Тимчасовий захист

❗️УВАГА❗️
Продовження тимчасового захисту в Чеській Республіці:
реєструйтеся онлайн до 15 березня 2024 року!

Для продовження тимчасового захисту до березня 2025 року необхідно пройти онлайн-реєстрацію на Офіційному веб-порталі для іноземців.

Дедлайн реєстрації ― 15 березня 2024.

Див. детальну покрокову інструкцію.
Також рекомендуємо слідкувати за актуальною інформацією на сторінці Naši Ukrajinci у Facebook від Міністерства внутрішніх справ.

Подання на тимчасовий захист вперше у Чеській Республіці

⚠️ Від 1 січня 2024 року набули чинності деякі зміни ⚠️
Зміни стосуються роботи мережі Крайових центрів допомоги Україні (KACPU) та надання державного гуманітарного житла для нових заявників на отримання тимчасового захисту. Якщо ви бажаєте податися на тимчасовий захист у Чехії вперше, зверніть увагу на оновлену інформацію на Офіційному веб-порталі для іноземців.

Також див. офіційну інфографіку згідно оновленої процедури на Facebook сторінці Міністерства внутрішніх справ Naši Ukrajinci.

☎️ Звертайтеся на Інформаційну лінію про тимчасовий захист за телефоном +420 974 801 802 для отримання більш детальної інформації.


➡️ Що таке тимчасовий захист?

Тимчасовий захист (ТЗ) – це винятковий захід, що забезпечує негайний і тимчасовий захист у разі масового або неминучого масового припливу переміщених осіб із країн, що не входять до ЄС, які не можуть повернутися в країну свого походження. Директива про тимчасовий захист (2001/55/EC від 20 липня 2001 р.) надає ЄС інструмент для вирішення подібних ситуацій. Офіційна інформація про TPD:  https://home-affairs.ec.europa.eu/policies/migration-and-asylum/common-european-asylum-system/temporary-protection_en   

Наведена нижче інформація викладена згідно з офіційною сторінкою сайту Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки (чеською Ministerstvo vnitra – MV), а також Офіційного веб-порталу для іноземців Департаменту з питань притулку та міграційної політики МВС (чеською Odbor azylové a migrační politiky – OAMP). Інформація на обох сайтах подана як українською, так і чеською мовами.


➡️ Чи маю я право на тимчасовий захист?

Тимчасовий захист у Чеській Республіці надається: 

  1. Громадянам України, які проживали на території України до 24.02.2022 р. і згодом покинули Україну. 
  1. Іноземцям із третіх країн та особам без громадянства, які отримали будь-яку форму міжнародного захисту в Україні до 24.02.2022 р. 
  1.  Членам сім’ї осіб, зазначених у пунктах 1-2, які перебували разом з ними в Україні до 24.02.2022 та згодом залишили Україну. Під членом сім’ї розуміють чоловіка (дружину), зареєстрованого партнера, неповнолітню дитину, яка не перебуває у шлюбі, а також родича, який перебуває на утриманні, проживає в домогосподарстві.  
  2. Іноземці, які перебували на території України до 24.02.2022 на підставі дозволу на постійне проживання, якщо вони не можуть повернутися в країну походження або з частини цієї країни через загрозу реальної небезпеки.

Тимчасовий захист може бути надано також у зв’язку з возз’єднанням сім’ї з особою, яка має тимчасовий захист, або у виняткових випадках. 

Іноземці, які мають дійсний дозвіл на проживання (довготермінову візу або посвідку на постійне проживання, тимчасовий захист), виданий іншою країною, але не мають права на тимчасовий захист, якщо віза або посвідка на проживання були анульовані або термін їхньої дії закінчився після 24.02.22.  

Іноземці, які мають довгострокову візу в Чехії, які після 24.02.22 не продовжили або анулювали її, не мають права на тимчасовий захист, оскільки такі іноземці не проживали в Україні до 24.02.2022. 


➡️ Як я можу подати заяву на отримання тимчасового захисту?

Якщо ви прибули до Чехії після 24 лютого 2022 р., ви маєте особисто подати заяву про надання тимчасового захисту до одного з регіональних центрів допомоги Україні (чеською мовою Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině – KACPU). Ви також можете подати таку заяву, якщо ви є членом сім’ї громадянина України і супроводжуєте його, незалежно від вашого громадянства.

Також ви можете податися на отримання тимчасового захисту із метою возз’єднання сім’ї з особою, яка має тимчасовий захист, або як виняток в інших випадках. Запишіться на прийом до одного з відділень департаменту з питань притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ (OAMP MV) для розгляду вашого конкретного випадку.


⚠️ Від 1 січня 2024 року набули чинності деякі зміни ⚠️
Зміни стосуються роботи мережі Крайових центрів допомоги Україні (KACPU) та надання державного гуманітарного житла для нових заявників на отримання тимчасового захисту. Якщо ви бажаєте податися на тимчасовий захист у Чехії вперше, зверніть увагу на оновлену інформацію на Офіційному веб-порталі для іноземців.

