مقررات دوبلین 3

هدف از مقررات دوبلین 3 اطمینان از دسترسی سریع به مراحل پناهندگی و بررسی درخواست توسط یک کشور عضو اروپا است. این مقررات، دولت عضو را مسئول بررسی درخواست پناهندگی تعیین می کند.

معیارهای ایجاد مسئولیت به ترتیب سلسله مراتب عبارتند از:

  • ملاحظات خانوادگی،
  • داشتن ویزا یا اجازه اقامت اخیر در یک کشور عضو، و
  • اینکه آیا متقاضی به طور نامنظم یا منظم وارد اتحادیه اروپا شده است.

هنگامی که درخواست حمایت بین المللی را ارسال می کنید، اثر انگشت شما و همچنین اثر انگشت هر یک از اعضای خانواده شما که بالای چهارده (14) سال دارند، گرفته می شود. اثر انگشت در یوروداک EURODAC، پایگاه داده مرکزی اروپا، که هدف آن اجرای مقررات “دوبلین III” است، وارد می شود.

مقررات “Dublin III” تعیین می کند که کدام یک از کشورهای اروپایی که به آن متعهد هستند، مسئول بررسی درخواست شما هستند.

کشورهایی که مقررات “دوبلین 3” را اجرا می کنند عبارتند از: اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، هلند، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، لتونی. ، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس. (از این پس کشورهای «دوبلین III»).

بریتانیا پس از برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) تنها موظف است به درخواست‌های دریافت شارژ که تا تاریخ 31/12/2020 ارسال شده است، پاسخ دهد. امکان ارسال درخواست های جدید بر اساس مقررات دوبلین به انگلستان وجود ندارد.

اگر شما یک خردسال بدون همراه هستید و یکی از اعضای خانواده شما (والدین، برادر/خواهر، عمو/خاله، پدربزرگ/مادربزرگ) به طور قانونی در یک کشور «دوبلین III» حضور دارد، این کشور مسئول بررسی درخواست شما است. به شرطی که این به نفع شما باشد.

اگر شما یک خردسال بدون همراه هستید و هیچ عضوی از خانواده شما به طور قانونی در هیچ یک از کشورهای “دوبلین III” حضور ندارند، درخواست شما توسط یونان بررسی می شود.

اگر شما یک فرد بالغ و عضوی از خانواده خود هستید – صرف نظر از اینکه خانواده در کشور مبدأ شما تشکیل شده است -در یکی از کشورهای “دوبلین III” به عنوان ذینفع از حمایت بین المللی حضور دارید، آن کشور مسئول است. برای بررسی درخواست شما، مشروط بر اینکه افراد مربوطه تمایل خود را به صورت کتبی اعلام کنند.

اگر بالغ هستید و یکی از اعضای خانواده شما در یک کشور عضو دیگر به عنوان متقاضی حمایت بین المللی است و به شرطی که خانواده در کشور مبدا شما تشکیل شده باشد، آن کشور عضو مسئول بررسی درخواست شما برای حمایت بین المللی خواهد بود. مشروط بر اینکه افراد ذینفع تمایل خود را به صورت کتبی ابراز داشته باشند.

اعضای خانواده عبارتند از همسر (شوهر یا زن) یا شریک زندگی (نه در همه کشورها) و فرزندان مجرد صغیر، صرف نظر از اینکه آنها در ازدواج یا خارج از ازدواج متولد شده باشند یا به فرزندخواندگی، طبق تعریف زیر در قوانین ملی:

اگر بالغ هستید و به دلیل حاملگی یا نوزاد تازه متولد شده یا بیماری جدی یا ناتوانی شدید یا سن بالا هستید، به کمک دختر/پسر، خواهر یا برادر یا والدین خود وابسته هستید که به طور قانونی در یکی ازکشررهای عضو اقامت دارند. در این صورت می توانید با آن شخص به شرط وجود شرایط زیر ملحق شوید: روابط خانوادگی در کشور مبدأ وجود داشته است، فرد تحت تکفل مراقبت های مناسب را دریافت خواهد کرد و همه افراد ذینفع تمایل خود را به صورت کتبی ابراز می کنند. همین امر در مورد مخالف نیز صدق می کند، زمانی که فرزند یا خواهر یا برادر یا والدین شما که به طور قانونی در یک کشور عضو دیگر اقامت دارند به کمک شما وابسته هستند.

یونان ممکن است در هر زمانی قبل از تصمیم اولیه، از یک کشور عضو دیگر درخواست کند که شما را با فردی که با او روابط خانوادگی دارید، به دلایل بشردوستانه، به ویژه بر اساس ملاحظات خانوادگی یا فرهنگی، بخواهد مشروط بر اینکه افراد مربوطه تمایل خود را کتبی اظهار نظر کنند.

