گزارش سوء استفاده

گزارش در مورد استثمار و سوء استفاده جنسی از طرف کارمندان سازمانهای بشردوستانه

برای سازمان ملل متحد و کلیه اعضای پرسنل سازمان های اجتماعی همکار بهره کشی و سوء استفاده جنسی از رفتارهای ممنوع شده و غیرقابل قبول محسوب می شوند.

بهره کشی جنسی چیست؟ عبارت است از هرگونه سوء استفاده عملی از موقعیت آسیب پذیری، موقعیت غالب یا اعتماد یا تلاش برای انجام این کار برای مقاصد جنسی.

سوء استفاده جنسی چیست؟ عبارت است از هرگونه اعمال عمل جنسی واقعی یا تهدید آمیز که تحت زور یا اجبار انجام می شود.

مطابق استانداردهای سازمان ملل متحد، اعضای پرسنل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و سازمان های اجتماعی همکار نباید:

 • با کسی در ازای وجه، کار، رفتار ویژه، کالا یا خدمات رابطه جنسی داشته باشد،
 • با افراد زیر 18 سال رابطه جنسی داشته باشد،
 • رفتار تحقیرآمیز، بی حرمتی یا استثمار گرانه داشته باشد.

چنانچه هر گونه نگرانی یا شک و شبهه ای در قبال یکی از کارکنان پرسنل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، سازمان ملل متحد یا سازمان های اجتماعی داشته باشید مبنی بر وجود حدس و گمان که وی در بهره کشی و سوء استفاده جنسی دست داشته است، خواهشمند است مراتب را مستقیماً به دفتر بازرس کل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد گزارش دهید.

 • آدرس الکترونیکی: [email protected]
 • فکس محرمانه: 7380 739 22 41+
 • آدرس پستی: UNHCR, 94 Rue de Montbrillant, 1202 Geneva, Switzerland

در گزارش می بایستی موارد زیر ذکر گردد:

 • چه اتفاقی رخ داده است؟
  • اطلاعاتی را که در مورد اتفاق یا اتفاقات می دانید به تفصیل شرح دهید.
 • چه کسی جرم مفروض را مرتکب شده است؟
  • تا آنجایی که آگاه هستید، آیا شخص دیگری در این موضوع دخیل است؟ در صورت امکان، لطفاً نام کامل، سمت و سازمان را ذکر کنید.
 • اتفاق یا اتفاقات در چه زمانی و کجا رخ داده است؟
  • در صورت امکان ، لطفاً تاریخ ها و زمان را ذکر کنید.

در قبال اطلاعات گزارش شده از سوی شما رویکردی جدی و شدیداً محرمانه نشان داده خواهد شد.

گزارش پیرامون کلاه برداری و فساد

کلاه برداری چیست؟

کلاه برداری عبارت است از هرگونه عملی که هدف آن کسب منفعت با گمراه کردن عمدی دیگران انجام می پذیرد.

کلیه خدمات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد رایگان است. به هیچ شخص یا سازمانی که از شما بابت خدمات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد یا همکاران آن درخواست پرداخت وجه می نمایند، اعتماد نکنید. اگر از شما وجه یا هر گونه خدماتی از جمله با ماهیت جنسی خواسته شود، باید مراتب را بیدرنگ به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و (یا) نزدیکترین بخش پلیس گزارش دهید.

به یاد داشته باشید که هرگونه خدمات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد  که در ازای پرداخت هزینه به شما پیشنهاد می شود، کلاه برداری است.

برای کسب اطلاعات دقیق در باره فعالیت و خدمات دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ارمنستان، لطفاً به صفحه رسمی دفتر ارمنستانی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در فیس بوک و وب سایت دفتر ارمنستان رجوع نمایید.

درباره کلاهبردارانی که در ازای غرامت مالی، کمک مالی یا هر گونه کمک دیگر، وجه یا خدمات ادعا یا سندی پیشنهاد می نمایند فوراً گزارش دهید. این پیشنهادات را شما می توانید هم شخصاً و هم از طریق شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک، یوتیوب، واتس اپ، وایبر و تلگرام دریافت کنید.

افرادی که چنین دروغ ها و تقلب هایی را ارائه می دهند سعی می کنند از موقعیت شما استفاده کنند. به هر قیمتی از چنین افرادی دوری کنید. تحت هیچ شرایطی نباید آنان را باور کنید. آنان می توانند شواهد قانع کننده ای از ارتباط خود با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ارائه دهند. آنان را باور نکنید. فقط پول شما مورد علاقه این افراد است. هوشیار باشید و فریب نخورید. به خاطر داشته باشید که خدمات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد رایگان است.

چگونه می توان از کلاهبرداری شکایت کرد؟

 • می توانید شکایت خود را به ایمیل های دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ارمنستان به شرح زیر ارسال کنید:

[email protected][email protected]

 • می توانید شکایت خود را در «صندوق شکایات» بیاندازید. آنها در ورودی دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ارمنستان قرار دارند.
 • می توانید شکایت خود را در یک پاکت بسته به دفتر سازمان همکار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد  در ایروان برای انتقال دستی آن به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ارائه کنید.
 • شکایت خود را می توانید نیز به دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ارمنستان به آدرس: ارمنستان، 0010، ایروان، خیابان پطروس آدامیان، ساختمان 14، ارسال نمایید.

موضوعات مهم

 • کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد بطور جدی با تمامی شکایات برخورد می کند و پیگیرانه روند یکایک آنها را مورد توجه قرار می دهد.
 • خواهشمند است توجه داشته باشید که ارائه شکایت به هیچ وجه بر پرونده تحت بررسی شما در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد شما تأثیر نمی گذارد.

شکایات می توانند بدون نام و نشان ارائه گردند.

 • در شکایت خود، لطفاً تمام حقایق و شواهدی که از آن اطلاع دارید ارائه دهید.
 • ارتباط با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد کاملاً محرمانه است.

کلاهبرداری یا فساد کارمند کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد یا کارمند سازمان همکار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد

فساد چیست؟ پیشنهاد، ارائه، دادن، دریافت یا مطالبه شیئ با ارزش (به طور مستقیم یا غیر مستقیم) به منظور تأثیر غیر شایسته بر عملکرد طرف مقابل.

بهره کشی جنسی چیست؟ عبارت است از هرگونه سوء استفاده عملی یا سعی در انجام این کار برای مقاصد جنسی. بهره کشی و سوء استفاده های جنسی انجام شده از جانب اعضای پرسنل کلیه آژانس های سازمان ملل متحد و سازمان های اجتماعی همکار، رفتار غیرقابل قبول و ممنوع شده می باشد.

چگونه می توان علیه عضو پرسنل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد شکایت کرد؟

چنانچه اطلاعاتی در دست داشته باشید مبنی بر این که کارکنان پرسنل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد یا کارکنان پرسنل همکاران و پیمانکاران کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد سازمان ملل متحد در فساد، بهره کشی (از جمله بهره کشی جنسی)، کلاهبرداری یا سوء استفاده جنسی دخیل هستند بلافاصله مراتب را مستقیماً به دفتر بازرس کل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد که مقر دفتر اصلی آن در شهر ژنو سوئیس است، گزارش دهید.

ارتباط با دفتر بازرس کل کاملاً محرمانه است.