BİLDİRİM VE YARDIM TALEBİNDE BULUNMA

Aile fertlerinizden biri (baba, anne, eş, partner, akraba vb.) veya aile dışından biri (arkadaş, tanıdık, yabancı bir kişi) tarafından toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz kalırsanız veya maruz kalma riski altındaysanız veya bu tür şiddete tanık olursanız, lütfen yalnız olmadığınızı ve yardım alabileceğinizi unutmayın.

Cinsel şiddet ve istismar vakalarının istenmeyen gebelikleri ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemek için derhal harekete geçmeyi gerektirdiğini unutmayın. Türk hukuki çerçevesi uyarınca, çocuğa yönelik cinsel istismar ve taciz vakalarına tanık olan kişilerin bunu derhal bildirmesi zorunludur. Buna ek olarak, Türk yasaları cinsel şiddet davalarının kovuşturulması için kanıt sağlanmasını şart koşmaktadır. Bu nedenle, destek ararken cinsel şiddetin kanıtlarını ortadan kaldırmayın ve olaya ilişkin olası travma ve psikolojik strese rağmen olaydan sonraki 72 saat içinde yardım aramaya çalışın.

Mevcut danışma hatlarını arayarak, telefon uygulamalarını kullanarak veya bizzat müracaat ile gizliliğiniz korunarak yardım isteyebilirsiniz.

Mevcut Danışma Hatları

Türkiye çapındaki TCDŞ danışma hatları için, lütfen aşağıda yer alan UNHCR Türkiye Ülke Çapındaki Hizmet ve Yardım Belgesi’ne bakınız.

Telefon Uygulamaları

Toplumsal cinsiyete dayalı şiddet vakası ihbar etmek veya konu ile ilgili bilgi almak için Vodafone Kırmızı Işık ve KADES uygulamalarını App Store veya Google Play üzerinden indirip kullanabilirsiniz. Vodafone Kırmızı Işık ve KADES uygulamaları, kayıtlı ikametgahınıza güvenlik güçlerini yönlendirerek TCDŞ vakalarında size anında destek sağlar, bu sebeple MERNİS’teki adres bilgilerinizin güncel olduğundan emin olun.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Vodafone Kırmızı Işık uygulaması / Türkçe, İngilizce, Arapça. Uygulamanın nasıl kullanılacağına ilişkin ayrıntılı bilgi için lütfen buraya tıklayın.
 • İçişleri Bakanlığı – Emniyet Genel Müdürlüğü – Şiddetle mücadele için KADES uygulaması / Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce, Fransızca, Rusça.
 • Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı – Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu / Türkçe

Genel bilgi sahibi olmak için İç İşleri Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (GİGM) mobil uygulamasını kullanabilirsiniz:

 • GİGM Telefon uygulaması / Türkçe, İngilizce, Arapça, Farsça, Almanca, Rusça

Bizzat Müracaat

Toplumsal cinsiyete dayalı şiddet vakalarını bizzat ihbar etmek ve gerekli desteği almak için bulunduğunuz ilde, aşağıda yer alan hizmetlerden yararlanabilirsiniz:

 • En yakın devlet hastanesi veya aile sağlığı merkezine başvurunuz (bkz.: https://turkey.servicesadvisor.org/tr/arama?category=1666)
 • En yakın polis karakoluna ve/veya bulunduğunuz ildeki İl Emniyet Müdürlükleri bünyesinde bulunan Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliğine başvurunuz (ayrıca bkz. yukarıda yer alan TCDŞ danışma hatları).
 • En yakın İl Jandarma Komutanlığındaki Çocuk ve Kadın Kısım Amirliğine başvurunuz (ayrıca bkz. yukarıda yer alan TCDŞ danışma hatları).
 • En yakın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü hizmet kurumuna (Sosyal Hizmet Merkezi (SHM) veya Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) başvurunuz (bkz.: https://turkey.servicesadvisor.org/tr/arama?partner=2621 ve aşağıda yer alan UNHCR İl Bazlı Hizmet ve Yardım Belgesi)

Hukuki destek için;

 • En yakın Barolar Birliği’ne bağlı Adli Yardım Bürosuna başvurunuz, hukuki destek için (bkz.: https://turkey.servicesadvisor.org/tr/arama?category=1815,2057,2062 ve aşağıda yer alan il hizmetler ve yardım belgesi)
 • En yakın Cumhuriyet Başsavcılığı veya bulunduğunuz ilin adalet sarayında bulunan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerine vakayı ihbar etmek için başvurunuz.

