Doğru Bilinen Yanlışlar

1) Kendinizi güneşe veya 25C dereceden daha yüksek sıcaklığa maruz bırakmak koronavirüs hastalığını (COVID-19) engellemez

Hava ne kadar güneşli veya sıcak olursa olsun COVID-19 bulaşabilir. Sıcak havaya sahip ülkeler COVID-19 vakaları bildirmiştir. Kendinizi korumak için ellerinizi sık sık ve iyice temizlediğinizden emin olun ve gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmaktan kaçının.

2) Koronavirüs hastalığından (COVID-19) iyileşebilirsiniz. Yeni koronavirüse yakalanmak yaşam boyu sahip olacağınız anlamına gelmez.

COVID-19’a yakalanan insanların çoğu, virüsü vücutlarından atabilir ve kurtulabilir. Hastalığa yakalanırsanız, belirtilerini tedavi ettiğinizden emin olun. Öksürük, ateş ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, erken tıbbi yardım alın – ancak önce sağlık kurumunuzu telefonla arayın. Çoğu hasta destekleyici bakım sayesinde iyileşir.

3) Öksürmeden veya rahatsızlık hissetmeden nefesini 10 saniye veya daha fazla tutabilmek, koronavirüs hastalığından (COVID-19) veya başka herhangi bir akciğer hastalığınız olmadığı anlamına gelmez.

COVID-19’un en yaygın belirtileri kuru öksürük, yorgunluk ve ateştir. Bazı insanlar zatürree gibi hastalığın daha şiddetli formlarını geliştirebilir. Virüs üreten COVID-19 hastalığına sahip olup olmadığınızı doğrulamanın en iyi yolu bir laboratuar testidir. Tehlikeli bile olabilecek bu nefes egzersizi ile bunu doğrulayamazsınız.

4) Alkol içmek sizi COVID-19’a karşı korumaz ve tehlikeli olabilir

Sık veya aşırı alkol tüketimi sağlık sorunları riskinizi artırabilir.

5) COVID-19 virüsü sıcak ve nemli iklime sahip bölgelerde bulaşabilir

Şimdiye kadarki kanıtlardan, COVID-19 virüsü sıcak ve nemli havaya sahip alanlar da dahil olmak üzere TÜM ALANLARDA bulaşabilir. İklim ne olursa olsun, COVID-19’u bildiren bir bölgede yaşıyorsanız veya seyahat ediyorsanız koruyucu önlemler alın. Kendinizi COVID-19’a karşı korumanın en iyi yolu sık sık ellerinizi temizlemektir. Bunu yaparak ellerinizde olabilecek virüsleri ortadan kaldırır ve gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunarak oluşabilecek enfeksiyonlardan kaçınırsınız.

6) Soğuk hava ve kar yeni koronavirüsü öldüremez.

Soğuk havanın yeni koronavirüsü veya diğer hastalıkları öldürebileceğine inanmak için hiçbir neden yoktur. Normal insan vücudu sıcaklığı, dış sıcaklığa veya hava durumuna bakılmaksızın 36.5 ° C ila 37 ° C arasında kalır. Kendinizi yeni koronavirüse karşı korumanın en etkili yolu, ellerinizi sıklıkla alkol bazlı dezenfekten  ile temizlemek veya sabun ve su ile yıkamaktır.

7) Sıcak banyo yapmak yeni koronavirüs hastalığını önlemez

Sıcak banyo yapmak COVID-19’u yakalamanızı engellemez. Banyo veya duşunuzun sıcaklığından bağımsız olarak normal vücut sıcaklığınız 36.5 ° C ila 37 ° C arasında kalır. Aslında, aşırı sıcak su ile sıcak bir banyo yapmak, sizi yakabileceği için zararlı olabilir. Kendinizi COVID-19’a karşı korumanın en iyi yolu sık sık ellerinizi temizlemektir. Bunu yaparak ellerinizde olabilecek virüsleri ortadan kaldırır ve gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunarak oluşabilecek enfeksiyonlardan kaçınırsınız.

8) Yeni koronavirüs sivrisinek ısırıkları ile BULAŞMAZ.

