Для українців

Інформація про переміщених осіб з України в Грецію доступна на цьому та інших веб-сайтах:

Спеціально розроблений веб-сайт Міністерства міграції та притулку Греції, який доступний на наступних мовах: англійська / українська / грецька

Посольство України в Греції: англійська / українська / грецька

Refugee.Info для шукачів притулку та біженців у Греції: англійська

 Інформаційна сторінка Європейської комісії, для тих хто покидає Україну через війну: англійська / українська

1. В’їзд та розміщення переміщених осіб з України

Власники українських біометричних паспортів можуть в’їжджати через всі офіційні пункти в’їзду без потреби в’їзної візи.

Власники українських паспортів без біометричних даних (старого типу), які не мають проїзних документів або мають прострочений паспорт також можуть в’їжджати в Грецію через всі контрольно-пропускні пункти, при перетині котрих грецька поліція їм надасть службову довідку, яка дозволяє перебувати на території Греції не більше 90 днів: протягом цього періоду вони зможуть подати заяву на тимчасовий захист (див. нижче, параграф 3).

Переміщені люди з України, які подорожують з дітьми, повинні представити довідку про сімейний стан або свідоцтво про народження. Якщо у вас немає жодного з цих документів, вам потрібно буде заповнити та подати офіційну заяву в якій ви будете повідомляти кількість дітей, їх ім’я, прізвище, стать та дату народження.

При в’їзді в Грецію на приватному автомобілі водій зобов’язаний представити дійсні водійські права. Український приватний транспорт звільняється від сплати проїзду на автомагістралях. Якщо ви в’їжджаєте на приватному транспорті, вам необхідно заявити відповідну інформацію на міській митниці. Протягом 6 місяців з моменту в’їзду в країну ви можете вільно пересуватися по країні на своєму приватному транспорті. Прибудьте на митницю контрольно-пропускного пункту на кордоні, щоб отримати квитанцію із зазначенням дати в’їзду в Грецію. Для отримання додаткової інформації вам необхідно звернутися до митниці за місцем проживання.

Якщо ви не отримали «зелену карту» (страхування автомобіля за межами країни реєстрації) до виїзду з України, ваш автомобіль з українськими номерами може бути застрахований безкоштовно виключно протягом 30 днів. Після закінчення 30-денного періоду вам доведеться застрахувати свій автомобіль через Український Офіс Міжнародного Страхування за ціною приблизно 180 євро в місяць, або отримати тимчасові грецькі номерні знаки, щоб застрахувати свій автомобіль через грецькі страхові компанії.

Громадянам України, які виїжджають з Греції до Болгарії, і не мають біометричних паспортів, слід заздалегідь з’ясувати з консульством Болгарії, що потребується для в’їзду.

2. Проживання, громадське здоров’я та освіта

Для тих, хто прибуває з України через сухопутні кордони та бажає залишитися на короткий час, короткочасне перебування пропонується в центрі гостинності Сінтікі, район Кліді. Ті, хто бажає отримати проживання на більш тривалий період часу, можуть подати заяву на спеціальній платформі на сайті Міністерства міграції та притулку, доступну за наступним посиланням: https://migration.gov.gr/accomodation-ukraine/

Для подання заяви необхідно прикріпити фотографію проїзного документа (сторінка паспорта з вашими даними та штампом в’їзду в Грецію) та вказати дату, з якої вам буде потрібно житло. Міністерство міграції на притулку надасть вам житло в центрах гостинності, які вони мають в своєму розпорядженні: в центрі гостинності Серрес ІІ у північній Греції та в центрі гостинності Елевсін в районі Аттика.

Українські біженці мають право на безкоштовний доступ до послуг державних лікарень і медичних центрів, включаючи заклади психічного здоров’я та фізичної реабілітації, навіть якщо їм ще не надано реєстраційний номер соціального страхування (AMKA). Якщо у них ще немає номеру соціального страхування (AMKA), українські біженці можуть отримати доступ до медичних закладів, показуючи свій паспорт або, якщо у них немає паспорта, службовий документ, виданий поліцією.

