خوش آمدید

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان ایران - کمک به پناهندگان و پناهجویان

تعهدات و وظایف پناهندگان در کشوری که در آن درخواست پناهندگی داده‌اند:

احترام و پایبندی به قوانین آن کشور از جمله رعایت کلیه قوانین و آداب و رسوم محلی: پناهندگان باید به قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران احترام بگذارند. ازحضور در تجمعات و مناطق شلوغ خودداری نمایید تا احتمال بازداشت، حبس و دیپورت را کاهش دهید.

مدارک شناسایی خود را همراه داشته باشید: ممکن است مطابق قانون از شما درخواست ارائه مدارک شناسایی شود، از این رو همواره مدارکی مانند کارت آمایش، کارت هویت، برگه سرشماری و یا پاسپورت معتبر با ویزا، همراه خود داشته باشید تا در صورت درخواست مقامات ذیصلاح آنها را ارائه دهید. شما می‌توانید در صورت لزوم برای دریافت مشاوره و حمایت حقوقی رایگان به دفاتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر با دفاتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، بخش خدمات حقوقی تماس بگیرید.

اجتناب از جابجایی‌های بدون مجوز: اگر در ایران پناهنده هستید، ممکن است در صورت بازگشت بدون مجوز به کشور مبدا، وضعیت پناهندگی خود را از دست بدهید. سفر بدون مجوز به مناطقی غیر از منطقه محل سکونت (همانطور که در اسناد آمایش، برگه سرشماری یا ویزا قید شده) و حرکت و اقامت در مناطق ممنوعه ممکن است منجر به از دست دادن وضعیت آمایش یا هویتی شما شده و در معرض دستگیری، بازداشت و اخراج قرار بگیرید.

آیا شما اهل افغانستان هستید و تازه وارد ایران شده اید؟ می‌توانید اطلاعات بیشتر در مورد افرادی که تازه وارد ایران شده اند را در این قسمت پیدا کنید.

تمامی خدمات کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان رایگان می‌باشد. مراقب کلاهبردارانی که در ازای پول مدارک شناسایی یا هر مدرک جعلی دیگری را ارائه می‌کنند، باشید. این نوع مدارک غیرقانونی هستند. برای آنها پول پرداخت نکنید. لطفا برای دریافت اطلاعات قابل اعتماد و به‌روز در خصوص اطلاعیه‌ها، مدارک و در دسترس بودن خدمات و موارد دیگر، مرتبا به وب‌سایت کمک کمیساریا، صفحه کلاهبرداری و فساد و صفحه آخرین اخبار مراجعه فرمایید. شما می‌توانید برای تماس با کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و دریافت اطلاعات بیشتر با خطوط تلفن حمایتی کمیساریا تماس گرفته و یا به آدرس ایمیل کمیساریا ایمیل ارسال فرمایید.

به صفحه کمک وبسایت کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان خوش آمدید. آژانس پناهندگان سازمان ملل این صفحه را  برای اطلاع رسانی در مورد مطالب کلیدی در رابطه با پناهندگان، پناهجویان و سایر افراد خارجی که ناچار به ترک کشور خود شده و در جمهوری اسلامی ایران زندگی می کنند طراحی کرده است.

اگر به دنبال اطلاعات از کمیساریا در کشوری خارج از ایران هستید می‌توانید این اطلاعات را در صفحه “کمک” آن کشورها شامل استرالیا ، کانادا ، ترکیه و ایالات متحده آمریکا و غیره بیابید

آخرین اخبار

تماس با کمیساریا در ایران

اطلاعات برای ورودی های جدید از افغانستان

اطلاعات برای افراد زیر ۱۸ سال

این صفحه برای انتشار اطلاعات بیشتر به طور مداوم به روز رسانی می‌شود . شما همچنین می توانید آخرین اخبار را در وبسایت و یا صفحه اینستاگرام کمیساریا در ایران، دنبال کنید.


>>> انتخاب  سایر کشورها در صفحه “کمک”