Вакцинація від COVID-19

Розпочалась Національна кампанія із вакцинації від COVID-19. Вакцинація є безоплатною для всіх, і вакцина поступово стане доступною для всіх, за пріоритетними групами.

Щоб отримати інформацію про доступ до вакцинації, тисніть тут.

ЗАХИСТІТЬ СЕБЕ, ЗАХИСТІТЬ ІНШИХ, ВАКЦИНУЙТЕСЬ!

Як діють вакцини від COVID-19?

Функція вакцин базується на належній підготовці імунної системи особи (природний захист організму) до розпізнавання конкретної хвороби та захисту від неї.

Створення імунітету: Більша частина досліджень вакцин від COVID-19 передбачає провокування реакції на білок (повністю або частково), який міститься лише у вірусі, що викликає COVID-19. Після вакцинації в людини виникає імунна реакція. Більшість вакцин від COVID-19 вимагають двох доз для створення імунітету.

Якщо людина інфікується вірусом після вакцинації, імунна система зможе розпізнати вірус і буде готова його атакувати.

Більше інформації про дію вакцини можна знайти тут (лише грецькою мовою) https://emvolio.gov.gr/plirofories.

Якими є переваги вакцинації?

Вакцинація є простим, безпечним та ефективним способом захисту людей від шкідливих захворювань.  Вакцини від COVID-19 захищають нас від хвороби шляхом створення імунної реакції на SARS-CoV-2, вірус, що спричиняє COVID-19; цей імунітет допомагає вам подолати вірус в разі зараження. Це також означає, що ви захищаєте людей довкола. Якщо ви вакциновані, це значно зменшує ризик інфікування інших людей, які знаходяться поруч. Це особливо важливо для людей, що найбільш схильні до важкого перебігу захворювання на COVID-19, таких як медичні працівники, люди похилого віку та люди із супутніми захворюваннями.

Виходячи з наявних даних, після вакцинації імунітет від COVID-19 діє щонайменше 6-8 місяців. Навіть у разі вакцинації незначна можливість зараження на COVID-19 все ж існує; жодна вакцина не захищає на 100%. А тому важливо й надалі вживати всіх заходів охорони здоров’я, таких як дотримання фізичної дистанції, носіння масок та часте миття рук. Після вакцинації значної частини населення (приблизно 70-85%) у суспільстві розвивається імунітет від COVID-19.

Кому варто/не варто вакцинуватись?

Метою Національної кампанії з вакцинації від COVID-19 у Греції на сьогодні є вакцинація усіх осіб віком старше 18 років. Краще за все проконсультуватись із медичними працівниками щодо того, чи варто вакцинуватись від COVID-19. Люди, які раніше хворіли на тромбоз чи мають важкі алергічні реакції, повинні спочатку поговорити з лікарем.

Немає доказів того, що вакцина від COVID-19 впливає на ваші шанси завагітніти. Після вакцинації немає потреби уникати вагітності.

Виходячи з наявних доказів, люди, які мають важкі алергічні реакції на інгредієнти вакцини COVID-19, як правило, не повинні вакцинуватись з метою уникнення можливої побічної дії. У разі якщо ви маєте алергію на ліки, повідомте про це медперсонал, перш ніж робити вакцинацію. Якщо ви хворієте чи маєте симптоми COVID-19, то можете вакцинуватись після зникнення початкових симптомів.

Чи потрібно мені вакцинуватись, якщо я перехворів на COVID-19?

Навіть якщо ви вже перехворіли на COVID-19, вам слід вакцинуватись, якщо вам це запропонують. Перехворівши на COVID-19, різні люди отримують різний захист, і не зрозуміло, як довго триває імунітет від природного інфікування. Більше інформації (грецькою мовою) можна знайти тут: https://emvolio.gov.gr/sites/default/files/attachments/nosoyntes_uptodate_ioynios_2021.pdf

Чи безпечні вакцини від COVID-19?

