Coronavirus konusunda

Yunan Devletinin Duyuruları

 1. Hareket kısıtlamaları
 2. Sosyal mesafe
 3. Okulların kapatılması
 4. İltica hizmetinin askıya alınması
 5. Seyahat kısıtlamaları
 6. Sağlık Hizmetlerine Erişim
 7. Kişisel Hijyen ve Önleme

Yunan Devletinin Duyuruları

Bu sayfa, Yunan Hükümeti tarafından Coronavirüsün önlenmesi ve yayilmamasi için alınan önlemlere ilişkin Devlet duyurularıyla düzenli olarak güncellenecektir.Aşağıdaki güncel Devlet organlarının web sitelerinde düzenli güncellemelere de atıfta bulunulabilir:

Hem konaklama hem de nakit yardım gibi ESTIA programından tüm çıkışlar 31 Mayıs 2020’ye kadar askıya alınmıştır.

1.Hareket kısıtlamalar

Hareketle İlgili Kısıtlamalar – 4 Mayıs sabah saat 06: 00’a kadar. Bakanlar Kararı 26794

Sivil Koruma Yunanistan, 22/03: COVID 19:

 • 4 Mayıs 2020’den itibaren SMS veya el yazısı kağıtlarla hareket izni tutma yükümlülüğü kaldırılmıştır. Açık havada egzersiz yapın ve denizde yüzmeye izin verilir, ancak organize plajlarda izin verilmez. Toplu taşıma ve taksi (maksimum 2 yolcu) kullanırken maske kullanımı zorunludur ve bu düzenlemeyi ihlal edenlere 150 avro para cezası uygulanacaktır.
 • 4 Mayıs itibarıyla Atina’nın (daktylios) içinde ay sonuna kadar araba kısıtlaması olmayacak, özel araçlarda şoför ve 2 yolcuya izin verilecek. Bir bölgeden diğerine trafik kısıtlamaları geçerliliğini korur ve 18 Mayıs’ta kaldırılacaktır.
 • 24 Mayıs’a kadar adalara seyahat sadece adalarda daimi ikamet edenlere serbestken, 25 Mayıs itibariyle herkese serbesttir.

Adalardaki ( Lesvos, Samos, Leros, Hios) İlk Kabul ve Kimlik Saptama Merkezlerinde Alınan Koronavirüs Önlemlerine Dair

Aşağıdaki önlemler, koronavirüsün (Covid-19) İlk Kabul ve Kimlik Saptama Merkezlerine (RIC) yayılmasını önlemek için, Yunan makamları tarafından (Resmi Gazete’de yayımlanan Ortak Bakanlık Karaları’nda öngörüldüğü şekliyle) uygulamaya konmuştur.

Önlemler, ikinci bir emre kadar yürürlükte kalacaklardır.

1.RIC’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarının dolaşımı, Merkezin çevresi ile sınırlıdır.

2. Her gün 07: 00-21: 00 arasında, RIC’lerde yaşayan ailelerin veya grupların temsilcilerinin temel ihtiyaçlarını karşılamak için komşu şehir merkezlerine seyahat etmelerine izin verilir.

3. areket için toplu taşıma araçlarının bulunduğu alanlarda aşırı kalabalıklıktan kaçınılmalıdır. Toplu taşıma araçlarının bulunmadığı alanlarda, 10 kişiden az gruplar halinde saatte 150 kişiye kadar, en yakın şehir merkezlerine taşınmak için RIC’den çıkmasına izin verilmektedir.

4.Yunan Polisi, yukarıdaki hareket kısıtlama önlemlerine olmasını sağlamaktan sorumludur.

5. Resepsiyon ve Kimlik Servisi, mevcut önlemler için RIC’de aktif olan kuruluşların yanı sıra yazılı ve sesli mesajlar yoluyla RIC sakinlerini anladıkları dillerde bilgilendirecektir.

6. Aynı dönemde, RIC sakinlerinin konaklama, yiyecek sağlama ve tıbbi bakım ile ilgili olmayan RIC’lerin tüm ziyaretlerine veya faaliyetlerine yalnızca RIC yönetiminin yetkilendirilmesinin ardından izin verilir. Yasal hizmetlerin sağlanması için, erişim aynı zamanda RIC yönetiminden izin alındıktan sonra ve bunun mümkün olduğu belirli bir alanda da verilecektir.

