Türkiye’de geçici koruma altındaki Suriyelilerin bilgilerinin güncellenmesi

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM), 2016 yılının sonundan beri Türkiye’de geçici koruma kapsamında ikamet eden Suriyelilerin kayıt esnasında alınan bilgilerinin güncellenmesine ve tamamlanmasına dayanan bir güncelleme çalışması yürütmektedir. Bahsi geçen proje 2017 yılında da devam etmektedir.

Güncelleme 31 Aralık 2016 tarihinde veya bu tarihten önce kayıtlarını tamamlamış olan bütün Suriyelileri kapsamaktadır. Güncelleme farklı aşamalardan oluşmaktadır; ülke genelinde farklı zamanlarda yapılacaktır.

Güncelleme çalışması, İl Göç İdaresi Müdürlükleri koordinasyonunda GİGM tarafından yürütülmektedir. Söz konusu çalışma Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından desteklenmektedir.

Önemli duyuru: Güncelleme ücretsizdir.

Randevu almaktan mülakatınızın tamamlanmasına kadar geçen güncelleme sürecinin herhangi bir aşamasında kimse sizden herhangi bir ücret ödemenizi talep etmemelidir.

Güncelleme için size hızlandırılmış bir randevu alabileceğini iddia eden hiç kimseye güvenmeyin. Randevu almak için burada belirtilen yöntemleri takip ediniz.

Güncelleme merkezinde herhangi bir sorunla, istismarla ya da kötü muameleyle karşılaşırsanız, bu merkezlerde şikâyet kutuları olduğunu ve tüm şikâyetlerin incelendiğini unutmayınız.

Önemli duyuru: Güncelleme zorunludur.

Türkiye’de sunulan hizmetler ve yardımlardan faydalanmaya devam etmek için bilgilerinizin güncellenmesi gerekmektedir:

  • Barınma
  • Sağlık
  • İstihdam
  • Eğitim
  • Sosyal yardım
  • Ve diğer kamu hizmetleri


Güncelleme çalışmasına giriş

Güncelleme nedir ve verilerim neden güncellenir?


Güncelleme, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ilk kayıt sırasında siz ve aileniz hakkında toplanan verilerin yine GİGM tarafından güncellenebileceği bir süreçtir ve geçici koruma statüsü sahibi bir Suriye vatandaşı olarak Türkiye’de size yönelik hizmetlere ve yardımlara ilişkin güncel ve kullanışlı bilgiler sunulması için imkân sağlar.

Kayıt tarihinizden beri yeni doğum, ölüm, evlilik, Türkiye’den ayrılma veya adres/iletişim bilgileri değişikliği gibi değişiklikler yaşamış olabilirsiniz. Bu çalışma, bilgilerin güncelliğinin sağlanması için iyi bir fırsattır. GİGM ihtiyaçlarınızı tespit etmek ve gerektiği şekilde hizmet sunmak (eğitim, sağlık, istihdam ve yardım dâhil) için bu çalışmayı yürütmektedir.

Neden güncellemeye katılmalıyım ve katılmazsam ne olur?

Güncellemeye katılmak size ve ailenize ülkemiz (Türkiye) tarafından sağlanan hizmetler ve yardımlara erişim sağlamaya devam etmeniz için yerine getirmeniz gereken bir sorumluluktur. Eğer katılmazsanız, GİGM Türkiye’den ayrıldığınızı düşünebilir ve geçici koruma statünüzü dondurabilir. Bu da sizi yasadışı statüsüne sokacak ve haklara, hizmetlere ve mevcut yardımlara erişiminizi engelleyecektir.

Güncelleme işleminiz tamamlandıktan sonra yeni bir geçici koruma kimlik belgesi alacaksınız.

Dosyamdaki bilgilere kimin erişimi olacak?

Verileriniz, kişisel verilerin korunmasına ilişkin Türk mevzuatı uyarınca korunmaktadır.

Güncellendikten sonra üçüncü bir ülkeye yerleştirilecek miyim?

Güncelleme işlemini tamamlamak üçüncü ülkeye yerleştirme ile bağlantılı değildir. Güncelleme çalışması özel ihtiyaç sahibi kişilerin, hassas durumda olanların ve ailelerin ihtiyaçlarının tespitini kolaylaştıracaktır.


Güncelleme çalışmasında kimlerin yer alması gerekir?

Bu güncelleme çalışmasına kimlerin gelmesi gerekiyor?