Вакцини від COVID-19 є безпечними та допомагають захистити вас від важкого перебігу захворювання на COVID-19, включаючи госпіталізацію і смерть. Існують суворі засоби захисту, які гарантують безпеку всіх вакцин від СOVID-19. До вакцин від COVID-19 висувають ті самі вимоги безпеки, що й до всіх інших вакцин у Європейському Союзі.  Швидке введення в дію вакцин від Covid-19 не призвело до нехтування процедурами безпеки й ефективності. Перш ніж отримати схвалення міжнародних органів охорони здоров’я, органів охорони здоров’я Європейського Союзу (ЄС), а також національних органів охорони здоров’я, кожен тип вакцини, яка вам надається, пройшов надзвичайно жорсткі клінічні дослідження, щоб переконатись, що вакцина — безпечна, ефективна та придатна для вакцинації будь-яких осіб.

Станом на сьогодні більше ніж три мільйони осіб отримали вакцину від COVID-19 в Греції, і мільярд осіб отримали першу дозу вакцини в усьому світі, при цьому повідомлення про серйозні побічні прояви, такі як алергічні реакції чи проблеми зі згортанням крові, спостерігаються вкрай рідко. Ми всі маємо ризик інфікування COVID-19, який перевищує ризик цих вкрай рідкісних випадків. Як і у випадку з будь-якою вакциною, використання вакцини від COVID-19 і надалі перебуває під пильним контролем, щоб вона й надалі залишалась безпечною для всіх, хто її отримує.

Чи спричиняють вакцини від COVID-19 побічним проявам?

Як і будь-яка інша вакцина, вакцини від COVID-19 можуть спричиняти побічні прояви, більшість із цих проявів — незначні або помірні прояви, що зникають протягом кількох днів. Деякі люди не мають жодних побічних проявів. Інші повідомляли про поширені побічні прояви, такі як набряк, почервоніння та біль у місці ін’єкції, лихоманка, головний біль, втома, біль у м’язах, озноб та нудота. Після вакцинації медперсонал попросить вас зачекати 15-30 хвилин, щоб перевірити вашу реакцію.

Побічні прояви після вакцинації означають, що вакцина створює захист у вашому організмі (імунітет) та працює. Якщо симптоми погіршуються або існують побоювання, рекомендується проконсультуватись із лікарем або медперсоналом, щоб оцінити їх. Дія вакцини постійно перевіряється експертними органами в усьому світі для виявлення повторюваних чи нових побічних проявів. Важливо відзначити дуже низький ризик побічних проявів порівняно з перевагами захисту від вірусу COVID-19.

Довгострокові побічні прояви

Побічні прояви зазвичай мають місце протягом перших кількох днів після вакцинації від COVID-19. Серйозні побічні прояви, які спричиняють довгострокові проблеми зі здоров’ям, є вкрай малоймовірними.  Кожна вакцина, включаючи будь-яку вакцину від COVID-19, проходить клінічні випробування на предмет побічних проявів протягом тривалого періоду, перш ніж вакцина пройде подальші випробування та буде схвалена для широкого розповсюдження.

Яку вакцину варто обрати?

Вам слід обрати вакцину, яку вам запропонують. Кожна вакцина, яка розповсюджується, відповідає стандартам безпеки й ефективності.

Чи можна перестати вживати запобіжних заходів після вакцинації?

Повний захист від COVID-19, який надає вакцина, забезпечується приблизно через 21 день після другої дози (для більшості вакцин) або першої дози (стосується лише вакцини Johnson & Johnson). До цього періоду ви ще можете підхопити вірус, тому важливо дотримуватись соціальної дистанції в період між дозами та після вакцинації.

Навіть через 21 день, хоча вакцина від COVID-19 захищатиме вас від захворювання, але вона може не захистити вас від інфікування інших людей. Перш ніж усі вакцинуються, може пройти деякий час, тому важливо, щоб ви й надалі дотримувались запобіжних заходів щодо COVID-19 (маски, гігієна, соціальна дистанція). Під час зими, коли люди більше часу проводять в приміщенні, варто мати потік свіжого повітря, наприклад, частіше відкривати вікна.

Як отримати доступ до вакцини?

