اسکان مجدد

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) در هیچ یک از دفاتر خود خدمات مشاوره ی حضوری ارائه نمی دهد. جهت تماس با UNHCR در مورد مسائل مربوط به حمایت، دریافت کمک و پشتیبانی لطفاً با خط مشاوره ی ما با شماره ی 4444868 تماس بگیرید ویا از طریق آدرس ایمیل [email protected] با ما در تماس باشید.

ما اطلاع داریم که به تازگی اطلاعات نادرستی مبنی بر اینکه دفاتر UNHCR در آنکارا درخواست اسکان مجدد دریافت می کنند، در حال پخش است. این صحت ندارد. اسکان مجدد روندی مبتنی بر ثبت درخواست نیست. مراجعه به دفاتر UNHCR منجر به اولویت یافتن پرونده شما نخواهد شد.  UNHCR به طور مداوم وضعیت پناهنده هایی که در آسیب پذیرترین شرایط بوده و از سوی ریاست اداره ی مدیریت مهاجرت به ما ارجاع داده می شوند را بررسی می کند تا ارزیابی کند که آیا دارای معیارهای مورد نیاز برای اسکان مجدد UNHCR هستند یا خیر. اگر پرونده شما در حال بررسی برای اسکان مجدد است، کمیساریای UNHCR با شما تماس خواهد گرفت، بنابراین منابع و زمان خود را بی جهت صرف مراجعه به UNHCR در آنکارا نکنید، چرا که این هیچ تاثیری بر پرونده شما نخواهد داشت.

اسکان مجدد یک راه حل است که پناهندگان را قادر می سازد تا از کشوری که درخواست پناهندگی کرده اند به کشوری دیگر انتقال داده شوند و در آنجا از حمایت و کمک برخوردار گردند. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل همراه با دولت ترکیه و کشور‌های پناهنده پذیر راه حلی پایدار برای آسیب پذیرترین پناهندگان که در معرض خطر در کشور پناهجو پذیر هستند پیدا می کنند.

اسکان مجدد به عنوان یک حق قلمداد نمی شود. همچنین اسکان مجدد روندی نیست که بر اساس درخواست شخص انجام پذیر باشد. هر ساله ظرفیت کمی برای اسکان مجدد در اختیار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل قرار می گیرد، و تنها تعداد کمی از پناهندگان واجد شرایط معیارهای سختگیرانه برای ارسال پرونده هایشان به کشورهای پناهنده پذیر می باشند. کمتر از ۱ درصد از پناهندگان سراسر دنیا اسکان مجدد می شوند.

 اعطای وضعییت پناهندگی به شخص بدین معنی نیست که شخص پناهنده قطعا اسکان مجدد خواهد شد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با اداره کل مهاجرت ترکیه که پناهندگانی که در معرض بیشترین آسیب پذیری هستند را شناسایی می کند همکاری می نماید تا افرادی را که واجد شرایط اسکان مجدد هستند را ارزیابی کنند. تصمیم نهایی در مورد اسکان مجدد از طرف کشورهای پناهنده پذیر گرفته می شود و نه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل.

اگر پرونده شما به منظور ارزیابی برای امکان اسکان مجدد انتخاب شود، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد د پناهندگان با شما تماس خواهد گرفت.

اگر احساس می کنید که پرونده شما به دلیل شرایط آسیب پذیری بالا احتیاج به توجه بیشتری دارد می توانید با مرکز تماس های تلفنی اداره کل مهاجرت با شماره ۱۵۷ تماس بگیرید و یا همچنین می توانید با شماره 4444868 مرکز مشاوره تلفنی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تماس بگیرید. برای اطلاعات بیشتر می توانید از صفحه مشاور خدمات بازدید فرمایید.

