آیین نامه دوبلین ۳

زمانی که درخواست‌تان را برای حفاظت بین‌المللی ارائه می‌نمایید، از شما و هر عضو از خانواده‌تان که بالای ۱۴ سال می‌باشند انگشت‌نگاری خواهد شد. این اثر انگشت‌ها به منظور اجرای مفاد قانون  دوبلین ۳  در پایگاه مرکزی داده‌های اروپا وارد خواهند شد.

قانون دوبلین ۳ مشخص می‌کند که کدم کشور اروپایی متعهد به آن ، مسئول بررسی درخواست شما می‌باشد.

کشورهایی که قانون دوبلین ۳ را اجراء می کنند، عبارتند از: اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، هلند، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، جزیره مالت، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و انگلستان (از این پس این‌ها کشورهای دوبلین ۳ هستند).

چنانچه شما زیر سن قانونی و بدون همراه هستید و یکی از اعضای خانواده‌تان (والدین، برادر/خواهر، عمودایی​/عمهخاله، پدربزرگ/ مادربزرگ) به طور قانونی در یکی از کشورهای دوبلین ۳ هستند آن کشور مسئول بررسی درخواست‌ شما می‌باشد.

اگر زیر سن قانونی و بدون همراه هستید و هیچ عضوی از خانواده شما به طور قانونی در کشورهای

دوبلین ۳ نیستند، درخواست‌تان در یونان بررسی خواهد شد.

اگر بزرگسال هستید و یکی از اعضای خانواده شما ، با این شرط که قبلاً در کشور مبدأ شما خانواده وجود داشته است، تحت حفاظت بین المللی و یا یک متقاضی حمایت بین‌المللی در یکی از کشورهای دوبلین ۳ می باشد، اگر شما مایل باشید، آنگاه آن کشور مسئول بررسی درخواست شما است. همسر(شوهر یا زن) یا شریک زندگی (نه در همه کشورها) و فرزندان مجرد زیر سن قانونی اعضای خانواده محسوب می‌شوند

.

چنانچه اجازه اقامت دارید، کشوری که مسئول بررسی درخواست شما می‌باشد ، کشور دوبلین سومی است  که اجازه اقامت شما را صادر کرده است، حتی اگر ۲ سال پیش منقضی شده باشد.

چنانچه ویزا دارید، کشوری که مسئول بررسی درخواست شما می‌باشد ، کشور دوبلین سومی است که ویزای شما را صادر کرده است، حتی اگر ۶ ماه قبل منقضی شده است.

در صورتی که بیش از یک اجازه اقامت یا ویزا داشته باشید، اینکه کدام کشور دوبلین سومی مسئول بررسی درخواست شما خواهد بود به مدت و تاریخ انقضای اجازه اقامت و یا ویزای شما بستگی دارد.

چنانچه قبل از ورود به یونان، بدون اجازه به کشوری دیگر از کشورهای دوبلین ۳ وارد شده باشید، آنگاه آن کشور مسئول بررسی درخواست شما است. این مسئولیت ۱۲ ماه بعد از ورود غیرقانونی باطل می شود.

در صورتی که شما قبل از ارائه درخواست‌تان در یونان، پنج ماه متوالی  به صورت غیرقانونی در یک کشور دوبلین ۳ مانده باشید، آن کشور دوبلین ۳ مسئول بررسی درخواست‌تان می‌باشد.

چنانچه شما به طور قانونی به یک کشور دوبلین ۳ که نیازی به ویزا ندارد وارد شده‌اید، آنگاه آن کشور مسئول بررسی درخواست‌تان می‌باشد.

چنانچه درخواست‌تان را در منطقه ترانزیت بین‌المللی فرودگاه یکی از کشورهای دوبلین ۳ ارائه کرده باشید، آنگاه آن کشور  دوبلین ۳ مسئول بررسی درخواست‌تان می‌باشد.

چنانچه قبلا در یک کشور دوبلین ۳ دیگری درخواست پناهندگی ارائه کرده‌اید، آن کشور مسئول بررسی درخواست‌تان می‌باشد.

یک کشور دوبلین ۳ ممکن است که بررسی درخواست‌تان را بنا به دلایل بشردوستانه قبول نماید.

چنانچه هیچ یک از معیارهای فوق شامل شما نمی شود، آنگاه کشور مسئول بررسی درخواست‌تان، کشور یونان می‌باشد. چنانچه براساس معیارهای فوق الذکر کشور دیگری از کشورهای  دوبلین ۳ مسئول بررسی درخواست‌تان باشد و بررسی‌اش را قبول کند، آنگاه درخواست شما در کشور یونان غیره قابل قبول بوده و رد خواهد شد، و شما به طور معمول ظرف شش (۶) ماه از تاریخی که موافقت شد درخواست شما بررسی شود، به آن کشور منتقل خواهید شد.

شما حق دارید در برابر این تصمیم درخواست تجدیدنظر را نزد سازمان تجدیدنظر در مهلت مقرر تعیین شده در تصمیمی که دریافت خواهید کرد  ارائه دهید. شما باید درخواست تجدید نظر خود را به دفتر پناهندگی منطقه و یا واحد پناهندگی که این تصمیم را صادر کرده ارسال کنید.

به منظور اینکه معیارهای های فوق به طور موثری اعمال شود ، زمانی که درخواست خود را برای حمایت بین المللی ارائه می دهید، می‌بایستی موارد زیر را به اداره خدمات پناهندگی اطلاع دهید:

۱ (چنانچه ویزایی برای هر کدام از کشورهای دیگر دوبلین ۳ را دارید.

۲ (چنانچه اجازه اقامتی برای هر کدام از کشورهای دیگر دوبلین ۳ را دارید.

۳ (چنانچه به طور غیرقانونی از طریق یکی از کشورهای دیگر دوبلین ۳ وارد یونان شده‌اید.

۴) چنانچه قبل از آمدن به یونان به طور غیرقانونی در یکی از کشورهای دیگر دوبلین ۳ مانده بودید و مدت زمان آن.

۵) چنانچه یکی از اعضای خانواده شما در یکی دیگر از کشورهای دوبلین ۳ قانونی حضور دارد، و اگر این چنین است، در مورد وضعیت اقامت آنها در آنجا.

شما باید کلیه اطلاعات مورد نیاز و هر مدرکی را که در اختیار دارید ارائه دهید (مثلاً اجازه‌های اقامت خودتان و اعضای خانواده‌تان، مدارکی از وضعیت خانوادگی و هر مدارک دیگری، ویزا، مدارکی که نشان دهد در کشورهای دیگر دوبلین ۳ حضور داشته‌اید مانند بلیط‌های مسافرتی، رسیدهای هتل و غیره)

برای اطلاعات بیشتر در مورد پیوند مجدد خانوادگی بر اساس قانون دوبلین ۳، در این لینک زیر به وب سایت رسمی وزارت مهاجرت و پناهندگی مراجعه کنید.که در آن الگوهای مربوطه و راهنمایی های مناسبی برای خردسالان نیز موجود است.

مروری کلی بر خدمات پناهندگی به 18 زبان مختلف در وب سایت وزارت مهاجرت و پناهندگی در اینجا موجود است.

https://migration.gov.gr/en/gas/plirofories-se-18-glosses/

Last update: 11 Feb 2021