Інформація для дітей та молоді, які прибувають з України 

Вам менше 18 років?

Дівчатка та хлопчики з України, ласкаво просимо до Чеської Республіки! 

Ось кілька запитань, які виникають у багатьох дітей, і відповіді на них, які допоможуть вам залишатися в безпеці та розуміти свої права. 


➡️ Чи маю я право на перебування в Чехії?

Ви і ваша сім’я знаходиться тут у юридичній безпеці.. Ніхто не має права примушувати  вас їхати туди, куди ви не хочете.   

Дітей та їхні сім‘ї, які тікають з України, приймають усі країни регіону, і вони можуть перебувати в Чеській Республіці протягом 90 днів без візи. Ви і ваша сім’я також можете отримати документи, які називаються “Тимчасовий захист”. Вони дозволять вам перебувати в Чехії щонайменше до 31 березня 2024 року. Ви можете повернутися на цю сторінку до березня 2024 року, щоб дізнатися, як довго ви можете перебувати в Чеській Республіці. 

Як дитина, ви також маєте особливі права на проживання з сім’єю, відвідування школи, ігри та отримання допомоги, якщо вас скривдили. Ваші думки та почуття мають значення! 


➡️ Що важливо знати мені?

  • Зберігайте свої документи в безпеці: Дуже важливо зберігати будь-які документи, що посвідчують особу (наприклад, посвідчення особи або паспорт), у безпечному місці. Спробуйте зробити їхні копії, якщо можете. Не дозволяйте нікому забирати ваші документи, навіть якщо вам пропонують допомогти знайти житло або транспорт.
  • Допомога є безкоштовною. Ніхто не має права примушувати вас працювати або мати з вами стосунки, а також вимагати будь-яку іншу послугу (речі або гроші) в обмін на допомогу. Якщо хтось це робить, ви можете повідомити про це в поліцію або УВКБ ООН і попросити про допомогу. 

Телефон та веб-сайт: 

  • Гаряча лінія поліції (Безкоштовно): 📞 158 чи 112  
  • Лінія довіри для дітей (Безкоштовно): 📞 116 111 
  • UNHCR: 📞 +420 776 437 775 

 

  • Попросіть дорослих, яким ви довіряєте, допомогти вам залишатися в безпеці:Якщо незнайомець пропонує забрати тебе від сім’ї, щоб дати тобі щось, скажи “ні” і розкажи про це дорослому, якому ти довіряєш. Ніколи не погоджуйся зустрітися з незнайомцем, не поговоривши з дорослим, якому ти довіряєш. Якщо ти опинився в ситуації, яка робить тебе незручним або небезпечним, розкажи про це комусь, кому ти довіряєш, і попроси про допомогу.  Ти маєш право на захист, турботу та конфіденційну підтримку. 
  • ПАМ’ЯТАЙТЕ: це не ваша вина; ви не винні.  

➡️ Мені потрібна допомога - до кого звертатися?‍

Багато людей хоче допомогти, але важливо знати, кому довіряти. Чеський уряд і багато організацій можуть допомогти вам з житлом, їжею, транспортом, охороною здоров’я та школою. Ви можете звернутися до чеських органів влади, організацій та людей, таких як соціальні працівники, психологи, лікарі та вчителі. Шукайте дорослих, які співпрацюють з організацією, а якщо ви не впевнені, попросіть показати посвідчення особи!  

Якщо ви відчуваєте певний дискомфорт, ви можете сказати “ні”.  

ПАМ’ЯТАЙТЕ: Не дозволяйте нікому забирати ваші документи (наприклад, посвідчення особи або паспорт). Якщо у вас забирають документи або кажуть щось, що викликає у вас дискомфорт, розкажіть про це родині або іншій дорослій людині, якій ви довіряєте. Пам’ятайте, що ви також можете звернутися до поліції. 

Для отримання додаткової інформації про послуги, будь ласка, перейдіть за посиланням: 

Якщо Вам потрібно поговорити з УВКБ ООН, будь ласка, телефонуйте 📞 +420 776 437 775.


