آموزش


آموزش ابتدایی و متوسطه

تمامی پناهندگان و پناهجویان حق بهره مندی از امکانات آموزشی در ترکیه را دارند. پس از صدور شماره شناسایی اتباع خارجی توسط مقامات کشور ترکیه، پناهندگان و پناهجویان می توانند در مدارس ترکیه ثبت نام کنند. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان توصیه می کند هرچه زودتر فرزندتان را در مدرسه ثبت نام کنید. نیازی به صبر برای اتمام مراحل ثبت نام و یا تعیین وضعیت پناهندگی نیست.

 • همه ی کودکان حق تحصیل در کشور ترکیه را دارند.
 • مدارس دولتی شهریه ای دریافت نمی کنند.
 • قبل از ثبت نام فرزندتان در مدرسه باید توسط مقامات کشور ترکیه ثبت نام شده باشید.
 • اگر مایل به ثبت نام فرزندتان هستید مستقیما به اداره ی آموزش و پرورش استان مراجعه کنید.
 • مدرسه فقط مکانی برای آموزش نیست – رفتن به مدرسه تاثیر بسزایی در پیشرفت روابط اجتماعی و روحیه ی فرزند شما دارد.

علاوه بر تحصیل در مدارس، پناهندگان و پناهجویان می توانند در کلاس هایی (شامل کلاس های آموزش زبان ترکی) که در مراکز آموزشی برگزار می گردد شرکت کنند. شرکت در این کلاس ها رایگان است.

مهم نیست چه مدت در کشور ترکیه خواهید ماند، مهم این است که فرزندانتان در مدرسه تحصیل کنند! حتی اگر امیدوار هستید درکشور دیگری اسکان داده شوید و یا به کشور خودتان بازگردید مهم است که شما و خانواده تان از زمانی که در ترکیه دارید، برای بهبود مهارت هایی که به فرزندانتان برای تطبیق دادن خود با جامعه و سیستم آموزشی جدید کمک می کند استفاده کنید. فرزندان شما هر قدر زمان طولانی تری را دور از مدرسه باشند، این روند برایشان مشکلتر می گردد.

علاوه بر مزایای آموزشی، رفتن به مدرسه به فرزندان شما کمک خواهد کرد تا با مشکلات ناشی از تغییر مکان زندگیشان بهتر کنار بیایند. داشتن یک برنامه ی مشخص (مانند هر روز به مدرسه رفتن به و شرکت در کلاسهای یادگیری زبان) باعث ایجاد ثبات در کودکان و جوانان می شود. رفتن به مدرسه همچنین به فرزندان شما کمک خواهد کرد تا به جای تمرکز بر روی گذشته و وقایعی که منجر به این شد که در ترکیه درخواست کمک کنید، بر روی آینده تمرکز کنند.

چگونه فرزندانمان را در مدرسه ثبت نام کنیم

شما باید فرزندانتان را در مدارس شهری که در آن ثبت شده اید نام نویسی کنید. برای نام نویسی فرزندتان در نزدیکترین مدرسه دولتی به اداره ملی آموزش و پرورش استان خود مراجه کنید. تنها مدارک مورد نیاز برای نام نویسی عبارتند از: مدرک شناسایی اتباع خارجی (یابانجی کیملیک نومارا) و آدرس محل زندگی (برگه مربوط به آدرس محل زندگی را باید از موحتار تهیه کنید). اداره ی آموزش و پرورش، نزدیک ترین مدرسه به خانه ی شما را تعیین خواهد کرد. همچنین این اداره ممکن است امتحان تعیین سطح کوتاهی را جهت تعیین مقطع تحصیلی مناسب برای فرزندتان برگزار کند.

اگر در شهر محل سکونت شما دفاتر آسام و اچ آر دی اف وجود دارد، می توانید از آنها کمک بگیرید.

