پیوستن به خانواده

اگر قبل یا در حین ترک خانه خود در وطن یا بعد از آمدن به ایران، از خانواده خود جدا شده‌اید، ممکن است بتوانید در کشوری که خانواده شما در آن زندگی می‌کنند به آنها ملحق شوید.

منظور از پیوستن به خانواده برای پناهندگان چیست؟
پیوستن به خانواده، اعضای خانواده‌ای را که در کشورهای مختلف زندگی می‌کنند گرد هم می‌آورد. پیوستن به خانواده برای پناهندگان، وضعیتی است که در آن، اعضای خانواده‌ای از هم جدا شده‌اند، و حداقل یکی از اعضای آن خانواده، به عنوان پناهنده، یا دارنده وضعیت حمایتی فرعی/موقت از طرف کشوری که در آن زندگی می‌کند، به رسمیت شناخته شده باشد. این پناهنده سپس می‌تواند درخواست نماید تا خانواده‌اش به او در آن کشور بپیوندند.

چه کسی برنامه‌‌های پیوستن به خانواده را مدیریت میکند؟
لطفاً توجه داشته باشید که برنامه‌های پیوستن به خانواده و اینکه چه کسانی برای این برنامه‌ها واجد شرایط هستند، توسط کشورها تعیین و مدیریت می‌­شوند.

درخواست دسترسی به این برنامه‌ها از طریق کمیساریا ارسال نمی‌­شود، بلکه از طریق روش تعیین شده توسط کشوری که اعضای خانواده شما در آن زندگی می‌کنند، انجام می­گردد.

آیا می‌توانم برای پیوستن به خانواده اقدام کنم؟
هنگامی که یکی از اعضای خانواده شما در کشور ثالث، وضعیت پناهندگی یا حمایت موقت را دریافت کند، می‌تواند جهت پیوستن اعضای خانواده واجد شرایط به خود، درخواست نماید. اگر شما یکی از اعضای خانواده و واجد شرایط باشید، آن شخص، وضعیت «حامی (اسپانسر)» یا «متقاضی» را نسبت به شما خواهد داشت.

اینکه آیا شما واجد شرایط پیوستن به خانواده هستید یا نه، بستگی به معیارهایی دارد که توسط کشوری که «حامی (اسپانسر)» شما در آن زندگی می‌کند، وضع شده‌اند؛ از جمله نوع وضعیت اقامتی که در کشور محل سکونت به وی اعطا شده (پناهندگی، وضعیت حمایت موقت یا موارد دیگر) و همچنین ماهیت رابطه خانوادگی شما با آن فرد.

اکثر کشورها به همسر، والدین فرزندان خردسال، و فرزندان تحت تکفل اجازه می‌دهند تا به اسپانسر خود ملحق شوند. در برخی کشورها، سایر اعضای خانواده تحت تکفل نیز می‌توانند برای این منظور درخواست نمایند.

توجه داشته باشید که بسته به کشور محل اقامت حامی (اسپانسر) شما، مواعد زمانی و رویه‌های خاصی ممکن است وجود داشته باشند.

کدام کشورها برنامه پیوستن به خانواده برای پناهندگان را دارند؟
ساز و کارهای مخصوص پیوستن به خانواده برای پناهندگان، در اکثر کشورها وجود دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد معیارهای خاص هر کشور، و نحوه درخواست، لطفاً به صفحه وب‌سایت کمک کمیساریا مراجعه کرده و بخش «پیوستن به خانواده» را در کشور مقصد جستجو کنید.

برخی از لینکهای صفحات راهنمای مربوط به کشورها در زیر فهرست شده‌اند:

استرالیا: https://help.unhcr.org/australia/family-reunification/
فنلاند: https://help.unhcr.org/finland/how-to-apply-for-family-reunification/
فرانسه: https://help.unhcr.org/france/la-reunification-et-le-regroupement-familial-e/
آلمان: https://help.unhcr.org/germany/family-reunification/
ایتالیا: https://help.unhcr.org/italy/family/
هلند: https://help.unhcr.org/netherlands/family-reunification/
سوئد: https://help.unhcr.org/sweden/family/
سوئیس: https://help.unhcr.org/switzerland/other-admission-to-switzerland/
انگلستان: https://help.unhcr.org/uk/family-reunion/

اگر به دنبال اطلاعات در مورد برنامه پیوستن به خانواده در کشوری هستید که در صفحات راهنمای وبسایت کمیساریا فهرست نشده است، لطفاً در وب‌سایت‌های دولتی کشور مقصد عبارت «family reunification» را جستجو کنید.


اطلاعات مرتبط

>> بازگشت به صفحه اصلی (لینک) << انتخاب سایر کشورها در صفحه “کمک”  (لینک)