Притулок в Чехії 

Біженець – це особа, яка була змушена покинути країну свого походження (або країну попереднього проживання в разі відсутності громадянства) через загрозу заподіяння їй серйозної шкоди з причин, пов’язаних із расою, релігією, національністю, політичними поглядами або приналежністю до певної соціальної групи, або рятуючись від війни, тортур, нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження. Повне визначення поняття “біженець” міститься в Конвенції про біженців 1951 року і Протоколі про статус біженців 1967 року.

Біженець може звернутися за захистом до країни, в якій він опинився, в даному випадку до Чеської Республіки. Це також відомо як надання притулку

Допоміжний захист надається в тому випадку, якщо ви не маєте права на статус біженця, але не можете повернутися в країну походження або  постійного проживання, якщо на те є інші серйозні причини. 

Притулок і додатковий захист разом називаються міжнародним захистом

Національним правовим актом, що визначає критерії та обставини надання міжнародного захисту на території Чеської Республіки, є Закон про притулок. Департамент з питань притулку та міграційної політики (DAMP) Міністерства внутрішніх справ проводить оцінку та ухвалює рішення про відповідність критеріям і надання Вам міжнародного захисту на території Чеської Республіки. DAMP також ухвалює рішення про статус осіб без громадянства. 

Будучи членом Європейського Союзу (ЄС), Чеська Республіка також зобов’язана застосовувати правила Загальноєвропейської системи надання притулку

УВКБ ООН у Чеській Республіці не займається оцінкою та ухваленням рішень щодо заяв про надання притулку, але стежить за якістю процедури надання притулку.

Як подати заяву про надання міжнародного захисту в Чеській Республіці 

Перш ніж подавати заяву, будь ласка, зверніть увагу на це

Хто є особою, яка потребує міжнародного захисту? 

Вам може бути надано притулок: 

  • Якщо ви не є громадянином ЄС і вважаєте, що зазнавали переслідувань у країні свого походження (або в країні постійного проживання, якщо ви не маєте громадянства, або побоюєтеся переслідувань у країні походження, тож не можете повернутися в країну громадянства (або проживання). 
  • Якщо Ви побоюєтеся переслідування хоча б з однієї з таких причин (під кожним заголовком наведено приклади):
    • Раса або національність  
      Наприклад, ви побоюєтеся переслідувань, оскільки належите до етнічної або мовної меншини.  
    • Релігія 
      Наприклад, ви побоюєтеся переслідувань, оскільки належите до релігійної меншини або перейшли в іншу релігію.  
    • Причетність до певної соціальної групи 
      Наприклад, ви зазнавали насильства через свою сексуальну орієнтацію або стать, або ви побоюєтеся переслідувань через свої сімейні зв’язки.  
    • Політичні переконання 
      Наприклад, ви є журналістом або блогером, правозахисником або вважаєтеся противником уряду.

Вам може бути надано додатковий захист, якщо: 

  • Якщо Ви вважаєте, що не можете або не хочете повертатися в країну походження (або в країну звичайного проживання, якщо у Вас немає громадянства) через ризик серйозного порушення прав і свобод людини у вигляді, наприклад, смертного вироку або страти, тортур, нелюдського або такого поводження, що принижує гідність,  загрози життю або фізичної недоторканності внаслідок невибіркового насильства в результаті міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту. 

Зверніть увагу, що погане економічне становище та безробіття в країні походження не є підставою для надання міжнародного захисту. 

 


➡️ Коли і як подавати заяву?

В ідеалі Вам слід висловити свій намір звернутися за міжнародним захистом (подати заяву) безпосередньо на кордоні під час в’їзду до Чеської Республіки. 

Звернутися до органів влади (поліції у справах іноземців у місцях, передбачених Законом про надання притулку, а саме: на прикордонному переході, у центрі прийому, у відділі поліції у справах іноземців регіонального управління поліції (за умови, що іноземець прибув добровільно), а також у місці утримання, якщо іноземець там перебуває. Виняток становлять випадки, коли іноземець перебуває в медичному закладі або відбуває покарання у вигляді позбавлення волі, захисного лікування чи іншим чином обмежений у свободі пересування. У таких випадках заяву про надання міжнародного захисту можна подати в письмовій формі безпосередньо до Міністерства і просто словами повідомити, що ви є біженцем (“uprchlík” чеською мовою) і хочете подати заяву на міжнародний захист або притулок (“mezinárodní ochrana” або “azyl” чеською мовою) в Чеській Республіці, тому що ви боїтеся повернутися в країну походження, ваше життя в небезпец або ви зазнали переслідувань у вашій країні. 