Bugüne kadar, yeni koronavirüsün sivrisinekler tarafından bulaşabileceğini gösteren hiçbir bilgi veya kanıt bulunmamaktadır. Yeni koronavirüs, öncelikle enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında oluşan damlacıklar veya burundan damlama veya tükürük damlacıkları yoluyla yayılan bir solunum virüsüdür. Kendinizi korumak için, ellerinizi alkol bazlı bir dezenfektenle sık sık temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın. Ayrıca, öksüren ve hapşıranlarla yakın temastan kaçının.

9) El kurutma makineleri yeni koronavirüsü öldürmede etkili midir?

Hayır. El kurutma makineleri 2019-nCoV’yi öldürmede etkili değildir. Kendinizi yeni koronavirüse karşı korumak için, ellerinizi alkol bazlı bir dezenfekten ile sık sık temizlemeli veya sabun ve su ile yıkamalısınız. Ellerinizi temizledikten sonra, kağıt havlu veya sıcak hava kurutucu kullanarak iyice kurutmalısınız.

10) Ultraviyole dezenfeksiyon lambası yeni koronavirüsü öldürebilir mi?

UV radyasyonu cilt tahrişine neden olabileceğinden, UV lambaları elleri veya cildin diğer bölgelerini sterilize etmek için kullanılmamalıdır.

11) Termal tarayıcılar yeni koronavirüs ile enfekte olmuş kişileri tespit etmede ne kadar etkilidir?

Termal tarayıcılar, yeni koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle ateşi çıkan (yani normal vücut sıcaklığından daha yüksek olan) kişilerin tespit edilmesinde etkilidir.

Bununla birlikte, enfekte olan ancak henüz ateşi çıkmamış insanları tespit edemezler. Çünkü enfekte olmuş insanların hastalanıp ateşi çıkması 2 ila 10 gün sürer.

12) Vücudunuzun her tarafına alkol veya klor püskürtmek yeni koronavirüsü öldürebilir mi?

Hayır. Vücudunuzun her yerine alkol veya klor püskürtmek, vücudunuza girmiş olan virüsleri öldürmez. Bu tür maddelerin püskürtülmesi kıyafetlere veya mukoza zarlarına (yani gözler, ağız) zararlı olabilir. Hem alkol hem de klorin yüzeyleri dezenfekte etmek için yararlı olabileceğini unutmayın, ancak uygun öneriler altında kullanılması gerekir.

13) Zatürreye karşı aşılar sizi yeni koronavirüse karşı korur mu?

Hayır. Pnömokok aşısı ve Haemophilus influenza tip B (Hib) aşısı gibi zatürree ye karşı aşılar yeni koronavirüse karşı koruma sağlamaz.

Virüs o kadar yeni ve farklı ki, kendi aşısına ihtiyacı var. Araştırmacılar 2019-nCoV’ye karşı bir aşı geliştirmeye çalışıyor ve WHO çalışmaları destekliyor.

Bu aşılar 2019-nCoV’ye karşı etkili olmasa da, sağlığınızı korumak için solunum yolu hastalıklarına karşı aşılama şiddetle tavsiye edilir.

14) Burnunuzu düzenli olarak tuzlu su ile yıkamak yeni koronavirüs ile enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir mi?

Hayır. Burnu düzenli olarak tuzlu su ile  yıkamanın insanları yeni koronavirüs ile enfeksiyondan koruduğuna dair bir kanıt yoktur.

Burnu düzenli olarak tuzlu su ile  yıkamanın, insanların soğuk algınlığından daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabileceğine dair sınırlı kanıt vardır. Bununla birlikte, burnun düzenli olarak durulanmasının solunum yolu enfeksiyonlarını önlediği gösterilmemiştir.

15) Sarımsak yemek, yeni koronavirüs ile enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir mi?

Sarımsak, bazı antimikrobiyal özelliklere sahip olabilen sağlıklı bir besindir. Bununla birlikte, mevcut salgından  sarımsak yemenin insanları yeni koronavirüsten koruduğuna dair bir kanıt yoktur.

16) Yeni koronavirüs yaşlı insanları mı etkiliyor, yoksa genç insanlar da duyarlı mı?

