قانون Dublin III- پیوند مجدد خانوادگی و مسیرهای قانونی دیگر

زمانی که درخواست‌تان را برای حفاظت بین‌المللی ارائه می‌نمایید، از شما و هر عضو از خانواده‌تان که بالای ۱۴ سال می‌باشند انگشت‌نگاری خواهد شد. این اثر انگشت‌ها به منظور اجرای مفاد قانون  دوبلین ۳  در پایگاه مرکزی داده‌های اروپا وارد خواهند شد.

قانون دوبلین ۳ مشخص می‌کند که کدام کشور اروپایی مسئول بررسی درخواست شما می‌باشد.

کشورهایی که عضو قانون دوبلین ۳ هستند عبارتند از: اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، هلند، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوگزامبورگ، جزیره مالت، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلوواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و انگلستان (از این پس از این کشورها به عنوان کشورهای دوبلین ۳ یاد خواهد شد).

برای اطلاعات بیشتر در مورد پیوند مجدد خانوادگی بر اساس قانون Dublin III به اداره خدمات پناهندگی مراجعه کنید.

کدام کشور درخواست را بررسی خواهد کرد؟

چنانچه شما زیر سن قانونی و بدون همراه هستید و یکی از اعضای خانواده‌تان (والدین، برادرخواهر، عمو​داییعمه​خاله، پدربزرگ، مادربزرگ) به طور قانونی در یکی از کشورهای دوبلین ۳ هستند آن کشور مسئول بررسی درخواست‌ شما می‌باشد. اگر زیر سن قانونی و بدون همراه هستید و هیچ عضوی از خانواده شما به طور قانونی در کشورهای

دوبلین ۳ نیستند، درخواست‌تان در یونان بررسی خواهد شد.

اگر بزرگسال بوده و یکی از اعضای خانواده شما به عنوان پناهجو یا مقیم یکی از کشورهای  دوبلین ۳ می‌باشد در صورتی که مایل باشید، کشوری که ایشان در آن اقامت دارد می‌تواند مسئولیت بررسی درخواست شما را به عهده بگیرد. یعنی: همسر(شوهر یا زن) یا شریک زندگی (نه در همه کشورها) و فرزندان ازدواج نکرده زیر سن قانونی اعضای خانواده محسوب می‌شوند.

چنانچه اجازه اقامتی دارید، کشوری که مسئول بررسی درخواست می‌باشد کشوردوبلین ۳ می باشد که اجازه اقامت شما را صادر کرده است، زمانیکه بیشتر از دو سال از انقضای اجازه اقامت نگذشته باشد.

چنانچه ویزایی دارید، کشوری که مسئول بررسی درخواست می‌باشد ، کشوردوبلین سومی است که ویزای شما را صادر کرده است، هنگامی که بیشتر از شش ماه از انقضای ویزا نگذشته باشد. در صورتیکه بیش از یک اجازه اقامت یا ویزا داشته باشید، کشور دوبلین سومی که مسئول بررسی درخواست شما می‌باشد، به مدت و تاریخ انقضا اجازه اقامت و ویزاها بستگی دارد.

چنانچه، قبل از ورود به یونان، بدون اجازه به کشوری دیگر از کشورهای دوبلین ۳ وارد شده باشید آن کشور هم می‌تواند درخواست شما را بررسی نماید. این مسئولیت دوازده (۱۲) ماه پس از ورود برخلاف‌ قاعده، منقضی می‌گردد.

در صورتی که شما قبل از ارائه درخواست‌تان در یونان، پنج ماه متوالی در یک کشور دوبلین ۳ مانده باشید، آن کشور دوبلین ۳ مسئول بررسی درخواست‌تان می‌باشد.

چنانچه شما به طور قانونی به یک کشور دوبلین ۳ که نیازی به ویزا ندارد وارد شده‌اید آنگاه آن کشور مسئول بررسی درخواست‌تان می‌باشد.

چنانچه درخواست‌تان را در منطقه ترانزیت بین‌المللی فرودگاه یکی از کشورهای دوبلین ۳ ارائه کرده باشید، آنگاه آن کشور  دوبلین ۳ مسئول بررسی درخواست‌تان می‌باشد.

چنانچه قبلا در یک کشور دوبلین ۳ دیگری درخواست پناهندگی ارائه کرده‌اید، آن کشور مسئول بررسی درخواست‌تان می‌باشد.

صرف‌نظر از معیار‌های اشاره شده در بالا، یک کشور دوبلین ۳ ممکن است که بررسی درخواست‌تان را برای حفاظت بین‌المللی بنا به دلایل بشردوستانه قبول نماید.

چنانچه هیچکدام از معیار‌های بالا در مورد شما اجرا شدنی نیست، آنگاه کشور مسئول بررسی درخواست‌تان یونان می‌باشد. چنانچه کشور دیگری از کشورهای  دوبلین ۳ مسئول بررسی درخواست‌تان باشد و بررسی‌اش را قبول کند، آنگاه شما حداکثر تا ظرف شش ماه از تاریخی که آن کشور بررسی درخواست‌ شما را قبول کرده است، به آن کشور دیگر دوبلین ۳ منتقل خواهید شد.

شما حق دارید ظرف مهلت یادشده در ابلاغیه تصمیمی که دریافت خواهید کرد، در برابر این تصمیم درخواست تجدیدنظر نمایید.

زمانی که درخواست‌تان را برای حفاظت بین‌المللی ارائه می‌نمایید، می‌بایستی موارد زیر را به اداره خدمات پناهندگی اطلاع دهید:

۱ (چنانچه ویزایی برای هر کدام از کشورهای دیگر دوبلین ۳ را دارید.

۲ (چنانچه اجازه اقامتی برای هر کدام از کشورهای دیگر دوبلین ۳ را دارید.

۳ (چنانچه به طور غیرقانونی از طریق یکی از کشورهای دیگر دوبلین ۳ وارد یونان شده‌اید.

۴) چنانچه قبل از آمدن به یونان به طور غیرقانونی در یکی از کشورهای دیگردوبلین ۳ مانده بودید، و مدت زمان آن.

۵) چنانچه یکی از اعضای خانواده شما در یکی دیگر از کشورهای دوبلین ۳ مقیم است، و اگر اینچنین است، وضعیت قانونی اقامت ایشان در آن کشور چگونه می‌باشد.

شما باید همه اطلاعات لازم و مدارکی که همراهتان می‌باشد را ارائه نمایید (مثلاً اجازه‌های اقامت خودتان و اعضای خانواده‌تان، مدارکی از وضعیت خانوادگی و هر مدارک دیگری، ویزا، مدارکی که نشان دهد در کشورهای دیگر دوبلین ۳ حضور داشته‌اید مانند بلیط‌های مسافرتی، رسیدهای هتل و غیره)

برای اطلاعات بیشتر در مورد پیوند مجدد خانوادگی بر اساس قانون دوبلین ۳ به اداره خدمات پناهندگی مراجعه کنید.

Currently (September 2020), the old website of the Asylum Service (www.asylo.gov.gr )  is still available but is not updated and it is expected to be shut down.

در حال حاضر(سپتامبر 2020)، وب سایت قدیمی خدمات پناهندگی (www.asylo.gov.gr) هنوز در دسترس است اما به روز نشده و انتظار می رود که بسته شود.