COVID-19 sınavı

0%

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) nasıl bulaşmaktadır?

Doğru! Yanlış!

İkisi de. Virüs hem enfekte olmuş kişinin öksürük ve hapşırma yoluyla salgıladığı sıvı damlacıkları yoluyla, hem de virüs ile kontamine olmuş bir yüzey ile temasın ardından kişinin ellerini ağzına, burnuna ve gözlerine götürmesi sonucu bulaşmaktadır.

Evcil hayvanım bana Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) bulaştırabilir mi?

Doğru! Yanlış!

Hayır. Bugüne kadar kedi ve köpek gibi evcil hayvanların Yeni Koronavirüs Hastalığına (COVID-19) sebep olan virüsü yaydıklarına dair bir bulgu ile karşılaşılmamıştır.

Yeni Koronavirüs Hastalığına (COVID-19) yakalanmamak için alınabilecek en etkili yöntemler nelerdir?

Doğru! Yanlış!

Hepsi. Ayrıca ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi semptomlarınızın olması durumunda, hastalığın yayılmasını önlemek için yetkililerden tıbbi destek talep etmeliyiz. Semptomlarımız devam ettiği müddetçe evde kalmalı, dışarı çıkıp virüsü başkalarına bulaştırmaktan kaçınmalıyız. Bu süreç içerisinde dirseğimizin içine veya tek kullanımlık mendillere öksürmeli/hapşırmalı, kullanılmış mendili güvenli bir şekilde yok etmeli ve hemen ardından ellerimizi yıkamalıyız.

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) kimleri etkilemektedir?

Doğru! Yanlış!

Herkesi. Her yaştan insan virüs ile enfekte olabilmektedir. Bundan ötürü, kişilerin kendilerini korumak için önlemler almaları gerekmektedir (sabunlu suyla elleri yıkamak gibi). Yaşlılar ve hali hazırda bir veya birden fazla kronik rahatsızlığı bulunanlar (astım, diyabet, kardiyovasküler temelli hastalıklar gibi) virüsten kaynaklı doğabilecek ağır komplikasyonlara karşı daha savunmasızdırlar.

COVID-19 virüsüne karşı etkili olabilmeleri için dezenfektan ve yüzey temizleyicilerinin içerisinde minimum seviyede bulunması gereken alkol oranı nedir?

Doğru! Yanlış!

El dezenfektanı ve alkol bazlı yüzey temizleyicilerin etkili olabilmeleri için minimum %60 oranında alkol barındırmaları gerekmektedir.

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19)’nın bulaşmasını önleyecek veya hastalığı iyileştirecek bir aşı veya ilaç var mıdır?

Doğru! Yanlış!

Hayır. Henüz virüsün bulaşmasını önleyecek veya hasta kişiyi iyileştirecek bir aşı veya ilaç geliştirilmemiştir. Bilim insanları aşı çalışmalarına devam etmektedirler. Ancak unutulmamalıdır ki, Yeni Koronavirüs Hastalığının (COVID-19) bir çok semptomu tedavi edilebilmekte ve bir sağlık uzmanı tarafından uygulanacak erken tedavi yöntemleri sonuçları olumlu yönde etkileyebilmektedir.

COVID-19 virüsünü öldürmek için ellerimizi ne kadar süre ile yıkamalıyız?

Doğru! Yanlış!

En az 20 saniye – Ortalama olarak ‘’İyi ki doğdun’’ şarkısını 2 kez baştan sona söyleyecek süre kadar. Özellikle yemekten önce; sümkürdükten, öksürdükten, hapşırdıktan ve tuvalete gittikten sonra ellerinizi sık sık sabunlu su ile yıkamalısınız

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile grip aynı şeyler midir?

Doğru! Yanlış!

Hayır. Koronavirüs hastalığı (COVID-19) ve grip (grip), farklı virüslerin neden olduğu farklı bulaşıcı hastalıklardır. Her ikisi de benzer yollarla (sıvı damlacıkları) yayılan ve benzer semptomlar gözlemlenen (ateş, öksürük, nefes darlığı) solunum yolları hastalıkları olsalar da, birbirlerinden ayrılan özellikleri vardır. An itibariyle Güney Yarımküre’de grip mevsimi yaşanmaktadır ve COVID-19’un aksine gribin aşısı vardır. Influenza ve beraberinde gelen COVID-19 ile karıştırabilecek semptomların önüne geçebilmek için grip aşısı olmak ve diğer aşıların da güncelliklerini korumak için takiplerini yapmak önem teşkil etmektedir.

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) hem sıcak hem soğuk havalarda bulaşabilir mi?

Doğru! Yanlış!

Evet. Virüs hem sıcak hem de soğuk ortamlarda yayılabilmektedir. Mevsimsel geçişlerin ve sıcaklık değişimlerinin Yeni Koronavirüs Hastalığının (COVID-19) yayılımında bir rol oynayıp oynamadıkları ise henüz bilinmemektedir. Bazı virüsler -soğuk algınlığı ve gribe sebep olanlar gibi- soğuk havalarda daha fazla yayılıyor olsalar bile, sıcak havalarda da bulaşıp kişilerin hasta olmalarına sebep olabilmektedirler. Ancak, soğuk hava ve kar yağışının virüsü öldürmediği gibi, sıcak bir duş almanın da hastalığın önüne geçmekte etkili olmadığı bilinmektedir.

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) yiyecekler yoluyla bulaşabilir mi?

Doğru! Yanlış!

Yeni Koronavirüs Hastalığının (COVID-19) yiyecekler ya da yiyecek paketlerinden bulaşma ihtimali çok düşüktür. COVID-19 solunum ile ilgili bir hastalıktır. Temel olarak insandan insana ve enfekte kişinin öksürüğü ya da hapşırığı yolu ile üretilmiş damlacıklar aracılığı ile bulaşmaktadır. Güncel olarak, solunum yolu hastalıklarının yiyecekler ya da yiyecek paketleri yolu ile bulaştığına dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Koronavirüs herhangi bir yiyecek içerisinde çoğalamamakta; çoğalmak için bir hayvan ya da insan vücuduna ihtiyaç duymaktadır.

COVID-19 Quiz - TR
5'ten az gol attın
You scored less than 5 points, please try again!
5'ten fazla gol attın, Aferin!