Psikososyal destek için;

UNHCR İL BAZLI HİZMET VE YARDIM BELGESİ:

İlinizde mevcut olan yardım ve hizmetler için, lütfen aşağıda yer alan 75 ildeki mevcut hizmetlerin iletişim bilgilerinin bulunduğu UNHCR İl Bazlı Hizmet ve Yardım Belgesi’ne bakınız. Kamu kurumlarından veya STK’lardan ve uygun olduğu takdirde ilgili hizmet sağlayıcılardan destek alabilirsiniz.

 1. Marmara Bölgesi İSTANBUL, BURSA,  BALIKESİR, BİLECİK, ÇANAKKALE, EDİRNE, KIRKLARELİ, KOCAELİ, SAKARYA, TEKİRDAĞ, YALOVA
 1. Ege Bölgesi

İZMİR, ANTALYA, BURDUR, DENİZLİ, MANİSA, UŞAK, AYDIN, ISPARTA, MUĞLA, KÜTAHYA

 1. Güneydoğu Anadolu Bölgesi 1,2

GAZİANTEP, ŞANLIURFA, HATAY, MARDİN, KİLİS, KAHRAMANMARAŞ, OSMANİYE, ADANA, ADIYAMAN, MALATYA

 1. Orta ve Doğu Anadolu Bölgeleri
  AFYON, ANKARA, ARTVİN, BARTIN, BAYBURT, BOLU, DÜZCE, ERZİNCAN, ERZURUM, ESKİŞEHİR, GİRESUN, KASTAMONU, GÜMÜŞHANE, KARABÜK, KAYSERİ, ORDU, SAMSUN, TRABZON, RİZE, SİNOP, SİVAS, VAN, ZONGULDAK, NEVŞEHİR, NİĞDE, AKSARAY, KIRŞEHİR, MERSİN, BATMAN, AĞRI, BİTLİS, DİYARBAKIR, KARS, KONYA, KARAMAN, ÇANKIRI, AMASYA, KIRIKKALE, ÇORUM, YOZGAT, TOKAT, BİNGÖL, ELAZIĞ, SİİRT

Lütfen listelenmiş tüm destek ve yardımların ücretsiz olduğunu unutmayın.

 Durumunuz hakkında bildirimde bulunmak size uygun desteğin sağlanmasına yönelik ilgili hizmetlerin sunulmasına olanak sağlayacaktır. Lütfen bireysel durumunuza en uygun ve sağlanması mümkün olan yardımı öğrenmek üzere isimleri listelenmiş olan mercilerle iletişime geçin.

Türk mevzuatı uyarınca, Türk makamlarının bütün şikâyetleri tam bir gizlilik içerisinde ele almakla yükümlü olduklarını lütfen unutmayın.

İçinde bulunduğunuz şartlar bir şiddet olayı hakkında kendi kendinize ihbarda bulunmanıza olanak tanımıyorsa, yardım almak üzere UNHCR’ye veya ortaklarına başvurabilirsiniz.

UNHCR ve ortakları faile karşı şikâyette bulunmaya yönelik adımlar konusunda size rehberlik sunacaklardır. Gizlilik ilkesi doğrultusunda, kişisel bilgileriniz/durumunuz güvenlik güçleri veya savcılık (bu makamlara resmi şikâyetler konusunda her zaman bildirimde bulunulmaktadır) haricindeki üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.