سوالات متداول در خصوص کلاهبرداری

فریب چیست؟

کلاهبرداری هر عملی می­باشد که هدف آن گمراه کردن عمدی دیگری به منظور کسب منفعت باشد. کلاهبرداری شامل پنهان کردن، جعل، سرقت، گزارش نادرست یا حذف حقایق است، اما نه محدود به آن. کلاهبرداری برای کسب سود انجام می شود.

تمامی خدمات کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به صورت رایگان می­باشد. به شخص یا سازمانی که از شما درخواست پرداخت پول در ازای دریافت خدمات کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان یا شرکای آن می­کنند، اعتماد نکنید. اگر پول یا هر نوع لطف دیگری، از جمله ماهیت جنسی، از شما درخواست شود، شما باید در اسرع وقت به کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان یا نزدیک­ترین اداره پلیس گزارش دهید.

آگاه باشید که هرگونه خدمات کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان که در ازای پرداخت پول به شما پیشنهاد شده باشند، کلاهبرداری می­باشند. برای اطلاعات موثق در مورد کار و خدمات کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان ترکیه، لطفاً به وبسایت رسمی و یا صفحه فیسبوک کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان که در زیر اشاره شده مراجعه نمائید.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان آگاه به طرح­های کلاهبرداری می­باشد که به موجب آن، افراد ناشناسی که هیچ ارتباطی با کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان یا به طور کلی با سازمان ملل متحد ندارند، خود را به عنوان نمایندگان یا کارمند نمایندگی­های سازمان ملل متحد یا سفارت‌ها معرفی می‌کنند و قول می‌دهند که در زمینه اسکان مجدد یا سایر ویزای بشردوستانه و یا پاسپورت به شما کمک کنند تا به جابجایی شما به کشور سوم یا اسناد شناسایی صادر شده توسط دولت کمک کنند. این کلاهبرداران معمولاً به صورت آنلاین به شما مراجعه کرده و هویت جعلی سازمان ملل متحد یا سایر اسناد را به شما ارائه می‌کنند تا شما را متقاعد کنند که آنها نمایندگان سفارتخانه‌ها یا نمایندگی­های سازمان ملل متحد هستند. در نهایت این کلاهبرداران از شما درخواست می کنند که برای “شروع فرآیند” مقداری هزینه بپردازید.

در دیگر طرح‌های کلاهبرداری، کلاهبرداران وانمود می‌کنند که پناهنده یا کارگران بشردوستانه هستند که نیاز به کمک فوری دارند یا در جستجوی یک رابطه عاشقانه معنادار هستند. در چنین مواردی، کلاهبرداران از طریق سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مختلف یا پلتفرم‌های دوستیابی آنلاین با شما تماس می‌گیرند. پس از مدتی، آن­ها از شما می خواهند که مقداری پول برای “هزینه ویزا” یا “انتقال فوری از کمپ” یا کمک به آن­ها برای پردازش “اسناد مسافرتی” یا کمک به سایر نیازها بپردازید.

در دیگر طرح‌های کلاهبرداری، آگهی‌های شغلی جعلی که معتبر به نظر می‌رسند، در رسانه‌های پرکاربرد، از جمله وبسایت‌های کاریابی و تابلوهای اعلان دانشگاه‌ها منتشر می‌شوند. در چنین طرح‌هایی، بلافاصله پس از درخواست یا پذیرش “پیشنهاد”، فرد منتخب درخواستی برای هزینه‌های «پردازش»، «آموزش»، «ویزا» یا سایر هزینه‌های فرضی یا اطلاعات کاملاً شخصی مانند اطلاعات بانکی دریافت می‌کند.

علاوه بر مثال‌های بالا، کلاهبرداران ممکن است ادعا کنند که در ازای دریافت پول یک مدرک شناسایی صادر شده توسط دولت برای شما دریافت می‌کنند. لطفاً توجه داشته باشید که ادارات مدیریت مهاجرت استانی تنها مؤسسات مجاز هستند که می توانند این اسناد را صادر کنند و شما می توانید از کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان یا شرکای آن در مورد نحوه ثبت نام اطلاعات کسب کنید.

این پیشنهادات ممکن است شخصاً یا از طریق رسانه­های اجتماعی شامل فیسبوک، تیک تاک، یوتیوب، واتس اپ، وایبر، اینستاگرام و تلگرام و غیره به شما ارائه شوند.

اگر درخواستی دریافت کردید که مشابه یکی از سناریوهای فوق است، به شما توصیه می کنیم ارتباط خود را با افرادی که به شما آن را نوشتند، متوقف کنید. پول یا اطلاعات شخصی خود را برای آن­ها ارسال نکنید. لطفاً موضوع را در اسرع وقت به کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گزارش دهید.

چگونه می‌توانم از کلاهبرداری شکایت کنم؟

   • شما می‌توانید درخواست شکایت خود را به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ترکیه در [email protected] ایمیل کنید.
   • شما می‌توانید شکایت خود را در صندوق شکایات قرار دهید. صندوق شکایات در در ورودی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آنکارا در دسترس شما می‌باشد.
   • شما می توانید شکایت خود را در یک پاکت دربسته به یکی از دفاتر شرکای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در شهر اقماری خود ارسال کنید تا به دفتر کمیساریای عالی پناهندگان ارسال شود.
   • شما می‌توانید آن را به دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل پست کنید: PK: 5, 06550 Çankaya/Ankara

   نكات مهم

   • کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به طور جدی همه شکایات را ارزیابی کرده و هر یک را به طور جداگانه تعقیب می‌کند.
   • لطفا توجه داشته باشید که طرح شکایت، به هیچ وجه در روند پرونده شما نزد کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تاثیری نخواهد گذاشت.
   • شکایت می‌تواند بدون ذکر ‌نام باشد.
   • هنگام شکایت لطفا مدارک و شواهد خود را ارائه دهید.
   • تمامی مراودات با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد محرمانه می‌ماند.

