Доступ до роботи


Чи маю я право працювати в Греції?

Якщо ви є шукачем притулку (особою, яка подала заявку на отримання міжнародного захисту) і пройшли процедуру подання заявки на отримання міжнародного захисту, маєте чинну «картку особи, яка подала заявку на отримання міжнародного захисту» або «картку шукача притулку», то ви маєте право працювати й отримувати заробітну плату або надавати послуги чи роботи.

Якщо ви є шукачем притулку, ви не маєте права на самозайнятість або відкриття власної справи.

Якщо ви пройшли попередню реєстрацію як шукач притулку, то не зможете працювати легально, доки не пройдете всі етапи процедури подання заявки на надання притулку.

Зверніть увагу на те, що для того, щоб працювати легально, ви повинні мати чинну картку шукача притулку, тому не забувайте поновлювати її в разі закінчення строку дії.


Чи потрібен мені дозвіл на роботу?

Ні. Раніше дозвіл на роботу був необхідною передумовою для шукачів притулку в Греції. Згідно із законом 4375/2016 (стаття 69) він був скасований.

Зверніть увагу на те, що працедавці та бухгалтери не завжди знають про зміни в законодавстві. Можливо, вам доведеться уточнити, послатись на конкретні деталі закону чи звернутись за допомогою до НУО у вашому регіоні, щоб обговорити вашу справу з роботодавцями та бухгалтерами.

 


Якими є інші вимоги до легального працевлаштування в Греції?

Для офіційного працевлаштування вам потрібен податковий номер (AFM) та номер соціального страхування (AMKA).


Як отримати податковий номер (AFM)?

Щоб отримати податковий номер в Греції, вам необхідно звернутись до представництва податкової служби (DOY) за місцем вашого проживання. Ви можете знайти представництво вашої податкової служби (DOY)  тут https://www.aade.gr/eyretirio-horikis-armodiotitas-ton-doy. Зверніть увагу на те, що інформація за цим посиланням надається грецькою мовою.

У представництві податкової служби (DOY) ви повинні надати такі документи:

  • Поданий бланк заявки M1, бланки M1 можна взяти в представництвах податкової служби чи завантажити тут https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-01/M1.pdf. Оригінал та копія вашої картки шукача притулку;
  • Доказ проживання (договір оренди будинку/рахунок за послуги електро- чи водопостачання, виданий на ваше ім’я тощо), якщо на вашій картці шукача притулку не зазначена ваша поточна адреса.

Крім того, з 10 березня 2021 року представництва Грецької служби з надання притулку, житлові структури та центри приймання та ідентифікації (RIC) зможуть надавати TIN (ідентифікаційний номер платника податків) особам, які подали захист на отримання міжнародного захисту.

Ви можете дізнатись, чи призначили вам номер платника ПДВ, а також ваше відповідне представництво податкової служби тут: apps.migration.gov.gr/afm. Відповідне оголошення доступне (англійською мовою) тут: https://migration.gov.gr/en/apodosi-afm-stoys-aitoyntes-diethni-prostasia/.

Зверніть увагу на те, що податковий номер є необхідним для здійснення всіх операцій з комунальними службами, для оренди/купівлі будинку/квартири, для купівлі машини чи мотоцикла, а також він в цілому полегшує здійснення всіх операцій із постачальниками послуг.


Як надати доказ мого місця проживання?

Якщо ваше місце проживання відрізняється від того, яке зазначено у вашій картці, або якщо у вашій картці не зазначено вашу адресу, ви можете подати заявку до Служби з питань надання притулку, щоб зазначити свою адресу та отримати свідоцтво, яке можна надати в представництво податкової служби.

Якщо ви проживаєте в місці відкритого типу або на об’єкті, у квартирі чи в приймальній установі НУО або іншого суб’єкта (такого як муніципалітет), ви можете попросити про свідоцтво на підтвердження вашої адреси в установи, яка здійснює управління об’єктом житла.

