Türkiye’de geçici koruma altındaki Suriyelilerin bilgilerinin güncellenmesi

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM), 2016 sonu itibarıyla, Polis veya İl Göç İdaresi Müdürlükleri (İGİM) yetkilileri tarafından yapılan kayıtları sırasında Suriyelilerden alınan bilgilerin güncellenmesi ve eksik bilgilerin tamamlanması amacıyla geçici koruma altında Türkiye’de ikamet eden Suriyelilerin bilgilerinin güncellenmesi projesini sürdürmekteydi. UNHCR’nin desteklediği proje, Türkiye genelinde İGİM yetkililerinin katılımı ve eşgüdümünde yürütülerek 2019 başında başarıyla tamamlanmıştır. Geçici koruma altındaki Suriyelilerin büyük çoğunluğunun bilgilerinin güncellenmesi tamamlanmış bulunmakta olup, geri kalanların da illerinde bulunan İGİM’e başvurarak bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.

Aşağıda belirtilen kriterlerden herhangi birine uyuyorsanız, ikamet ettiğiniz ildeki İGİM merkezine en kısa süre içinde başvurmalı ve bilgilerinizi güncellemelisiniz.

 • Hala siyah-beyaz geçici koruma kimlik kartını kullanan kişilerin Türkiye’deki hizmetlere ve yardımlara erişmeye devam edebilmek için kimliklerini yenilemeleri gerekmektedir. Eski Geçici Koruma Kimlk Kartı ile yenisinin görselleri aşağıda paylaşılmıştır.

       Eski GK kimlik kartı (yenilenmesi gerekiyor)   

     Yeni GK kimlik kartı       

 • Yeni kimliğe sahip olup, mevcut kişisel bilgilerinde İGİM tarafından kayıt altına alınmamış değişiklikler olan kişiler (doğum, ölüm, evlilik, boşanma, adres veya iletişim bilgileri değişikliği)
 • Özel ihtiyaçları ve hassasiyet durumlarında değişiklik olmuş veya özel ihtiyaçları ve hassasiyet durumları ilk kayıt ya da veri güncelleme sırasında İGİM tarafından kayıt altına alınmamış özel ihtiyaç sahibi ve hassas durumda olan kişiler.

Önemli duyuru: Güncelleme ücretsizdir.

Randevu almaktan mülakatınız tamamlanıncaya kadar geçen süreçte kimse sizden herhangi bir ücret ödemenizi istemez. Size para karşılığı verilen herhangi bir GİGM hizmetinin dolandırıcılık kapsamına girdiğini unutmayınız.

Güncelleme için size hızlandırılmış randevu alabileceğini iddia eden hiç kimseye güvenmeyin ve randevu almak için ‘Bilgilerin güncellenmesi işlemi için randevu alma’ bölümünde belirtilen yöntemleri takip ediniz.

Güncelleme merkezinde herhangi bir istismarla veya kötü muameleyle karşılaşırsanız, bu merkezlerde şikâyet kutuları olduğunu unutmayın, tüm şikâyetler incelenmektedir.

Size para veya farklı türde faydalar karşılığında hızlandırılmış randevu alma, üçüncü ülkeye yerleştirme yardımı, maddi yardım veya farklı türde bir yardım sağlamayı, sahte belgeler çıkarmayı veya sahte iddialar konusunda destek sunmayı teklif eden dolandırıcıları ihbar edin. Bu kişileri 157 GİGM YİMER çağrı merkezini arayarak şikâyet edebilirsiniz.

Önemli duyuru: Güncelleme zorunludur ve randevu almak ve aile üyeleri ile birlikte randevuya katılmak bireyin sorumluluğundadır.

Türkiye’de aşağıda listelenenler dahil, mevcut hizmet ve yardımlardan faydalanmaya devam etmek için bilgilerinizin güncellenmesi gerekmektedir:

 • Barınma
 • Sağlık
 • İstihdam
 • Eğitim
 • Sosyal yardım
 • Ve diğer kamu hizmetleri
 

Güncelleme yaptırmanın önemi ile ilgili daha fazla bilgi elde etmek için lütfen aşağıdaki videoyu izleyiniz  ve/veya metni okumaya devam ediniz.