کمک مالی برای تحصیل (از کودکستان تا کلاس ۱۲)

وزارت خانواده و سیاست های اجتماعی، وزارت آموزش ملی، صلیب سرخ ترکیه و یونیسف برنامه ای در راستای کمک های اجتماعی در سراسر کشور در حال اجرا دارند که “انتقال هزینه های اصلی برای تحصیل” (CCTE) پناهندگان نام دارد. این برنامه توسعه یافته ی سی سی تی ای است که توسط وزارت خانواده و سیاست های اجتماعی از سال 2003 برای شهروندان ترکیه و اتباع خارجی ای که در ترکیه زندگی می کنند اجرا می شد. تمام پناهندگانی که خارج از کمپ زندگی می کنند، بدون توجه به ملیت شان می توانند از این کمک هزینه استفاده کنند (درصورتی که واجد شرایط باشند). سی سی تی ای به خانواده های واجد شرایط با توجه به حضور فرزندانشان در مدرسه وجه نقد پرداخت می کند (از دوره کودکستان تا پایان کلاس 12).

برنامه سی سی تی ای برنامه ای است که تمام پناهندگان از تمام ملیت ها را شامل می شود. کسانی که می خواهند از سی سی تی ای بهره مند شوند باید با اداره کل مهاجرت وزارت کشور ترکیه ثبت نام کرده باشند و شماره شناسایی اتباع خارجی که با عدد 99 آغاز می شود را داشته باشند و همچنین در پایگاه MERNIS ثبت نام کرده باشند. درخواست ها باید واجد شرایط برنامه سی سی تی ای باشد و افراد باید فرزندانشان را به طور مرتب به مدرسه بفرستند.

اطلاعات بیشتر در مورد سی تی تی ای برای پناهندگان (شامل روند درخواست و شرایط) در بروشور سی تی تی در دسترس است .


تحصیل در دانشگاه

پناهندگان می توانند در ترکیه در دانشگاه درس بخوانند. دانش آموزانی که مایل به ثبت نام در دانشگاه هستند این مدارک را نیاز دارند: شماره شناسایی اتباع خارجی (یابانجی کیملک نومارا)؛ گواهی پایان مقطع تحصیلی ۱۲ دوره دبیرستان؛ نتایج امتحان دانش آموزان خارجی (YOS) که توسط دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید برگزار می شود و مدرکی برای اثبات تسلط بر زبان تدریس در آن دانشگاه.

اطلاعات لازم در خصوص رشته های تحصیلی دانشگاهی و موارد مورد نیاز برای اخذ پذیرش برای دانشجویان خارجی در وب سایت دانشگاه ها موجود می باشد.

لطفا در نظر داشته باشید دانشجویانی که پناهنده و پناهجو هستند به عنوان <دانشجوی خارجی> در دانشگاه ها قلمداد می شوند. شهریه ی بالاتری ممکن است برای دانش آموزان خارجی اعمال شود.

کمک هزینه ی تحصیلی برای تحصیلات تکمیلی

آیا شما شخصی هستید که درخواست حمایت بین المللی داده اید و یا درخواست شما پذیرفته شده است و در دانشگاه و یا یک موسسه ی آموزش عالی در ترکیه تحصیل می کنید؟

شاید شما واجد شرایط دریافت کمک هزینه ی تحصیلی از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه باشید.

حمایت از دسترسی به تحصیلات عالی یکی از اصول کلیدی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در زمینه ی سیاست های آموزشی برای پناهندگان است تا این فرصت را به دست بیاورند تا به متخصصان ماهر و رهبران جامعه ی خود تبدیل شوند و نقش مثبتی برای سایر جوانان پناهنده داشته باشند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد با ارائه ی کمک هزینه ی نقدی تحصیلی، دانشجویان پناهنده/ پناهجو را در پرداخت هزینه های تحصیلی دانشگاهی یاری می رساند.

چه کسانی برای کمک هزینه ی تحصیلی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد واجد شرایط هستند؟

اشخاصی که:

 • متقاضی حمایت بین المللی هستند و یا در مورد وضعیت پرونده آنها تصمیم گرفته شده است
 • در دانشگاه دولتی و یا موسسه آموزش عالی ثبت نام کرده اند
 • در حال تحصیل در سطح کاردانی و یا کارشناسی هستند
 • معدلشان حداقل 1.5 است (برای دانشجویان فعلی، دانشجویان جدیدالورود از این مورد معاف هستند)

لطفا توجه داشته باشید که شهروندان سوری صاحب وضعیت حمایت موقت، اشخاصی که در دانشگاه های بنیادی (خصوصی) یا کلاس های شبانه ثبت نام شده اند، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا و دارندگان بورسیه DAFI واجد شرایط دریافت این کمک مالی نیستند.