Якщо вас приймає грек або інший мігрант чи визнаний біженець, вам необхідно подати офіційну письмову декларацію цієї особи про те, що вона вас приймає. Декларація повинна включати податковий номер цієї особи та засвідчення її підпису в центрі обслуговування громадян або KEP. Також вам необхідно надати доказ того, що ця особа є власником чи орендарем житла за цією адресою, наприклад, договір оренди, договір купівлі-продажу будинку чи копію рахунка за комунальні послуги.

 


Оновлюйте ваші дані!

При першій реєстрації для отримання AFM, якщо ваші особисті дані зазнають змін, вам необхідно буде заповнити заявку. Ви можете знайти бланк, який необхідно заповнити, тут, грецькою мовою. Вам може знадобитись допомога, щоб ви були готові подати бланк, коли прийдете до представництва податкової служби.

Якщо ви маєте електронну пошту, ви можете зареєструватись у грецькій системі податкових декларацій TAXISNET, що дозволить вам проводити операції з податковими органами онлайн. Ви можете знайти інформацію тут. Зауважте, що інформація надана грецькою мовою.

У разі зміни адреси вам необхідно звернутись до представництва податкової служби, яке розташоване найближче до нового місця проживання, подати доказ нової адреси та оновити персональні дані в представництві податкової служби. Якщо ви вже зареєстровані в TAXISNET, ви можете підтвердити зміни онлайн.

 

 


Як отримати номер соціального страхування (AMKA)?

Для того щоб легально працювати в Греції, вам потрібно мати номер соціального страхування (AMKA). AMKA також потрібен вам для страхування та отримання допомоги із соціального забезпечення в разі виробничої травми, материнства, хвороби, непрацездатності, безробіття та виконання сімейних обов’язків.

AMKA гарантує вам дотримання прав, пов’язаних із працею та пенсією, а також полегшує вам доступ до медичного та фармацевтичного обслуговування. Більше інформації про AMKA можна знайти тут. Зауважте, що інформація за посиланням надана грецькою мовою.

Ви можете подати заявку на отримання AMKA у представництво Агентства з питань соціального забезпечення AMKA або до Центру обслуговування громадян (KEP-ΚΕΠ). Зауважте, що інформація за посиланнями надана грецькою мовою.

При поданні заявки вам потрібно надати чинну картку особи, яка подає заявку на отримання міжнародного захисту, чи картку шукача притулку і доказ вашої адреси.

Зверніть увагу на те, що різні особи стикаються з різними обставинами при поданні заявки на отримання AMKA. У деяких регіонах шукачі притулку швидко отримують AMKA, в інших регіонах органи влади вимагають надавати додаткову документацію.

Шукачі притулку, які пройшли попередню реєстрацію, можуть стикатись із проблемами частіше, ніж шукачі притулку, які пройшли повну реєстрацію. Якщо ви зіткнулись із труднощами, то можете звернутись за отриманням допомоги до НУО у вашому регіоні.

 

 


Якими є мої права та обов’язки працівника?

За законодавством Греції шукачі притулку та біженці мають ті самі трудові права та права зі страхування, що й громадяни Греції. Це стосується базової заробітної плати, допомоги багатодітним родинам, годин роботи, понаднормових, щорічної відпустки, мінімального віку працевлаштування, учнівства та навчання, виробничої травми, материнства, хвороби, безробіття та пенсії.

Іноді деякі види працевлаштування вимагають спеціальної ліцензії чи додаткових формальностей. Наприклад, якщо ви бажаєте працювати у крамниці, яка дотримується гігієнічних нормативів, таких як ресторани, таверни, кафетерії, ви повинні мати свідоцтво про стан здоров’я та спеціальний дозвіл на роботу, виданий відділом поліції. Конкретну інформацію про це можна знайти тут. Зауважте, що інформація надана грецькою мовою.

 


Якщо я працюю в Греції, чи маю я сплачувати податки?

