Witamy

UNHCR Poland - Pomoc dla uchodźców i osób ubiegających się o status uchodźcy

Serdecznie zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem bezpłatnej linii konsultacyjnej UNHCR: 800 012 948 (od poniedziałku do piątku, 8:30-16:30)➡️ Jeśli doświadczasz krzywdy lub czujesz, że ktoś Ci grozi, zastrasza Cię lub nęka (osobiście lub przez Internet), pamiętaj, że nie musisz milczeć. Masz prawo szukać pomocy i z niej skorzystać. Pamiętaj, nie musisz tej sytuacji tolerować ani radzić sobie z nią samodzielnie.

➡️ W przypadku przemocy seksualnej należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Masz prawo, by otrzymać pomoc i wsparcie z zachowaniem poufności.

➡️ Wszelka pomoc humanitarna jest bezpłatna. Pracownikom organizacji humanitarnych nie wolno domagać się ani przyjmować żadnych płatności ani przysług seksualnych w zamian za udzielaną pomoc. Jeśli doświadczysz krzywdy ze strony pracownika organizacji humanitarnej, możesz zgłosić to za pośrednictwem stosowanego przez organizację systemu przekazywania informacji zwrotnych i skarg lub bezpośrednio na policji.


Szczegółowe informacje dla osób z Ukrainy są obecnie dostępne w języku polskim, angielskim i ukraińskim

Jeżeli szukają Państwo informacji o usługach dostępnych w Ukrainie, zapraszamy do odwiedzenia strony UNHCR Help w Ukrainie


Witamy na stronie internetowej „HELP” prowadzonej przez UNHCR, Agencję ONZ ds. Uchodźców. UNHCR stworzyło tę stronę internetową dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl w Polsce, członków ich rodzin oraz osób, które im pomagają. Na tej stronie znajdziesz przydatne informacje i łącza internetowe, w tym na następujące tematy:

➡️ Jak znaleźć pomoc

➡️ Informacje dla osób przybyłych z Ukrainy

➡️ Jak ubiegać się o ochronę międzynarodową w Polsce

➡️ Prawa i obowiązki

➡️Dostęp do usług

➡️ Łączenie rodzin

➡️ Zgłaszanie oszustw i wykroczeń

➡️ Zgłaszanie wykorzystywania seksualnego i nadużyć

➡️ Informacje związane z COVID-19

Informacje na tej stronie mogą dotyczyć tylko osób, które aktualnie przebywają w Polsce. Informacje na tej stronie są ogólne i mogą nie mieć zastosowania do Twojej sytuacji osobistej. Jeżeli szukasz informacji lub pomocy poza Polską, odwiedź stronę dotyczącą pomocy UNHCR.