آموزش


آموزش ابتدایی و متوسطه

تمامی پناهندگان و پناهجویان حق بهره مندی از امکانات آموزشی در ترکیه را دارند. پس از صدور شماره شناسایی اتباع خارجی توسط مقامات کشور ترکیه، پناهندگان و پناهجویان می توانند در مدارس ترکیه ثبت نام کنند. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان توصیه می کند هرچه زودتر فرزندتان را در مدرسه ثبت نام کنید. نیازی به صبر برای اتمام مراحل ثبت نام و یا تعیین وضعیت پناهندگی نیست.

 • همه ی کودکان حق تحصیل در کشور ترکیه را دارند.
 • مدارس دولتی شهریه ای دریافت نمی کنند.
 • قبل از ثبت نام فرزندتان در مدرسه باید توسط مقامات کشور ترکیه ثبت نام شده باشید.
 • اگر مایل به ثبت نام فرزندتان هستید مستقیما به اداره ی آموزش و پرورش استان مراجعه کنید.
 • مدرسه فقط مکانی برای آموزش نیست – رفتن به مدرسه تاثیر بسزایی در پیشرفت روابط اجتماعی و روحیه ی فرزند شما دارد.

علاوه بر تحصیل در مدارس، پناهندگان و پناهجویان می توانند در کلاس هایی (شامل کلاس های آموزش زبان ترکی) که در مراکز آموزشی برگزار می گردد شرکت کنند. شرکت در این کلاس ها رایگان است.

مهم نیست چه مدت در کشور ترکیه خواهید ماند، مهم این است که فرزندانتان در مدرسه تحصیل کنند! حتی اگر امیدوار هستید درکشور دیگری اسکان داده شوید و یا به کشور خودتان بازگردید مهم است که شما و خانواده تان از زمانی که در ترکیه دارید، برای بهبود مهارت هایی که به فرزندانتان برای تطبیق دادن خود با جامعه و سیستم آموزشی جدید کمک می کند استفاده کنید. فرزندان شما هر قدر زمان طولانی تری را دور از مدرسه باشند، این روند برایشان مشکلتر می گردد.

علاوه بر مزایای آموزشی، رفتن به مدرسه به فرزندان شما کمک خواهد کرد تا با مشکلات ناشی از تغییر مکان زندگیشان بهتر کنار بیایند. داشتن یک برنامه ی مشخص (مانند هر روز به مدرسه رفتن به و شرکت در کلاسهای یادگیری زبان) باعث ایجاد ثبات در کودکان و جوانان می شود. رفتن به مدرسه همچنین به فرزندان شما کمک خواهد کرد تا به جای تمرکز بر روی گذشته و وقایعی که منجر به این شد که در ترکیه درخواست کمک کنید، بر روی آینده تمرکز کنند.

چگونه فرزندانمان را در مدرسه ثبت نام کنیم

شما باید فرزندانتان را در مدارس شهری که در آن ثبت شده اید نام نویسی کنید. برای نام نویسی فرزندتان در نزدیکترین مدرسه دولتی به اداره ملی آموزش و پرورش استان خود مراجه کنید. تنها مدارک مورد نیاز برای نام نویسی عبارتند از: مدرک شناسایی اتباع خارجی (یابانجی کیملیک نومارا) و آدرس محل زندگی (برگه مربوط به آدرس محل زندگی را باید از موحتار تهیه کنید). اداره ی آموزش و پرورش، نزدیک ترین مدرسه به خانه ی شما را تعیین خواهد کرد. همچنین این اداره ممکن است امتحان تعیین سطح کوتاهی را جهت تعیین مقطع تحصیلی مناسب برای فرزندتان برگزار کند.

اگر در شهر محل سکونت شما دفاتر آسام و اچ آر دی اف وجود دارد، می توانید از آنها کمک بگیرید.

کمک مالی برای تحصیل (از کودکستان تا کلاس ۱۲)

وزارت خانواده و سیاست های اجتماعی، وزارت آموزش ملی، صلیب سرخ ترکیه و یونیسف برنامه ای در راستای کمک های اجتماعی در سراسر کشور در حال اجرا دارند که “انتقال هزینه های اصلی برای تحصیل” (CCTE) پناهندگان نام دارد. این برنامه توسعه یافته ی سی سی تی ای است که توسط وزارت خانواده و سیاست های اجتماعی از سال 2003 برای شهروندان ترکیه و اتباع خارجی ای که در ترکیه زندگی می کنند اجرا می شد. تمام پناهندگانی که خارج از کمپ زندگی می کنند، بدون توجه به ملیت شان می توانند از این کمک هزینه استفاده کنند (درصورتی که واجد شرایط باشند). سی سی تی ای به خانواده های واجد شرایط با توجه به حضور فرزندانشان در مدرسه وجه نقد پرداخت می کند (از دوره کودکستان تا پایان کلاس 12).

