Sosyal ve mali yardım

Mülteciler ve sığınmacılar illerde bulunan valilikler tarafından koordine edilen sosyal yardımlardan yararlanabilirler. Valiliklerin idaresindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV); tek seferlik nakit yardımı, kömür yardımı, eğitim, barınma, sağlık, vb. yardımı talep eden yazılı dilekçenizi almaktadır.

Sosyal yardım başvurusunda bulunmak için aşağıdaki kimlik belgeleriyle SYDV’ye gitmeniz gerekmektedir:

  • Üzerinde 99 ile başlayan numaranın bulunduğu Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi Kimlik Belgesine sahip uluslararası korumadan faydalanan Suriye vatandaşı olmayan yabancılar (Iraklılar, İranlılar, Afganlar, Somalililer ve diğer uyruklardan kişiler) Türk makamları tarafından sunulan neredeyse bütün yardımlardan faydalanabilirler.
  • Üzerinde 99 ile başlayan numaranın bulunduğu Geçici Koruma Kimlik Belgesine sahip Suriyeli geçici koruma faydalanıcıları Türk makamları tarafından sunulan neredeyse bütün yardımlardan faydalanabilirler.

SYDV’den yardım almak için ayrıca dilekçenizi sunmanız gerekmektedir. SYDV tarafından sunulan yardımlardan bazılarını almak için bazı özel belgelere ihtiyacınız olabilir. Bu ek belgeler, sağlık raporlarınız veya ilaç masraflarınız olabilir.

Başvurunuz üzerine yardım alacağınızın garantisi yoktur; karar, SYDV’deki Mütevelli Heyeti tarafından verilecektir.

Uygun olabileceğiniz yardım türü için gereken belgeleri ve yardım türünü öğrenmek için en yakın SYDV şubesine veya ikamet ettiğiniz ildeki UNHCR ortaklarının ofislerine başvurun.

Türkiye’de gıda ve ev eşyası yardımı için aşağıdakilere başvurabilirsiniz:

  • İlinizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV),
  • İlinizde bulunan belediyeler,
  • İlinizde bulunan yardım kuruluşları ve dernekler.

Ancak başvurunuz üzerine yardım alacağınızın garantisi bulunmamaktadır. Eğer varsa, ikamet ettiğiniz ildeki UNHCR ortaklarından bilgi alabilirsiniz.