 1. Для осіб, які не проживають на офіційних державних об’єктах (проживають у міських регіонах, самостійно знімають житло)

Національний план вакцинації спрямований на вакцинацію всіх осіб старше 5 18 років. Вакцини є безпечними для всіх. Для осіб старше 60 років вакцинація тепер є обов’язковою. Для осіб віком молодше 60 років вакцинація є необов’язковою, але вважається необхідною для захисту особистого та громадського здоров’я.  

Національний операційний план вакцинації проти COVID-19 доступний тут (лише грецькою мовою) https://emvolio.gov.gr/diadikasia-emvoliasmou

Як перевірити, чи належите ви до груп, які вже можуть вакцинуватись:

 • Увівши свій AMKA (номер соціального страхування) та AFM (ідентифікаційний податковий номер) або прізвище за цим посиланням.
 • Ви також можете звернутись до найближчого KEP або аптек, щоб перевірити, чи маєте ви право на вакцинацію.
 • Ви можете перевірити за допомогою SMS, чи належите ви до групи населення, яка зараз може вакцинуватись, надіславши текстове повідомлення (SMS) з AMKA (пробіл) Прізвище на номер 13034.

Як записатись:

Основний спосіб вакцинуватись у Греції — запис на прийом до центру обслуговування громадян (KEP) чи аптеки, або запис через урядову платформу вакцинації тут https://emvolio.gov.gr/. Вам не треба платити, оскільки вакцина від Covid-19 у Греції є безоплатною для всіх.

 • Якщо ви маєте AMKA чи PAAYPA, ви можете записатись на прийом до аптеки або KEP. Вам необхідно взяти з собою лише номер AMKA чи PAAYPA.

Якщо ви маєте AMKA чи PAAYPA, ідентифікаційний податковий номер (AFM), а також ім’я користувача і пароль TAXISnet, виможете записатись на прийом для вакцинації за допомогою платформи https://emvolio.gov.gr/

 • Якщо ви не маєте AMKA чи PAAYPA, то зможете отримати тимчасовий номер AMKA (PAMKA), щоб вакцинуватись. Будь ласка, відвідайте вебсайт https://www.amka.gr/AMKAGR/#, дотримуйтесь інструкцій та дізнайтесь, чи було видано ваш PAMKA (на сьогодні вебсайт доступний лише грецькою мовою). Щоб подати заявку на отримання PAMKA, ви можете звернутись до KEP або KEM (Центр інтеграції мігрантів) чи до Центру молоді муніципалітету. Ви можете зробити це самостійно або через представництво НУО, яка бере участь у національній кампанії з вакцинації та офіційно співпрацює з Міністерством охорони здоров’я. Для видачі PAMKA приймаються будь-які документи, навіть ті, термін дії яких закінчився, як видані в Греції, так і видані у вашій країні походження. Якщо вам знадобиться допомога, ви можете надіслати повідомлення на сторінку Refugee Info у Facebook або звернутись до Служби підтримки з питань вакцинації METAdrasi (див. нижче: «Де я можу отримати додаткову інформацію/допомогу?»). Більше інформації про PAMKA можна знайти тут: https://migration.gov.gr/en/echo-p-a-m-k-a/ 

ВАЖЛИВО: До осіб без документів, які беруть участь у процесі вакцинації (наприклад, подають заявку на видачу PAMKA, отримують вакцину, отримують сертифікат про вакцинацію), не застосовуватимуться кримінальне покарання чи адміністративні санкції. 

 • Для дітей віком 5-17 років (народжені до 31.12.2005) реєстрація може здійснюватись через emvolio.gov.gr за допомогою коду Taxisnet будь-якого з батьків, які належать до тієї ж сімейної групи дитини, а на прийом можна записатись в електронний спосіб та через KEP або аптеки. Діти повинні приходити на вакцинацію в супроводі батьків або опікуна. 

Докладні інструкції щодо запису на прийом можна знайти тут: 

https://help.unhcr.org/greece/wp-content/uploads/sites/6/2021/06/emvolio_platform_presentation_vfinal-word_english.docx

У день прийому ви повинні вчасно прибути до центру вакцинації (не пізніше ніж за 15 хвилин до призначеного часу), щоб забезпечити безперервність процесу вакцинації та уникнути затримок. Більше інформації про день запланованої вакцинації можна отримати тут: https://emvolio.gov.gr/instructions.