Her yaştan insana yeni koronavirüs (2019-nCoV) bulaşabilir. Yaşlı insanlar ve önceden mevcut tıbbi durumları (astım, diyabet, kalp hastalığı gibi) olan kişiler virüsle ciddi şekilde hastalanmaya karşı daha savunmasız görünüyor.

WHO, her yaştan insana, örneğin iyi el hijyeni ve iyi solunum hijyeni uygulayarak kendilerini virüsden korumak için adımlar atmalarını tavsiye eder.

17) Yeni koronavirüsün önlenmesinde ve tedavisinde antibiyotikler etkili midir?

Hayır, antibiyotikler virüslere karşı değil, sadece bakterilere karşı çalışır.

Yeni koronavirüs (2019-nCoV) bir virüstür ve bu nedenle antibiyotikler bir önleme veya tedavi aracı olarak kullanılmamalıdır.

Bununla birlikte, 2019-nCoV için hastaneye yatırılırsanız, antibiyotik alabilirsiniz, çünkü bakteriyel enfeksiyon da mümkündür.

18) Yeni koronavirüsü önlemek veya tedavi etmek için özel ilaçlar var mı?

Bugüne kadar, yeni koronavirüsü (2019-nCoV) önlemek veya tedavi etmek için önerilen belirli bir ilaç yoktur.

Bununla birlikte, virüs bulaşmış olanlar belirtileri hafifletmek ve tedavi etmek için uygun bakım almalı ve ciddi hastalığı olanlara optimize edilmiş destekleyici bakım verilmelidir. Bazı spesifik tedaviler araştırılmaktadır ve klinik deneylerle test edilecektir. WHO, bir dizi veya ortakla araştırma ve geliştirme çabalarını hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.

Doğru Bilinen Yanlışlar

  • Alkol veya kimyasal temizleyicilerin (arapsabunu, çamaşır suyu, amonyak, kolonya vs.) doğrudan içilmesi ve/veya yiyecek ya da içeceklere eklenmesi ciddi hayati riskler oluşturduğu gibi ölüme dahi neden olabilir.
  • Aşırı sıcak içecekler içmenin Koronavirüsü öldürdüğüne dair bilgi doğru değildir. Aksine ağız ve boğaz bölgesini tahriş ettiğinden faydadan çok zarar verebilir.
  • Kaynar su ile yıkanarak Koronavirüsten kurtulabileceğinize dair bilgi doğru değildir.
  • Burnunuza ya da ağzınıza fön makinesi tutarak Koronavirüsten kurtuIabiIeceğinize ilişkin bilgi doğru değildir.
  • Nefesinizi 10 saniye boyunca tuttuğunuzda eğer öksürmüyorsanız ve zorlanmıyorsanız sizde Koronavirüs yoktur bilgisi doğru değildir Koronavirüs testi sadece sağlık kuruluşları tarafından yapılmaktadır.
  • Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır! Antibiyotikler bakterileri öldürür, virüsleri değil! Doktorunuz tarafından önerilmeyen ilaç kullanımından kaçınınız .
  • Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ya da Sağlık Kurulundan geldiğini söyleyerek evinize girmek isteyen ya da kişisel bilgilerinizi almaya çalışan kişilere karşı dikkatli olunuz. Siz veya son 14 gün içinde temas ettiğiniz bir kişinin Kovid-19 tanısı alması durumunda İl, İlçe Sağlık Müdürlükleri veya aile hekimleri sizinle telefon üzerinden iletişime geçebilir ve düzenli olarak sağlık durumunuzu kontrol etmek isteyebilirler. Ancak bu kişiler kişisel bilgilerinizi paylaşmanızı ve hizmetin karşılığı ücret ödemenizi talep etmezler.
  • Size gıda, erzak ve maske gibi yardımlar getiren ya da 65 yaş üzerinde olan ve kronik hastalıklara sahip kişilerin ihtiyaçları için aradıkları kurumlardan gelen kişiler evinize girmek istemeyeceklerdir. Bu nedenle kontrollü olunuz! Size yardım getirdiğini söyleyen kişilerden kimlik sorunuz ve evinize girmelerine izin vermeyiniz.
  • Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede kişisel hijyen kurallarına uymanın yanı sıra dengeli beslenme, yeterli uyku ve düzenli fiziksel egzersiz de önemlidir.