گزارش و نحوه ی درخواست کمک

اگر شما در معرض هر گونه خشونت مبتنی بر جنسیت از طرف یکی از اعضای خانواده (پدر، مادر، شوهر، همسر، شریک، بستگان و غیره)  یا شخصی خارج از خانواده (دوست، آشنا، غریبه) قرار گرفته اید، یا اگر شاهد همچون خشونتی بوده اید، لطفاً بخاطر داشته باشید که تنها نیستید و کمک در دسترس است.

لطفاً توجه داشته باشید که برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و بیماری های عفونی آمیزشی در موارد خشونت و سوءاستفاده جنسی باید فوری عمل کرد. بنا بر قانون ترکیه، کسانی که شاهد وقایع سوءاستفاده و استثمار کودکان بوده اند، ملزم هستند بلافاصله آن را گزارش کنند. علاوه بر این، در قوانین ترکیه ارائه مدارک برای پیگرد موارد خشونت جنسی الزامی است. به این دلیل، زمانی که به دنبال دریافت حمایت هستید، شواهد و مدارک خشونت جنسی را از بین نبرید، و سعی کنید علی رغم وجود صدمات و پریشانی های روانی مرتبط با حادثه، ظرف 72 ساعت از وقوع حادثه درخواست کمک کنید.

شما می توانید از طریق تماس با خطوط مشاوره تلفنی، برنامه های تلفنی و به طور حضوری، بصورت محرمانه از ما کمک بگیرید.

خطوط تلفن موجود

برای خطوط پشتیبانی خشونت مبتنی بر جنسیت در سراسر ترکیه، لطفاً به برگه خدمات و کمک های سراسری UNHCR ترکیه در زیر مراجعه کنید.

برنامه های تلفنی

شما می توانید برنامه های تلفن Vodafone Easy Rescue یا KADES را از طریق App Store یا Google Play دانلود کرده و از آنها برای گزارش حوادث خشونت جنسیتی یا دریافت اطلاعات مربوط به خشونت جنسیتی استفاده کنید. در موارد خشونت مبتنی بر جنسیت Vodafone Easy Rescue و KADES با ارجاع نیروهای امنیتی به محل اقامت ثبت شده شما، فوراً از شما پشتیبانی خواهند کرد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که اطلاعات آدرس شما در MERNIS به روز است.

 • مدیریت خانواده و خدمات اجتماعی – برنامه Vodafone Easy Rescue (Kırmızı ışık) / ترکی، انگلیسی، عربی. لطفاً برای اطلاعات دقیق در مورد نحوه استفاده از برنامه اینجا کلیک کنید.
 • وزارت کشور – اداره کل امنیت – برنامه KADES برای مبارزه با خشونت / ترکی، عربی، فارسی، انگلیسی، فرانسوی، روسی. لطفاً .
 •  خط کمک اضطراری برای خشونت خانگی (Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı) – فدراسیون انجمن های زنان ترکیه / ترکی

برای اطلاعات کلی می توانید از برنامه تلفنی اداره کل مدیریت مهاجرت (DGMM) استفاده کنید.

 • برنامه تلفنی DGMM / ترکی، انگلیسی، عربی، فارسی، آلمانی، روسی

رویکرد حضوری

برای گزارش حوادث ناشی از خشونت جنسیتی و دریافت کمک های مرتبط به طور حضوری، می توانید به خدمات ذکر شده در استان خود مراجعه کنید:

 • به نزدیکترین بیمارستان دولتی یا کلینیک بهداشت خانواده مراجعه کنید (لطفاً به آدرس زیر مراجعه کنید: https://turkey.servicesadvisor.org/fa/search?category=1666
 •  به نزدیکترین ایستگاه پلیس و/یا دفاتر مبارزه با خشونت خانگی و خشونت علیه زنان زیر نظر اداره امنیت منطقه در استان خود مراجعه کنید (همچنین خطوط تلفنی خشونت مبتنی بر جنسیت را در بالا ببینید ).
 •  به  نزدیکترین فرماندهی ژاندارمری استان، روسای بخش کودکان و زنان مراجعه کنید (همچنین خطوط تلفنی خشونت مبتنی بر جنسیت را در بالا ببینید).
 • به نزدیکترین ارائه دهنده خدمات مدیریت استانی خانواده و خدمات اجتماعی، یعنی مراکز پیشگیری و نظارت بر خشونت/ŞONİM، مراکز خدمات اجتماعی مراجعه کنید. (لطفاً به آدرس https://turkey.servicesadvisor.org/fa/search?partner=2621  و برگه خدمات و کمک های استانی در زیر مراجعه کنید)

برای حمایت قانونی

 • برای پشتیبانی حقوقی، به نزدیکترین دفتر کمک حقوقی واقع در کانون های وکلا مراجعه کنید. (لطفاً به آدرس https://turkey.servicesadvisor.org/fa/search?category=1815,2057,2062 و برگه خدمات و کمک های استانی در زیر مراجعه کنید)
 • برای گزارش حوادث به نزدیکترین دادستانی عمومی  و  یا اداره های پشتیبانی قضایی و خدمات قربانیان مراجعه کنید.