2. Для осіб, які проживають на офіційних державних об’єктах (таких як центри приймання та ідентифікації (RIC) на островах та в Евросі, відкритих приймальних установах/об’єктах на материку)

Національний план вакцинації спрямований на вакцинацію всіх осіб старше 5 років. У центрах приймання та ідентифікації (RIC) на островах та в Евросі, а також у відкритих приймальних установах/об’єктах на материку вакцинація відбувається всередині об’єкта EODY. Зверніться до команд EODY, щоб отримати додаткову інформацію. 

Приватні лікарі, які беруть участь у процесі вакцинації

Приватні лікарі/педіатри та приватні медичні центри тепер беруть участь у процесі вакцинації. Контактні дані приватних лікарів і приватних клінік, які отримали вакцини та здійснюють вакцинацію вакцинами J&J та Pfizer, можна знайти тут: https://emvolio.gov.gr/stoiheia-epikoinonias-idioton-giatron-kai-idiotikon-polyiatreion-poy-ehoyn-paralavei-emvolia-kai

Реєстрація доз вакцинації за кордоном

Громадяни тепер можуть зареєструвати вакцинацію, яку вони здійснили за кордоном, через вебсайт: https://anagnorisi.emvolio.gov.gr/#/ або відвідавши KEP. Поки що вебсайт доступний лише грецькою мовою. Ви можете знайти докладну інформацію про процедуру (грецькою мовою) тут:https://emvolio.gov.gr/sites/default/files/attachments/selfsubmanual.pdf

Вакцинація вдома

Вакцинація вдома доступна для осіб, які не можуть дістатись центру вакцинації через стан здоров’я. 

Що потрібно робити, щоб зареєструватись на вакцинацію вдома?

Вам необхідно звернутись до свого лікаря та попросити його зареєструвати вас на програму вакцинації вдома.

Якщо лікар зареєстрований у програмі, тоді він може одразу записати вас на прийом для вакцинації.

Якщо ні, ви можете попросити його подати для вас заявку на вакцинацію вдома і чекати на дзвінок з проєкту «Eleftheria», щоб записатись на вакцинацію.

Чи необхідно мати AMKA?

Так. Система реєстрації вакцинації та робота платформи здійснюється через AMKA громадянина. У будь-якому іншому разі громадянин повинен пройти процедури видачі AMKA чи тимчасового AMKA, а після цього записатись на програму вакцинації вдома.

Бустерна доза

Усі громадяни віком старше 18 років мають право на бустерну дозу.

 • Для осіб, які пройшли вакцинацію вакцинами Pfizer, Moderna або AstraZeneca, бустерна доза здійснюється вакциною Pfizer або половиною дози Moderna через 3 місяці.
 • Для осіб, які вакцинувались вакциною Johnson & Johnson, бустерна доза надається вакциною Johnson & Johnson, Pfizer або половиною дози Moderna через 2 місяці.
 • Для осіб, які отримали першу дозу вакцини Pfizer або Moderna, а другу дозу вакцини Johnson & Johnson, рекомендується утриматись від бустерної дози.

Додаткову інформацію можна знайти тут (грецькою мовою): https://emvolio.gov.gr/sites/default/files/attachments/odigies_emvoliasmoy_5.12.pdf

Процедура і підстави звільнення від обов’язкової вакцинації

Від обов’язкової вакцинації від COVID-19 звільняються громадяни, чий підтверджений стан здоров’я не дозволяє їм вакцинуватись, зокрема причинами є:

 • Важка алергічна реакція
 • Діагностована алергія
 • Тромботичний синдром у тромбоцитопенії
 • Випадки тромбоцитопенії
 • Діагноз перикардит або міокардит

Додаткову інформацію можна знайти тут (грецькою мовою): https://emvolio.gov.gr/sites/default/files/attachments/diadikasia_kai_logoi_apallagis_apo_tin_ypohreotikotita_toy_emvoliasmoy_v2.pdf

Сертифікат вакцинації та сертифікат про одужання

Сертифікат вакцинації чинний протягом 7 (семи) місяців після завершення повного курсу вакцинації та продовжує діяти, якщо особа зробить третю бустерну дозу. 