7. Herhangi bir COVID-19 vakasını tedavi etmek ve tüm RIC personeli için sağlık taraması yapmak için özel sağlık birimleri de kurulmuştur.

8. Maske kullanımı tüm Kabul ve kimlik belirleme mekezlerindeki (K.Y.T) ikâmet edenler ve personel için zorunludur ( bu aynı zamanda üçüncü ülke vatandaşlarının  yaşadığı tüm açık tipi ağırlama tesisleri bunların ziyaret alanları için de geçerlidir.) Kurala uyulmaması durumunda 150 EUR para cezası uygulanacaktır.

9. Toplu taşıma, taksiler, mağazalar, Süper Marketler, hastaneler ve diğer tıbbi tesislerde maske kullanımı zorunludur. Maske kullanımı hem müşteriler hem de çalışanlar için zorunludur. Bu kurala uyulmaması halinde, Yunanistan’daki genel nüfus için de geçerli olan JMD’ye dayanarak 150-300 EUR para cezasına uygulanacaktır.

10. Mağazalarda, hastanelerde, kamu hizmetlerinde ve diğer kamu toplanma alanlarında kişiler arasında en az 1,5 metre mesafe olmalıdır. Bu Kurala uyulmaması durumunda, Yunanistan’daki genel nüfus için de geçerli olan JMD’ye dayanarak kural ihlâlini yapana 150 EUR para cezası uygulanacaktır. 

2.Sosyal mesafe

Sosyal uzaklaştırma önlemleri Yunanistan Hükümeti tarafından 15 Mart’ta evde kalıyoruz (westayhome) olarak duyuruldu – Artan tedbirler bekleniyor

 • Buna kamu sektörü çalışanları için esnek çalışma düzenlemeleri, restoranların, kafelerin, alışveriş merkezlerinin ve diğer halka açık yerlerin kapatılması dahildir. 4 Mayıs’tan itibaren küçük dükkanlar, kuaförler, kuaförler, güzellik salonları, kitapçılar, spor mağazaları, çiçekçiler ve gözlük mağazaları açılacak.
 • Perakende mağazaların geri kalanı 11 Mayıs’ta, alışveriş merkezleri ve mağazalar 18 Mayıs’ta açılacak. Bir alışveriş merkezini ziyaret ederken maske kullanımı zorunludur. Kafeler, barlar ve restoranlar 25 Mayıs’ta açılacak ve müşterilerin sadece dışarıda olmalarına izin verecek.
 • 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle, 12 aylık oteller açılacak. Mahkemeler 31 Mayıs tarihine kadar kapalıdır.
 • badet yerlerindeki tüm hizmetler, dine bakılmaksızın, 3 Mayıs 2020 tarihine kadar askıya alınır. 4 Mayıs’ta kiliseler bireysel dua için açılacak ve 17 Mayıs itibariyle halka açık olacak ve insanların dini hizmetlere katılmasına izin verilecektir. katı kurallar (mesafeler, maskeler).  Joint Ministerial decisions 27283 and 27807
 • Asansör kullanımına sadece engelli ve diğer güvenlik açıkları izin verilmektedir. Maskeler zorunludur. Ortak Bakanlık Kararı 27815
 • Atina’da veya diğer belediyelerde Ramazan Bayramı namazı için boş alan verilmeyecektir.

Din Genel Sekreterliği, 23 Nisan Perşembe günü başlayıp 23 Mayıs’ta sona erecek olan Ramazan ayında Yunan Müslüman sakinlerine talimatlar verdi.

• Tüm ibadethanelerin kilitlenmesi ve toplantılardaki kısıtlamalar nedeniyle Ramazan ayında dualar evde yapılabilir.

• Iftar’a sadece evlerde ve üçüncü şahıslar olmadan (akrabalar, arkadaşlar veya diğer ziyaretçiler) izin verilir.

• Atina’da veya diğer belediyelerde Ramazan Bayramı namazı için boş alan verilmeyecektir.

