COVID19’a karşı aşılama

COVID-19’a karşı Ulusal aşı kampanyası başlamış durumdadır. Aşı herkes için ücretsizdir ve öncelik grubuna göre kademeli olarak herkes için mevcut/erişilebilir olacaktır.

Aşılanmaya nasıl erişebileceğiniz hakkında bilgi için buraya tıklayınız.

KENDİNİZİ KORUYUN, BAŞKALARINI KORUYUN, AŞI OLUN!

COVID-19 aşıları nasıl etki eder?

Aşıların işleyişi, kişinin bağışıklık sisteminin (vücudun doğal savunma sisteminin) belirli bir hastalığa karşı uygun bir şekilde hazırlanmasına ve böylece bu hastalığı tanıyıp ondan korunmasına dayanır. 

Bağışıklığın gelişmesi: COVID-19 aşıları üzerine yapılan çoğu araştırma, yalnızca COVID-19’a neden olan virüste bulunan bir proteine ​​(tamamen veya kısmen) karşı tepki vermeyi başlatmaya dayanır. Bir kişi aşılandığında, vücudu bağışıklık tepkisi geliştirir. Bağışıklığın gelişebilmesi için çoğu COVID-19 aşısının iki doz uygulanması gerekir. 

Bir kişi aşılandıktan sonra virüse maruz kaldığında, bağışıklık sistemi virüsü hemen tanımaya ve ona karşı savunmaya geçmeye hazır durumdadır.

Aşıların nasıl etkili oldukları konusunda daha fazla bilgiye, verilen linkten ulaşabilirsiniz (yalnızca Yunanca). https://emvolio.gov.gr/plirofories .

Aşının faydaları nelerdir?

Aşı insanların sağlıklarına zarar verebilecek hastalıklardan basit, güvenli ve etkili bir şekilde korunmalarını sağlayan bir yöntemdir.

COVID-19 aşıları, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsüne karşı bağışıklık tepkisini tetikledikleri için bizi korurlar. Bu bağışıklık, vücudunuzun virüse karşı savaşmasında yardımcı olur, bu da virüse maruz kaldığınızda çevrenizdekileri de koruduğunuz anlamına gelir. Aşı olduysanız, başkalarına bulaştırma riskiniz büyük ölçüde azalır. Bu, özellikle COVID-19 bulaştığında hastalığı ağır geçirme riski taşıyan sağlık çalışanları, yaşlılar ve altta yatan hastalıkları olan kişiler gibi ciddi hastalık riski taşıyanlar için önemlidir.

Bugün bildiğimiz kadarıyla aşı olduktan sonra COVID-19’a karşı bağışıklık en az 6-8 ay sürer. Aşı olmuş olsanız bile, hiçbir aşı % 100 koruma sağlamadığından, küçükte olsa COVID-19’a yakalanma olasılığınız vardır. Bu nedenle sosyal ilişkilerde mesafeli durmak, maske kullanmak ve sık sık ellerinizi yıkamak gibi tüm halk sağlığı önlemlerini almaya devam etmeniz önemlidir. Nüfusun büyük bir kısmı aşılandığında (yaklaşık% 70-85), COVID- 9’a karşı toplumsal bağışıklık gelişecektir.

Kimlere aşı yapılmalı / yapılmamalıdır?

COVID-19’a karşı Yunanistan Ulusal Aşılama Kampanyasının şu andaki amacı, 18 yaş üstü tüm nüfusun aşılanmasıdır. Vatandaşlara COVID-19 aşısı olup olmamaları konusunda en iyi tavsiyeleri uzman sağlıkçılar verebilirler. Pıhtılaşma bozuklukları (tromboz) veya şiddetli alerjik reaksiyon geçmişi olan kişiler önce bir doktora danışmalıdır.

COVID-19 aşısının hamile kalma şansını etkilediğini kanıtlayan herhangi bir veri bulunmamaktadır. Aşı olduktan sonra hamile kalmamaya özen göstermeniz gerekmemektedir. 