میزان کمک مالی چقدر است؟

میزان کمک هزینه ی در هر ترم. به شرح زیر است:

 • برای مقطع کاردانی (برنامه های 2 ساله) 3150 لیر
 • برای مقطع کارشناسی (برنامه های 4 ساله) 6050 لیر
 • برای مقطع کارشناسی (برنامه های 6-5 ساله*) 8750 لیر

* برنامه های 6-5 ساله شامل رشته های پزشکی، داروسازی، و دندانپزشکی هستند.

این کمک مالی، در هر ترم تحصیلی یک بار پرداخت می شود. هر ترم باید درخواست کمک مالی دوباره ارائه شود.

چطور می توانم برای کمک هزینه ی تحصیلی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اقدام کنم؟

برای درخواست، لطفاً به صفحه آنلاین ما مراجعه کنید، فرم را بصورت الکترونیکی تکمیل کرده و کلیه اسناد پشتیبان را بارگذاری کنید. شما می توانید برای تکمیل و ارسال درخواست های خود از شرکای اجرایی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد کمک بگیرید.

 

چه مدارکی را باید ضمیمه درخواست خود کنم؟

علاوه بر فرم درخواست تکمیل شده، ممکن است به مدارک اضافی دیگری که در زیر آمده است نیز نیاز باشد:

 • کپی کارت شناسایی خارجی (کیملیک)
 • گواهی دانشجویی به روز (گواهی دانشجوی فعال که از e-devlet پس از 1 مارس 2024 گرفته شده است و ثبت نام ترم بهار 2023-2024 را نشان می دهد)
 • رونوشت به‌روز (سند دریافت شده از e-devlet پس از ۱ مارس ۲۰۲۴ و نشان‌دهنده معدل کلی)

* دانشجویانی که به تازگی قبول شده اند می توانند نامه قبولی خود را نیز به عنوان مدرک ثبت نام ارسال کنند.

لطفاً توجه داشته باشید که فقط درخواست های تکمیل شده بررسی خواهند شد.

کارت شناسایی

ی پذیرش در برنامه، کارت شناسایی شما باید به شرح زیر باشد:

 • متقاضی حفاظت بین المللی یا دارنده وضعیت حفاظت بین المللی
 • مدت انقضای تاریخ اعتبار نباید زودتر از 1392/01/10 باشد
  مدارک حفاظتی موقت، مجوزهای اقامت، پاسپورت های کشور دیگر پذیرفته نمی شوند.
  هویت متقاضی حفاظت بین‌المللی و دارنده وضعیت حفاظت بین‌المللی که قبل از تاریخ 2023/10/01 منقضی شده باشد، پذیرفته نمی‌شوند.

 

برای پذیرش در این برنامه گواهی دانشجویی شما باید:

 • از دانشگاه یا از درگاه e-devlet گرفته شده باشد
 • شامل نام، نام خانوادگی، دانشگاه و اطلاعات رشته شما باشد
 • بروز باشد ( برای ترم بهار 2023-2024)
 • نشان دهنده وضعیت دانشجویی فعال یا دانشجوی درحال تحصیل

 

مدارکی که شامل نام / نام خانوادگی، دانشگاه، اطلاعات گروه آموزشی دریافت شده قبل از مارس 2024 و / یا با وضعیت “منفعل”، “ثبت نشده” و “منجمد” باشد، پذیرفته نمی شوند.

برای پذیرش در این برنامه ریز نمرات شما باید:

 • از دانشگاه محل تحصیل یا از e-devlet شما گرفته شده باشد
 • شامل نام، نام خانوادگی، دانشگاه . رشته تحصیلی شما باشد
 • بروز باشد ( برای ترم پاییز 2023-2024)
 • معدل کل و معدل ترم شما را نشان دهد

مدارکی که نام / نام خانوادگی، دانشگاه، اطلاعات گروه آموزشی، نمرات ترم پاییز 2023-2024 و معدل / معدل تجمعی را نشان ندهند، پذیرفته نمی شوند.
* کسانی که در ترم بهار 2023-2024 ثبت نام می کنند از کارنامه معاف هستند. همه متقاضیانی که تاریخ ثبت نام آنها قبل از بهار 2023-2024 است، باید ریز نمرات را بارگذاری کنند.