برای حمایت روانی اجتماعی

 • به نزدیکترین ارائه دهنده خدمات مدیریت استانی خانواده و خدمات اجتماعی) (لطفاً به آدرس https://turkey.servicesadvisor.org/fa/search?category=1674,1797,1798,1799 و برگه خدمات و کمک های استانی در زیر مراجعه کنید)
 •  خدمات کمک روانی – اجتماعی هلال احمر ترکیه (مراقبت های روانپزشکی برای نوجوانان و بزرگسالان) (مراکز اجتماعی در آدانا، آنکارا، کاهرامان ماراش، بورسا، مرسین، کایسری، استانبول، شانلی اورفا، گازی آنتپ، ازمیر). لطفاً برای ثبت درخواست فرم زیر را پر کنید: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdofy08ZvoCMXlUvRn33e9_iVCuaTV4UkthKD9blJcckakX8A/viewform

ارائه دهندگان خدمات مخصوص هر استان:

برای آگاهی از خدمات و کمک های موجود در استان خود، لطفاً به برگه خدمات و کمک های استانی UNHCR که اطلاعات تماس خدمات موجود در 75 استان زیر را ارائه می دهد، مراجعه کنید. در صورت لزوم می توانید از موسسات دولتی یا موسسات غیر دولتی و ارائه دهندگان خدمات مربوطه درخواست پشتیبانی کنید.

 1. منطقه مرمره

İSTANBUL, BURSA,  BALIKESİR, BİLECİK, ÇANAKKALE, EDİRNE, KIRKLARELİ, KOCAELİ, SAKARYA, TEKİRDAĞ, YALOVA

 1. منطقه اژه

İZMİR, ANTALYA, BURDUR, DENİZLİ, MANİSA, UŞAK, AYDIN, ISPARTA, MUĞLA, KÜTAHYA

 1. 1,2 منطقه جنوب شرقی

GAZİANTEP, ŞANLIURFA, HATAY, MARDİN, KİLİS, KAHRAMANMARAŞ, OSMANİYE, ADANA, ADIYAMAN, MALATYA

 1.  منطقه آناتولی میانه و شرقی

AFYON, ANKARA, ARTVİN, BARTIN, BAYBURT, BOLU, DÜZCE, ERZİNCAN, ERZURUM, ESKİŞEHİR, GİRESUN, KASTAMONU, GÜMÜŞHANE, KARABÜK, KAYSERİ, ORDU, SAMSUN, TRABZON, RİZE, SİNOP, SİVAS, VAN, ZONGULDAK, NEVŞEHİR, NİĞDE, AKSARAY, KIRŞEHİR, MERSİN, BATMAN, AĞRI, BİTLİS, DİYARBAKIR, KARS, KONYA, KARAMAN, ÇANKIRI, AMASYA, KIRIKKALE, ÇORUM, YOZGAT, TOKAT, BİNGÖL, ELAZIĞ, SİİRT

لطفاً به خاطر داشته باشید که تمامی پشتیبانی ها و کمک های ذکر شده رایگان هستند.

گزارش وضعیتتان، خدمات دهندگان مربوطه را قادر می سازد که پشتیبانی مناسب را به شما ارائه دهند. لطفاً با نهادهای ذکر شده تماس بگیرید تا ببینید چه کمکی می تواند مناسب موقعیت شخصی شما ارائه شود. لطفاً به خاطر داشته باشید که طبق قوانین ترکیه، مقامات ترکیه ملزم هستند که به مامی شکایات به طور محرمانه رسیدگی کنند.

اگر شرایطتان به شما اجازه نمی دهد که یک حادثه خشونت آمیز را به تنهایی گزارش دهید، می توانید برای دریافت کمک به UNHCR یا شرکای آن مراجعه کنید.

UNHCR و شرکای آن شما را در مورد مراحل شکایت راهنمایی خواهند کرد. مطابق اصل محرمانگی، اطلاعات شخصی/وضعیت شما به جز نیروهای امنیتی یا دادستانی، با اشخاص ثالث به اشتراک گذاشته نخواهد شد. (این مقامات همیشه از شکایات رسمی مطلع می شوند.)