اگر مجوز اقامت دارید، کشور مسئول بررسی درخواست شما کشور «دوبلین III» است که اجازه اقامت را صادر کرده است، حتی اگر مدت اعتبار آن دو سال تمام شده باشد.

اگر ویزا دارید، کشور مسئول بررسی درخواست شما کشور «دوبلین III» است که ویزا را صادر کرده است، حتی اگر شش (6) ماه پیش منقضی شده باشد.

اگر بیش از یک مجوز اقامت یا ویزا دارید، کشور “دوبلین III” مسئول بررسی درخواست شما بستگی به مدت و تاریخ انقضای مجوزهای اقامت یا ویزا دارد.

اگر قبل از ورود به یونان، به طور نامنظم وارد کشور دیگری “دوبلین III” شده اید، آن کشور مسئول بررسی درخواست شما است. این مسئولیت دوازده (12) ماه پس از ورود نامنظم منقضی می شود.

در صورتی که قبل از ارسال درخواست خود در یونان به طور نامنظم حداقل پنج (5) ماه متوالی در کشور دیگری «دوبلین III» اقامت داشته باشید، آن کشور «دوبلین III» مسئول بررسی درخواست شما است.

اگر به طور قانونی وارد یک کشور “دوبلین III” شده اید که نیازی به ویزا ندارد، آن کشور مسئول بررسی درخواست شما است.

اگر درخواست خود را در منطقه ترانزیت بین المللی فرودگاه یکی از کشورهای “دوبلین III” ارسال کرده اید، آن کشور مسئول بررسی درخواست شما است.

اگر قبلاً درخواستی را در کشور دیگری «دوبلین III» ارسال کرده‌اید، آن کشور مسئول بررسی درخواست شما است، مشروط بر اینکه حداقل 3 ماه از قلمرو کشورهای عضو خارج نشده باشید یا آن را ترک نکرده باشید. قلمرو کشورهای عضو مطابق با تصمیم بازگشت یا حکم حذف صادر شده پس از انصراف یا رد درخواست.

یک کشور «دوبلین III» ممکن است با بررسی درخواست شما به دلایل بشردوستانه موافقت کند.

اگر هیچ یک از معیارهای ذکر شده در مورد شما صدق نمی کند، کشوری که مسئول بررسی درخواست شما است یونان است.

اگر بر اساس معیارهای فوق، کشور دیگری «دوبلین 3» مسئول بررسی درخواست شما باشد و با بررسی آن موافقت کند، درخواست شما در یونان به عنوان غیرقابل قبول رد خواهد شد و معمولاً ظرف مدت شش ماه به آن کشور منتقل خواهید شد. (6) ماه از تاریخی که با بررسی درخواست شما موافقت کرد.

شما حق دارید در مهلت مقرر در تصمیمی که دریافت کرده اید، نسبت به این تصمیم به مرجع تجدیدنظر اعتراض کنید. شما باید درخواست تجدید نظر خود را به اداره منطقه ای پناهندگی یا واحد پناهندگی که تصمیم را صادر کرده است ارسال کنید.

برای اینکه معیارهای فوق به طور موثر اعمال شوند، هنگام ارائه درخواست خود برای حمایت بین المللی، باید به خدمات پناهندگی در مورد موارد زیر اطلاع دهید:

1) اگر ویزا برای هر کشور دیگری “دوبلین III” دارید،

2) اگر شما اجازه اقامت برای هر کشور دیگری «دوبلین III» داشته باشید،

3) اگر به طور نامنظم از طریق کشور دیگری «دوبلین III» وارد یونان شده اید،

4) اگر قبل از آمدن به یونان به طور نامنظم در کشور دیگری «دوبلین III» اقامت کرده اید،

5) اگر یکی از اعضای خانواده شما به طور قانونی در کشور دیگری “دوبلین III” حضور داشته باشد، و اگر چنین است، در مورد وضعیت اقامت آنها در آنجا.

شما باید تمام اطلاعات مورد نیاز را ارائه دهید و مدارکی را که در اختیار دارید (مثلاً کارت متقاضی، مجوزهای اقامت، مال شما و اعضای خانواده تان، مدارک مربوط به وضعیت خانوادگی یا سایر گواهی ها، ویزاها، مدارکی که حضور شما را تأیید می کند، ارائه دهید. یکی دیگر از ایالت های “دوبلین III” – مانند بلیط های سفر، رسید هتل، قراردادهای اجاره و غیره).

برای اطلاعات بیشتر در مورد الحاق خانواده طبق مقررات دوبلین III به وب سایت رسمی وزارت مهاجرت و پناهندگی در این پیوند که در آن الگوها و راهنمایی های مربوطه در مورد ارزیابی بهترین منافع برای افراد زیر سن قانونی نیز موجود است. نمای کلی سرویس پناهندگی به 18 زبان مختلف در وب سایت وزارت مهاجرت و پناهندگی در اینجاhttps://migration.gov.gr/en/gas/plirofories-se-18-glosses/ است.