ترکیه در نظر گرفته شده است.

ارائه کمک مالی برای تحصیلات عالی، مستلزم آن است که متقاضی در نزد مقامات ترکیه و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) به عنوان یک متقاضی حمایت بین المللی ثبت نام شده باشد. متقاضی همچنین باید بتواند مستندات رسمی را که در یک دانشگاه ترکیه برای دریافت مدرک کاردانی، کارشناسی یا کارشناسی ارشد  ثبت نام کرده و یا پذیرفته شده است را نیز ارائه دهند.دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می توانند برای برخورداری از بخشی از کمک مالی (50 درصد از میزان مقطع کارشناسی) واجد شرایط باشند.

لطفا توجه داشته باشید شهروندان سوریه تحت حمایت موقت، دانشجویان تحت حمایت بورسیه DAFI و دانشجویان دکترا واجد شرایط کمک مالی برای تحصیلات عالی نیستند.

کمک مالی یک بار در طول هر دوره / ترم تحصیلی پرداخت می شود. درخواست کمک مالی باید در هر دوره / ترم تحصیلی ثبت شود. ارزش کمک مالی تقریبا 1000 لیر در هر دوره / ترم است.

روش ثبت درخواست:

فرم درخواست را می توان از وب سایت راهنمای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) دانلود کرده و به آدرس ایمیل زیر ارسال کنید: [email protected].

درخواست ها می توانند مستقیما توسط پناهندگان یا از طریق شرکا ثبت شوند. فقط درخواست های الکترونیکی پذیرفته خواهند شد.

درخواست پذیرش باید شامل موارد زیر باشد:

 • فرم درخواست کمک برای تحصیلات تکمیلی. فقط فرم هایی که کامل تکمیل شده باشند بررسی خواهند شد.
 • مدرک ثبت نام دانش آموزان یا پذیرش دانشگاه
 • کپی کارت شناسایی اتباع خارجی

نتایج این درخواست را می توان در لینک زیر بررسی کرد: http://results.unhcr.org.tr/.