Якщо ви працюєте в Греції, ви повинні подавати щорічну податкову декларацію з податку на прибуток (dilosi eisodimatos) за попередній рік. Ви можете подати її у представництві податкової служби, розташованому біля місця вашого проживання. Якщо ви зареєстровані в TAXINET (грецька онлайн-система податкових декларацій), ви можете здійснювати онлайн-операції з податковими органами. Більше інформації грецькою мовою можна знайти тут.

Зверніть увагу на те, що для подання податкової декларації грецькою мовою вам може знадобитись допомога особи, знайомої з цим процесом, тому ви можете звернутись за допомогою до грецької НУО або до професійного бухгалтера.


Як відкрити банківський рахунок в Греції?

Для отримання заробітної плати вам може знадобитись банківський рахунок. Якщо у вас його немає, ви можете відкрити банківський рахунок, надавши в банк таку інформацію.

  • Оригінал та копія вашої чинної картки особи, яка подає заявку на отримання міжнародного захисту або картку шукача притулку (для шукачів притулку); або чинний дозвіл на проживання (для визнаних біженців)
  • Доказ вашої теперішньої адреси проживання;
  • Свідоцтво, що підтверджує ваше працевлаштування, видане вашим працедавцем, і копія вашого трудового договору;
  • Копія документа про видачу податкового номера (ΑFΜ);
  • Ваша податкова декларація (ekkatharistiko eforias) або офіційна Заявка про те, що ви не подавали податкову декларацію про прибуток у Греції.

Зверніть увагу на те, що різні особи стикаються з різними обставинами при відкритті банківського рахунка в Греції. Деякі банки виявляють більшу готовність допомогти, аніж інші. Ви можете звернутись за допомогою до грецьких друзів чи грецької НУО.


Чи можу я зареєструватись як безробітний/безробітна?

Якщо ви є безробітним і шукаєте роботу, ви маєте право зареєструватись у Реєстрі OAED, Організації з питань працевлаштування робочої сили Міністерства праці. Зареєструвавшись, ви можете скористатись послугами OAED, такими як направлення на роботу за наявності вакансії, яка відповідає вашій кваліфікації та інтересам, і отримання бюлетеня з питань безробіття. Ви також можете отримати доступ до послуг та консультацій, включаючи реєстрацію CV, підготовку індивідуального плану дій, можливості участі в програмах зайнятості чи професійного навчання. Ви також можете отримати доступ до інших послуг, залежно від вашого місцезнаходження. Більше інформації грецькою мовою можна отримати тут.

Зверніть увагу на те, що представництва OAED діють в усіх регіонах Греції. Ви можете знайти місцеве представництво, розпитавши сусідів, або знайти адреси грецькою мовою тут.

Для отримання доступу до бюлетеня з питань безробіття вам необхідно надати такі документи:

  • Копія чинної картки особи, яка подає заявку на отримання міжнародного захисту, чи картки шукача притулку;
  • номер AMKA;
  • Податкова декларація (ekkatharistiko eforias) або офіційна Заявка про те, що ви не подавали податкову декларацію про прибуток у Греції;
  • Рахунок за сплату комунальних послуг чи договір оренди на підтвердження вашої адреси;
  • Інші документи, які OAED може вважати необхідними для підтвердження того, що ви є безробітним.

 

 


Якщо я неповнолітня особа, чи маю я право на легальне працевлаштування?

Якщо вам 15 років і більше і ви маєте згоду своїх батьків, осіб, які забезпечують вам батьківське піклування, або вашого законного опікуна, ви можете легально працювати в Греції.

За відсутності згоди суди Греції можуть прийняти рішення про надання вам дозволу на роботу за вашим запитом.

Існують спеціальні норми для захисту вас як неповнолітньої особи. Додаткову інформацію про це ви можете знайти грецькою мовою тут.

Працевлаштування дітей віком до 15 років заборонено, за винятком зайнятості в творчій чи комерційній діяльності, такій як реклама, театр чи кіно, і можливе лише за спеціальних умов.


Чи можу я подати скаргу на те, як зі мною поводяться?