Bağlantı/Link

3.Okulların kapatılması

10 Mayıs 2020‘ye kadar okulların geçici olarak kapatılması

 • Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanları Özel Komitesi’nin tavsiyesi üzerine.
 • Hükümet, ülke genelindeki tüm eğitim kurumlarının faaliyetlerini 11 Mart ila 10 Mayis 2020 arasında askıya almaya karar Verdi. https://www.minedu.gov.gr/koronoios-kentriki
 • 11 Mayıs Pazartesi günü lise öğrencileri sınıfa dönecek. Lise öğrencilerinin geri kalanı 18 Mayıs derslere geri dönecek. İlkokullar ve anaokulları ile ilgili kararlar halen beklemededir.
 • Faaliyetlerin askıya alınması tüm anaokulları, okullar, özel eğitim merkezleri, üniversiteler, özel ve kamu için geçerlidir
 • Bu olağanüstü önlem, virüsün toplumdaki yayılmasını azaltmak için önleyici nedenlerle alınmaktadır.Bu bağlamda, küçüklerin ve öğrencilerin çalışan ebeveynleri için özel önlemler öngörülmektedir

https://eody.gov.gr/dilosi-toy-ypoyrgoy-ygeias-vasili-kikilia-gia-tin-anastoli-leitoyrgias-olon-ton-ekpaideytikon-idrymaton-meta-apo-eisigisi-tis-eidikis-epitropis-loimoxiologon/ | https://www.minedu.gov.gr/koronoios-kentriki

4. İltica hizmetinin askıya alınması

İltica Servisi tarafından kamuya hizmet verilmesi 18.5.2020-29.5.2020 tarihinden itibaren

18.5.2020 Pazartesi gününden itibaren Hizmet yine halka hizmet verecek. Bununla birlikte, COVID-19’un yayılmasını kısıtlamanın yanı sıra halk sağlığını koruma ihtiyacı ışığında, sizi aşağıdakiler hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

 1. Süresi dolmuş uluslararası koruma başvuru sahiplerinin kartlarının geçerliliği 13.3.2020’den (İltica tarafından kamuya hizmet koşullarının verildiğitarih) Hizmet askıya alındı) 31.5.2020 tarihine kadar yeni bir bakanlığa göre uzatıldı 6 aylık bir süre için karar. Bu nedenle, Sığınma Servisi 31.5.2020 tarihine kadar uluslararası koruma başvuru sahiplerinin kartlarını yenilemeyecektir. Lesvos, Samos, Chios, Adası, Leros ve kos İltica Birlikleri Bölgesel İltica Büroları yukarıdakilerden muaftır ve kartları yenileyecektir. Ayrıca, 11341/11-6-2020 sayılı bakanlık kararı uyarınca, geçerlilik süresi 1 Haziran 2020 ile 30 Eylül 2020 tarihleri arasında dolmuş veya dolacak olan ve henüz yenilenmemiş olan uluslararası koruma başvuran kimlik kartlarının geçerlilik süreleri 1 Ekim 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.
 2. 18.5.2020 Pazartesi gününden itibaren aşağıdaki başvurular çevrimiçi olarak yapılacaktır: adres / telefon değişikliği, kişisel verilerin değiştirilmesi, dosyaların ayrılması, kişisel dosyadan kopyaların alınması, başvurunun durumu hakkında bir açıklama için, duruşmaların yeniden planlanması / önceliklendirilmesi için başvurular,adli yardımın sağlanması ve belgelerin ibrazı için başvurular. İlgili şablonlar Hizmetin web sitesine yüklenecek ve bu da yetkili İltica ofislerinin e-posta adreslerine elektronik olarak gönderilecektir.
 3. 18 Mayıs 2020 Pazartesi günü itirazlar normalde kabul edilecektir.

http://asylo.gov.gr/wp-content/uploads/2020/05/T%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BA%CE%B9%CE%BA%CE%AC.pdf

İltica Ofisinin 1.6.2020 tarihinden itibaren işleyişi hakkında

İltica Ofisi, kamuyu, aşağıdakilerle ilgili bilgilendermeyi arzu etmektedir:

1. Uluslararası koruma başvurusu yapmış olupta, kartlarının geçerlilik süresi 13.3.2020 ile 31.5.2020 tarihleri arasında dolmuş olanların TT 9028/2020 (ΦΕΚ Β 1854/15.5.2020) bakanlık kararı gereğince kartlarının geçerliliği 6 aylık süre için uzatılmıştır. Yukarıdaki zaman zarfı içerisinde altı ay süreli geçerli kartı olupta kartlarının süresi dolmuş başvuru sahiplerinin, uzatılan altı aylık zamandan daha erken olmamak kaydıyla bu sürenin sonunda, iltica ofisine yenileme için gelmeleri rica olunur.

2. Başvuru sahipleri, idari işlemlerinin halledilmesi/işleme tabi tutulması için iltica ofisinin asylo.gov.gr vebsitesine yüklenmiş bulunan asıl/gerçek dilekçeleri kullanmaları gerekir.