Також див. офіційну інфографіку згідно оновленої процедури на Facebook сторінці Міністерства внутрішніх справ Naši Ukrajinci.


➡️ Що необхідно для подання заяви про надання тимчасового захисту?

  • форма  (якщо можливо, заповніть її заздалегідь);
  • дійсний біометричний паспорт (за наявності);
  • підтвердження того, що ви перебували на території України до 24.02.2022 і залишили Україну внаслідок вторгнення Росії (наприклад: штамп у паспорті, підтвердження гуманітарного перетину кордону або інший документ, виданий на ваше ім’я, що підтверджує ваше перебування на території України);
  • документ про надання житла, якщо ви не перебуваєте в притулку: якщо житло надається фізичною особою, використовуйте форму для фізичних осіб (docx, 42 kB); якщо житло надається юридичною особою, використовуйте форму для юридичних осіб (docx, 42 кБ).
  • фотографія паспортного розміру (45 × 35 мм) (за наявності).

Якщо разом із заявою ви не надасте дійсний проїзний документ, процедура отримання тимчасового захисту може бути відкладена. Міністерство внутрішніх справ не може гарантувати, що заяву про надання тимчасового захисту буде розглянуто на місці.


➡️ Як продовжити термін дії тимчасового захисту і які документи для цього необхідні? ❗ОНОВЛЕНО❗

  • Пройдіть онлайн реєстрацію на державному Офіційному веб-порталі для іноземців. Дедлайн для реєстрації — 15 березня 2024 р.
  • Щоб зареєструватися, вам необхідно створити обліковий запис на веб-порталі (див. детальну інструкцію). Під час створення облікового запису використовуйте адресу електронної пошти, до якої у вас є постійний доступ.

❗️Нове: особи старше 15 років реєструються самостійно❗️

  • У вашому обліковому записі ви побачите два види реєстраційних форм. Яку форму вибрати? Для додаткової інформації, читайте роз’яснення на офіційній Facebook сторінці від Міністерства внутрішніх справ.
  • Після реєстрації онлайн ви отримаєте електронний лист на пошту із підтвердженням дати назначеного вам візиту. В листі також буде підтверджено продовження вашого тимчасового захисту до 30 вересня 2024 р., а також зазначено документи, які необхідно буде взяти з собою в офіс МВС.


❗️Ми рекомендуємо завантажити та роздрукувати документ про продовження вашого тимчасового захисту. Він міститься у вашому обліковому записі❗️
Будь ласка, майте при собі цей документ, особливо під час подорожей.

  • Будь ласка, візьміть із собою в офіс МВС такі документи:

    1️⃣ Дійсний закордонний паспорт або інший документ, що засвідчує вашу особу, якщо у вас немає дійсного проїзного документа;
    2️⃣ Підтвердження проживання з офіційно завіреним підписом власника або орендодавця (окрему копію для кожного члена домогосподарства).

  • По завершенню всього процесу вам буде видано візову наклейку із продовженням вашого тимчасового захисту до 31 березня 2025 р.

⚠️ Важливо: обов’язково пройдіть реєстрацію онлайн до 15 березня, інакше ваш тимчасовий захист закінчиться 31 березня 2024 року. У цьому випадку ви можете подати повторну заяву про надання тимчасового захисту.

⚠️ Якщо ви є немобільною особою та не можете пересуватися самостійно, будь ласка ознайомтеся з відповідними інструкціями на веб-порталі (вкладка “Продовження”, остання секція).

☎️ Звертайтеся на Інформаційну лінію про тимчасовий захист за телефоном +420 974 801 802 для отримання більш детальної інформації.

 

Приклади документів з візами із сайту Міністерства внутрішніх справ.


➡️ Який документ я отримаю як одержувач тимчасового захисту?

Вам буде видано візовий стікер у паспорт із зазначенням терміну дії та типу коду TP. Зразки такого документа можна подивитися на сайті Міністерства Внутрішніх Справ


➡️ Як зареєструвати неповнолітнього, якого не супроводжують батьки або дорослий, який є законним опікуном, як особу, що користується тимчасовим захистом?

Якщо дитина прийшла з родичем, знайомим або навіть незнайомою людиною, вони не мають документів, але ствердно заявляють, що ця людина піклується про дитину, то для подачі заяви про тимчасовий захист достатньо афідевіта. У разі сумнівів заяву може подати ОСПОД як громадський опікун. 

Якщо дитина приїжджає з родичем, знайомим або навіть незнайомою особою, вони не мають документів, але ствердно заявляють, що особа піклується про дитину, тоді для подання заяви про надання тимчасового захисту достатньо наступного документа – письмового свідчення під присягою, у разі сумнівів заяву може подати OSPOD як державний опікун.