Güncelleme çalışmasına giriş

Güncelleme nedir ve verilerimiz neden güncellenmektedir?

Güncelleme, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ilk kayıt sırasında siz ve aileniz hakkında toplanan verilerin yine GİGM tarafından güncellenebileceği bir süreçtir ve geçici koruma statüsü sahibi bir Suriye vatandaşı olarak Türkiye’de size yönelik hizmetlere ve yardımlara ilişkin güncel ve kullanışlı bilgiler sunulması için imkân sağlar.

Kayıt tarihinizden beri yeni doğum, ölüm, evlilik, Türkiye’den ayrılma veya adres/iletişim bilgileri değişikliği gibi değişiklikler yaşamış olabilirsiniz ve bu bilgilerin güncelliğinin sağlanması sizin için iyi bir fırsattır. GİGM ihtiyaçlarınızı tespit etmek ve hizmetlere erişiminizle (eğitim, sağlık, çalışma ve yardım alma) ilgili gerekli bilgilendirme ile yönlendirmeleri yapmak için bu çalışmayı yapmaktadır.

Kendim/ailem ile bilgileri güncellemek için neden güncellemeye katılmalıyım ve katılmazsam ne olur?

Güncellemeye katılmak size ve ailenize Türkiye tarafından sağlanan hizmetler ve yardımlara erişim sağlamaya devam etmeniz için yerine getirmeniz gereken bir sorumluluktur. Eğer katılmazsanız, GİGM geçici koruma statünüzü dondurabilir. Bu da sizi yasadışı statüsüne sokacak ve haklara, hizmetlere ve mevcut yardımlara erişiminizi engelleyecektir.

Güncelleme işleminiz tamamlandıktan sonra yeni bir geçici koruma kimlik belgesi alacaksınız.

Güncelleme işlemi nerede gerçekleşmektedir?

Lütfen GİGM websitesini ziyaret edin ve ilgili İGİM adresini görmek için ikamet ettiğiniz şehri seçin.

Dosyamdaki bilgilere kimin erişimi olacak?

Kişisel verilerin korunmasına dair mevzuat çerçevesinde kişisel veriler korunmaktadır.

Bilgilerim güncellendikten sonra üçüncü bir ülkeye yerleştirilecek miyim?

Güncelleme işlemini tamamlamak üçüncü ülkeye yerleştirme ile bağlantılı değildir. Güncelleme çalışmasıyla özel ihtiyaç sahibi kişilerin, hassas durumda olanların ve ailelerin ihtiyaçları tespit edilebilecektir.


Kimler kişisel veri ve bilgilerini güncellemelidir?

Aşağıdaki kriterlerden herhangi birine uyuyorsanız, ikamet ettiğiniz ildeki İGİM merkezine en kısa süre içinde başvurmalı ve verilerinizi güncellemelisiniz:

 1. Hala siyah-beyaz geçici koruma kimlik kartını kullanan kişiler (bu kimliğin örneği yukarıda bulunmaktadır).
 2. Yeni kimliğe sahip olup, mevcut kişisel bilgilerinde İGİM tarafından kayıt altına alınmamış değişiklikler olan kişiler (doğum, ölüm, evlilik, boşanma, adres veya iletişim bilgileri değişikliği).
 3. Özel ihtiyaçları ve hassasiyet durumlarında değişiklik olmuş veya özel ihtiyaçları ve hassasiyet durumları ilk kayıt ya da bilgi güncelleme sırasında İGİM tarafından kayıt altına alınmamış özel ihtiyaç sahibi ve hassas durumda olan kişiler.

Bilgilerimi ne sıklıkla güncellemeliyim?

Medeni halinizi etkileyen herhangi bir değişiklik olduğunda (yeni bir doğum, ölüm, evlilik, boşanma), hane halkının yapısında bir değişiklik olduğunda, ikametgâh adresiniz, iş ya da eğitim durumunuz, iletişim bilgileriniz ve/veya özel ihtiyaçlarınızla ilgili herhangi bir değişiklikte, ilinizde bulunan İGİM’i bilgilendirmek sizin kişisel sorumluluğunuzdadır.