Elde olan bilgilere göre, COVID‑19  aşısının içerdiği herhangi bir bileşene karşı ciddi alerjik reaksiyon geçmişi olan kişilerin istenmeyen yan etkilerden korunmaları adına genel olarak aşılanmasına izin verilmemesi gerekmektedir. Herhangi bir ilaca karşı allerjiniz var ise aşı olmadan önce mutlaka aşınızı yapacak olan sağlık personeline bunu bildiriniz. Eğer şu anda COVID-19 sebebiyle hasta iseniz ya da bazı semptomlarınız var ise aşınızı bu semptomlar geçer geçmez olabilirsiniz.

COVID-19 geçirdiysem aşı olmalı mıyım?

COVID-19 geçirmiş olsanız bile size önerildiğinde aşı olmanız gerekir. COVID-19 enfeksiyonundan sonra kazanılan bağışıklık kişiden kişiye değişir ve doğal olarak kazanılmış bağışıklığın ne kadar süreceği net değildir.

COVID-19 aşıları güvenli midir?

COVID-19 aşıları güvenlidir ve hastaneye yatmak veya ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir COVID-19 hastalığının başlamasını önlemeye yardımcı olacaktır. Tüm COVID-19 aşılarının emniyetini sağlamaya katkıda bulunan katı güvenlik önlemleri alınmıştır.  COVID-19 aşıları için güvenlik gereksinimleri, Avrupa Birliği’nde yapılan tüm diğer aşılarla aynıdır.  COVID-19 aşılarının hızla dağıtılması güvenlik ve etkinlik testi prosedürleri atlanmadan yapılmıştır.   Uluslararası tıp otoriteleri, Avrupa Birliği (AB) ve ulusal otoriteler tarafından onaylanmadan önce, size sağlanan her tür aşı, güvenli ve etkili aynı zamanda aşının herkes için uygun olduğundan emin olmak için çok titiz klinik deneylerden geçmiş olacaktır.

Şimdiye kadar, Yunanistan’da üç milyondan fazla kişiye COVID-19 aşısı yapıldı ve dünya çapında bir milyar kişi ilk dozu aldı, bununla birlikte alerjik reaksiyonlar veya kan pıhtılaşma sorunları gibi ciddi yan etkilere ilişkin raporlar çok nadirdi. Hepimiz koronavirüs ile enfekte olma riski altındayız ve bu risk diğer çok ender görülen etkilerin riskinden daha yüksektir.  Tüm aşılarda olduğu gibi, COVID-19 aşılarının kullanımı, aşı olacak herkesin güvenliğini sağlamak için hala çok yakın takip alındadır.

COVID-19 aşıları yan etkilere neden olur mu?

Her aşıda olabileceği gibi, COVID-19 aşıları da çoğu hafif veya orta şiddetli ve birkaç gün içinde kaybolan yan etkilere neden olabilir. Bazıları hiçbir yan etki göstermez. Diğerleri, enjeksiyon bölgesinde şişme, kızarıklık ve ağrı, ateş, baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrıları, titreme ve mide bulantısı gibi yaygın yan etkiler bildirmişlerdir.  Aşıdan sonra aşıyı yapan sağlık personeli, tepkinizi kontrol etmek için 15-30 dakika beklemenizi isteyecektir.

Aşılama sonrası yan etkilerin ortaya çıkması, aşının vücudunuzda koruma (bağışıklık) oluşturmaya ve işe yaraya başladığı anlamına gelir.  Semptomlar kötüleşirse veya endişeleniyorsanız, bunları değerlendirmesi için bir doktora veya sağlık uzmanına danışmanız önerilir. Aşı reaksiyonları, tekrarlayan veya yeni oluşn yan etkileri tespit etmek için dünya çapında yetkili uzman otoriteler tarafından sürekli olarak izlenmektedir.  Çok düşük yan etki riskine karşılık COVID-19 virüsüne karşı korunmuş olmanın yararlarının dikkate alınması önemlidir.