  • Прикордонний контроль в міжнародних аеропортах: Якщо ви в’їжджаєте до Чеської Республіки повітряним транспортом, подайте заяву безпосередньо на прикордонному контролі в аеропорту. Поліцейські, які перевірятимуть ваші документи, навчені розглядати заяви про надання притулку. У празькому аеропорту вас направлять до приймального центру, розташованого в транзитній зоні аеропорту. 
  • Приймальний центр у Заставці: Якщо Ви вже перебуваєте на території Чехії, Ви можете подати заяву у відділенні Поліції у справах іноземців у приймальному центрі в Заставці-у-Брна або в одному з регіональних відділень Поліції у справах іноземців. Адреса центру прийому в Заставці-у-Брна: Havířská 514, Zastávka. Ви можете знайти його на карті тут. 
  • Затримання: Ви також можете звернутися за міжнародним захистом з місця утримання під вартою, але тільки протягом 7 днів після того, як Вас затримали і взяли під варту співробітники іноземної поліції. 
  • Інші місця: Ви можете подати заяву про надання притулку з місця тримання під вартою, лікарні, Установи для дітей іноземних громадян або інших подібних місць безпосередньо до Міністерства внутрішніх справ. У таких випадках заява про надання міжнародного захисту може бути подана в письмовій формі безпосередньо до Міністерства. Контактні дані: Міністерство внутрішніх справ, Департамент з питань притулку та міграційної політики, Відділ міжнародного захисту, Nad Štolou 3, P.O.Box 21/OAM, Прага 7, поштовий індекс 170 34. email: omosekret@mvcr.cz. Знайти його на карті можна тут. 

➡️ Як відбувається офіційна реєстрація клопотання про надання притулку?

Департамент з питань притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ (DAMP) оцінює та ухвалює рішення щодо всіх заяв про надання міжнародного захисту в Чеській Республіці. Він вирішує, хто є біженцем, а хто потребує додаткового захисту. DAMP також видає тимчасові захисні візи особам, які рятуються від війни в Україні.

Детальнішу інформацію можна знайти на сайті DAMP.

Іноземець, який подав заяву про надання міжнародного захисту, зобов’язаний, зокрема здати відбитки пальців та фотографуватися для встановлення або підтвердження його особи. Зняття відбитків пальців проводить поліція, а фотозйомку – Міністерство. Крім того, іноземець зобов’язаний здати свій проїзний документ і пройти огляд особи та речей у разі обґрунтованої підозри, що він приховує будь-що, що може бути використане як підставу для рішення, зокрема проїзний або інший документ, чи то предмет, який загрожує життю або здоров’ю людей, чи то алкоголь, чи то іншу речовину, яка спричиняє залежність. Іноземець також має бути підданий медичному огляду з метою встановлення наявності в нього захворювання, що загрожує його життю чи здоров’ю або життю чи здоров’ю інших осіб. 


➡️ Що відбуватиметься далі?

Вас буде доправлено до центру прийому прохачів притулку для проходження перших кроків  процедури отримання притулку, таких як ідентифікація особи та медичне обстеження. Центри прийому є закритими установами, тому час перебування в них обмежений законом. Середня тривалість перебування становить близько 7-14 днів; максимальний термін, встановлений законом, – 120 днів. 

Управління у справах біженців Міністерства внутрішніх справ (RFA) управляє установами для осіб, які шукають притулку, визнаних біженців і затриманих іноземців, та надає відповідні послуги. Воно відповідає за безпеку та охорону клієнтів у цих установах. Детальнішу інформацію про типи та розташування установ можна знайти на сайті RFA.  


➡️ Що станеться після того, як ви покинете центр прийому? Хто ухвалюватиме рішення за вашою заявою?

В осіб, які шукають притулку, є два варіанти. Або вони вирішують жити в приватних умовах, або їх переводять у відкриті центри розміщення. Ці центри призначені для осіб, які шукають притулку і не мають можливості забезпечити себе до отримання рішення про міжнародний захист. 