3. COVID-19 sebebiyle alınmış tedbirlerden ötürü mülâkatları gerçekleşmemiş olan Uluslararası koruma başvuru sahipleri, mülâkatlarının yeni tarihi hakkında, en geç, kartlarının yenilenmesi sırasında İltica Ofisi tarafından bilgilendirileceklerdir. Her halükarda, Uluslararası koruma başvuru sahipleri, asylo.gov.gr. vebsitesinden mevcut olan form aracılığı ile, elektronik hızlandırma başvurusu yapma imkânına sahiptirler.

http://asylo.gov.gr/wp-content/uploads/2020/05/T%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BA%CE%B9%CE%BA%CE%AC.pdf

12.09.2020: Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi Kartlarının geçerlilik süresinin uzatılması

Göçmenlik ve İltica Bakanının kararı ile ve aşırı kalabalıklaşmanın önlenmesi ve halk sağlığının korunması ihtiyacı dikkate alınarak, Uluslararası Koruma Başvurularının geçerliliği aşağıdaki şekilde uzatılır:

1. “1” ile biten iltica dava numarası ile ilgili uluslararası koruma sığınma başvuru kartlarının geçerliliği 6 Kasım 2020 tarihine kadar uzatılır.

2. “2” ile biten iltica dava numarası ile ilgili uluslararası koruma sığınma başvuru kartlarının geçerliliği 13 Kasım 2020 tarihine kadar uzatılır.

3. “3” ile biten iltica dava numarası ile ilgili uluslararası koruma sığınma başvuru kartlarının geçerliliği 20 Kasım 2020 tarihine kadar uzatılır.

4. “4” ile biten iltica dava numarası ile ilgili uluslararası koruma sığınma başvuru kartlarının geçerliliği 27 Kasım 2020 tarihine kadar uzatılır.

5. “5” ile biten iltica dava numarası ile ilgili uluslararası koruma sığınma başvuru kartlarının geçerliliği 4 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılır.

6. “6” ile biten iltica dava numarası ile ilgili uluslararası koruma sığınma başvuru kartlarının geçerliliği 11 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılır.

7. “7” ile biten iltica dava numarası ile ilgili uluslararası koruma sığınma başvuru kartlarının geçerliliği 18 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılır.

8. “8” ile biten iltica dava numarası ile ilgili uluslararası koruma sığınma başvuru kartlarının geçerliliği 29 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılır.

9. “9” ile biten iltica dava numarası ile ilgili uluslararası koruma sığınma başvuru kartlarının geçerliliği 7 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılır.

10. “0” ile biten iltica dava numarası ile ilgili uluslararası koruma sığınma başvuru kartlarının geçerliliği 14 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılır.

Lesvos Bölge İltica Bürosu tarafından yenilenen Uluslararası Koruma Başvuru Kartlarının geçerlilik süresi 14 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılır.

Uluslararası koruma ve halk sağlığının korunması için başvuru sahiplerine daha iyi hizmet vermek için, başvuru sahiplerinin Bakanlık başvuru web sitesinde bulunan ilgili uygulamada arayabilecekleri belirli saat ve tarihlerde kart yenilemeleri yapılacaktır http://applications.migration.gov.gr.

Uluslararası koruma başvuru sahiplerinin, yukarıdaki başvuru tarafından belirlenen planlanmış randevularına göre İltica Dairesini ziyaret etmeleri beklenmektedir.

5. Seyahat kısıtlamaları

Yunanistan’la ilgili sehayatlerde hem giriş hem de çıkışlarda, sehayat ettiğiniz dönem ve tarihlerde, gideceğiniz bölgelerde var olan muhtemel kısıtlamalarla ilgili bilgileri dısişleri bakanlığının internet sitesinden (https://www.mfa.gr/en/current-affairs/statements-speeches/welcome-to-greece.html)

Sivil havacılık idaresinden(http://www.ypa.gr/el/news)

Adalar politikaları ve denizcilik bakanlığından (https://www.ynanp.gr/el/gr-epikoinwnias-enhmerwshs/prostasia-apo-neo-koronoio-nomothesia/) edinebilirsiniz.