برنامه سی سی تی ای برنامه ای است که تمام پناهندگان از تمام ملیت ها را شامل می شود. کسانی که می خواهند از سی سی تی ای بهره مند شوند باید با اداره کل مهاجرت وزارت کشور ترکیه ثبت نام کرده باشند و شماره شناسایی اتباع خارجی که با عدد 99 آغاز می شود را داشته باشند و همچنین در پایگاه MERNIS ثبت نام کرده باشند. درخواست ها باید واجد شرایط برنامه سی سی تی ای باشد و افراد باید فرزندانشان را به طور مرتب به مدرسه بفرستند.

اطلاعات بیشتر در مورد سی تی تی ای برای پناهندگان (شامل روند درخواست و شرایط) در بروشور سی تی تی در دسترس است .


تحصیل در دانشگاه

پناهندگان می توانند در ترکیه در دانشگاه درس بخوانند. دانش آموزانی که مایل به ثبت نام در دانشگاه هستند این مدارک را نیاز دارند: شماره شناسایی اتباع خارجی (یابانجی کیملک نومارا)؛ گواهی پایان مقطع تحصیلی ۱۲ دوره دبیرستان؛ نتایج امتحان دانش آموزان خارجی (YOS) که توسط دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید برگزار می شود و مدرکی برای اثبات تسلط بر زبان تدریس در آن دانشگاه.

اطلاعات لازم در خصوص رشته های تحصیلی دانشگاهی و موارد مورد نیاز برای اخذ پذیرش برای دانشجویان خارجی در وب سایت دانشگاه ها موجود می باشد.

لطفا در نظر داشته باشید دانشجویانی که پناهنده و پناهجو هستند به عنوان <دانشجوی خارجی> در دانشگاه ها قلمداد می شوند. شهریه ی بالاتری ممکن است برای دانش آموزان خارجی اعمال شود.

کمک هزینه ی تحصیلی برای تحصیلات تکمیلی

آیا شما شخصی هستید که درخواست حمایت بین المللی داده اید و یا درخواست شما پذیرفته شده است و در دانشگاه و یا یک موسسه ی آموزش عالی در ترکیه تحصیل می کنید؟

شاید شما واجد شرایط دریافت کمک هزینه ی تحصیلی از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه باشید.

حمایت از دسترسی به تحصیلات عالی یکی از اصول کلیدی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در زمینه ی سیاست های آموزشی برای پناهندگان است تا این فرصت را به دست بیاورند تا به متخصصان ماهر و رهبران جامعه ی خود تبدیل شوند و نقش مثبتی برای سایر جوانان پناهنده داشته باشند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد با ارائه ی کمک هزینه ی نقدی تحصیلی، دانشجویان پناهنده/ پناهجو را در پرداخت هزینه های تحصیلی دانشگاهی یاری می رساند.

چه کسانی برای کمک هزینه ی تحصیلی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد واجد شرایط هستند؟

اشخاصی که:

 • متقاضی حمایت بین المللی هستند و یا در مورد وضعیت پرونده آنها تصمیم گرفته شده است
 • در دانشگاه دولتی و یا موسسه آموزش عالی ثبت نام کرده اند
 • در حال تحصیل در سطح کاردانی و یا کارشناسی هستند
 • معدلشان حداقل 1.5 است (برای دانشجویان فعلی، دانشجویان جدیدالورود از این مورد معاف هستند)

لطفا توجه داشته باشید که شهروندان سوری صاحب وضعیت حمایت موقت، اشخاصی که در دانشگاه های بنیادی (خصوصی) یا کلاس های شبانه ثبت نام شده اند، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا و دارندگان بورسیه DAFI واجد شرایط دریافت این کمک مالی نیستند.

میزان کمک مالی چقدر است؟

میزان کمک هزینه ی در هر ترم. به شرح زیر است:

 • برای مقطع کاردانی (برنامه های 2 ساله) 1950 لیر
 • برای مقطع کارشناسی (برنامه های 4 ساله) 3770 لیر
 • برای مقطع کارشناسی (برنامه های 6-5 ساله*) 5460 لیر

* برنامه های 6-5 ساله شامل رشته های پزشکی، داروسازی، و دندانپزشکی هستند.

این کمک مالی، در هر ترم تحصیلی یک بار پرداخت می شود. هر ترم باید درخواست کمک مالی دوباره ارائه شود.