Uzun vadeli yan etkiler

İstenmeyen yan etkiler genellikle COVID-19 aşısı olunduktan sonraki ilk birkaç gün içinde ortaya çıkar. Uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olan ciddi yan etkiler çok düşüktür. Var olan bütün COVID-19 aşıları da dahil olmak üzere tüm aşılar, yaygın kullanım ve dağıtım için onaylanmadan önce uzun bir süre yan etkiler açısından klinik olarak test edilir.

Hangi aşıyı yaptırmalıyım?

Size önerilen aşıyı yaptırmak durumundasınız. Dağıtılan her aşı, güvenlik ve etkinlik standartlarına uygundur.

Aşıdan sonra korunma önlemlerini almayı bırakabilir miyiz?

Aşı yoluyla COVID-19’a karşı tam korunma, ikinci dozdan (çoğu aşı için) veya ilk dozdan (yalnızca Johnson & Johnson aşısı) yaklaşık 21 gün sonra başlar. Bu süre geçmeden önce virüse yakalanma ihtimaliniz bulunmaktadır, bu nedenle hem aşı dozları arasında hem de aşı olduktan sonra sosyal mesafe kurallarına uymanız önemlidir.

COVID-19 aşısı sizi hastalanmaktan koruyacaktır ancak 21 gün sonra bile, bu başkalarına bulaştırmanızı da engelleyeceği anlamına gelmez. Herkesin aşı olması belli bir zaman alacaktır, bu nedenle COVID 19’a karşı önlem almaya devam etmeniz önemlidir (maske takmak, hijyen, sosyal mesafe). Kış aylarında, insanlar kapalı yerlerde daha fazla zaman geçirme eğiliminde olduklarından pencereleri sık sık açarak  bulunduğunuz yerde hava akımını sağlamanız yararlı olacaktır.

Eğer istersem nasıl aşı olabilirim?

 1. Devlete ait resmi konaklama yerlerinde yaşamayan kişiler için (örneğin, kentsel alanlarda yaşayan, kendi imkanlarıyla barınan insanlar)

Ulusal aşılama planı, 18 yaşın üzerindeki tüm kişilerin aşılanmasını öngörür. Aşı herkes için ücretsizdir. Aşılar yaş grubuna, mesleğe (örneğin sağlık sisteminde ön saflarda çalışıp çalışmadığınıza) veya altta yatan belirli sağlık sorunları olan bir gruba ait olup olmadığınıza bakılarak, programlı olarak yapılır. Aşamalı olarak aşılama için uyugun olarak belirlenmiş yeni gruplar açıklanmaktadır: Aşı platformunun her yaş grubu için Haziran ayı içerisinde açılması beklenmektedir. Aşı olmak isteğe bağlıdır fakat bireysel sağlığın ve halk sağlığının korunması açısından gerekli sayılmaktadır.

COVID-19’a karşı Ulusal Aşılama Uygulama Planı burada mevcuttur (yalnızca Yunanca) https://emvolio.gov.gr/diadikasia-emvoliasmou.  

Aşı için randevunuzu, sadece yaş grubunuzun aşı için seçildiği ilan edildiğinde alabilirsiniz. Şu anda içinde bulunduğumuz zaman diliminde aşılama, aşağıda belirtilen gruba ait olanlara yapılmaktadır:

 1. Sağlık ve eğitim alanında çalışanlar.
 • 18 yaşın üstündeki kişiler.
 • Yüksek riskli hastalıkları olan kişiler; transplantasyon (organ nakli) yapılmış kişiler, böbrek yetmezliği olanlar, kanser tedavisi alanlar (1/1/2019 tarihinden itibaren kanser tedavisi alan), hematolojik kanseri olanlar (1/1/2016 tarihinden itibaren hematolojik kanser teşhisi konmuş kişiler), ciddi kronik hastalıkları olanlar, solunum sistemi hatalıkları gibi çok yüksek riskli hastalıkları olanlar, ciddi kalp veya karaciğer hastalığı olanlar, immünosüpresif hastalar (otoinflamatuar / otoimmün hastalıkları veya diğer hastalıkları olanlar), diğer hastalıkları olanlar (Down sendromu gibi veya tedavi uygulayan hekimin aşı yapılmasını talep ettiği hastalar).
 • Orta – yüksek riskli immünosupresif / immünomodülatör tedavi alan kişiler ve kronik kalp hastalığı, diabetes mellitus (şeker hastalağı), morbid obezite, kronik solunum hastalığı, kanser (yukarıdaki kategoriye dahil olmayan vakalar), immünosüpresyon (HIV enfeksiyonu), kronik böbrek veya karaciğer hastalığı, hemoglobinopatiler ve diğer kronik hematolojik hastalıklar, dalak bozuklukları, kronik nörolojik hastalıklar, ağır akıl hastalığı, ağır sakatlık gibi ciddi hastalık yükü taşıyan kişiler ve ayrıca 16 yaşın altında ciddi kronik hastalıkları olan çocukların ebeveynleri veya bakıcıları. 

Eğer (3.) ya da (4.) maddelerde belirtilmiş gruba dahil olduğunuzu düşünüyorsanız https://emvolio.gov.gr

adresinden daha fazla bilgi (Yunanca) alabilir ya da doktorunuza, eczaneye  veya sosyal hizmet uzmanınıza danışabilirsiniz.

Halihazırda aşı için uygun olan gruplara dahil olup olmadığınızı nasıl kontrol edebilirsiniz:

 • AMKA veya ΠΑΑΥΠΑ (PAAYPA: Yabancılr için Geçici Sağlık Sigortası Numarası)  numaranız varsa ve aşıya erişimi olan gruplara dahil olduğunuzu teyit ettiyseniz, bir eczaneden veya KEP‘ten randevu alabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey AMKA veya PAAYPA numaranızın yanınızda olmasıdır.
 • AMKA veya PAAYPA numaranız ve buna ek olarak Vergi Kayıt Numaranız (AFM) ile TAXISnet’e bir kullanıcı adı ve şifresi ile ulaşabiliyorsanız , https://emvolio.gov.gr/ platformu üzerinden aşı randevunuzu planlayabilirsiniz.
 • AMKA veya PAAYPA numaranız yok ise aşı olabilmek için geçici AMKA (PAMKA) numarası edinebilirsiniz. Lütfen https://www.amka.gr/AMKAGR/# web sitesini ziyaret ederek, talimatları izleyin ve PAMKA numaranızın verilip verilmediğini öğrenin. Şimdilik bu web sitesi sadece Yunancadır.  Yardıma ihtiyacınız olursa, RI (REFUGEE Info) Facebook sayfasına mesaj gönderebilirsiniz. 
 • 15-17 yaş arası (31.12.2005 tarihine kadar doğan) çocuklar için TAXISnet kodu ile emvolio.gov.gr üzerinden çocukla aynı aileden olan herhangi bir ebeveyn kayıt yaptırabilir, randevu ise elektronik olarak, KEP veya eczanelerden alınabilmektedir.  Çocuklar aşı randevularına ebeveynleri veya vasileri eşliğinde gelmelidir.

Halihazırda aşı için uygun olan gruplara dahil olup olmadığınızı nasıl kontrol edebilirsiniz:

Randevu almak için:

Yunanistan’da aşı olmak için kullanılan yöntemlerin başında, bir Vatandaş Hizmet Merkezine  (KEP), bir eczaneye veya https://emvolio.gov.gr/ adresindeki resmi aşı platformuna giderek  bir randevu almak  geilr. COVID-19 aşısı Yunanistan’daki herkes için ücretsiz olduğu için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmeyecektir.

 • ΠΑΑΥΠΑ (PAAYPA: Yabancılr için Geçici Sağlık Sigortası Numarası)  numaranız varsa ve aşıya erişimi olan gruplara dahil olduğunuzu teyit ettiyseniz, bir eczaneden veya KEP‘ten randevu alabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey AMKA veya PAAYPA numaranızın yanınızda olmasıdır.
 • AMKA veya PAAYPA numaranız yok ise aşı olabilmek için geçici AMKA (PAMKA) numarası edinebilirsiniz. Çok yakında Hükümet tarafından PAMKA numarasının nasıl alınabileceğini açıklayan bilgiler verilecektir. Yardıma ihtiyacınız olursa, Refugee InfoFacebook sayfasına mesaj gönderebilirsiniz.