Seyahat edenler için tavsiyeler:

 • Seyahat edenler için risk yüksek kabul edilir. Yolcuların yerel COVID-19- yuksek risk olan bölgelere gereksiz seyahatlerden kaçınmaları önerilir.https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reportsBu yeni koronavirüse karşı aşı yoktur.
 • Döndükten 14 gün sonra ateş ve / veya nefes darlığı veya öksürük gibi solunum semptomları geliştirirseniz, iç mekanda kalmanız ve derhal son seyahatinizden bahsederek tıbbi yardım almanız veya Ulusal Halk Sağlığı Örgütü ile iletişime geçmeniz önerilir (1135, 210-5212054)

https://eody.gov.gr/novel-coronavirus-covid-19-advice-for-travellers/

6. Sağlık Hizmetlerine Erişim

Sığınmacıların Sağlık Hizmetlerine erişimi (PAAYPA verilmesi)

 • 1 Nisan 2020 tarihi itibariyle sığınmacılara Geçici Yabancılar Geçici Sigorta ve Sağlık Numarası (P.A. A.Y.P.A) ihraç edilecektir. PAAYPA’nın tam kayıtlı ve geçerli sığınmacı kartlarına sahip tüm sığınmacılara sağlanması Nisan ayı ortasına kadar başlayacaktır. Sığınmacılar PAAYPA’larını amka.gr web sitesinden takip edebilecek ve Ulusal Sağlık Sistemine erişmek için bir sertifika vermeleri gerekmeyecektir. PAAYPA, İltica Servisi tarafından sığınmacı kartı ile birlikte otomatik olarak düzenlenecek ve sağlık hizmetlerinin sağlanmasını sağlayacaktır. İltica talebinin reddedilmesi durumunda, PAAYPA otomatik olarak devre dışı bırakılacaktır. İltica talebinin olumlu bir karar alması durumunda AMKA numarası olacaktır.

https://mobile.facebook.com/migrationgovgr/photos/a.114318420111034/147015183508024/?type=3&_rdc=1&_rdr | PDF

 • Mayıs’ta taktik ameliyatlar ve dış hastalar için devlet hastaneleri tekrar açılacak. Bir hastaneyi ziyaret eden herkes için maske kullanımı zorunlu olacak ve bu düzenlemeyi ihlal edenlere 300 avro para cezası uygulanacak.

7. Kişisel Hijyen ve önleme

COVID-19 Şüpheli vakaların evde izolasyonu ile ilgili kılavuzlar

 • Bir şüpheli veya teyit edilmiş COVID-19 vakasının (yani aile üyeleri, arkadaşlar, tanıdıkları, sağlık çalışanları) temas halinde olan kişiler, son maruziyetten 14 gün sonra sağlık durumlarını (günde iki kez sıcaklık kontrolü) izlemelidir. Tüm izleme dönemi boyunca sağlık uzmanlarıyla günlük temas halinde olmak akıllıca olacaktır.
 • İzole olan bir kişi solunum yolu enfeksiyonu belirtileri (örn. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, nefes almada zorluk) yaşıyorsa, derhal doktorlarına veya Yunanistan Ulusal Sağlık Örgütüne başvurmalıdır (telefon: 1135 veya 210). 5212 054), daha fazla bilgi için

Öğrenciler için talimatlar

Unutma!

Dirseğinize veya bir mendile öksürün veya hapşırın ve hemen çöp kutusuna atın. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun. Özellikle yemekten önce ve tuvalete gittikten sonra ellerinizi sabun ve su kullanarak düzenli olarak en az 20 saniye yıkayın. Sabun ve su yoksa, özel bir el temizleyici kullanmanıza yardımcı olacak daha yaşlı birisinden yardım isteyin. Sınıf arkadaşlarınızla kalem (kalem, kurşun kalem, silgi, cep telefonu, banknot, bozuk para vb.) Alışverişi yapmayın. Okul içinde ve dışında herkesten 1,5 m uzakta tutun. Eğer hasta hissediyorsanız, ebeveynlerinize / velilerinize veya öğretmeninize hemen haber verin ve kendinizi iyi hissedene kadar evde kalın.

Link

Yunan Devleti tarafından yapılan duyuruların derlenmesi, Yunan Hükümeti tarafından alınan önlemlere dayanmaktadır.Yunan Devleti duyurularının içeriği BMMYK nın (UNHCR)görüşlerini yansıtmayabilir.Yunanistan Devleti’nin duyurularının bu özetini lütfen unutmayın. resmi bir BMMYK belgesi değildir ve bu nedenle sağlanan tüm haber kaynakları ve bağlantılar gerektiğinde alıntılanmalı ve referans gösterilmelidir.