➡️ Чи можу я зателефонувати до УВКБ ООН?

Так! 😊 УВКБ ООН – це організація ООН, відповідальна за допомогу біженцям. 

Якщо вам потрібна інформація або допомога УВКБ ООН, ви можете написати нам на електронну адресу 📧 [email protected]  або зателефонувати за номером 📞 +420 776 437 775.  

 Бажано спочатку поговорити з батьками або дорослим, кому ви довіряєте, але ви також можете зв’язатися з нами самостійно. Будь ласка, повідомте своє ім’я, вік, номер телефону/WhatsApp або адресу електронної пошти, або будь-який інший спосіб зв’язатися з вами. Якщо ви перебуваєте в Чехії разом з батьками, бажано повідомити нам імена ваших батьків. Якщо ви не з батьками, будь ласка, повідомте нам про це. 

Якщо ви використовуєте колективний комп’ютер для надсилання листа, не забудьте вийти з акаунта, коли закінчите.


➡️ Я перебуваю в Чехії зі своєю сім'єю. Як я можу впевнитися, що ми залишимося разом?

 

Після всього, що вам довелося пережити, ще важливіше зробити все можливе, щоб залишитися разом з батьками або родиною.

Прості речі можуть суттєво допомогти.  

 – Подорожуйте разом і винаймайте житло разом    

Якщо ви опинилися в новому місці: спочатку огляньте його разом із сім’єю та іншими людьми, яким ви довіряєте.

Завжди повідомляйте батькам або комусь, кому ви довіряєте, куди ви йдете і коли повернетеся, коли виходите з дому.

Завжди носіть з собою номери телефонів батьків або сім’ї, але будьте обережні, щоб незнайомі люди не переписали їх або не забрали у вас.

Знайте адресу, де ви і ваша сім’я зупинилися, і поділіться нею з кимось, кому ви довіряєте.

Сплануйте разом, що робити, якщо ви опинилися не поруч з сім’єю.


➡️ Мені потрібна допомога в пошуку моїх батьків. Яку допомогу я можу отримати?

Може бути важко знайти батьків або родичів, які все ще перебувають в Україні, але важливо надати нам якомога більше інформації про них, щоб допомогти знайти їх, щойно це стане можливим. Можливо, твої батьки також шукають тебе і передали свої дані іншим організаціям, які працюють над возз’єднанням сімей. Розповідь про вашу ситуацію може допомогти налагодити зв’язок, якщо це можливо. 

Якщо ви шукаєте члена сім’ї, ви можете зв’язатися з Чеським Червоним Хрестом за допомогою електронної пошти: 📧[email protected] вони також можуть допомогти за програмою “Відновлення родинних зв’язків”. Детальніше про неї можна дізнатися тут: Коли член сім’ї вважається зниклим безвісти. 

 Якщо ви прагнете возз’єднання сім’ї, ви також можете звернутися до партнера УВКБ ООН – Організації з питань допомоги біженцям (ОПУ).  Основна діяльність ОПУ включає надання безкоштовних юридичних та соціальних консультацій шукачам притулку, біженцям та особам, які мають міжнародний захист. Для отримання додаткової інформації, відвідайте веб-сайт ОПУ: 🌐 https://www.opu.cz/en/  Ви також можете зв’язатися з ними за наступною електронною адресою: [email protected]чи телефоном  📞 +420 730 158 779 або 📞 +420 730 158 781.


➡️ Якщо ви перебуваєте в Чехії без дорослих членів сім'ї, ви маєте право на допомогу та безпечне місце для проживання.

Якщо ти перебуваєш у Чеській Республіці сам, без батьків або інших членів сім’ї, ти маєш право на допомогу державних органів або інших організацій, щоб знайти безпечне місце для проживання та піклування. Якщо ти подорожуєш без батьків або інших членів сім’ї, обов’язково повідом про це органи влади (поліцію та/або Міністерство праці та соціальних справ), УВКБ ООН або місцеву організацію, відповідальну за опіку над дітьми. Вони допоможуть тобі залишитися в безпеці. 