Якщо ви стикаєтесь із проблемами на робочому місці або якщо ви хочете дізнатись про свої права, або хочете подати скаргу на вашого працедавця і знайти рішення, ви можете зв’язатись із місцевим представництвом Інспекції праці (SEPE). SEPE є механізмом контролю Міністерства праці для належної реалізації трудового законодавства в Греції. Ц інспекція призначена для захисту трудових прав і безпеки та гігієни праці працівників.

SEPE може перевіряти незадекларовану працю, а також має інформувати й надавати консультації про порушення трудового законодавства, а також запобігати таким порушенням. SEPE охоплює всю територію Греції через мережу регіональних служб.

Ви можете знайти найближче представництво SEPE, запитавши про нього або пошукавши тут. Зверніть увагу на те, що інформація за посиланням надана грецькою мовою.


Чи маю я право працювати в Греції?

  • Для визнаних біженців та отримувачів тимчасового захисту:

Так. Якщо ви є визнаним біженцем чи отримувачем допоміжного захисту і маєте чинний дозвіл на проживання, то маєте доступ на тих самих умовах, що й громадяни Греції, до:

  • працевлаштування із отриманням заробітної плати;
  • надання робіт або послуг;
  • здійснення незалежної економічної діяльності.

Отримавши чинний дозвіл на проживання, члени вашої родини мають ті самі права, що й ви.

Зверніть увагу на те, що для того щоб працювати легально, ви повинні мати чинний дозвіл на проживання, тому не забувайте поновлювати його в разі закінчення строку дії.


Чи потрібен мені дозвіл на роботу?

  • Для визнаних біженців та отримувачів тимчасового захисту

Ні. Раніше дозвіл на роботу був необхідною передумовою для біженців у Греції, але згідно із законом 4375/2016 (стаття 69) він був скасований.

Зверніть увагу на те, що працедавці та бухгалтери не завжди знають про зміни в законодавстві. Можливо, вам доведеться уточнити, послатись на конкретні деталі згаданого вище закону чи звернутись за допомогою до НУО у вашому регіоні, щоб обговорити вашу справу з роботодавцями та бухгалтерами.


Якими є інші вимоги до легального працевлаштування в Греції?

Для офіційного працевлаштування вам потрібен податковий номер (AFM) та номер соціального страхування (AMKA).


Як отримати податковий номер (AFM)?

Щоб отримати податковий номер в Греції, вам необхідно звернутись до представництва податкової служби (DOY) за місцем вашого проживання. Ви можете знайти представництво вашої податкової служби (DOY)  тут https://www.aade.gr/eyretirio-horikis-armodiotitas-ton-doy. Зверніть увагу на те, що інформація за цим посиланням надається грецькою мовою.

У представництві податкової служби (DOY) ви повинні надати такі документи:

  • Поданий бланк заявки M1; бланки M1 також можна взяти в представництвах податкової служби чи завантажити тут https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-01/M1.pdf
  • Оригінал і копія вашого дозволу на проживання.
  • Доказ проживання (договір оренди будинку/рахунок за послуги електро- чи водопостачання, виданий на ваше ім’я тощо), якщо на вашому дозволі на проживання не зазначена ваша поточна адреса.

Зверніть увагу на те, що податковий номер є необхідним для здійснення всіх операцій з комунальними службами, для оренди/купівлі будинку/квартири, для купівлі машини чи мотоцикла, а також він в цілому полегшує здійснення всіх операцій із постачальниками послуг.

 


Як надати доказ мого місця проживання?

Якщо ваше місце проживання відрізняється від того, яке зазначено у вашому дозволі на проживання, або якщо у вашому дозволі на проживання не зазначено вашу адресу, ви можете подати заявку до Служби з питань надання притулку, щоб зазначити свою адресу та отримати свідоцтво, яке можна надати в представництво податкової служби.

Якщо у вас є картка шукача притулку, на якій є штамп «В ОЧІКУВАННІ ВИДАЧІ ДОЗВОЛУ НА ПРОЖИВАННЯ», важливо, щоб ваша адреса була зазначена на картці.  В іншому разі ви можете отримати свідоцтво, яке видається Службою з питань надання притулку, як зазначено вище.  Коли ви отримаєте дозвіл на проживання, вам необхідно знову звернутись до представництва податкової служби для оновлення особистих даних. Нижче наводяться поради щодо оновлення ваших даних.