چه مدارکی را باید ضمیمه درخواست خود کنم؟

علاوه بر فرم درخواست تکمیل شده، ممکن است به مدارک اضافی دیگری که در زیر آمده است نیز نیاز باشد:

 • کپی کارت شناسایی خارجی (کیملیک)
 • گواهی دانشجویی به روز از E-Devlet*
 • ریزنمرات به روز از E-Devlet (مورد نیاز برای دانشجویانی که در حال تحصیل هستند. دانشجویانی که به تازگی ثبت نام کرده اند معاف هستند.

* دانشجویانی که به تازگی قبول شده اند می توانند نامه قبولی خود را نیز به عنوان مدرک ثبت نام ارسال کنند.

لطفاً توجه داشته باشید که فقط درخواست های تکمیل شده بررسی خواهند شد.

چه زمانی می توان ثبت درخواست کرد؟

لطفاً برای درخواست های ترم بهار 2022-2023 در طی ماه آوریل از صفحه ی ما بازیدید کنید.


تحصیلات آنلاین در ترکیه

دانشجو یان خارجی می توانند در دانشگاه آنادولو که دانشگاه آنلاین و از راه دور ترکیه است ثبت نام کنند. مدارک اخذ شده از دانشگاه آنادولو در ترکیه و در سطح بین المللی معتبر هستند.

موسسات دیگری نیز برنامه های آنلاین ارائه می دهند (University of the People, Coursera). بسیاری از این برنامه ها به صورت رسمی در ترکیه اعتبار ندارند. این برنامه ها برای به روز کردن اطلاعاتتان مفید هستند و به دانش آموزان کمک می کنند تا برای دانشگاه آماده شوند.


آموزش حرفه و تحصیلات فنی حرفه ای

خارجی ها می توانند در مدارس فنی حرفه ای که توسط وزارت آموزش ملی اداره می شود ثبت نام کنند. شرایط ثبت نام و التزامات مربوط به آن مانند سایر مدارس است.

آموزش های حرفه ای نیز به صورت رایگان توسط مراکز آموزش عمومی (Halk Egitim Merkezi) ارائه می شوند و وزارت آموزش ملی آنها را تایید می کند. برای ثبت نام در این دوره ها نیاز به شماره شناسایی معتبر برای اتباع خارجی دارید.


یادگیری زبان ترکی

یادگیری زبان ترکی یکی از پایه ای ترین مهارت هایی است که برای زندگی در ترکیه به آن نیاز دارید. یادگیری زبان ترکی به شما کمک می کند تا زندگی روزانه و کارهای اولیه ی خود را راحت تر انجام دهید (خرید کردن، استفاده از وسایل نقلیه عمومی) یا با افرادی که در منطقه ی شما زندگی می کنند ارتباط برقرار کنید و در موارد ضروری (ارتباط با دکتر و یا پلیس) نیز به کمک شما می آید.

کلاس های ترکی به صورت رایگان توسط مراکز آموزش عمومی (Halk Egitim Merkezi) ارائه می شوند. لطفا به مراکز آموزش عمومی محل خود بروید و برای یک کلاس ثبت نام کنید. شرکای اجرایی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز می توانند در ارتباط با کلاس های زبانی که در شهر شما ارائه می شوند به شما اطلاعات بیشتری بدهند.

همچنین دانشگاه Anadolu دوره های رایگان و آنلاین آموزش زبان ترکی را برای سطوح مقدماتی (A1) و ابتدایی (A2) ارائه می دهد. این دوره ها برای هرکسی که مایل به یادگیری زبان ترکی است، قابل دسترس می باشند. در مورد برنامه ی زبان ترکی ANA-DİL می توانید در وب سایت آموزشی ANA-DİL دانشگاه Anadolu اطلاعات بیشتری کسب کرده و برای یک دوره ی آموزشی ثبت نام کنید.

موسسه ی یونس اِمره (YEI) دوره های آنلاین آموزش زبان ترکی را از سطح مبتدی (A1) تا سطح پیشرفته (C1) فراهم می کند. از آنجاییکه این دوره های آموزشی دارای ساختار انعطاف پذیری می باشند، ’پورتال آموزش از راه دور زبان ترکی موسسه ی یونس اِمره‘ زبان آموزان را قادر می سازد تا زبان ترکی را از راه دور و با سرعت خود، و در هرجاییکه مایل باشند، یاد بگیرند. برای ثبت نام و دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت موسسه ی یونس اِمره مراجعه کنید.

بستن [X]

اطلاعات مهم در مورد زلزله

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید نه متشکرم