Ти можеш зателефонувати за будь-яким з наведених нижче номерів телефонів: 

  • Гаряча лінія поліції (Безкоштовно): 📞 158 чи 112  
  • Лінія довіри для дітей (Безкоштовно):📞  116 111 
  • UNHCR: 📞 +420 776 437 775
  • Гаряча лінія поліції (Безкоштовно): 📞 158 або 112
  • Лінія довіри для дітей (Безкоштовно): 📞 116 111 
  • UNHCR: 📞+420 776 437 775 
  • Організація допомоги біженцям (OPU)  📞 +420 228 229 942 

➡️ Якщо ти знаходишся з іншими членами сім'ї, ти можеш залишитися з ними

Важливо звернутися до державних органів, УВКБ ООН або інших організацій і повідомити їм, хто твої батьки, де, на твою думку, вони перебувають, а також будь-яку контактну інформацію, яку ти маєш.  Вони також можуть звернутися до представництва Міністерства праці та соціальних справ, https://www.ospod.cz/. 


➡️ Я хочу повернутися до школи якомога швидше. Що мені робити?

 

Ти маєш право навчатися в школі в Чеській Республіці.  Державні школи є безкоштовними. Якщо ти зараз не ходиш до школи, потрібно звернутися до найближчої школи за місцем проживання і попросити про реєстрацію. Залежно від рівня володіння чеською мовою, можливо, тобі доведеться взяти участь у мовному класі, організованому школою, щоб допоможе у навчанні 


➡️ Я відчуваю сум, злість, тривогу, страх або розгубленість. Це нормально? 😠 😕 😰 😧

Це нормально відчувати себе засмученим після того, як довелося покинути свою країну і побачити або почути про стільки жахливих речей. Може бути важко перестати думати про те, що ви бачили або пережили. Ти можеш бути розлучений(-а) з людьми, яких любиш, і хвилюватися за них або за те, що станеться далі. Тобі може здаватися, що нічого не знайоме. Ось прості речі, які можуть допомогти впоратися з цією складною ситуацією:

  • Намагайся дотримуватися розпорядку дня. 
  • Лягай спати і прокидайся в один і той же час кожного дня.  
  • Намагайся регулярно харчуватися здоровою їжею. 
  • Проводь час зі своєю сім’єю та друзями, роблячи те, що вам усім подобається.
  • Рухайся: ходи пішки або роби фізичні вправи, якщо можеш.
  • Підтримуй зв’язок з родиною та друзями. Якщо не можеш зв’язатися з ними зараз, пиши листи. 
  • Допомагай іншим у громаді. 
  • Роби перерви в перегляді новин і уникайте фото- та відеоматеріалів, які засмучують. 

Якщо ти відчуваєш злість або пригніченість: 

  • Зроби перерву і зосередься на повільному диханні протягом декількох хвилин 
  • Шукай цікаві речі навколо себе, наприклад, квіти, дерева або прислухайтеся до пташиного співу.  
  • Поговори з кимось, кому довіряєш, про те, що відчуваєш.  
  • Звернись по допомогу до психолога або консультанта – багато з них надають допомогу безкоштовно.

Якщо тобі потрібно з кимось поговорити, ці служби надають онлайн та телефонні консультації: 

  • Юридичні та соціальні консультації – Організація допомоги біженцям (OPU), дзвінок платний, але консультація безкоштовна, 📞 +420 228 229 942. 
  • Центр допомоги та підтримки українських біженців, Mriya, дзвінок платний, але консультація безкоштовна, 📞 +420 608 691 786 
  • UA (dumka.cz), психологічна підтримка від організації AMIGA, 📞 +420 778 979 211, дзвінок платний, але консультація безкоштовна, 📞 +420 770 600 800.  

