Duyurular

15/500026 Haziran 2020 | Uluslararası Koruma Başvuru Sahipleri ve Statü Sahipleri İçin Duyuru

Eğer Türkiye’de uluslararası koruma başvuru sahibi ya da statü sahibi olarak ikamet ediyorsanız, aşağıdaki iş ve işlemler için e-randevu.goc.gov.tr adresinden online randevu alabilirsiniz.

  • Kişisel verilerinizin güncellenmesi
  • Adres / iletişim bilgilerinizin güncellenmesi
  • Yol izin belgesi istekleri
  • Evlilik izin belgesi istekleri
  • Evlilik, sevk, akrabalık, hukuki kararlar ve çeşitli ihtiyaçlar doğrultusunda oluşan dosya birleştirme ve refakatçı ekleme istekleri
  • Boşanma, yanlışlık düzeltme ve hukuki kararlar doğrultusunda oluşan dosya ayırma istekleri
  • 157 YİMER Çağrı Merkezi’nin yeterli olmadığı durumlarda oluşan danışmanlık ihtiyaçları.
  • Yukardaki durumların dışındaki değişiklikleriniz
  • Uluslararası koruma başvurunuzu geri geri çekmek istemeniz durumundaki işlemler
  • Kimlik belgesi yenilemesi

İl Göç İdaresi Müdürlüğünde her gün sadece belirli sayıda yabancının işlemi yapılabilmektedir. Randevu almak, İl Göç İdaresi Müdürlüğündeki sürecin, sizin ve aileniz için hızlı yapılabilmesini sağlamaya yardımcı olacaktır. Önceden randevu alarak zaman kazanın ve randevu gün ve saatinde İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gidin.

Randevu alma işlemi ücretsizdir. Kimsenin randevu almak için sizden ücret talep edemeyeceğini unutmayın. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, 157 YİMER çağrı merkezini arayın.

 

Önemli: Lütfen randevu kodunu not ediniz ya da gelen onay SMS’ini saklayınız. Randevunuza gittiğinizde bu kodu göstermeniz istenecektir.

19 Haziran 2020 | SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI HAKKINDA DUYURU

İstisnalar hariç olmak üzere aşağıdaki tarih ve saatlerde 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır,
20 Haziran 2020 Cumartesi 09:00 – 15:00 saatleri arasında,
27 Haziran 2020 Cumartesi 09:30 – 15:00 saatleri arasında,
28 Haziran 2020 Pazar 09:30 – 18:30 saatleri arasında.

Belirtilen istisnaları görmek için lütfen linkteki resmi duyuruya göz atınız:

https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligine-lgs-ve-yks-tedbirleri-genelgesi

1 Mayıs 2020 | Uzaktan eğitime 1 Temmuz’a kadar devam edilecektir

Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında uzaktan eğitime 1 Temmuz’a kadar devam edilecektir. EBA’yı takip ederek öğrenmeye devam etmeyi unutmayın!

30 Nisan 2020 | UNHCR Görüşmeleri ile ilgili

UNHCR’ın yeniden yerleştirme görüşmeleri, COVID-19 sebebi ile 15 Mayıs 2020’ye kadar ertelenmiştir. Yeniden yerleştirme ile ilgili diğer tüm faaliyetler bu dönemde devam edecektir. Yeniden yerleştirme görüşmeleri ile ilgili sorularınız varsa lütfen 444 48 68 numaralı telefondan danışmanlık hattını arayın.

22 Nisan 2020 | İl Sağlık Müdürlüklerinin ve Eczacıların Dikkatine (Link)

Bilindiği üzere yeni bir alt türüne bağlı Koronavirüs hastalığı (COVID-19) sebebiyle Bakanlığımız tarafından gerekli tedbirler alınmaktadır. Bu bağlamda hastaların kronik olarak kullandıkları ilaçlarına erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla; kırmızı, yeşil ve normal reçete ile verilmesi gereken izlemeye tâbi ilaçlar ile mor ve turuncu reçeteli ilaçlar da dâhil olmak üzere alınan geçici tedbirler, Kurumumuz resmi internet sayfasında yayımlanan 16.03.2020 tarihli duyuruda belirtilmiş olup güncellenmiş hali aşağıda yer almaktadır:

1.     1 Ocak 2020 – 31 Temmuz 2020 arası dönemde süresi biten ya da bitecek olan ilaç kullanım raporları 31 Temmuz 2020 tarihine kadar geçerli sayılacaktır.