Українці, які проживають в Греції можуть звернутися за безоплатною психосоціальною підтримкою на лінію психосоціальної підтримки. Цією лінією управляє Компанія регіонального розвитку та психічного здоров’я (EPAPSY), яка співпрацює з УВКБ ООН у справах біженців, а також з громадським працівником психосоціальної підтримки, який володіє українською та російською мовами. Гаряча лінія відкрита з понеділка по п’ятницю, 09:00 -17: 00, за контактним телефоном: (+30) 6936514117.

Біженцям з України також надається безкоштовна психосоціальна підтримка  на гарячій лінії від Міністерства охорони здоров’я, де працюють професійні психологи українського походження: лінія допомоги відкрита з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 21:00 за номером 10306. (виберіть 4).

Ті, хто знаходяться в Афінах та потребують медичного обслуговування та підтримки психічного здоров’я, можуть також звернутися до клініки «Лікарі без кордонів» – MSF, яка знаходиться за адресою вул. 133, в Афінах.

МЕТАДРАСІ пропонує українським біженцям широкий спектр послуг, включаючи житло, юридичну та психологічну допомогу, харчування та курси по вивченню мови. Додаткову інформацію можна знайти тут (англійською, грецькою, українською та російською мовами).

Діти з України можуть записатися до державних шкіл. Для підтримки з цього приводу дивіться спеціальний веб-сайт міністерства освіти Греції, де міститься путівник українською мовою.

3. Тимчасовий захист в Греції

Згідно з рішенням Міністерства міграції та притулку, посвідки на тимчасовий захист, термін дії яких закінчується 4 березня 2024 року, продовжені на один рік (до 4 березня 2025 року).

Право на тимчасовий захист (відповідно до Постанови Міністра 131035/04.03.2022) мають групи осіб, які були переміщені до Греції з України 24 лютого 2022 року або після цієї дати:

  • Громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року.
  • Особи без громадянства та громадяни третіх країн за межами України, яким був наданий міжнародний захист або еквівалентний національний захист в Україні до 24 лютого 2022 року.
  • Члени сімей осіб, зазначених у перших двох категоріях, навіть якщо вони не є громадянами України, за умови, що сім’я існувала та проживала в Україні до 24 лютого 2022 року. Членами сім’ї вважаються 1) подружжя та його/її партнер, які перебувають у стабільних стосунках, які підтверджені належним чином, 2) неодружені неповнолітні діти, 3) інші близькі родичі 1ого і 2ого ступенів, які проживали з одержувачем тимчасового захисту як сім’я.
  • Особи вищевказаних категорій, які залишили Україну після 26 листопада 2021 року через напружену ситуацію або перебували на території Європейського Союзу (наприклад, у зв’язку з відпусткою чи роботою) і внаслідок збройного конфлікту не можуть повернутися в Україну,

Вказані нижче категорії не мають права на тимчасовий захист в Греції, але можуть подати заяву на міжнародний захист.

  • Усі, хто виїхали з України до 26 листопада 2021 року
  • Громадяни третіх країн або осіб без громадянства, які проживали в Україні до 24 лютого з посвідками на постійне проживання в Україні і не можуть безпечно повернутися до країни походження.

Тимчасовий захист буде виданий  протягом 90 днів з моменту прибуття людям, які мають на це право на початковий період в один (1) рік, тобто до 4 березня 2023 року. Цей статус можна буде продовжити ще на півроку, тобто до 4 вересня 2023 року, а потім ще на півроку, тобто до 4 березня 2024 року. Цей статус надається службою притулку Міністерства міграції та притулку і дає право доступу до ринку праці та медичної допомоги.

Дозвіл на тимчасовий захист скасовується до закінчення терміну його дії у таких випадках: 1) якщо Європейська Рада ухвалить рішення про припинення дії тимчасового захисту, 2) коли одержувач тимчасово захисту переїжджає з однієї держави-члена ЄС до іншої, 3) коли одержувач переїжджає з однієї країни-члена ЄС до іншої у разі збереження єдності сім’ї та 4) у випадку, якщо людина отримує дозвіл на проживання від іншої країни-члена ЄС.

Щоб подати заяву на тимчасовий захист, відвідайте платформу попередньої реєстрації на веб-сайті Міністерства міграції та притулку на цьому веб-сайті: англійська / українська / грецька.