Randevu almaya ilişkin ayrıntılı talimatlara buradan ulaşabilirsiniz:

https://help.unhcr.org/greece/wp-content/uploads/sites/6/2021/06/tr.emvolio_platform_presentation_v.final-turkish.docx

Planlanan randevu gününde, aşılama sürecinin sorunsuz akışını kolaylaştırmak ve herhangi bir gecikmeyi önlemek amacıyla Aşı Merkezine zamanında ulaşacağınızdan (randevu saatinden en az 15 dakika önce) emin olmalısınız. Planlanan randevu günüyle ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz:  https://emvolio.gov.gr/instructions.

2.Devlete ait resmi konaklama yerlerinde barınanlar (Adalarda ve Evros’ta bulunan Mülteci Kabul ve Kayıt Merkezleri (KYT), anakarada açık konaklama yapıları / kabul alanları)

Ulusal Aşılama Kampanyasının şu andaki amacı, 18 yaş üstü tüm nüfusun aşılanmasıdır. Hükümet, adalardaki Mülteci Kabul ve Kayıt Merkezlerinde (Kabul Merkezleri) ve anakaradaki Açık Kabul Merkezlerinde ikamet eden iltica başvuru sahipleri için özel bir aşı planı uygulanacağını duyurdu.

COVID-19’a karşı ne zaman aşı olabileceğiniz konusunda EODY veya bulunduğunuz merkezin yönetimi tarafından bilgilendirileceksiniz.

Daha fazla bilgi/yardım nereden alabilirim?

Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ve aşılar hakkındaki bilgilere, çoğu aşağıda listelenen çeşitli kaynaklardan ulaşabilirsiniz:

 • Web siteleri:
 • Yardım hatları:
  • Ulusal Halk Sağlığı Örgütü (EODY):

+30 2105212000 veya 1135 | Yunanca ve İngilizce olarak 7/24 mevcuttur.

Pzt. – Cum., 09:00. – 20:00 | Yunanca, İngilizce, Arapça, Farsça / Dari, Pasto, Rusça, Fransızca, Swahili, Kinyarwanda, Kirundi, Türkçe, Urduca, Madingo, Malinke, Susu, Fulanice (Pölce) ve Kisi dillerinde mevcuttur.

 • Şahsen:
  • Mülteci Kabul ve Kimlik Kayıt (KYT) Açık Merkezi,: EODY saha personeli
  • Kişisel doktorunuza ya da ikâmet ettiğiniz yere yakın herhangi bir uzman doktora başvurabilirsiniz.

*** 18-25 yaş aralığında, AMKA numarası olan ve aşılarının ilk dozunu yaptırmış olan kişiler, turizm ve kültür sektöründeki belirli Yunan işletmelerinde yapılan alışverişler için 150 € değerinde dijital bir banka kartı olan Freedom Pass’ı talep etme hakkına sahiptir. Daha fazla bilgi ve başvuru için verilen adresi ziyaret edin: https://emvolio.gov.gr/freedompass***

Yanlış bilgi ve söylentilerle nasıl başa çıkılır?

Aşılar ve COVID-19 hakkında birçok söylenti ve efsane vardır. İnternette aşılarla ilgili bilgileri değerlendirmeden önce, bu bilginin güvenilir bir kaynaktan gelip gelmediğini ve düzenli olarak güncellendiğini kontrol edin. Bunları bulmanıza yardımcı olmak için, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yalnızca güvenilir bilimsel kanıtlara ve önde gelen teknik uzmanların bağımsız incelemelerine dayalı bilgiler sağlayan bir dizi uluslararası web sitesini incelemiş ve onaylamıştır. Bu sitelerin tümü Aşı Güvenliği Ağı (Vaccine Safety Net) üyesidir.