مهلت ارائه درخواست تا چه زمانی است؟

آخرین مهلت برای ارائه درخواست 26.04.2024 است.

لطفاً توجه داشته باشید که UNHCR نمی تواند درخواست هایی که بعد از 26.04.2024 ارسال شده اند را مورد بررسی قرار دهد.

معیارهای اولویت بندی چه چیز هایی هستند؟

کمک نقدی آموزش عالی به کلیه متقاضیان واجد شرایط ارائه می شود. با این حال، وابسته به تعداد درخواست ها و بودجه موجود، ممکن است اهدای کمک هزینه بر اساس 1) مقطع تحصیلی 2) رشته تحصیلی و 3) موفقیت تحصیلی اولویت یابد.

مقطع تحصیلی: دانشجویانی که در حال تحصیل در برنامه های کوتاه تر هستند مورد اولویت قرار می گیرند.

رشته تحصیلی: دانشجویانی که در حال تحصیل در بخش هایی هستند که در آینده احتمال اشتغال در آنها بیشتر است مورد اولویت قرار می گیرند.

موفقیت تحصیلی: دانش آموزانی که معدل بالاتری دارند مورد اولویت قرار می گیرند.

 

چگونه می توانم از نتیجه درخواست خود باخبر شوم؟

متقاضیان ناموفق از طریق پست الکترونیکی از تصمیم UNHCR مطلع خواهند شد.

متقاضیان موفق یک پیامک از PTT دریافت می کنند که نشان می دهد پول به حسابشان واریز شده است و قابل برداشت می باشد.

چطور کمک هزینه را دریافت می کنم؟

پرداخت ها از طریق کارت بانکی که PTT از طرف کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد صادر کرده است پرداخت می شود. از طریق این کارت های بانکی می توانید از عابر بانک پول نقد دریافت کنید و یا از مراکز خریدی که مسترکارت را می پذیرند خرید کنید.

 

من به تازگی در یک دانشگاه / موسسه آموزش عالی قبول شده ام. آیا می توانم برای دریافت این کمک هزینه اقدام کنم؟

بله، دانشجویانی که به تازگی قبول شده اند می توانند با استفاده از گواهی دانشجویی به روز و یا نامه قبولی به عنوان مدرک ثبت نام ترم بهار 2023-2024 برای دریافت این کمک هزینه اقدام کنند.

من پیش از این در دانشگاه / موسسه آموزش عالی ثبت نام کرده ام و معدل من زیر 1.5 است. آیا می توانم برای این کمک اقدام کنم؟

خیر، متقاضیانی که معدلشان زیر 1.5 است واجد شرایط دریافت این کمک هزینه نیستند ولی اگر در آینده معدلشان بهتر شود می توانند دوباره اقدام کنند. لطفاً جهت کسب اطلاعات برای ترم های تحصیلی بعدی صفحات شبکه های اجتماعی سازمان ملل و صفحه help سازمان ملل را دنبال کنید.

من در تهیه مدارک خود به مشکل برخورده ام. آیا می توانم بدون مدارک برای دریافت این کمک اقدام کنم؟

خیر، همه اسناد مورد نیاز باید تا 26.04.2024 بارگذاری شوند. فقط درخواست های تکمیل شده بررسی خواهند شد.

آیا می توانم گواهی دانشجویی و ریز نمرات ترم گذشته را بارگذاری کنم؟

خیر، گواهی دانشجویی و ریزنمرات باید هر دو به روز باشند. گواهی دانشجویی باید نشان دهد که شما برای ترم بهار 2023-2024 ثبت نام شده اید و ریزنمرات باید معدلتان تا پایان ترم پاییز 2023-2024 را نشان دهد.

در بارگذاری اسنادم با مشکل موجه شده ام. از کجا می توانم پشتیبانی دریافت کنم؟

برای تکمیل و ارسال فرم درخواست می توانید از یکی از شرکای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد درخواست کمک کنید. لطفاً برای یافتن شرکای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در استان خود صفحه https://turkey.servicesadvisor.net/fa را بررسی کنید.