به من گفته شد که اگر به کسی پول پرداخت کنم، به کشور سوم فرستاده خواهم شد. آیا این حقیقت دارد؟

خیر، این درست نیست. به شما دروغ گفته اند. شما پول خود را از دست خواهید داد و به کشور سوم فرستاده نخواهید شد. افرادی که چنین دروغهایی را به شما می گویند، به دنبال سوء استفاده از شرایط شما هستند، به هر قیمتی از آنها دوری کنید.. آنها ممکن است اطلاعاتی به شما نشان دهند تا شما را متقاعد سازند که با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) در ارتباط هستند. آنها را باور نکنید.

اگر شخصی ادعا کرد که می تواند در مورد پرونده به شما کمک کند، لطفا از طریق جعبه شکایت ما در خارج از دفتر، در حین مشاوره تلفنی، یا مشاوره روبروی درب سازمان این موضوع را به دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اطلاع دهید یا به یکی از سازمان های شریک UNHCR اطلاع دهید. نگرانی های شما به طور جدی مورد توجه قرار گرفته شده و محرمانه نگه داشته میشوند. پرونده اسکان مجدد شما تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت. اگر نمی خواهید از نام یا شماره خودتان استفاده کنید، می توانید شکایت خود را به صورت ناشناس ارائه دهید.

اگر هر گونه اطلاعاتی در مورد یک کارمند کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد که در هر نوع کلاه برداری دست داشته دارید، لطفا از طریق جعبه شکایت به ما اطلاع دهید، و یا با استفاده از این فرم آنلاین شکایت خود را به دفتر مرکزی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ژنو بفرستید: http://www.UNHCR.org/igo-complaints.html

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه شکایت از کارکنان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به آدرس زیر مراجعه کنید: http://www.UNHCR.org/making-complaint.html

چگونه از کارکنان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و شرکای آن شکایت کنم؟

در صورت داشتن هر گونه معلوماتی دال بر دخیل بودن کارکنان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد یا کارکنان شرکای سازمان و یا پیمانکاران کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، در فساد، بهره‌کشی (شامل استثمار جنسی)، کلاهبرداری، و یا سوءاستفاده جنسی، آن را فورا و به طور مستقیم به دفتر بازرس کل دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (IGO) در دفتر مرکزی ژنو سوئیس اطلاع دهید.

هر گونه ارتباط شما با IGO بصورت محرمانه باقی خواهد ماند .

شما همچنین می‌توانید به روش‌های زیر شکایت خود را به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ارائه کنید:

 • شما می‌توانید شکایت خود را به آدرس روبرو ایمیل نمایید. [email protected]
 • شما می‌توانید شکایت خود را به درون صندوق شکایات، نصب شده در درب دفتر UNHCR درآنکارا بیاندازید.
 • شما می‌توانید شکایت خود را در یک پاکت درب بسته به دفتر یکی از شرکای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در نزدیکی محل اقامت خود ارائه کنید تا به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ارسال گردد.
 • شما می‌توانید با خط مشاوره  کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، شماره تلفن ۴۴۴۴۸۶۸ تماس بگیرید.

شکایت شما به صورت کاملا محرمانه بررسی خواهد شد.

آیا خدمات ارئه شده از طرف کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان رایگان می‌باشد؟

تمام خدمات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد رایگان هستند. به هیچ شخص یا سازمانی که از شما درخواست پرداخت پول در ازای خدمات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد یا شرکای آن می‌کند، اعتماد نکنید. اگر از شما پول و یا هرگونه درخواست دیگری با ماهیت جنسی خواسته شد، خواهشمندیم موضوع را فورا به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و یا نزدیکترین ایستگاه پلیس گزارش دهید.

مطلع باشید که هرگونه خدمات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد که به شما در ازای پول پیشنهاد می‌شود، فریبکاری است. برای کسب اطلاعات صحیح در مورد فعالیت و خدمات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ترکیه، لطفا به وبسایت‌های رسمی و یا صفحات فیسبوک کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد که در زیر به آنها اشاره شده، مراجعه کنید.

فریبکارانی که در قبال دریافت پول به شما، وعده اسکان مجدد، کمک مالی، مدارک جعلی، ادعا‌های ساختگی و یا هرگونه کمک دیگری را می‌دهند گزارش کنید. این پیشنهادات ممکن است به شکل شخصی یا از طریق رسانه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک، یوتیوب، واتساپ، وایبر، تلگرام و غیره صورت پذیرند.

کلاهبرداران به دنبال سوءاستفاده از وضعیت شما هستند. به هر قیمتی از آنها دوری کنید. آنها ممکن است برای متقاعد کردن شما، اطلاعاتی از قبیل قرار یک ملاقات و یا کارت سازمان ملل به شما نشان دهند که آنها با دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد رابطه دارند. مراقب و هشیار باشید. به آنها اطمینان نکنید. این افراد فقط دنبال پول شما هستند و مجرم و بزهکارند. فراموش نکنید که خدمات کمیساریای عالی‌ پناهندگان سازمان ملل، رایگان می‌باشد!