Після того, як ви заповнили заяву, вам буде призначено зустріч (дата та час) у місці, яке ви вибрали для реєстрації, і ви отримаєте підтвердження на вказану вами адресу електронної пошти. Зустріч для всіх членів, які зазначені у заяві, однакова. Вам потрібно мати з собою номер назначеної вам зустрічі, паспорт/документ посвідчення особи/службову довідку з поліції та будь-які документи, що підтверджують родинні зв’язки з іншими членами, зазначеними в заяві.

Зустріч відбуватиметься в одному з п’яти відповідних регіональних офісів притулку, розташованих в Афінах (Катехакі), Алімос, Салоніках, Патрах та Іракліоні (Крит). Міністерство інфраструктури та транспорту Греції оголосило що українські біженці для їх переміщення з/до регіональних офісів притулку мають право отримати безкоштовні зворотні квитки на автобуси KTEL. Якщо ви бажаєте отримати більше інформації щодо цього, ви можете зв’язатися з Міністерством міграції та притулку за телефоном (0030 2131629600) або електронною поштою: [email protected]

Для отримання додаткової інформації див: https://bit.ly/3T8zzKc

4. Заява про надання притулку

Громадяни України та громадяни третіх країн або особи без громадянства, які не входять до перерахованих вище категорій осіб, яким надається тимчасовий захист, можуть подати заяву на міжнародний захист (притулок) у Греції.

Особи, які мають право на тимчасовий захист, можуть також подати заяву на міжнародний захист, якщо це бажають, без анулювання дозволу на тимчасовий захист.

5. Діти, які подорожують самостійно або відділились від батьків

Якщо вам не виповнилося 18 років і ви подорожуєте самостійно або подорожуєте з дітьми, які були відділенні від батьків, або знаєте дітей, які знаходяться в таких ситуаціях, ви можете зв’язатися з Національним механізмом реагування на надзвичайні ситуації для ідентифікації та захисту неповнолітніх осіб без супроводу Міністерства міграції та притулку. З їхньою допомогою, діти будуть перевезені до центрів екстреної гостинності та будуть здійснені відповідні процедури ідентифікації (якщо необхідно) та опіки.

Ви можете зв’язатися з ними через:

• Телефон: (24/7 лінія): 0030 2132128888, 0030 2132128380, 0030 2132128381, 0030 2132128382

• Електронна пошта: [email protected]

6. Ризики торгівлі людьми

Злочинці можуть спробувати скористатися вразливим становищем біженців або заманити їх обіцянками чи безкоштовним транспортом, житлом, працевлаштуванням чи іншою допомогою. Така експлуатація вразливих людей, фізична та трудова вважається торгівлею людьми.

Якщо ви вважаєте, що хтось став жертвою торгівлі людьми, ви можете зв’язатися зі спеціальною гарячою лінією А21 у Греції, зателефонувавши за номером 1109.

7. Направлення для в`їзду в Канаду, США та інші країни, що не входять до ЄС

Верховний комісар ООН у справах біженців (УВКБ ООН) у Греції не надає направлення щодо переселення в треті країни, такі як Сполучені Штати, Канада чи Великобританія. Рішення про допуск та в’їзд в одну з цих країн приймається виключно відповідальним національним органом країни призначення. Інформацію про переїзд до Канади постраждалих від конфлікту в Україні можна знайти за посиланням на веб-сторінці Посольства Канади. Натисніть сюди, щоб отримати підтримку у питані про видання Українцям візи в Великобританію. Додаткову інформацію про можливості переїзду та перебування за межами Європейського Союзу дивіться тут.

8. Підтримка від фізичних осіб

Міністерство міграції та притулку запустило платформу для тих громадян, які бажають зробити пожертви переміщеному населенню України в Греції. Ця допомога може бути надана як у натуральній формі, такі як продукти харчування та одяг, так і послуги, наприклад, переклад, юридична та психологічна підтримка.

Якщо ви бажаєте зробити пожертву на підтримку гуманітарної допомоги в Україні, ми заохочуємо вас розглянути можливість надання пожертв до Верховного комісара ООН у справах біженців: англійська / грецька

9. Зв’яжіться з Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців (UNHCR)

 Щоб зв’язатися з Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців (UNHCR) щодо вашої особистої справи, ви можете натиснути «Зв’язатися з нами» ліворуч (або за цим посиланням) заповнити спеціальну форму.