Усі клопотання про надання міжнародного захисту в Чехії розглядаються і вирішуються Міністерством внутрішніх справ. Термін, встановлений законом для ухвалення рішення, становить 6 місяців. Його може бути продовжено з певних причин, як-от складність справи або відмова співпрацювати з особою, яка ухвалює рішення. Після закінчення процедури вам може бути надано притулок або додатковий захист, або вашу заяву можуть відхилити (див. далі в тексті більш детальну інформацію). 

Для отримання докладнішої інформації про процедуру і ваші права ви можете завантажити наш інформаційний листок. 

 


➡️ Які ваші права та обов'язки під час процедури отримання притулку?

Як особа, яка шукає притулку, Ви маєте право і зобов’язані залишатися в Чеській Республіці до ухвалення рішення у Вашій справі про надання притулку. Вам буде видана посвідка на проживання для шукачів притулку (термін дії посвідки на проживання для міжнародного захисту визначається Міністерством у кожному конкретному випадку, зазвичай близько 60 днів), яку продовжують кожні один-два місяці.

Як особа, яка шукає притулку, ви можете користуватися послугами державної системи охорони здоров’я і почати працювати через 6 місяців після подання заяви про надання міжнародного захисту.
Після завершення процедур у центрі прийому заявники (ті, хто не в змозі забезпечити себе житлом) можуть обрати один із центрів проживання:

  • Kostelec nad Orlicí (Rudé armády 1000, 517 41 Kostelec nad Orlicí) 
  • Havířov (Na Kopci 5, 735 64 Havířov – Dolní Suchá) 
  • Bělá – Jezová (Jezová 1501, 294 21, Bělá pod Bezdězem) 
  • Zastávka (Havířská 514, 664 84, Brno – venkov) 

Заявники можуть вільно залишати установу; вони отримують грошову допомогу, але самі готують собі їжу. Заявники можуть користуватися послугами соціальних працівників, юридичною та психологічною допомогою, а також можуть обрати різноманітні види дозвілля, а також добровільні курси чеської мови.

Детальнішу інформацію можна знайти ТУТ

У Чехії початкова школа є обов’язковою для дітей віком від шести до п’ятнадцяти років. Якщо у вас є діти цього віку, вони повинні відвідувати школу. 

більш детальну інформацію можна знайти ТУТ

Під час процедури надання притулку ви маєте право на безкоштовну юридичну допомогу. Співробітник Міністерства внутрішніх справ зобов’язаний проінформувати Вас про Ваше право звернутися за безоплатною правничою допомогою до адвоката або іншої особи, яка займається наданням правничої допомоги або захистом біженців.

Під час процедури надання притулку ви також маєте право на перекладача на вашу рідну мову або іншу мову, якою ви можете спілкуватися.

Ви можете зв’язатися з УВКБ ООН у будь-який час під час процедури надання притулку. УВКБ ООН може бути присутнім під час співбесіди з Вами і знайомитися з Вашою справою. 

На всіх етапах процедури ви можете говорити без страху, оскільки все сказане вами, включно з вашими особистими даними, розглядається як суворо конфіденційне. Забороняється пересилати надані Вами дані в країну походження або в інші органи, які не беруть участі в цій процедурі.

Важливо, щоб ви говорили правду, роз’яснювали можливі неясності та суперечності у своїх свідченнях і якомога детальніше пояснювали, чому Ви покинули країну походження. Протягом усієї процедури міжнародного захисту Вам заборонено залишати Чеську Республіку. 


➡️ Що робити в разі позитивного рішення?

Якщо вам буде надано притулок, ви отримаєте дозвіл на постійне проживання в Чеській Республіці та ті самі права й обов’язки, що й чеські громадяни, за винятком права голосу і призову в армію.

Якщо вам буде надано додатковий захист, то ви отримаєте дозвіл на довгострокове проживання в Чеській Республіці на період дії додаткового захисту, який зазвичай становить один рік.

В обох випадках ви можете скористатися державною програмою інтеграції.


➡️ Що робити в разі отримання негативного рішення?

Якщо ви отримали негативне рішення Міністерства внутрішніх справ, ви маєте право подати апеляцію. Вказівки щодо строків, протягом яких можна оскаржити негативне рішення в Адміністративному суді, містяться в тексті рішення. Ви можете звернутися по допомогу до адвоката. 

Якщо ви не хочете оскаржувати рішення про надання міжнародного захисту, вам буде видано виїзну візу для виїзду з Чеської Республіки. 

Детальнішу інформацію про те, куди можна звернутися по допомогу, можна знайти ТУТ