قانون Dublin III- پیوند مجدد خانوادگی و مسیرهای قانونی دیگر

زمانی که درخواست‌تان را برای حفاظت بین‌المللی ارائه می‌نمایید، از شما و هر عضو از خانواده‌تان که بالای ۱۴ سال می‌باشند انگشت‌نگاری خواهد شد. این اثر انگشت‌ها به منظور اجرای مفاد قانون Dublin III در پایگاه مرکزی داده‌های اروپا EURODAC وارد خواهند شد.

قانون Dublin III مشخص می‌کند که کدام کشور اروپایی مسئول بررسی درخواست شما می‌باشد.

کشورهایی که عضو قانون Dublin III هستند عبارتند از: اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، هلند، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوگزامبورگ، جزیره مالت، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلوواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و انگلستان (از این پس از این کشورها به عنوان کشورهای Dublin III یاد خواهد شد).

کدام کشور درخواست را بررسی خواهد کرد؟

 

چنانچه شما زیر سن قانونی و بدون همراه هستید و یکی از اعضای خانواده‌تان (والدین، برادر/خواهر، عمو/دایی/عمه/خاله، پدربزرگ/مادربزرگ) به طور قانونی در یکی از کشورهای  Dublin III هستند آن کشور مسئول بررسی درخواست‌تان می‌باشد. چنانچه شما زیر سن قانونی و بدون همراه هستید و هیچ عضوی از خانواده شما به طور قانونی در کشورهای Dublin III نیستند، درخواست‌تان در یونان بررسی خواهد شد.

چنانچه شما بزرگسال بوده و یکی از اعضای خانواده شما به عنوان ذینفع حفاظت بین‌المللی یا پناهجوی مقیم یکی از کشورهای Dublin III می‌باشد در صورتی که مایل باشید، کشوری که ایشان در آن اقامت دارد می‌تواند مسئولیت بررسی درخواست شما را به عهده بگیرد. همسر (شوهر یا زن) یا شریک زندگی (نه در همه کشورها) و فرزندان ازدواج نکرده زیر سن قانونی اعضای خانواده محسوب می‌شوند.

چنانچه اجازه اقامتی دارید، کشوری که مسئول بررسی درخواست می‌باشد کشور Dublin IIIای است که اجازه اقامت شما را صادر کرده است، هنگامی که بیشتر از دو سال از انقضای اجازه اقامت نگذشته باشد.

چنانچه ویزایی دارید، کشوری که مسئول بررسی درخواست می‌باشد ، کشور Dublin IIIای است که ویزای شما را صادر کرده است، هنگامی که بیشتر از شش ماه از انقضای ویزا نگذشته باشد. چنانچه شما بیش از یک اجازه اقامت یا ویزا داشته باشید، کشور Dublin IIIای که مسئول بررسی درخواست شما می‌باشد، به مدت و تاریخ انقضا اجازه اقامت و ویزاها بستگی دارد.

چنانچه، قبل از ورود به یونان، بدون اجازه به کشوری دیگر از کشورهای Dublin III وارد شده باشید آن کشور هم می‌تواند درخواست شما را بررسی نماید. این مسئولیت دوازده (۱۲) ماه پس از ورود برخلاف‌ قاعده، منقضی می‌گردد.

در صورتی که شما قبل از ارائه درخواست‌تان در یونان، پنج ماه متوالی در یک کشور Dublin III مانده باشید، آن کشور Dublin III مسئول بررسی درخواست‌تان می‌باشد.

چنانچه شما به طور قانونی به یک کشور Dublin IIIای که نیازی به ویزا ندارد وارد شده‌اید آنگاه آن کشور مسئول بررسی درخواست‌تان می‌باشد.

چنانچه درخواست‌تان را در منطقه ترانزیت بین‌المللی فرودگاه یکی از کشورهای Dublin III ارائه کرده باشید، آنگاه آن کشور  Dublin IIIمسئول بررسی درخواست‌تان می‌باشد.

چنانچه قبلا در یک کشور Dublin III دیگری درخواست پناهندگی ارائه کرده‌اید، آن کشور مسئول بررسی درخواست‌تان می‌باشد.

صرف‌نظر از معیار‌های یاد شده در بالا، یک کشور Dublin III ممکن است که بررسی درخواست‌تان را برای حفاظت بین‌المللی بنا به دلایل بشردوستانه قبول نماید.

چنانچه هیچکدام از معیار‌های بالا در مورد شما اجرا شدنی نیست، آنگاه کشور مسئول بررسی درخواست‌تان یونان می‌باشد.

چنانچه کشور دیگری از کشورهای Dublin III مسئول بررسی درخواست‌تان باشد و بررسی‌اش را قبول کند، آنگاه شما حداکثر تا ظرف شش ماه از تاریخی که آن کشور بررسی درخواست‌تان را قبول کرده است، به آن کشور دیگر Dublin III منتقل خواهید شد.

شما حق دارید ظرف مهلت یادشده در ابلاغیه تصمیمی که دریافت خواهید کرد، نزد مقام تجدیدنظر در برابر این تصمیم درخواست تجدیدنظر نمایید.

زمانی که درخواست‌تان را برای حفاظت بین‌المللی را ارائه می‌نمایید، می‌بایستی موارد زیر را به اداره خدمات پناهندگی اطلاع دهید:

۱) چنانچه ویزایی برای هر کدام از کشورهای دیگر Dublin III را دارید.

۲) چنانچه اجازه اقامتی برای هر کدام از کشورهای دیگر Dublin III را دارید.

۳) چنانچه به طور غیرقانونی از طریق یکی از کشورهای دیگر Dublin III وارد یونان شده‌اید.

۴) چنانچه قبل از آمدن به یونان به طور غیرقانونی در یکی از کشورهای دیگر Dublin III مانده بودید، و مدت زمان آن.

۵) چنانچه یکی از اعضای خانواده شما در یکی دیگر از کشورهای Dublin III مقیم است، و اگر اینچنین است، وضعیت قانونی اقامت ایشان در آن کشور چگونه می‌باشد.

شما باید همه اطلاعات لازم و مدارکی که همراهتان می‌باشد را ارائه نمایید (مثلاً اجازه‌های اقامت خودتان و اعضای خانواده‌تان، مدارکی از وضعیت خانوادگی و هر مدارک دیگری، ویزاها، مدارکی که نشان دهد در کشورهای دیگر Dublin III حضور داشته‌اید- مانند بلیط‌های مسافرتی، رسیدهای هتل و غیره)

برای اطلاعات بیشتر در مورد پیوند مجدد خانوادگی بر اساس قانون Dublin III به اداره خدمات پناهندگی مراجعه کنید.