Dievčatá a chlapci z Ukrajiny, vitajte na Slovensku!
Nasleduje niekoľko otázok, ktoré si mnohé deti kladú, a niekoľko odpovedí, ktoré vám môžu pomôcť, aby ste boli v bezpečí a poznali svoje práva.
Mám právo ostať na Slovensku?
Ty a tvoja rodina tu máte zabezpečenú právnu bezpečnosť.
Deti a ich rodiny utekajúce z Ukrajiny vítajú všetky krajiny v regióne a môžu ostať na Slovensku 90 dní bez víz. Ty a tvoja rodina môžete získať aj doklady nazvané „Dočasné útočisko“. Umožnia vám ostať na Slovensku minimálne do 4. marca 2023. Pred marcom 2023 sa môžete vrátiť na túto stránku, aby ste sa dozvedeli, ako dlho môžete ostať na Slovensku.
Aj ako dieťa máš osobitné práva ostať so svojou rodinou, chodiť do školy, hrať sa a získať pomoc, ak ti bola spôsobená škoda. Tvoje názory a pocity sú dôležité!
Čo je pre mňa dôležité vedieť?
- Uchovávaj svoje doklady na bezpečnom mieste: Je veľmi dôležité uchovávať akékoľvek identifikačné doklady (ako je občiansky preukaz/preukaz totožnosti alebo pas) na bezpečnom mieste. Ak máš tú možnosť, urob si ich kópie. Nedovoľ nikomu, aby ti tvoje doklady vzal, dokonca ani vtedy, keď ti budú ponúkať pomoc pri hľadaní bývania alebo dopravy.
- Pomoc je bezplatná. Nikto ťa nesmie nútiť do práce či vzťahu alebo ťa nútiť urobiť akúkoľvek inú láskavosť (darovať veci alebo peniaze) výmenou za pomoc. Ak to niekto urobí, môžeš ho nahlásiť na polícii alebo UNHCR a požiadať o pomoc.
- Telefónna linka na políciu (bezplatná): 158 alebo 112
- Linka pomoci pre deti (bezplatná): 116 111
- Bezplatná linka UNHCR: 0800 221 230 (hovor zo slovenského telefónneho čísla) alebo spoplatnená pevná linka: +421 222 11 56 50 (hovor zo zahraničného telefónneho čísla), od pondelka do piatka, od 8.00 do 18.00 hod.
- Požiadaj dospelých, ktorým dôveruješ, aby ti pomohli byť v bezpečí: Ak ti cudzia osoba ponúkne, že ťa vezme preč od tvojej rodiny, aby ti niečo dala, povedz „nie“ a povedz o tom dospelej osobe, ktorej dôveruješ. Nikdy nesúhlas so stretnutím s cudzou osobou bez toho, aby si to najprv oznámil/a dospelej osobe, ktorej dôveruješ. Ak si v situácii, v ktorej sa cítiš nepríjemne alebo sa necítiš bezpečne, povedz o tom niekomu, komu dôveruješ a požiadaj o pomoc. NEZABUDNI: nie je to tvoja chyba a ty nie si na vine
Potrebujem pomoc – koho by som mal/mala osloviť?
Chce ti pomôcť veľa ľudí, je však dôležité vedieť, komu dôverovať. Slovenská vláda a mnoho skupín ti môže pomôcť s bývaním, jedlom, dopravou, zdravotnou starostlivosťou a školou. Môžeš požiadať slovenské úrady, organizácie a ľudí, ako je hraničná polícia, sociálni pracovníci, psychológovia, lekári a učitelia. Vyhľadaj dospelé osoby, ktoré pracujú pre nejakú organizáciu: zvyčajne majú oblečenú vestu, sako, čiapku alebo nosia identifikačnú kartičku s logom. Ak si nie si istý/á, môžeš požiadať, aby ti ukázali svoju identifikačnú kartičku.
Ak sa necítiš príjemne, môžeš povedať „nie“. NEZABUDNI: Nikomu nedovoľ, aby vzal tvoje doklady (ako je tvoj občiansky preukaz alebo pas). Ak ti vezmú doklady alebo ti povedia niečo, čo spôsobuje, že sa cítiš nepríjemne, povedz o tom svojej rodine alebo inej dospelej osobe, ktorej dôveruješ. Nezabudni, že môžeš tiež kontaktovať políciu.
Ak potrebuješ hovoriť s UNHCR, prosím, zavolaj na bezplatnú linku: 0800 221 230 (hovor zo slovenského telefónneho čísla) alebo spoplatnenú pevnú linku: +421 222 11 56 50 (hovor zo zahraničného telefónneho čísla), od pondelka do piatka, od 8.00 do 18.00 hod.
