Dolandırıcılığı ve yolsuzluğu ihbar etme

Dolandırıcılık nedir?

Fayda sağlamak üzere karşı tarafı kasıtlı olarak yanıltma amacıyla gerçekleştirilen her türlü eylem dolandırıcılık kapsamına girmektedir.

UNHCR tarafından sunulan tüm hizmetler ücretsizdir. Sundukları hizmetlerden ötürü UNHCR’ye veya ortaklarına para ödenmesini talep eden hiç kimseye veya hiçbir kuruluşa güvenmeyin. Sizden para veya cinsel içerikli eylemler de dâhil olmak üzere herhangi türde bir karşılık talep edilirse, durumu bir an önce UNHCR’ye ve/veya en yakındaki polis karakoluna bildirin.

Size para karşılığında sunulan her türlü UNHCR hizmetinin dolandırıcılığa dayalı olduğunu unutmayın. UNHCR Türkiye’nin faaliyetleri ve hizmetleri hakkında gerçek bilgilere ulaşmak için, lütfen UNHCR’nin aşağıda belirtilen resmi internet sayfalarını ve/veya Facebook sayfalarını ziyaret edin.

Size para veya farklı türde faydalar karşılığında üçüncü ülkeye yerleştirme yardımı, maddi yardım veya farklı türde bir yardım sağlamayı, sahte belgeler çıkarmayı veya sahte iddialar konusunda destek sunmayı teklif eden dolandırıcıları ihbar edin. Bu tür teklifler tarafınıza bizzat yapılabileceği gibi, Facebook, YouTube, WhatsApp, Viber ve Telegram gibi sosyal medya platformları aracılığıyla da yapılabilir.

Size bu tür yalanlar söyleyen kişiler, içinde bulunduğunuz durumdan faydalanmaya çalışan kişilerdir. Onlardan ne pahasına olursa olsun uzak durun. Sizi UNHCR ile bağlantılı olduklarına ikna etmek için size bazı yanlış bilgiler sunabilirler. Onlara inanmayın çünkü bu kişiler yalnızca paranızın peşindelerdir. Tetikte olun ve dolandırıcılığa maruz kalmayın. Unutmayın; UNHCR tarafından sunulan tüm hizmetler ücretsizdir!

Dolandırıcılıkla ilgili nasıl şikâyette bulunabilirim?

  • Şikâyet dilekçenizi UNHCR Türkiye e-posta adresine ([email protected]) e-posta olarak gönderebilirsiniz.
  • Şikâyetinizi şikâyet kutusuna bırakabilirsiniz. Şikâyet kutusu Ankara’daki UNHCR ofisinin kapısında mevcuttur.
  • Şikâyetinizi elle UNHCR’ye iletilmek üzere bulunduğunuz uydu kentteki UNHCR ortağının ofisine kapalı zarf içinde iletebilirsiniz.
  • Şikâyetinizi için 444 48 68 numaralı telefondan BMMYK Danışma Hattı ile iletişime geçebilirsiniz.
  • Ayrıca şikâyetinizi bu posta adresinden UNHCR’ye posta yoluyla da gönderebilirsiniz: PK: 5, 06550 Çankaya/Ankara.

Önemli noktalar

  • UNHCR iletilen tüm şikâyetleri ciddiyetle ele almakta ve her birini ayrı ayrı takip etmektedir.
  • Şikâyette bulunmanız UNHCR’deki dosyanızı hiçbir şekilde etkilemeyecektir.
  • Şikâyetinizi anonim olarak iletebilirsiniz.
  • Şikâyetinizde lütfen bildiğiniz tüm gerçekleri ve kanıt niteliğindeki bilgileri sunun.
  • UNHCR’ye sunulan tüm bilgiler tamamen gizli tutulmaktadır!

UNHCR personeli veya UNHCR ortakları bünyesinde çalışan personel tarafından gerçekleştirilen dolandırıcılık ve yolsuzluk eylemleri

Yolsuzluk nedir? Bir kişinin bir eylemi yerine getirmesini usulsüz şekilde sağlamak amacıyla herhangi bir menfaatin, doğrudan ya da dolaylı olarak, teklif edilmesi, verilmesi, alınması veya talep edilmesidir.

Cinsel sömürü nedir? Hassas bir durumun cinsel amaçlarla fiili olarak istismar edilmesi veya istismar edilme girişiminde bulunulmasıdır. Cinsel sömürü ve istismar kabul edilemez davranışlardır ve tüm Birleşmiş Milletler (BM) ve BM ortağı STK personelinin bu tür eylemlerde bulunması yasaktır.

UNHCR personeli hakkında nasıl şikâyette bulunabilirim?

UNHCR personelinin veya UNHCR ortakları veya yüklenicileri bünyesinde çalışan personelin yolsuzluğa, sömürüye (cinsel sömürü dâhil), dolandırıcılığa veya cinsel istismara karıştığı konusunda herhangi bir bilgiye sahipseniz, lütfen durumu acilen ve doğrudan merkezi İsviçre, Cenevre’de bulunan Genel Teftiş Bürosu’na iletin.

Genel Teftiş Bürosu’na iletilen tüm bilgiler gizli tutulmaktadır.


UNHCR Türkiye’nin resmi internet sayfaları

UNHCR Türkiye Help (Yardım) sayfası
UNHCR Türkiye Sonuç sayfası
UNHCR Türkiye internet sayfası
Hizmet Danışmanlığı sayfası

UNHCR Türkiye’nin resmi sosyal medya hesapları

Facebook:
UNHCR Türkiye Bigli Panosu
UNHCR Turkey (genel duyuru sayfası)

Twitter:
@UNHCRTurkey


İlgili bağlantılar

UNHCR Türkiye
Nasıl yardım alabilirsiniz?
Sosyal ve mali yardım