2.     Son altı ay içerisinde hekim tarafından kronik hastalığı için reçete edilmiş ilaçları kullanan hastalar, her seferinde 90 günlük tedaviyi içeren miktarda ve bir önceki reçetede yazan doz miktarı kadar ilacı, sağlık kuruluşlarına gitmeden ve reçeteye ihtiyaç duyulmaksızın sadece raporlu ilaçları için olmak üzere doğrudan eczaneye giderek temin edebileceklerdir.

3.     Eczacıların yukarıdaki koşulları sağlayan ilaçları hastalara verebilmesi için kırmızı, yeşil ve normal reçete ile verilmesi gereken izlemeye tâbi ilaçlar ile mor ve turuncu reçeteye tâbi ilaçları “Reçetem Uygulaması” (Renkli Reçete Sistemi, recetem.enabiz.gov.tr), reçete giriş menüsünde hastanın kimlik numarasını kaydetmeden önce “Kronik Hastalıklarda Reçetesiz İlaç Temini” sekmesini işaretleyerek giriş yapması gerekmektedir.

4.     “Kronik Hastalıklarda Reçetesiz İlaç Temini” uygulaması kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Medula Sistemi tarafından hak sahibi hastalara verilecek ilaçların kutu sayısı ve kullanım dozları ile veriliş tarihlerinin “Reçetem” ve “SGK Medula Uygulamaları” ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Eczacıların yukarıdaki tedbirlere göre hareket etmesi gerekmektedir.

11 Nisan 2020 | 48 saat Sokağa Çıkma Yasağı

10.04.2020 tarihi saat 24:00 ile 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında Büyükşehir statüsündeki 31 ilin sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlar ve tüm yabancıların sokağa çıkmaları yasaklanmıştır. link

5 Nisan 2020 | COVID-19 ilgili özel bir mesaj

Küresel COVID-19 krizi karşısında hepimiz savunmasız durumdayız. Virüs, ayrımcılık yapmadığını göstermiştir. Mülteciler, sığınmacılar ve göçmenler de risk altında. Hepimiz sorumlu ve dikkatli olmalıyız.
Türkiye’de bulunan Türk hükümeti ve uluslararası toplum, şartların mültecileri ve sığınmacıları aynı Türk toplumuna olduğu gibi zor duruma soktuğunun farkında.
BMMYK, sunduğumuz temel hizmetlerde aksamaların yaşanmamasını sağlamak ve toplumu destekleyecek önlemleri araştırmak için hükümet ve uygulayıcı ortaklarla koordinasyon içinde çalışmaya devam etmektedir. Bu konudaki ilgili bilgiler yakında paylaşılacak, lütfen Yardım web sitesi ve Facebook sayfası gibi dijital platformlarımızı takip edin.

2 Nisan 2020 | Engelli bireylerin yardımlardan yararlanabilmesi için sunmaları gereken raporların sürelerinin uzatılmasına ilişkin

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Yeni Koronavirüsle mücadele kapsamında, sağlık kuruluşlarını elzem olmayan durumlarla meşgul etmemek ve halk sağlığını tehlikeye atmamak amacıyla, aldığı tedbirlere bir yenisini daha ekledi.
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk; “Engelli aylığı alan ve Evde Bakım Yardımından yararlanan engellilerimizin, 1 Ocak 2020 tarihi ve sonrasında süresi dolan raporlarını mayıs ayı sonuna kadar geçerli sayıyoruz.” dedi.
Daha önce bir duyuruyla, engellilerin mağdur olmasını önlemek için 1 Mart ve sonrasında süresi dolan raporların da mayıs ayı sonuna kadar geçerli kabul edileceği açıklanmıştı.
Bakan Selçuk; “81 İl Müdürlüğümüze gönderdiğimiz talimatla, 1 Ocak ve 1 Mart arasında raporunun süresi bitmiş olan engellilerimizin de hak kaybına uğramasının önüne geçmiş olduk.” dedi.
Selçuk, Evde Bakım Yardımı ile engelli aylıklarından yararlananların süreli Engelli Sağlık Kurulu raporlarını belirli aralıklarla yenilemek durumunda olduğunu hatırlattı.
Evde Bakım Yardımı alan 521 bin engelliden yaklaşık 144 bini süreli rapor alıyor.

18 Mart 2020 | Yurt dışı çıkışlarına ilişkin

Koronavirüsün yayılmasını sınırlayan uluslararası seyahat kısıtlamaları doğrultusunda, üçüncü ülkeye yerleştirme yurt dışı çıkışları geçici olarak ertelenmektedir. COVID-19 ile ilgili küresel durum devam etmesi durumunda Türkiye’den çıkabilirsiniz. Seyahatiniz için yeniden rezervasyon yapıldığında BMMYK veya IOM sizinle iletişime geçecektir. Çıkışlarla ilgili sorularınız için lütfen 444 48 68 numaralı telefondan danışmanlık hattını arayın.