Szkoła podstawowa

Informacje ogólne i zasady

Jest to 8-letnia szkoła podstawowa dla uczniów w wieku od 7 do 15 lat. Na wniosek rodziców dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat, może również rozpocząć naukę w szkole w ramach obowiązku szkolnego, zamiast zerówki.

Rodzaje placówek

Kształcenie podstawowe w 8-letniej szkole obejmuje dwa etapy:

  • klasy I-III (wczesna edukacja),
  • klasy IV-VIII, w których nauczanie poszczególnych przedmiotów odrębnie jest obowiązkowe.

Opłaty

Publiczne szkoły podstawowe są bezpłatne.

Obowiązek

Edukacja w szkole podstawowej jest obowiązkowa.

W Polsce obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.

Proces rekrutacyjny

Przyjmowanie uczniów przyjeżdżających z zagranicy do szkół w Polsce odbywa się na bieżąco, w trakcie roku szkolnego. Zgodnie z przepisami uczeń przyjeżdżający z zagranicy jest kwalifikowany do odpowiedniej klasy lub na odpowiedni semestr i przyjmowany do:

  • publicznej szkoły podstawowej, której ustalono obwód, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania ucznia – z urzędu (czyli: szkoła nie może odmówić przyjęcia) i na podstawie dokumentów; jeżeli nie ma możliwości przyjęcia dziecka do obwodowej szkoły podstawowej, organ prowadzący szkołę powinien wskazać inną szkołę, która przyjmie dziecko.
  • publicznej szkoły podstawowej innej niż związana z miejscem zamieszkania ucznia – na podstawie dokumentów, jeżeli szkoła dysponuje wolnymi miejscami.

Główny proces rekrutacji do szkół podstawowych na następny rok szkolny rozpoczyna się w marcu każdego roku (możliwe jest zapisanie się do szkoły w dowolnym momencie w ciągu roku, ale wówczas odbywa się to wyłącznie w przypadku wolnych miejsc w szkole).

Jak zapisać dziecko do szkoły:

  • Dziecko może zostać zapisane do szkoły przez rodzica, opiekuna lub inną osobę sprawującą nad nim opiekę.
  • Należy zebrać dokumenty dotyczące wcześniejszej edukacji dziecka (świadectwa, dyplomy itp.). Jeśli ich Państwo nie posiadają, należy napisać oświadczenie o łącznej liczbie lat ukończonej edukacji ze wskazaniem placówki, do której uczęszczało dziecko.
  • Nie ma potrzeby tłumaczenia dokumentów na język polski.
  • Należy skontaktować się z wybraną polską szkołą i złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły. Podanie o przyjęcie dziecka do szkoły można napisać odręcznie lub na formularzu dostępnym na stronie internetowej wybranej szkoły.
  • Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor szkoły.
  • Szkoła podstawowa w obwodzie, w którym mieszka dziecko, jest zobowiązana do przyjęcia go, chyba że w szkole nie ma wolnych miejsc.
  • Jeśli w wybranej przez Państwa szkole nie ma wolnych miejsc w danej klasie, należy skontaktować się z gminą, w której Państwo mieszkacie i poprosić o wskazanie szkoły, w której Państwa dziecko będzie mogło się uczyć.
  • Aby uzyskać informacje na temat dostępności miejsc w szkołach podstawowych lub średnich, należy skontaktować się z urzędem miasta lub gminy. Lista wszystkich szkół podstawowych i średnich jest dostępna w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych.
  • Brak znajomości języka polskiego przez dziecko nie jest przeszkodą w przyjęciu do szkoły.
  • Uczeń z Ukrainy, który nie zna języka polskiego w stopniu wystarczającym, ma prawo do dodatkowych zajęć z języka polskiego w wymiarze nie mniejszym, niż 6 godzin tygodniowo; zajęcia te organizuje szkoła.
  • Szkoła może również utworzyć tzw. klasy przygotowawcze. Uczniowie w klasach przygotowawczych mają co najmniej 6 godzin tygodniowo języka polskiego, pozostałe godziny mogą być dowolnie rozdysponowane przez dyrektora szkoły na realizację zajęć wspierających adaptację uczniów i przygotowujących ich do dalszej edukacji w zwykłych klasach.
  • Uczniowie i ich rodzice mogą liczyć na pomoc psychologiczną i pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracji, świadczoną m.in. przez psychologów, pedagogów i terapeutów pedagogicznych.

Dyrektor szkoły może wydalić ucznia, gdy: dziecko lub uczeń/student nie zamieszkuje już na obszarze, na którym znajduje się żłobek, inna placówka wychowania przedszkolnego, szkoła lub placówka oświatowa, dziecko lub uczeń zaprzestał uczęszczania na zajęcia w żłobku, przedszkolu, innej placówce wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce w okresie dwóch miesięcy przez co najmniej 50% dni szkolnych.

Ukończenie szkoły

Po trzyczęściowym egzaminie ósmoklasisty, który jest przeprowadzany w formie pisemnej w ostatnim roku nauki (w klasie VIII).

Egzamin obejmuje wiedzę i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla trzech przedmiotów egzaminacyjnych: Język polski, matematyka i język obcy nowożytny (język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski).

W roku szkolnym 2024/2025 egzamin ósmoklasisty dla uczniów będących obywatelami Ukrainy będzie przeprowadzany z matematyki i nowożytnego języka obcego.