پرسش های متداول

آیا می توانم برای اسکان مجدد درخواست ارائه دهم؟

خیر. اسکان مجدد روندی نیست که بر اساس درخواست شخص انجام پذیر باشد. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به طور پیوسته در حال بررسی پرونده ی افراد به شدت در معرض آسیبی است که توسط اداره کل مهاجرت ارائه می شود، تا واجد شرایط بودن این افراد را با معیارهای لازم برای اسکان مجدد ارزیابی نماید. اگر پرونده ی شما به منظور ارزیابی برای امکان اسکان مجدد انتخاب شود، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با شما تماس خواهد گرفت.

اسکان مجدد به عنوان یک حق قلمداد نمی شود و به تمام کسانی که درخواست پناهندگیشان مورد قبول واقع شده تعلق نمی گیرد.

آیا می توانم کشوری که مایل به اسکان مجدد در آن هستم را انتخاب کنم؟

خیر. پناهندگان نمی توانند کشوری را برای اسکان مجدد انتخاب کنند. کشورها موظف به قبول پناهندگان برای اسکان مجدد نیستند. دولت های کشورهای مختلف تعداد پناهندگانی که هر سال مایل به پذیرششان هستند را به اطلاع کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می رسانند. این کشورها همچنین معیارهای خاص خود را برای دریافت پناهنده تعیین می کنند.

اگر پرونده ی شما به منظور ارزیابی برای امکان اسکان مجدد انتخاب شده است، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان یک کشور را برای اسکان مجدد شما انتخاب خواهد کرد. این انتخاب از طریق ارزیابی برای تطبیق پرونده شما با معیارهای مخصوص کشورهای پناهنده پذیر صورت خواهد گرفت.

در مصاحبه اسکان مجدد چه سوالاتی از من توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد پرسیده خواهد شد؟

مصاحبه با هر متقاضی بالغ که در پرونده قرار دارد، به صورت جداگانه انجام می شود. مصاحبه در زبان مورد نظر متقاضی انجام می شود. متقاضی همچنین می تواند ترجیح خود را نسبت به جنسیت مصاحبه کننده و یا مترجم بیان کند. محتوای دقیق مصاحبه در قالب الکترونیکی نوشته می شود. مصاحبه نیز ممکن است برای موارد ضد تقلب و حفاظت ازحقوق متقاضیان به صورت صوتی ضبط شود.

تمام محتوای مصاحبه به طور کامل محرمانه باقی می ماند.  به منظور تسهیل  در روند بررسی و ارزیابی عادلانه، از متقاضیان در خواست می شود که حقیقت را بگوید.

این مصاحبه فرصتی برای پناهنده است تا شرایط خود را بازگو کند تا کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد بتواند فهم کاملی از شرایط پرونده داشته باشد. به متقاضیان یاد آوری می شود که هرگونه کارت شناسایی و یا اجازه سفر و سایر مدارک را که دارا هستند ارائه دهند.

انجام مصاحبه اسکان مجدد به معنای تضمین اسکان مجدد شما نیست.

لازم به ذکر است که اسکان مجدد پروسه طولانی است. گاهی ماهها و حتی بیش از یک سال طول می کشد. و این بستگی به کشور میزبان و قوانین آن و همچنین پیدا کردن محل اسکان مناسب برای پناهنده دارد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد طی مراحل مختلف روند اسکان مجدد با شما در تماس خواهد بود. شما همچنین می توانید از وب سایت  UNHCR Turkey ‘Results’ برای اطلاع از روند به روز رسانی پرونده تان بازدید کنید. همچنین می توانید با شماره 4444868 مرکز مشاوره تلفنی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تماس بگیرید.

چطور می‌توانم از نتیجه درخواستم از کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) مطلع گردم؟

برای آگاهی از نتایج درخواست اسکان مجدد (کشوری) به وبسایت نتایج (Results) مراجعه نمایید.

به من گفته شده است که اگر به شخصی پولی بپردازم، اسکان مجدد داده خواهم شد. آیا چنین چیزی حقیقت دارد؟

خیر. چنین امری حقیقت ندارد. کلیه خدمات ارائه شده توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و شرکای اجرایی آن رایگان است.

