Çocuk koruma hizmetleri

Slovakya’da, koruma sorunlarıyla karşı karşıya kalan çocuklar için vaka yönetimi ve takibi, Çalışma, Sosyal İşler ve Aile Ofislerinin (“Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny”), Çalışma, Sosyal İşler ve Aile Merkez Ofisi (“Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny) altındaki sorumlulukları ve yetkileri kapsamındadır.

  1. Bir çocuğun şiddet, ihmal, sömürü veya istismara maruz kaldığından ve bu durumun çocuğun hayatını ve sağlığını tehdit ettiğinden şüpheleniyorsanız, çocuğu takip ve kontrol etmeleri için Çalışma, Sosyal İşler ve Aile Ofisi’ne ulaşın.
  2. Biyolojik çocuğunuz olmayan (akraba veya akraba olmayan) bir çocuğa bakıyorsanız, size tavsiyede bulunacak ve Slovak makamlarından çocuk için yasal bir vesayet belgesi düzenlenmesi gerekip gerekmediğini takip edecek olan Çalışma, Sosyal İşler ve Aile Ofisine başvurmanız gerekir. 
  3. Çocuğun hayatını ve sağlığını tehdit eden şiddet, ihmal, sömürü veya istismar gibi acil risk altında olan bir çocuğunuz varsa veya böyle bir çocuk biliyorsanız, Polisle (Tel: 158) irtibata geçmelisiniz.  Polis, ilgili Çalışma, Sosyal İşler ve Aile Ofisi ile birlikte durumu takip edecektir.
  4. Kimsesi olmayan ve bakılmayan bir çocuk tanıyorsanız, Polise(Tel: 158) haber vermeniz gerekir;Polis de daha fazla takip için Çalışma, Sosyal İşler ve Aile Dairesi temsilcisiyle irtibata geçecektir.

Aşağıda Çalışma, Sosyal İşler ve Aile Ofislerinin (Çocukların Sosyal ve Yasal Korunması ve Sosyal Küratörlük Bölümleri) listesine bakınız:


İlgili bilgiler

<< Slovakya ana sayfasına geri dönün
>> Yardım sayfamızdan başka bir ülke seçin