ثبت ولادت

ثبت‌ ولادت فرزند در بدو تولد از اهمیت بالایی برخوردار است. این فرآیند به فرزند شما کمک می‌کند تا حقوق بهتر و دسترسی بهتر به خدمات پیدا کند، مانع بی‌تابعیتی شده و ایمنی و امنیت بهتری را برای فررند شما در زمان رشد فراهم می‌کند. به عنوان مثال دسترسی به تحصیل، شغل، باز کردن حساب بانکی، اخذ پاسپورت و یا خریدن ملک همگی نیازمند داشتن گواهی ولادت هستند تا بتوان مدارک مورد نیاز را اخذ کرد.

مراحل ثبت ولادت فرزندان اتباع خارجی

۱ – بعد از تولد کودک در بیمارستان یا مرکز مراقبتهای بهداشتی، اطمینان حاصل کنید که مرکز مراقبتهای بهداشتی/ بیمارستان به شما گواهی زایمان ارائه دهد.

۲ – اگر مدرک اقامتی معتبر دارید با گواهی زایمان به اداره اتباع رجوع کنید تا سند یا همان گواهی ولادت برای نوزاد خود دریافت کنید.

۳ – چنانچه (در زمان ولادت فرزند)، فاقد مدارک اقامتی معتبر هستید، واقعه ولادت در مرکز درمانی ثبت خواهد شد اما شما پس از کسب مدارک اقامتی معتبر می توانید برای دریافت گواهی زایمان و سند ولادت اقدام کنید.

۴ – برای زایمان در منزل، علاوه بر موارد بالا، دو شاهد باید واقعه تولد را در برابر مراجع ذیصلاح ( شورای شهر و یا فرمانداری محل سکونت شما ) گواهی کنند.

توجه: همه مراکز بهداشتی و یا بیمارستانها موظفند گواهی زایمان ارائه دهند.


پذیرش تابعیت کودکان

امروزه میلیون ها نفر در سراسر جهان از داشتن تابعیت محروم هستند. در نتیجه، در بسیاری از موارد امکان رفتن به مدرسه، مراجعه به پزشک، پیدا کردن شغل، باز کردن حساب بانکی، خرید خانه یا حتی ازدواج به طور رسمی از آنها گرفته شده است. افراد بدون تابعیت ممکن است در دسترسی به حقوق اولیه مانند آموزش، مراقبت های بهداشتی، اشتغال و آزادی رفت و آمد مشکل داشته باشند. بدلیل تمام این چالشها، آنها در طول زندگی‌شان با ناامیدی­ها و موانع بیشماری روبرو خواهند شد. در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، ما مصمم هستیم تا سال ۲۰۲۴ به بی تابعیتی پایان دهیم.

در بسیاری از موارد، قوانین آمیخته با تبعیض جنسیتی در خصوص اعطای تابعیت، یکی از دلایل اصلی بی تابعیتی کودکان است. در این راستا، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از اصلاح در قانون تابعیت توسط دولت جمهوری اسلامی ایران بمنظور ارائه تابعیت ایرانی به فرزندان متولد شده از زنان ایرانی و مردان غیرایرانی، استقبال کرد. این اصلاحیه که در سال ۲۰۱۹ تصویب شد، گامی بزرگ در جهت کاهش بی تابعیتی در ایران است.

بر اساس قانون جدید، حتی کودکان زیر ۱۸ سال نیز می توانند در صورت ثبت درخواست توسط مادر ایرانی، تابعیت ایران دریافت کنند. افراد بالای ۱۸ سال، می توانند خودشان برای دریافت تابعیت ایران اقدام کنند. این قانون همچنین تصریح می کند که افراد بدون تابعیت نیز می توانند پس از رسیدن به ۱۸ سال، در صورتی که یکی از والدین در ایران متولد شده باشند، برای دریافت تابعیت ایرانی درخواست دهند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد قویا توصیه می‌کند، این افراد درخواست خود را از طریق لینک‌های زیر در اولین فرصت ممکن  به دولت جمهوری اسلامی ایران ارائه نمایند:


برای  کودکان زیر ۱۸ سال:: https://bafia.ir/fa/tabeiat-from-under18

برای افراد بالای ۱۸ سال :: https://bafia.ir/fa/tabiat-form-over18
برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا با دفاتر ما تماس حاصل فرمایید: راه‌های ارتباط با کمیساریا