Якщо ви проживаєте в «місці відкритого типу» або на об’єкті, у квартирі чи в приймальній установі НУО або іншого суб’єкта (такого як муніципалітет), ви можете попросити про свідоцтво на підтвердження вашої адреси в установи, яка здійснює управління об’єктом житла.

Якщо вас приймає грек або інший мігрант чи біженець, вам необхідно подати офіційну письмову заявку цієї особи про те, що вона вас приймає. Декларація повинна включати податковий номер цієї особи та засвідчення її підпису в центрі обслуговування громадян або KEP. Також вам необхідно надати доказ того, що ця особа є власником чи орендарем житла за цією адресою, наприклад, договір оренди, договір купівлі-продажу будинку чи копію рахунка за комунальні послуги.


Оновлюйте ваші дані!

При першій реєстрації для отримання AFM, якщо ваші особисті дані зазнають змін, вам необхідно буде заповнити заявку. Ви можете знайти бланк, який необхідно заповнити, тут, грецькою мовою. Вам може знадобитись допомога, щоб ви були готові подати бланк, коли прийдете до представництва податкової служби.

 

Якщо ви маєте електронну пошту, ви можете зареєструватись у грецькій системі податкових декларацій TAXISNET, що дозволить вам проводити операції з податковими органами онлайн. Ви можете знайти інформацію тут. Зауважте, що інформація надана грецькою мовою.

У разі зміни адреси вам необхідно звернутись до представництва податкової служби, яке розташоване найближче до нового місця проживання, подати доказ нової адреси та оновити персональні дані в представництві податкової служби. Якщо ви вже зареєстровані в TAXISNET, ви можете підтвердити зміни онлайн.

Якщо ви мали податковий номер, коли були шукачем притулку, а тепер ви отримали статус біженця чи отримувача допоміжного захисту, ви повинні звернутись до представництва податкової служби для оновлення ваших персональних даних, надавши номер вашого дозволу на проживання та подавши його копію.


Як отримати номер соціального страхування (AMKA)?

Для того щоб легально працювати в Греції, вам потрібно мати номер соціального страхування (AMKA). AMKA також потрібен вам для страхування та отримання допомоги із соціального забезпечення в разі виробничої травми, материнства, хвороби, непрацездатності, безробіття та виконання сімейних обов’язків.

AMKA гарантує вам дотримання прав, пов’язаних із працею та пенсією, а також полегшує вам доступ до медичного та фармацевтичного обслуговування. Більше інформації про AMKA можна знайти тут. Зауважте, що інформація за посиланням надана грецькою мовою.

Ви можете подати заявку на отримання AMKA у представництво Агентства з питань соціального забезпечення AMKA або до Центру обслуговування громадян (KEP-ΚΕΠ). Зауважте, що інформація за посиланнями надана грецькою мовою.

При поданні заявки вам необхідно надати чинний дозвіл на проживання та доказ вашої адреси.

Зверніть увагу на те, що різні особи стикаються з різними обставинами при поданні заявки на отримання AMKA. У деяких регіонах біженці швидко отримують AMKA, в інших регіонах органи влади вимагають надавати додаткову документацію. Якщо ви зіткнулись із труднощами, то можете звернутись за отриманням допомоги до НУО у вашому регіоні.

 


Якими є мої права та обов’язки працівника?

За законодавством Греції шукачі притулку та біженці мають ті самі трудові права та права зі страхування, що й громадяни Греції. Це стосується базової заробітної плати, допомоги багатодітним родинам, годин роботи, понаднормових, щорічної відпустки, мінімального віку працевлаштування, учнівства та навчання, виробничої травми, материнства, хвороби, безробіття та пенсії.