من یک سوریه ای هستم که تحت حمایت موقت در ترکیه می باشم، آیا می توانم برای این کمک هزینه تحصیلی اقدام کنم؟

خیر، شهروندان سوری تحت حمایت موقت واجد شرایط این برنامه ی اختصاصی نیستند. دولت ترکیه، شهروندان سوری را که به صورت تمام وقت در دانشگاه های دولتی ترکیه تحصیل می کنند، از پرداخت هزینه ی تحصیلات دانشگاهی معاف کرده است.

علاوه بر این، برخی از موسسات دیگر نیز نظیر ریاست ترک های خارج از کشور و اقوام مرتبط (YTB) وجود دارند که برای دانشجویان سوری که در کشور ترکیه تحصیل می نمایند، بورسیه ی تحصیلی ارائه می دهند.

نحوه ی دریافت این بورسیه ها به صورت سالانه توسط وب سایت سازمان ها و یا شبکه های اجتماعی اعلام می شود.


تحصیلات آنلاین در ترکیه

دانشجو یان خارجی می توانند در دانشگاه آنادولو که دانشگاه آنلاین و از راه دور ترکیه است ثبت نام کنند. مدارک اخذ شده از دانشگاه آنادولو در ترکیه و در سطح بین المللی معتبر هستند.

موسسات دیگری نیز برنامه های آنلاین ارائه می دهند (University of the People, Coursera). بسیاری از این برنامه ها به صورت رسمی در ترکیه اعتبار ندارند. این برنامه ها برای به روز کردن اطلاعاتتان مفید هستند و به دانش آموزان کمک می کنند تا برای دانشگاه آماده شوند.


آموزش حرفه و تحصیلات فنی حرفه ای

خارجی ها می توانند در مدارس فنی حرفه ای که توسط وزارت آموزش ملی اداره می شود ثبت نام کنند. شرایط ثبت نام و التزامات مربوط به آن مانند سایر مدارس است.

آموزش های حرفه ای نیز به صورت رایگان توسط مراکز آموزش عمومی (Halk Egitim Merkezi) ارائه می شوند و وزارت آموزش ملی آنها را تایید می کند. برای ثبت نام در این دوره ها نیاز به شماره شناسایی معتبر برای اتباع خارجی دارید.


یادگیری زبان ترکی

یادگیری زبان ترکی یکی از پایه ای ترین مهارت هایی است که برای زندگی در ترکیه به آن نیاز دارید. یادگیری زبان ترکی به شما کمک می کند تا زندگی روزانه و کارهای اولیه ی خود را راحت تر انجام دهید (خرید کردن، استفاده از وسایل نقلیه عمومی) یا با افرادی که در منطقه ی شما زندگی می کنند ارتباط برقرار کنید و در موارد ضروری (ارتباط با دکتر و یا پلیس) نیز به کمک شما می آید.

کلاس های ترکی به صورت رایگان توسط مراکز آموزش عمومی (Halk Egitim Merkezi) ارائه می شوند. لطفا به مراکز آموزش عمومی محل خود بروید و برای یک کلاس ثبت نام کنید. شرکای اجرایی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز می توانند در ارتباط با کلاس های زبانی که در شهر شما ارائه می شوند به شما اطلاعات بیشتری بدهند.

همچنین دانشگاه Anadolu دوره های رایگان و آنلاین آموزش زبان ترکی را برای سطوح مقدماتی (A1) و ابتدایی (A2) ارائه می دهد. این دوره ها برای هرکسی که مایل به یادگیری زبان ترکی است، قابل دسترس می باشند. در مورد برنامه ی زبان ترکی ANA-DİL می توانید در وب سایت آموزشی ANA-DİL دانشگاه Anadolu اطلاعات بیشتری کسب کرده و برای یک دوره ی آموزشی ثبت نام کنید.

موسسه ی یونس اِمره (YEI) دوره های آنلاین آموزش زبان ترکی را از سطح مبتدی (A1) تا سطح پیشرفته (C1) فراهم می کند. از آنجاییکه این دوره های آموزشی دارای ساختار انعطاف پذیری می باشند، ’پورتال آموزش از راه دور زبان ترکی موسسه ی یونس اِمره‘ زبان آموزان را قادر می سازد تا زبان ترکی را از راه دور و با سرعت خود، و در هرجاییکه مایل باشند، یاد بگیرند. برای ثبت نام و دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت موسسه ی یونس اِمره مراجعه کنید.