معیشت و برنامه های شمول اقتصادی

کار در ترکیه

به عنوان یک متقاضی حمایت بین المللی در ترکیه، شما حق کار در ترکیه را دارید. انواع مختلفی از مجوزهای کار وجود دارد که می توانید برای آنها درخواست دهید، اما رایج ترین آنها برای استخدام دستمزدی و خوداشتغالی است.

برای دسترسی به بازار کار و یافتن فرصت های شغلی، توصیه می کنیم در ایشکور، آژانس استخدام ترکیه، و/یا شرکای سازمان ملل متحد که در مورد فرصت های موجود مشاوره ارائه می دهند، ثبت نام کنید.

 

کار قانونی مزایای زیادی دارد و کار غیر رسمی و همچنین مشاغل غیررسمی در ترکیه خلاف قانون است.  در صورت داشتن مجوز کار و/یا کسب و کار رسمی در ترکیه، می توانید از حقوق خود بهره مند شوید و به تامین اجتماعی و بیمه دسترسی داشته باشید. شما از حقوقی مشابه با اتباع ترکیه و از حداقل دستمزد برخوردار خواهید بود.

 

مجوزهای کار برای استخدام دستمزدی

متقاضیان حمایت بین‌المللی می‌توانند شش ماه پس از درخواست خود برای پروسه‌های حفاظت بین‌المللی برای مجوز کار درخواست دهند و کارت شناسایی خارجی خود را (که با شماره  99 شروع می شود) دریافت کنند. درخواست باید در استان محل سکونت شما انجام شود و نباید قبلاً مجوز کار دریافت کرده باشید.

مجوزهای کار برای استخدام مزدی توسط کارفرمایان ارائه می شود. هنگامی که با کارفرمای احتمالی خود در مورد کار به توافق رسیدید، او باید از طریق وب سایت دولت الکترونیکی “https://www.turkiye.gov.tr/” دولت ترکیه برای شما درخواست مجوز کار کند.

 

پس از اعطای مجوز کار، کارفرمای شما ایمیلی دریافت می کند که نشان می دهد درخواست مجوز کار با موفقیت انجام شده است. نتیجه درخواست را می توان از وب سایت دولت الکترونیک نیز مشاهده کرد. یک مدرک اجازه کار به صورت کارتی که توسط وزارت کار و خدمات اجتماعی (MoLSS) برای شما (کارمند) صادر می شود، با پیک به آدرس محل کار شما ارسال می شود.

 

لطفا توجه داشته باشید که شما فقط می توانید در شهری که در آن ثبت نام کرده اید کار کنید. اگر در استان دیگری کار پیدا کردید، باید برای تغییر محل ثبت نام خود به اداره مهاجرت استانی با کارفرمای خود درخواست دهید – باید قرارداد کاری را که با کارفرمای خود بسته اید ارائه دهید. هنگامی که این تغییر اتفاق افتاد، کارفرمای شما می تواند برای مجوز کار درخواست دهد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست مجوز کار عبارتند از:

  • کارت شناسایی حفاظت بین المللی (شامل شماره شناسایی خارجی که با 99 شروع می شود) ذینفع.
  • یک عکس شخصی از فرد.
  • قرارداد امضا شده بین کارفرما و کارمند.
  • رمز عبور دولت الکترونیک کارفرما. و
  • مدارک مرتبط (سند فعالیت، سایر اسناد، آخرین اطلاعات سرمایه و مشارکت سازمان، آخرین اظهارنامه مالیاتی، وکالتنامه و …) محل کار در صورت لزوم.

 

فرم های از پیش آماده شده در وب سایت اداره کل نیروی کار بین المللی موجود است. هر دو قالب عربی و ترکی موجود است. با این حال، طرفین در استفاده از هر گونه قرارداد مطابق با قانون کار ترکیه آزادند.

 

مجوز کار برای خوداشتغالی

اگر شما خوداشتغال هستید یا می خواهید خوداشتغال شوید، باید یک شرکت قانونی در ترکیه داشته باشید که طبق قانون تجارت ترکیه تاسیس و ثبت شده باشد. در ترکیه انواع مختلفی از شرکت ها وجود دارد.

شما می توانید مانند هر خارجی دیگر، کسب و کار خود را مانند یک فروشگاه در ترکیه راه اندازی کنید. در این صورت، محل کار شما نیز باید طبق مقررات ترکیه ثبت شود. پشتیبانی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برای کمک به ثبت کسب و کارتان در دسترس است.

