روند پناهجویی ملی برای حمایت بین المللی

دولت تركيه ارائه دهنده ى اصلی حمايت در تركيه است. بنابراين ثبت نام نزد مقامات ترک مهم ترين راه دسترسى به اين حقوق در تركيه می باشد. انجام ثبت نام يک وظیفه مهم براى اتباع خارجى است، چرا که اقامت آنها را قانونى ساخته و اجازه ی دسترسى به خدمات عمومى را مي دهد. در ضمن ثبت نام، شما را در برابر بازگشت اجباری به کشورتان حمایت می کند.

بر اساس قانون مربوط به اتباع خارجى و قوانين بين الملل، براى برخورداری از روند حمايت قوانين حمايتى بين الملل، شما ملزم هستيد كه به طور شخصى براى ثبت نام به اداره كل امور مهاجرت استانى مراجعه كنيد.

به عنوان یک متقاضی حمایت بین المللی، اگر به صورت غیر قانونی وارد کشور ترکیه شده اید ویا به صورت غیر قانونی اسکان دارید شما مشمول مجازات کیفری نخواهید شد به شرط اینکه دلایل موجهی برای ورود غیر قانونی خود ارائه نماید. پس از ثبت نام در اداره مهاجرت استانی و مطابق با قانون، شما باید در شهری که برای شما اختصاص داده شده است اقامت کنید.

پیرو ثبت نام در اداره مهاجرت استانی، به عنوان متقاضی حمایت بین المللی برای شما و تک تک اعضای خانواده تان کارت شناسایی صادر خواهد شد. با کارت شناسایی که دریافت کرده اید اسکان شما در ترکیه قانونی تلقی خواهد شد. در کارت شناسایی به هر شخص يك شماره شناسايى اتباع خارجى داده خواهد شد (که با ۹۹ شروع می شود). اين شماره ى شناسایی به شما و اعضاى خانواده ى شما اين اجازه را مي دهد كه به مجموعه ای از خدمات و حقوق در تركيه دسترسى داشته باشيد.

لطفا توجه داشته باشید که با توجه به این قانون، شما ملزم به برقرای ارتباط منظم با اداره مهاجرت شهرتان خواهید بود و این ارتباط به صورت معرفی خود به این اداره و به جا آوردن امضا در فواصل منظم انجام خواهد شد (وظیفه امضا). شما از زمان برنامه ریزی شده برای وظیفه امضا خود مطلع خواهید شد.

وظیفه به جا آوردن امضا بسیار مهم است. مگر اینکه دلیل معتبری ارائه کرده باشید که چرا قادر به انجام وظیفه امضاى خود نیستید.

اداره مهاجرت شهرتان می تواند به صورت ضمنی از درخواست شما برای حمایت بین المللی صرف نظر کرده و مطابق با این موضوع تصمیم بگیرد که پرونده شما در دادگاه مورد تجدید نظر واقع شود. بنابراین، برای جلوگیری از اخراج شدن از کشور و رسیدگی طولانی مدت به پرونده توسط دادگاه، لطفا وظیفه امضای خود را در زمان برنامه ریزی شده بطور مرتب انجام دهید.

روند تعیین وضعیت توسط مقامات ترک

مقامات ترکیه مسئولیت اصلی دریافت و ارزیابی درخواست حمایت بین المللی شما را بر عهده دارند.

در زمان ثبت نام در اداره مهاجرت استان از شما خواسته می شود که اطلاعات و دلایل مربوط به ترک از کشور مبدأ و یا محل اقامت دائم سابق خود را ارائه داده و از تجربیات پس از خروج و دلایلی که به آن سبب درخواست حمایت بین الملی کرده اید را بیان کنید.

طبق قانون، معمولا مصاحبه ­ی حضوری در طی ۳۰ روز پس از ثبت نام انجام خواهد شد. اما این مصاحبه می تواند به زمانی دیرتر نیز موکول شود. نکته مهم این است که در تاریخی که برای مصاحبه با شما در نظر گرفته شده است حضور پیدا کنید. در صورت لزوم، مصاحبه تکمیلی ممکن است انجام شود. قوانین و مقررات ملی مستلزم احترام گذاشتن به محرمانه بودن هویت شما و اطلاعاتی که شما ارائه می دهید است.

مطابق با قانون، ارزیابی در خواست شما قبل از شش ماه توسط اداره کل مدیریت مهاجرت نتیجه گیری خواهد شد. لطفا توجه داشته باشید که این زمان می تواند طولانی تر باشد. تصمیم گیری به صورت فردی صورت می گیرد؛ درخواست ها از جانب یک خانواده به عنوان یک درخواست واحد مورد ارزیابی قرار گرفته و تصمیم برای کل خانواده معتبر خواهد بود. شرایط شخصی شما و شرایط عمومی فعلی در کشور مبدا یا محل سکونت دائم قبلی شما، در ارائه تصمیم گیری در نظر گرفته خواهد شد.

 برای اطلاعات بیشتر در مورد مراحل درخواست حمایت  بین المللی این  کتابچه را مطالعه بفرماید.

درخواست تجدید نظر

اگر درخواست حمایت بین الملی شما توسط اداره کل مدیریت مهاجرت و یا اداره مهاجرت استان رد و یا انصراف داده شده باشد شما می توانید به نتیجه منفی که صادر شده است درخواست استیناف بدهید. درخواست استیناف در طی ۱۰ روز باید  به کمیسیون ارزیابی حمایت بین المللی ارسال شود و یا در طی  ۳۰ روز پس از اعلان نتیجه به دادگاه اداری ارجاع شود.اگر درخواست شما جز پرونده های تسریع شده و یا غیر قابل قبول در نظر گرفته شده باشد، شما می توانید در طی ۱۵ روز پس از اعلان حکم به دادگاه اداری مراجعه کنید. اگر در مدت زمان تعیین شذه هم درخواست تجدید نظر در تصمیم منفی ننمایید، این تصمیم منفی، حکم قطعی و نهایی تلقی خواهد شد.

شما می توانید از خدمات حقوقی برای درخواست تجدید نظر استفاده نماید. این خدمات حقوقی توسط دفاتر حقوقی که تحت کانون وکلای ترکیه است ارائه می شوند.

اطلاعات تماس با تمامی کانون وکلا را می توانید در وب سایت کانون وکلای ترکیه دریافت کنید. همچنین این اطلاعات را می توانید در این کتابچه جستجو کنید.