Іноді деякі види працевлаштування вимагають спеціальної ліцензії чи додаткових формальностей. Наприклад, якщо ви бажаєте працювати у крамниці, яка дотримується гігієнічних нормативів, таких як ресторани, таверни, кафетерії, ви повинні мати свідоцтво про стан здоров’я та спеціальний дозвіл на роботу, виданий відділом поліції. Конкретну інформацію про це можна знайти тут. Зауважте, що інформація надана грецькою мовою.


Якщо я працюю в Греції, чи маю я сплачувати податки?

Якщо ви працюєте в Греції, ви повинні подавати щорічну податкову декларацію з податку на прибуток (dilosi eisodimatos) за попередній рік. Ви можете подати її у представництві податкової служби, розташованому біля місця вашого проживання. Якщо ви зареєстровані в TAXINET (грецька онлайн-система податкових декларацій), ви можете здійснювати онлайн-операції з податковими органами. Більше інформації грецькою мовою можна знайти тут.

Зверніть увагу на те, що для подання податкової декларації грецькою мовою вам може знадобитись допомога особи, знайомої з цим процесом, тому ви можете звернутись за допомогою до грецької НУО або до професійного бухгалтера.


Як відкрити банківський рахунок в Греції?

Для отримання заробітної плати вам може знадобитись банківський рахунок. Якщо у вас його немає, ви можете відкрити банківський рахунок, надавши в банк таку інформацію.

  • Оригінал та копія вашої чинної картки особи, яка подає заявку на отримання міжнародного захисту або картку шукача притулку (для шукачів притулку); або чинний дозвіл на проживання (для визнаних біженців)
  • Доказ вашої теперішньої адреси проживання;
  • Свідоцтво, що підтверджує ваше працевлаштування, видане вашим працедавцем, і копія вашого трудового договору;
  • Копія документа про видачу податкового номера (ΑFΜ);
  • Ваша податкова декларація (ekkatharistiko eforias) або офіційна Заявка про те, що ви не подавали податкову декларацію про прибуток у Греції.

Зверніть увагу на те, що різні особи стикаються з різними обставинами при відкритті банківського рахунка в Греції. Деякі банки виявляють більшу готовність допомогти, аніж інші. Ви можете звернутись за допомогою до грецьких друзів чи грецької НУО.


Чи можу я зареєструватись як безробітний/безробітна?

Якщо ви є безробітним і шукаєте роботу, ви маєте право зареєструватись у Реєстрі OAED, Організації з питань працевлаштування робочої сили Міністерства праці. Зареєструвавшись, ви можете скористатись послугами OAED, такими як направлення на роботу за наявності вакансії, яка відповідає вашій кваліфікації та інтересам, і отримання бюлетеня з питань безробіття. Ви також можете отримати доступ до послуг та консультацій, включаючи реєстрацію CV, підготовку індивідуального плану дій, можливості участі в програмах зайнятості чи професійного навчання. Ви також можете отримати доступ до інших послуг, залежно від вашого місцезнаходження. Більше інформації грецькою мовою можна отримати тут.

Зверніть увагу на те, що представництва OAED діють в усіх регіонах Греції. Ви можете знайти місцеве представництво, розпитавши сусідів, або знайти адреси грецькою мовою тут.

Для отримання доступу до бюлетеня з питань безробіття вам необхідно надати такі документи:

  • чинний дозвіл на проживання;
  • номер AMKA;
  • Податкова декларація (ekkatharistiko eforias) або офіційна Заявка про те, що ви не подавали податкову декларацію про прибуток у Греції;
  • Рахунок за сплату комунальних послуг чи договір оренди на підтвердження вашої адреси;
  • Інші документи, які OAED може вважати необхідними для підтвердження того, що ви є безробітним.

Міністерство з питань міграційної політики повідомляє отримувачів міжнародного захисту, які мають чинний дозвіл на проживання (як біженці або отримувачі допоміжного захисту), що в разі, якщо вони шукають роботу, то мають право зареєструватись у OAED (національний орган, який, серед іншого, несе відповідальність за підтримку безробітних осіб та сприяння їхньому працевлаштуванню) як безробітні. Реєстрація можлива для жінок і чоловіків, які досягли 18 років, а також хлопців і дівчат віком від 15 років, які не відвідують програму офіційної освіти.