 Türkiye’de uluslararası koruma kapsamında bir sığınmacı veya mülteciysem ve Suriyeli değilsem, yine de güncelleme çalışmasına katılmam gerekiyor mu?

Kişisel bilgilerinizde İGİM tarafından kayıt altına alınmamış doğum, ölüm, evlilik, boşanma, adres veya iletişim bilgileri değişikliği gibi herhangi bir değişiklik olduysa ilinizdeki İGİM’e başvurmalı ve bu değişiklikleri bildirmelisiniz.

Suriyeli değilsem, ancak Suriye’den gelen mülteci, vatansız veya Filistin uyrukluysam ve daha öncesinde Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından geçici koruma statüsüne alındıysam, bu çalışmaya katılmam gerekiyor mu?

Evet.

Suriyeli isem ancak Türkiye’dealtında kayıtlı değilsem ya da şu ana kadar sadece ön-kayıt işlemini tamamlayabildiysem, yine de güncelleme çalışmasına katılmam gerekiyor mu?

Hayır. Yine de İGİM’e başvurmanız ve daha önce kayıt yaptırmadıysanız kaydolmanız gerekmektedir.


Güncelleme için randevu alma

Kendim/ailem için nasıl randevu alabilirim?

Üç şekilde randevu alabilirsiniz:

(1)İkamet ettiğiniz şehirdeki İGİM’e başvurabilirsiniz. ,
(2) https://e-randevu.goc.gov.tr internet sitesinden online randevu alabilirsiniz,
(3) 157 GİGM YİMER çağrı merkezini arayarak telefonla randevu alabilirsiniz.

İstisnai olarak, 98 kimlik numarası ile başlayan kimlik sahiplerine, yaşanabilecek teknik sıkıntılardan dolayı en yakın güncelleme merkezinden randevu almaları önerilmektedir. (Ön Kayıt Belgesi bulunan kişiler bu kapsamda olmayıp sadece Geçici Koruma Kimlik Belgesi / Yabancı Tanıtma Belgesi bulunan kişiler bu kapsamdadır.)

Aile reisinin veya eşinin veya bakmakla yükümlü olunan bir yetişkinin yukarıdaki üç yöntemden birisiyle randevu alması yeterlidir. Sizin adınıza randevu alması için çocuklarınızı, arkadaşınızı veya akrabanızı göndermeyin.

Güncelleme için kayıtlı olduğum şehirde mi yoksa hâlihazırda ikamet ettiğim şehirde mi randevu almalıyım?

Kayıt yaptırdığınız şehirden taşındıysanız yeni yerinizde güncelleme yaptırabilirsiniz; kayıt yaptırdığınız şehre geri dönmenize gerek yoktur. Güncelleme sırasında yeni adresinizi verdiğinizden emin olun. Kira sözleşmesi, elektrik, su, doğalgaz faturası veya muhtarlıklardan alınan adres beyan formu gibi adresinizi kanıtlayacak bir belgeniz varsa yeni adresinizi doğrulamak için yanınızda getiriniz. Tüm destekleyici belgelerinizi ve pasaport, ulusal kimlik, geçici koruma kimlik kartı, ehliyet, vs. gibi tüm resmi kimlik belgelerinizi yanınızda getirdiğinizden emin olunuz.

 Ben ve/veya ailem güncelleme için randevu almazsak ne olur?

Randevu alınması İGİM’de sizin ve ailenizin işlemlerinin etkili bir şekilde yapılmasına yardımcı olacaktır. Merkezlerde bir günde belirli sayıda kişinin verileri güncellenebilir. Eğer randevu almadan gelirseniz, o gün bilgilerinizin güncellenmesi mümkün olmayacaktır ve merkeze başka bir gün geri dönmeniz gerekecektir. Önceden randevu alarak zaman kazanın ve randevu tarihinde bütün aile fertlerinizle birlikte randevu tarihinizde merkeze gelin. Eğer güncellemeye katılmazsanız, GİGM geçici koruma statünüzü dondurabilir. Bu da sizi yasadışı bir statüye sokacak ve haklara, hizmetlere ve mevcut yardımlara erişiminizi engelleyecektir.