هنگامی که کسب و کار خود را به طور رسمی در ترکیه ثبت کردید، می توانید خودتان برای مجوز کار اقدام کنید. مشاوره از شرکای UNHCR در مورد فرآیند درخواست مجوز کار، راه اندازی کسب و کار خود و همچنین برنامه های کارآفرینی در دسترس است. لطفاً برای جزئیات بیشتر با سازمان های همکار UNHCR در زیر تماس بگیرید.

 

 

رویه های خاص برای زمینه های خاص کار

اگر مایل به کار به عنوان کارگر فصلی کشاورزی و یا در مشاغل مرتبط با دامپروری هستید، امکان معافیت وجود داردشما باید به اداره استانی ایشکور در محل ثبت نام خود درخواست دهید و اعلام کنید که به صورت فصلی در یک شغل کشاورزی یا دامپروری کار خواهید کرد. شما مدرک معافیت داده می شود و بنابراین به طور رسمی در ترکیه کار خواهید کرد.با سند معافیت می توانید به خدمات سلامت دسترسی داشته باشید. شما همچنین می توانید حق بیمه تامین اجتماعی خود را به صورت داوطلبانه تا زمان بازنشستگی بپردازید.دگر پزشک یا معلم هستید و مایل به کار در ترکیه هستید، باید مجوز کار اولیه را از ادارات استانی وزارتخانه های مربوطه خود دریافت کنید.

 

آموزش فنی حرفه ای

 

برنامه های آموزشی مهارتی توسط MoLSS ارائه شده است. برای بررسی فرصت های موجود به وب سایت ایشکور مراجعه کنید.

متقاضیان حمایت بین المللی و دارندگان وضعیت می توانند در دوره های آموزش زبان ترکی و دوره های مهارتی، سرگرمی و حرفه ای ارائه شده توسط مراکز آموزش عمومی (هالک ایتیم) ،  به صورت رایگان شرکت کنند. برای ثبت نام در دوره های ارائه شده توسط مراکز آموزش عمومی به کارت شناسایی حفاظت بین المللی نیاز است. هر مرکز آموزش عمومی  (هالک ایتیم) ممکن است تعیین کند که کدام دوره ها را ارائه می دهد و ممکن است دوره های جدیدی را بر اساس تقاضای محلی باز کند.

سازمان ملل متحد و سازمان های شریک آن نیز فرصت های آموزش حرفه ای را فراهم می کنند. لطفا برای جزئیات بیشتر با آنها تماس بگیرید.

 

حمایت بیشتر

برای حمایت بیشتر در مورد معیشت و امور مربوط به کار، لطفاً با استفاده از جزئیات زیر با سازمان های همکار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در تماس باشید.

اطلاعات تماس سازمان های همکار که در حوزه معیشت پشتیبانی می کنند

ایشکور

در سراسر کشور

لطفا برای اطلاعات تماس اینجا را کلیک کنید.

 

مراکز آموزش عمومی

در سراسر کشور

برای دریافت اطلاعات دقیق می توانید به مرکز آموزش عمومی شهر خود مراجعه کنید.

شهرداری متروپولیتن آنکارا

آنکارا

لطفا برای اطلاعات تماس اینجا را کلیک کنید

 

شهرداری کلانشهر استانبول

لطفا برای اطلاعات تماس اینجا را کلیک کنید.

شهرداری سلطان بیلی

استانبول

لطفا برای اطلاعات تماس اینجا را کلیک کنید.

اتاق بازرگانی غازیانتاب

غازیانتپ

لطفا برای اطلاعات تماس اینجا را کلیک کنید.

هیاتا دستک (حمایت از زندگی)

آدانا، بتمن، دیاربکر، هاتای، استانبول، ماردین، مرسین، سانلیورفا

لطفا برای اطلاعات تماس اینجا را کلیک کنید.

انجمن زیستگاه

آدانا، آنکارا، بورسا، دنیزلی، غازیانتپ، هاتای، استانبول، ازمیر، قیصری، کیلیس، قونیه، مرسین، ساکاریا، شانلیورفا

لطفا برای اطلاعات تماس اینجا را کلیک کنید.

هلال احمر ترکیه Türk Kızılay))

آدانا، آنکارا، بورسا، غازیانتپ، هاتای، استانبول، ازمیر، قهرمان مراس، کایسری، کیلیس، کوجالی، قونیه، ماردین، مرسین، سانلیورفا، زونگولداک

لطفا برای اطلاعات تماس اینجا را کلیک کنید.

آکادمی جهانی دولت محلی و بنیاد دموکراسی(ٌWALD)

استانبول

لطفا برای اطلاعات تماس اینجا را کلیک کنید.