Сертифікат про одужання від COVID-19 видається через 15 днів після отримання позитивного ПЛР тесту і діє до 3 місяців після проходження тесту. Для осіб, які пройшли повний курс вакцинації, сертифікат також може бути виданий після отримання позитивного результату швидкого тесту на антигени.

Де отримати додаткову інформацію/допомогу?

Інформація про COVID-19 та вакцинацію доступна у багатьох джерелах, більшість з яких наведена нижче:

 • Вебсайти:
  • Національна організація з питань охорони здоров’я https://eody.gov.gr/en/covid-19/ | Доступний грецькою та англійською мовою
  • Refugee.Info: https://www.refugee.info/greece| Доступний англійською, французькою, арабською, перською урду
 • Гарячі лінії допомоги:
  • Національна організація з питань охорони здоров’я (EODY): +30 2105212000, або 1135 | Доступна грецькою та англійською мовою 24/7.
  • Служба підтримки з питань вакцинації METAdrasi: відкрита щоденно для надання допомоги біженцям і мігрантам щодо процедур вакцинації; зацікавлені особи повинні надіслати повідомлення зі своїм іменем та мовою, якою вони розмовляють, через Viber або WhatsApp за номером +30 6908091492, або надіслати електронний лист на адресу [email protected].
  • Месенджер Refugee.Info у Facebook https://www.refugee.info/greece | Доступний англійською, французькою, арабською, перською, урду
  • Грецький Червоний Хрест (HRC) — Багатофункціональний центр (MFC): +302105140440 (стаціонарна лінія) або +306934724893 (Whats App/ Viber), пн.-пт. 9.00 – 20.00| Доступний грецькою, англійською, арабською, перською/дарі, пушту, російською, французькою, суахілі, руандійською, кірунді, урду, мандинською, малінке, сусу, фула та кісі.
 • Особисто:
  • В Афінах організація «Лікарі без кордонів»/Médecins Sans Frontières (MSF) проводить проєкт сенсибілізації для вразливих біженців, мігрантів та осіб без документів, які проживають у міському регіоні Афін, для вакцинації від COVID-19. MSF надає інформацію та допомагає зареєструватись на вакцинацію: центр розташований за адресою: вулиця Арістотеля, 58-60, 10433 (58-60 Aristotelous Street, 10433) (поруч із площею Вікторії)
  • Відкриті житлові об’єкти та RIC: Персонал на місцях Національної організації з питань охорони здоров’я (EODY).
  • Ви завжди можете запитати у свого лікаря чи будь-якого лікаря вузької спеціалізації, який працює біля місця вашого проживання.

Як ставитись до дезінформації та чуток?

Довкола вакцин та COVID-19 існує багато чуток і міфів. Перш ніж вивчати інформацію про вакцину в мережі Інтернет, перевірте, чи надійшла інформація з надійного джерела та чи регулярно вона оновлюється. Щоб допомогти вам знайти надійні джерела, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) переглянула та затвердила багато вебсайтів у всьому світі, які надають інформацію, яка базується лише на надійних наукових доказах та незалежних оглядах провідних експертів. Усі ці вебсайти є членами мережі Vaccine Safety Net.


[1] Переваги вакцинації ВООЗ, https://www.who.int/news-room/q-a-detail/coronavirus-disease-(covid-19)-vaccines

[2] Див. https://emvolio.gov.gr/syxnes-erotiseis

[3] ВООЗ. Чи потрібно вакцинуватись, якщо я захворію на COVID-19 https://www.who.int/news-room/q-a-detail/coronavirus-disease-(covid-19)-vaccines

[4] Ви завжди можете запитати в свого лікаря чи будь-якого лікаря вузької спеціалізації, який працює поруч із вашим місцем проживання. 

Останнє оновлення: 08.02.2022