Реєстрація в OAED є необхідною передумовою для осіб, зацікавлених в участі в програмах професійного навчання, програмах для сприяння у працевлаштуванні, інших послугах, а також пільгах, якщо вони відповідають чинним додатковим критеріям.

Представництва OAED по всій країні уповноважені здійснювати процедури реєстрації згідно з чинним законодавством і повідомляти зареєстрованих осіб про послуги та права, до яких вони можуть отримати доступ.

Реєстрація в OAED також можлива для шукачів притулку, які мають картку шукача притулку Служби з питань надання притулку.

Зацікавлені особи, які проживають на об’єктах чи в квартирах, можуть отримати додаткову інформацію в суб’єктів, які надають консультаційні послуги, або напряму в представництвах OAED.

Відповідну інформацію також можна отримати (грецькою, арабською та перською мовами) за наступним посиланням:


Якщо я неповнолітня особа, чи маю я право на легальне працевлаштування?

Якщо вам 15 років і більше і ви маєте згоду своїх батьків, осіб, які забезпечують вам батьківське піклування, або вашого законного опікуна, ви можете легально працювати в Греції.

За відсутності згоди суди Греції можуть прийняти рішення про надання вам дозволу на роботу за вашим запитом.

Існують спеціальні норми для захисту вас як неповнолітньої особи. Додаткову інформацію про це ви можете знайти грецькою мовою тут.

Працевлаштування дітей віком до 15 років заборонено, за винятком зайнятості в творчій чи комерційній діяльності, такій як реклама, театр чи кіно, і можливе лише за спеціальних умов.


Чи можу я подати скаргу на те, як зі мною поводяться?

Якщо ви стикаєтесь із проблемами на робочому місці або якщо ви хочете дізнатись про свої права, або хочете подати скаргу на вашого працедавця і знайти рішення, ви можете зв’язатись із місцевим представництвом Інспекції праці (SEPE). SEPE є механізмом контролю Міністерства праці для належної реалізації трудового законодавства в Греції. Ц інспекція призначена для захисту трудових прав і безпеки та гігієни праці працівників.

SEPE може перевіряти незадекларовану працю, а також має інформувати й надавати консультації про порушення трудового законодавства, а також запобігати таким порушенням. SEPE охоплює всю територію Греції через мережу регіональних служб.

Ви можете знайти найближче представництво SEPE, запитавши про нього або пошукавши тут. Зверніть увагу на те, що інформація за посиланням надана грецькою мовою.


Чи можу я розпочати свою справу в Греції?

Так, якщо ви є визнаним біженцем чи отримувачем допоміжного захисту, ви маєте право створювати комерційні та промислові компанії чи працювати як фрілансер. Для кожної професії існують спеціальні вимоги. У вас може виникнути необхідність визнати свій диплом у Греції. Ви можете зробити це в одній з наступних установ.

Національна організація з питань акредитації кваліфікації та професійної орієнтації (Ε.Ο.P.P.Ε.P.). Більше інформації грецькою мовою можна отримати тут.

Міждисциплінарна організація з визнання академічних ступенів та інформації. Більше інформації грецькою мовою можна отримати тут.

Якщо ви бажаєте відкрити свою справу, вам необхідно пройти попередню реєстрацію в Асоціації зі страхування самозайнятих працівників (OAEE) та в «палаті». У Греції існують різні палати: торгово-промислові, для торговців, для малих і середніх підприємств та інші. Ви можете знайти відповідну палату тут. Зверніть увагу на те, що інформація за посиланням надана грецькою мовою.

Також вам необхідно надати відповідні бланки для відкриття справи у представництво податкової служби.

Зверніть увагу на те, що для цього вам знадобиться спеціальна консультація та вказівки. Таку допомогу вам може надати радник з питань праці представництва OAED, НУО, професійний бухгалтер або юрист.