به هیچ وجه به اشخاص و یا سازمان هایی که از شما طلب پول جهت پرداخت به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و یا شرکای اجرایی در قبال خدمات دارند اعتماد نکنید.

این اظهارات اشتباه است. این موارد اقدامات کلاهبردارانه ای است که با هدف اخذ پول از شما انجام می شود و اسکان مجددی در کار نخواهد بود. این کلاهبردارها سعی دارند که از شرایط شما سواستفاده کنند. تحت هر شرایطی از آنها اجتناب کنید. آنها ممکن است که اطلاعات غلطی در ارتباط با وابستگی شان به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و یا شرکای آن و یا دولت ترکیه برای قانع کردن شما نشان دهند. به آنها اعتماد نکنید.

اگر با افرادی مواجه شدید که ادعای کمک به پرونده تان را می کردند، سریعا به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اطلاع دهید.

شما می توانید مواردی از این قبیل را از طرق ذیل گزارش دهید:

  • می توانید به این آدرس به کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان ایمیل بزنید: [email protected]
  • می توانید شکایت خود را درون صندوق شکایات بی اندازید. صندوق های مخصوص شکایات در جلوی درب دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آنکارا و دفاتر شرکای اجرایی این سازمان موجود است.
  • می توانید شکایت خود را در پاکت نامه سر بسته قرارداده و به یکی از سازمان های شریک کمیساریای عالی سازمان پناهندگان ملل متحد در امور تحویل دهید.

نگرانی های شما با دقت و به صورت محرمانه مورد بررسی قرار می گیرند. پرونده اسکان مجدد شما تحت تاثیر این موضوع قرار نخواهد گرفت. اگر مایل به ارائه ی نام و یا شماره پرونده خود نیستید، می توانید شکایت خود را به صورت ناشناس ارائه دهید.

اگر اطلاعاتی در رابطه با دست داشتن فرد یا افرادی از پرسنل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در هر گونه مورد کلاهبرداری دارید، لطفا ما را در جریان قرار دهید. می توانید این کار را از طریق صندوق شکایات و یا شکایت به دفتر بازرسی کل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد  ، مستقر در مقر اصلی این سازمان در ژنو انجام دهید:

  • آدرس ایمیل بازرسی کل: [email protected]
  • شماره ی فاکس محرمانه: 7380 739 22 41+
  • آدرس پستی: UNHCR, 94 Rue de Montbrillant, 1202 Geneva, Switzerland

برای گرفتن کمک در مورد اسکان مجدد پرونده ام، به کجا مراجعه کنم؟

اگر پرونده  شما به منظور ارزیابی برای اسکان مجدد توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد انتخاب شود و شما هرگونه نگرانی و یا سوالی در مورد پرونده تان دارید، لطفا با خط مشاوره کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد با شماره تلفن 4444868 برای کمک های بیشتر تماس بگیرید.

برای بررسی وضعیت پرونده ام به وب سایت UNHCR Resultsمراجعه کردم و با این جمله مواجه شدم که پرونده ی من "در حال حاضر برای اسکان مجدد واجد شرایط نیست". معنی این پیام چیست؟

این به این معنی است که پس از ارزیابی های دقیق و در نظر گرفتن پرونده شما، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به این نتیجه رسید که پرونده ی شما برای اسکان مجدد واجد شرایط نیست. به همین ترتیب، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد پرونده شما را برای اسکان مجدد ارائه نخواهد کرد. متاسفانه بعید است که پرونده شما دوباره در آینده برای اسکان مجدد در نظر گرفته شود. لطفا توجه داشته باشید که برای این تصمیم پروسه تجدید نظر وجود ندارد.

با این وجود، شما تحت حمایت موقت یا حمایت بین المللی در ترکیه باقی می مانید و حقوق، تعهدات و خدمات موجود برای شما  تحت تاثیر این تصمیم قرار نخواهد گرفت.

اگر با مشکل خاصی مواجه شدید، لطفا با خط مشاوره کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد با شماره 4444868 تماس بگیرید.