Güncelleme 31 Aralık 2016 tarihinde veya bu tarihten önce kayıtlarını tamamlamış olup geçici koruma kapsamında Türkiye’de ikamet eden Suriyelileri; bir başka deyişle belirtilen tarihten önce GİGM’ye kayıt yaptırmış ve geçici koruma kimlik kartı olan Suriyelileri kapsamaktadır.

Ancak tüm Suriyelilerin aynı zamanda gelmesi beklenmemektedir. Proje aşamalar hâlinde uygulanacaktır, bu nedenle yalnızca burada bahsi geçen illerde ikamet eden ve/veya kayıtlı olan Suriyelilerin bu aşamada gelmeleri gerekmektedir.

Türkiye’de uluslararası koruma kapsamında bir sığınmacı veya mülteciysem ve Suriyeli değilsem, yine de güncelleme çalışmasına katılmam gerekiyor mu?

Hayır.

Suriyeliysem, ancak Türk hükümetine kayıt yaptırmadıysam veya sadece ön kayıt işlemini tamamladıysam, yine de güncelleme çalışmasına katılmam gerekiyor mu?

Hayır.

Suriyeli değilsem, ancak Suriye’den gelen mülteci, vatansız veya Filistin uyrukluysam ve daha öncesinde Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından geçici koruma statüsüne alındıysam, bu çalışmaya katılmam gerekiyor mu?

Evet.

Suriye olmayan birisiyle evlenmiş olan geçici koruma kapsamında bir Suriye vatandaşıysam, ne yapmam gerekiyor?

Suriyelilerden ve Suriyeli olmayanlardan oluşan karma aileler güncelleme çalışmasının parçasıdır ve çalışmaya katılmalıdır (yani, kayıtlı Suriyeli bir kadınla evli Suriyeli olmayan erkek, kayıtlı Suriyeli bir erkekle evli Suriyeli olmayan kadın, kayıtlı Suriyeli çocukları olan Suriyeli olmayan dul/boşanmış kadın).

Güncelleme nerede ve ne zaman başlayacak?

Güncelleme çalışması, Türkiye’de farklı illerde ve farklı zamanlarda gerçekleşecektir. Güncelleme, ilinizde başladığında ilgili makamlar tarafından bilgilendirileceksiniz. Güncelleme çalışmasının başladığı illerden birisinde ikamet ediyorsanız ve kaydınız güncellenmediyse lütfen en kısa zamanda burada listelenmiş yollardan birini seçerek randevunuzu alınız. Güncelleme görüşmesine ikamet ettiğiniz yere en yakın güncelleme merkezinde katılabilirsiniz.


Güncelleme için randevu alma

Güncelleme için nasıl randevu alabilirim?

Üç şekilde randevu alabilirsiniz:(1) https://e-randevu.goc.gov.tr adresinden online olarak, (2) 157 numaralı Çağrı Merkezi’ni arayarak, (3) Önceki yöntemlerden herhangi biriyle randevu alamadıysanız, ikamet ettiğiniz yere en yakın güncelleme merkezinden randevu alabilirsiniz. Yaşanabilecek kalabalık ve uzun bekleme süreleri nedeniyle güncelleme merkezlerinden randevu almaktan kaçınmanızı öneririz.

İstisnai olarak, 98 kimlik numarası ile başlayan kimlik sahiplerine, yaşanabilecek teknik sıkıntılardan dolayı  en yakın güncelleme merkezinden randevu almaları önerilmektedir.

Kendim/ailem için nasıl randevu alabilirim?

Randevu almak için aile reisi veya eşi veya bakmakla yükümlü olunan bir yetişkinin yukarıda bahsi geçen üç yöntemden biri aracılığıyla randevu talebinde bulunması yeterlidir. Sizin adınıza randevu alması için çocuklarınızı, arkadaşınızı veya akrabanızı göndermeyin.

Güncelleme için kayıtlı olduğum şehirde mi yoksa hâlihazırda ikamet ettiğim şehirde mi randevu almalıyım?

Kayıt yaptırdığınız şehirden taşındıysanız yeni yerinizde güncelleme yaptırabilirsiniz; kayıt yaptırdığınız şehre geri dönmenize gerek yoktur. Güncelleme sırasında yeni adresinizi verdiğinizden emin olun. Kira sözleşmesi, elektrik, su, doğalgaz faturası veya muhtarlıklardan alınan adres beyan formu gibi adresinizi kanıtlayacak bir belgeniz varsa yeni adresinizi doğrulamak için yanınızda getiriniz. Tüm destekleyici belgelerinizi ve pasaport, ulusal kimlik, geçici koruma kimlik kartı, ehliyet, vb. tüm resmi kimlik belgelerinizi yanınızda getirdiğinizden emin olunuz.