Додатково, корисні відео тут: https://www.youtube.com/playlist?list=PL8TioFHubWFtb3SmM8D4ApXtktrzC36c8 


➡️ Хтось скривдив мене, або я побоююсь, що хтось зробить мені боляче. Що мені робити?

Ніхто не має права кривдити, нехтувати чи жорстоко поводитися з тобою або твоєю родиною ні незнайомці, ні батьки, ні родичі, ні вчителі. Будь-хто, хто завдає тобі шкоди, буде покараний, як тільки про це буде повідомлено.

Якщо хтось завдав тобі болю, торкнувся тебе або поводився з тобою так, що ти почуваєшся незручно чи налякано, або якщо ти боїшся, що хтось це зробить: є дорослі та організації, які можуть тобі допомогти. 

Якщо когось із твоїх знайомих хтось скривдив, заохочуй їх звернутися по допомогу.  

Ти також можеш домовитися з родиною та друзями про секретне слово або фразу, яку вони будуть використовувати. Ти можеш повторювати їх, коли відчуваєш небезпеку, щоб вони знали, що ти в біді.  

ПАМ’ЯТАЙ: це ніколи не є твоєю провиною, і ти не винний(-а). Не варто соромитися чи боятися просити про допомогу.  Якщо у є хтось, кому ти довіряєш, будь ласка, поговори з цією людиною. 

Щоб отримати допомогу, зателефонуйте на будь-яку з наведених нижче гарячих ліній: 

  • Гаряча лінія поліції (Безкоштовно): 📞 158 чи 112  
  • Лінія довіри для дітей (Безкоштовно): 📞  116 111 
  • UNHCR: 📞 +420 776 437 775 

➡️ Я не є громадянином(-кою) України, чи можу я залишитися в Чехії? 

Якщо ти не з України, але проживав(-ла) в Україні до того, як вам довелося виїхати, ти, на жаль, не зможеш подати заяву про надання тимчасового захисту в Чехії, але ти можеш отримати наказ про виїзд (чеською мовою “vyjezdni prikaz“). Це дозволить перебувати в Чехії до 30 днів. Для цього варто звернутися до UNHCR 📞 +420 776 437 775 або доOPU 📞 +420 228 229 942.  


➡️ Чи можу я поїхати до іншої країни? ✈️ 🚗

Якщо ви з батьками подорожуєте до інших країн Європейського Союзу, які дозволяють подорожувати без візи – Шенгенської зони – вам знадобиться біометричний паспорт. Біометричні паспорти мають значок на лицьовій стороні, який виглядає як знак рівності з крапкою. Якщо у вас немає біометричного паспорта, ви не зможете вільно подорожувати до цих країн, навіть якщо він є у ваших батьків, якщо тільки ви не будете вписані в батьківський паспорт. Для отримання додаткової інформації про прибуття або послуги в інших країнах, відвідайте сайт УВКБ ООН для цієї країни. 


➡️ Я планую поїхати по Чехії або до Чехії. Деякі люди пропонують безкоштовний транспорт. Що мені робити? 🚌 🚗

🛑 НЕ погоджуйся 🛑  на пропозиції про безкоштовний транспорт від незнайомих людей, якщо ти не впевнений (-а), що це безпечна та організована подорож, яка підтримується органами влади або організаціями, що допомагають виїжджаючим з України. Намагайся отримати якомога більше інформації про те, з ким ти їдеш, яким маршрутом, за якою адресою ви будете зупинятися, а також про інших осіб, які можуть там перебувати, і поділись цією інформацією з іншими людьми, яким ви довіряєте. Запитай людей, які організовують перевезення, чи зареєстрована особа, з якою ти їдеш, у місцевих органах влади, і що робити, якщо щось піде не так. Вони також повинні проінформувати куди потрібно повідомити про те, що ви безпечно дісталися до місця, куди прямували. 

Якщо людина пропонує тобі безкоштовний транспорт, але не може надати цю інформацію і не була перевірена органами влади, повідом про це дорослому, якому ти довіряєш, поліцію або присутню організацію.