Pre viac informácií o ostatných službách, prosím, navštív:
- https://ua.gov.sk/
- https://www.ukraineslovakia.sk/
- https://helpukraine.sk/
- https://pomocpreukrajinu.sk/
Môžem zavolať UNHCR?
Áno! 😊 UNHCR je organizácia Spojených národov zodpovedná za pomoc utečencom.
Ak potrebuješ informácie alebo pomoc od UNHCR, môžeš nám napísať e-mail na [email protected] alebo môžeš kontaktovať našu bezplatnú linku pomoci: 0800 221 230 (hovor zo slovenského telefónneho čísla) alebo spoplatnenú pevnú linku: +421 222 11 56 50 (hovor zo zahraničného telefónneho čísla). Bolo by dobré sa porozprávať najprv s tvojimi rodičmi alebo s dospelou osobou, ktorej dôveruješ, ale pokojne môžeš kontaktovať priamo nás. Uveď, prosím, tvoje meno, vek, telefónne číslo/číslo na WhatsApp alebo e-mailovú adresu, prípadne akýkoľvek iný spôsob, ktorým ťa môžeme kontaktovať. Je tiež dobré povedať nám mená tvojich rodičov, ak sú s tebou na Slovensku. Ak tu rodičov nemáš, prosím, informuj nás o tom.
Ak používaš zdieľaný počítač, aby si nám poslal/a e-mail, nezabudni sa po ukončení činnosti odhlásiť zo svojho účtu.
Som na Slovensku so svojou rodinou. Ako môžem zabezpečiť, aby sme ostali spolu?
Po tom všetkom, čím si si prešiel/prešla, je dokonca ešte dôležitejšie urobiť všetko pre to, aby si mohol/mohla ostať spolu s rodičmi či inou rodinou. Jednoduché veci môžu veľmi pomôcť.
Cestujte spolu a hľadajte si spolu bývanie.
- Ak ste na novom mieste: najprv ho spoločne so svojou rodinou a ostatnými ľuďmi, ktorým dôveruješ, preskúmajte.
- Vždy keď ideš von, povedz rodičovi alebo niekomu, komu dôveruješ, kam ideš a kedy sa vrátiš.
- Vždy maj pri sebe telefónne čísla svojich rodičov či rodiny, ale buď opatrný/á a nedovoľ cudzím ľuďom, aby si ich skopírovali alebo ti ich vzali.
- Poznaj svoju adresu, na ktorej sa so svojou rodinou zdržiavate, a zdieľaj ju s niekým, komu dôveruješ.
- Spoločne si naplánujte, čo budete robiť, ak budeš oddelený/á od rodiny.
Potrebujem pomoc pri hľadaní svojich rodičov. Aký typ pomoci môžem získať?
Môže byť náročné nájsť rodičov alebo príbuzných, ktorí sú v súčasnosti stále na Ukrajine, ale je dôležité, aby si nám povedal/a o nich čo najviac informácií. Tým nám pomôžeš, aby sme ich našli, pokiaľ je to možné. Tvoji rodičia ťa tiež môžu hľadať a môžu poskytnúť údaje iným organizáciám, ktoré pracujú na opätovnom spojení rodín. Tým, že nám povieš o tvojej situácii, môžeš napomôcť k opätovnému spojeniu.
Kontaktuj, prosím, UNHCR e-mailom na [email protected] alebo Slovenský červený kríž e-mailom na [email protected], ktorý môže takisto pomôcť prostredníctvom služby Spájanie rodín.
Viac informácií nájdeš tu:
Keď sa člen rodiny stane nezvestnou osobou.
Ak si na Slovensku bez akéhokoľvek dospelého člena rodiny, máš právo získať pomoc a bezpečné miesto, kde môžeš ostať.
Oslov vládne orgány – políciu, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny – UNHCR alebo lokálnu organizáciu. Pomôžu ti byť v bezpečí.
Môžeš zavolať na ktorékoľvek z nižšie uvedených telefónnych čísel:
- Telefónna linka na políciu (bezplatná): 158 alebo 112
- Linka detskej istoty (bezplatná): 116 111
- Bezplatná linka UNHCR: 0800 221 230 (hovor zo slovenského telefónneho čísla) alebo spoplatnená pevná linka: +421 222 11 56 50 (hovor zo zahraničného telefónneho čísla), od pondelka do piatka, od 8.00 do 18.00 hod.
Ak si s inými členmi rodiny, môžeš s nimi ostať.
Stále je dôležité komunikovať s vládnymi orgánmi, UNHCR alebo inými organizáciami a povedať im, kto sú tvoji rodičia, kde si myslíš, že sa nachádzajú, a tiež akékoľvek kontaktné informácie, ktoré máš.
Chcem sa čím skôr vrátiť do školy. Čo by som mal/mala urobiť?