Güncelleme randevunuzda hazır bulunma

Güncelleme randevusuna hangi belgeleri getirmeliyim?

 Lütfen güncelleme randevusuna gelirken Türkiye veya Suriye’de geçerli pasaport, aile cüzdanı, evlilik cüzdanı, kimlik, sürücü belgesi, diploma, öğrenci belgesi, öğrenci karne belgesi ve adresinizi ispatlayan herhangi bir belge; örneğin bir kira sözleşmesi, elektrik, su doğalgaz faturaları ve/ veya muhtarlardan alacağınız adres bildirim dilekçesini beraberinizde getirmeyi unutmayınız.

 Ben ve/veya ailem randevu alır, ancak belirli bir nedenle randevu günü gelemezsek ne olur?

Bu durumda aile reisinin veya eşinin veya bakmakla yükümlü olunan bir yetişkinin en kısa zamanda aileniz için alınmış randevunuzu yenilemesi gerekmektedir. Bu sayfada yer alan 3 farklı yoldan randevunuzu yenilemeniz mümkündür. En fazla üç randevu alabilirsiniz, üçüne de gelmezseniz hak ve hizmetlere erişimleriniz kısıtlanabilir. Lütfen randevu tarihinde güncelleme mülakatına gelerek kaydınızı güncelleyiniz.

Aile fertlerimden birisi veya birden fazlası randevuya gelemez, ancak geri kalanlarımız gelebilirse ne olur?

Bu durumda, gelemeyen kişi(ler) yeniden randevu almalıdır. En fazla üç randevu alabileceğinizi unutmayınız, bu randevulara gelmezselerse, bu kişilerin hak ve hizmetlere erişimleri kısıtlanabilir.

Benim veya aile fertlerimden birisinin güncelleme merkezine gelmesine olanak tanımayacak bir engeli veya sağlık sorunu varsa ne yapmalıyız?

Bu durumda ilinizde belirtilmiş merkezlere gidin ve durumunuzu onlara açıklayınız; size uygun tavsiyeyi vereceklerdir. Türkiye’deki doktorlardan/hastanelerden alınan sağlık raporları veya Suriyeli makamlardan alınan engellilik kartı gibi durumunuza fayda sağlayacak destekleyici belgeleri yanınızda getirin. Ailenizden hiç kimse randevu almak için merkeze gelemezse, durumunuzu güncelleme işlemini gerçekleştirecek görevlilere bildiriniz. Onlar vasıtasıyla GİGM’ye yönlendireceksiniz.


Güncelleme ile ESSN projesi (Kızılay nakit kartı) arasındaki fark

Güncelleme ile ESSN projesi (Kızılay nakit kartı) arasındaki fark nedir)?

Güncelleme ve ESSN birbirinden farklıdır. ESSN, Acil Durum Sosyal Güvenlik Ağı programıdır ve BM Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ortaklaşa olarak uygulanmaktadır. Bu program aracılığıyla geçici koruma kapsamında olan veya diğer uluslararası koruma türleri kapsamında olan ve Türkiye genelinde kampların dışında yaşayan, ilgi alanındaki ve hassas durumdaki kişilere nakit yardımı sağlanmaktadır. Söz konusu yardım, yardımı almaya hak kazanan her aileye aylık olarak Kızılay kartıyla sağlanmaktadır.

Güncellemem tamamlandığında Kızılay nakit kartı almaya hak kazanacak mıyım?

Yukarıda özetlendiği üzere, güncellemenin amacı ilk kayıt sırasında sizden alınmış olan bilgileri güncellemektir. Bilgilerinizi güncellemek, yerine getirmeniz gereken bir sorumluluktur. Güncelleme çalışmasını tamamlamak otomatik olarak Kızılay nakit kartı almaya hak kazanmanızı sağlamaz veya sizin adınıza başvuru sürecini başlatmaz. Kızılay nakit kartı için ayrıca başvuru yapmanız gerekecektir.

Kızılay nakit kartı hakkında daha fazla bilgi için 168 Kızılay çağrı merkezini arayın.


Daha fazla bilgi

Güncelleme konusunda daha fazla bilgi almak için;