İlk ve ortaöğretim için mali destek

Eğitim İçin Şartlı Nakit Transferi Programı (Ş.E.Y.) adında eğitime yönelik yeni bir mali destek programı uygulanmaktadır!

Bu yardım ilk ve ortaöğretim için UNHCR yardımının yerine geçmektedir. UNHCR eğitim yardımı için bekleyen (2016/2017 akademik yılına ait) başvurular işleme alınacak, ancak yeni başvurular kabul edilmeyecektir.

Okul için finansal destek almak için lütfen Eğitim İçin Şartlı Nakit Transferi Programı’na başvuru yapınız.

Eğitim İçin Şartlı Nakit Transferi hakkıda:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Kızılay ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) mülteciler için yurt çapında “Eğitim İçin Şartlı Nakit Transferi Programı” (Ş.E.Y.) adında bir sosyal yardım programı uygulamaktadır. Bu program, 2003 yılından beri ASPB tarafından Türk vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan yabancılar için uygulanmakta olan ulusal Eğitim İçin Şartlı Nakit Transferi programının bir uzantısıdır. Hangi milletten olursa olsun, kamp dışında yaşayan ve uygunluk kriterlerini karşılayan tüm mülteciler bu yardımdan faydalanabilir. Bu program kapsamında, kriterleri karşılayan ailelere çocuklarının (anaokulundan 12. sınıfa kadar) okula düzenli olarak gitmesi şartıyla nakit yardımı yapılmaktadır.

Bu program tüm uyruklardan mültecilere açıktır. Başvuracak kişilerin Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nde (GİGM) kayıtlı olması, 99 ile başlayan bir yabancı kimlik numarasına sahip olması ve MERNİS veritabanına kayıtlı olması gerekmektedir. Ödemeleri düzenli alabilmek için başvuru sahiplerinin programın uygunluk kriterlerini karşılaması ve çocuklarını düzenli olarak okula göndermeleri zorunludur.

Mültecilere yönelik Eğitim İçin Şartlı Nakit Transferi Programı hakkında detaylı bilgi için (başvuru işlemleri ve uygunluk kriterleri dâhil olmak üzere) buradan Eğitim İçin Şartlı Nakit Transferi broşürüne ulaşabilirsiniz.

 


İlgili bağlantılar

Eğitim (Suriyeli olmayanlara yönelik kilit bilgiler)
Eğitim (Suriyelilere yönelik kilit bilgiler)
Sosyal ve mali yardım