Ak ešte nemáš 16, máš právo navštevovať školu na Slovensku. Verejné školy sú bezplatné. Ak práve žiadnu školu nenavštevuješ, budeš musieť osloviť najbližšiu školu v mieste, kde bývaš, a požiadať o zápis. V závislosti od úrovne znalosti slovenského jazyka budeš možno musieť navštevovať hodiny výučby jazyka, ktoré organizuje škola, aby ti pomohla v štúdiu.
Som smutný/-á, nahnevaný/-á, ustarostený/-á, vystrašený/-á alebo zmätený/-á. Je to normálne? ☹️ 😠😕😰😧
Je normálne, ak sa cítiš rozrušený/á po tom, ako si musel/a opustiť svoju krajinu a videl/a alebo počul/a si toľko hrozných vecí. Môže byť ťažké prestať myslieť na to, čo si videl/a alebo zažil/a. Môžeš byť oddelený/á od ľudí, ktorých ľúbiš a báť sa o nich, alebo sa báť toho, čo bude ďalej. Môžeš mať pocit, akoby nič nebolo známe. Nasleduje niekoľko jednoduchých vecí, ktoré treba skúsiť a ktoré ti môžu pomôcť, aby si sa vyrovnal/a s touto zložitou situáciou:
- Snaž sa robiť veci, na ktoré si zvyknutý/á. Choď spať a vstávaj každý deň v rovnakom čase.
- Snaž sa pravidelne jesť zdravé jedlá.
- Tráv čas so svojou rodinou a priateľmi a robte spolu veci, ktoré vás tešia.
- Hýb sa: prechádzaj sa alebo cvič, ak môžeš.
- Udržuj kontakty s rodinou a priateľmi. Ak ich práve nemôžeš kontaktovať, píš im listy.
- Pomáhaj iným ľuďom v tvojej komunite.
- Prestaň pozerať správy a vyhýbaj sa rozrušujúcim fotografiám alebo videám.
Ak cítiš hnev alebo si preťažený/á:
- Oddýchni si a sústreď sa niekoľko minút na pomalé dýchanie.
- Vyhľadaj zaujímavé veci okolo seba, ako sú kvety, stromy, alebo počúvaj spev vtákov.
- Rozprávaj sa o svojich pocitoch s niekým, komu veríš.
- Požiadaj o pomoc psychológa alebo poradcu – mnohí sú k dispozícii bezplatne.
Ak sa potrebuješ s niekým porozprávať, IPčko poskytuje mladým ľuďom online poradenstvo tu.
Môžeš zavolať aj na Krízovú linku na 0800 500 333. Poskytujú anonymnú, bezplatnú a nepretržitú psychologickú pomoc po telefóne ľuďom v krízovej situácii v súvislosti s ochorením COVID-19 a vojnou na Ukrajine.
Tu môžeš nájsť nejaké užitočné videá: https://www.youtube.com/playlist?list=PL8TioFHubWFtb3SmM8D4ApXtktrzC36c8
Niekto mi ublížil alebo sa bojím, že to niekto urobí. Čo by som mal/mala urobiť?
Nikto nemá právo zneužívať, zanedbávať alebo zle zaobchádzať s akýmkoľvek dieťaťom alebo s tvojou rodinou – ani cudzí ľudia, ani rodičia, príbuzní a ani učitelia. Každý, kto ti ublíži, bude po nahlásení sankcionovaný.
Ak ťa niekto zranil, dotýkal sa ťa alebo s tebou zaobchádzal spôsobom, pri ktorom si sa cítil/a nepríjemne či vystrašene, alebo ak sa bojíš, že to niekto urobí, sú tu dospelé osoby a organizácie, ktoré ti môžu pomôcť.
Ak niekoho z tvojich známych niekto zranil, povzbuď ho/ju, aby vyhľadal/-a pomoc.
Môžeš sa s rodinou a priateľmi dohodnúť aj na tajnom slove alebo fráze, ktorú použijete pri spoločnej komunikácii. Môžeš im ju zopakovať, keď sa cítiš byť v nebezpečenstve, aby vedeli, že máš problém.
NEZABUDNI: nikdy to nie je tvoja chyba a ty nie si na vine. Nemal/a by si sa hanbiť alebo sa báť požiadať o pomoc. Ak máš niekoho, komu dôveruješ, pohovor si s ním o tom, prosím.
Pre získanie pomoci zavolaj na ktorúkoľvek z nižšie uvedených horúcich liniek:
- Telefónna linka na políciu (bezplatná): 158 alebo 112
- Linka detskej istoty (bezplatná): 116 111
- Bezplatná linka UNHCR: 0800 221 230 (hovor zo slovenského telefónneho čísla) alebo spoplatnená pevná linka: +421 222 11 56 50 (hovor zo zahraničného telefónneho čísla), od pondelka do piatka, od 8.00 do 18.00 hod.