Ben ve/veya ailem güncelleme için randevu almazsak ne olur?

Randevu alınması güncelleme merkezlerinde sizin ve ailenizin işlemlerinin kolay ve sorunsuz bir şekilde yapılmasına yardımcı olacaktır. Merkezlerde bir gün içinde yalnızca belirli sayıda kişinin verileri güncellenebilmektedir. Randevu almadan gelirseniz, o gün güncellenmeniz mümkün olmayacaktır ve merkeze başka bir gün yeniden gelmeniz gerekecektir. Önceden randevu alarak zaman kazanın ve randevu tarihinde bütün aile fertlerinizle birlikte randevu tarihinizde merkeze gelin. Eğer randevu almazsanız, GİGM Türkiye’den ayrıldığınızı düşünebilir ve geçici koruma statünüzü dondurabilir. Bu da sizi yasadışı bir statüye sokacak ve haklara, hizmetlere ve mevcut yardımlara erişiminizi engelleyecektir.


Güncelleme randevunuzda hazır bulunma

Ben ve/veya ailem randevu alır, ancak belirli bir nedenle randevuya gelemezsek ne olur?

Bu durumda aile reisinin veya eşinin veya bakmakla yükümlü olunan bir yetişkinin en kısa zamanda yeni bir randevu tarihi almak üzere merkeze gelmesi gerekmektedir. En fazla üç randevu alabilirsiniz; randevuların üçüne de gelmezseniz hak ve hizmetlere erişimleriniz kısıtlanabilir. Lütfen size verilen randevu tarihinde güncelleme mülakatınıza gelin ve kaydınızı güncelleyin.

Aile fertlerimden birisi veya birden fazlası randevuya gelemez, ancak geri kalanlarımız gelebilirse ne olur?

Bu durumda, gelemeyen kişi(ler) yeniden randevu almalıdır. Bir kişinin en fazla alabileceği randevu sayısı üçtür. Eğer söz konusu kişi üç randevuya da gelmezse, hak ve hizmetlere erişimi kısıtlanabilir.

Benim veya aile fertlerimden birisinin güncelleme merkezine gelmesine olanak tanımayacak bir engeli veya sağlık sorunu varsa ne yapmalıyız?

Bu durumda ilinizde belirtilmiş merkezlere gidin ve durumunuzu onlara açıklayın; size uygun tavsiyeyi vereceklerdir. Türkiye’deki doktorlardan/hastanelerden alınan sağlık raporları veya Suriyeli makamlardan alınan engellilik kartı gibi durumunuza fayda sağlayacak destekleyici belgeleri yanınızda getirin. Ailenizden hiç kimse randevu almak için merkeze gelemezse, durumunuzu güncelleme işlemini gerçekleştirecek görevlilere bildirin. Onlar vasıtasıyla GİGM’ye yönlendireceksiniz.


Güncelleme ile ESSN projesi (Kızılay nakit kartı) arasındaki fark

Güncelleme ile ESSN projesi (Kızılay nakit kartı) arasındaki fark nedir?

Güncelleme ve ESSN farklı projelerdir. ESSN, Acil Durum Sosyal Güvenlik Ağı programıdır ve BM Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB) tarafından ortaklaşa olarak uygulanmaktadır. Bu program aracılığıyla geçici koruma kapsamında olan veya diğer uluslararası koruma türleri kapsamında olan ve Türkiye genelinde kampların dışında yaşayan, ilgi alanındaki ve hassas durumdaki kişilere nakit yardımı sağlanmaktadır. Söz konusu yardım, yardımı almaya hak kazanan her aileye aylık olarak Kızılay kartıyla sağlanmaktadır.

Güncellemem tamamlandığında Kızılay nakit kartı almaya hak kazanacak mıyım?

Yukarıda özetlendiği üzere, güncellemenin amacı ilk kayıt sırasında sizden alınmış olan bilgileri güncellemektir. Güncellenmek, yerine getirmeniz gereken bir sorumluluktur. Güncelleme çalışmasını tamamlamak otomatik olarak Kızılay nakit kartı almaya hak kazanmanızı sağlamaz veya sizin adınıza başvuru sürecini başlatmaz. Kızılay nakit kartı için ayrıca başvuru yapmanız gerekecektir.

Kızılay nakit kartı hakkında daha fazla bilgi için 168 Kızılay çağrı merkezini arayın.


Daha fazla bilgi

Güncelleme konusunda daha fazla bilgi almak için;

Feedback

How can we improve this website? Please feel free to give us feedback if there is any information you believe is missing or could be wise to have on this website.

(Your privacy will be respected and the confidentiality of your answers will be maintained)