Якщо дитина прибуває сама, у цьому випадку є особа, яка просить про опіку над дитиною (тимчасовий захід) – наприклад, родич, який вже проживає в Чеській Республіці -, і ця особа подає заяву від імені дитини про надання тимчасового захисту або дитину представляє OSPOD в ролі державного опікуна, aбо опікуна дитині призначає суд.

Якщо дитина прибуває в складі групи (евакуація установи) і супроводжується особами, які несуть за неї відповідальність (це підтверджується рішенням компетентного органу або письмовим свідченням під присягою) – вони представляють дитину в процедурі подачі заяви. 

Якщо такої особи немає, інтереси дитини представляє особа, якій було надано право опіки над дитиною в Чеській Республіці, або директор установи, в якій перебуває дитина, або OSPOD як державний опікун. 


➡️ Які документи необхідні для неповнолітніх, які подорожують територією ЄС?

Насамперед, слід мати на увазі, що навіть якщо країна не вимагає від неповнолітніх офіційного дозволу на виїзд або в’їзд на свою територію, інші країни, через які вони прямують транзитом, можуть попросити дитину показати такий дозвіл. 

Детальнішу інформацію про країни, до яких ви їдете і з яких виїжджаєте, можна знайти тут: https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/travel-documents-minors/index_en.htm 


➡️ Що робити, якщо я не задовольняю умовам тимчасового захисту і не можу повернутися в Україну або іншу країну?

У вас є можливість подати заяву на отримання візи толерантності (для перебування понад 90 днів) в офісі OAMP MV. Заява може бути подана тільки особисто 


➡️ Що робити, якщо я не зареєструвався для продовження тимчасового захисту?

Якщо ви не зареєструєтеся онлайн до 15 березня 2024, термін дії вашого тимчасового захисту закінчиться. Ваше право на отримання пільг, пов’язаних із тимчасовим захистом, як-от гуманітарна допомога, житлова допомога, вільний доступ на ринок праці або доступ до медичного страхування, також буде припинено. 

У вас є можливість повторно звернутися за тимчасовим захистом. Повторну заяву про надання тимчасового захисту подають до KACPU на тих самих умовах, що й первісну заяву про надання тимчасового захисту; водночас оцінюють, чи відповідає ця особа умовам надання тимчасового захисту.  

Повторне звернення за тимчасовим захистом не передбачає можливості повторного звернення за певними пільгами, які є обмеженими за часом. Приклад: якщо ви вже мали тимчасовий захист і вичерпали встановлені законом 150 днів платної медичної страховки, то в разі повторного звернення по ТЗ ви не матимете права на отримання ще 150 днів; якщо термін дії тимчасового захисту закінчився або ви раніше закрили тимчасовий захист і знову звернулися по нього, то ви не матимете права на повторне отримання безоплатного гуманітарного житла. 

 


➡️ Я отримав(-ла) тимчасовий захист у Чехії, як я можу перевірити його термін дії?

На офіційній сторінці МВС можна вказати номер заяви про продовження строку дії тимчасового захисту та дату народження. 

На які саме положення закону я можу посилатися в разі, якщо дійсність моєї посвідки на проживання буде поставлено під сумнів? 

У разі помилки або запитань, пов’язаних із дійсністю посвідки на тимчасове проживання, слід звертатися до МВС. 

 


➡️ Які адміністративні органи відповідають за видачу тимчасового захисту?

Ви звертаєтеся за тимчасовим захистом до одного з Регіональних центрів допомоги Україні (чеською мовою Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině – KACPU), діяльність яких координується Міністерством внутрішніх справ. 

Офіційна довідкова лінія МВС з питань тимчасового захисту: 📞 + 420 974 801 802 

🕗 Пн-Пт 8:00-16:00 (у неробочий час надається відповідь в аудіозаписі) 

Електронна пошта: 📧 [email protected] 


➡️ Які мої права та пільги?

Отримавши ТЗ у ЧР, ви маєте право легально перебувати на території ЧР упродовж терміну дії вашого ТЗ і дотримуватися чеських законів та зобов’язань. Ви маєте доступ до ринку праці без додаткових процедур. Діти віком від 6 до 15 років зобов’язані відвідувати чеські школи. За наявності медичної страховки Ви маєте доступ до медичного обслуговування. Як власник ТЗ Ви можете претендувати на отримання допомоги із соціального захисту в рамках програми Urad Prace, а також на участь у будь-яких інших програмах допомоги, як-от юридичні та соціальні консультації, мовні та інтеграційні заходи, що проводяться в місці Вашого проживання. 

Права та обов’язки осіб, які отримали тимчасовий захист, які не регулюються Законом про тимчасовий захист або Законом про деякі заходи у зв’язку із війною на території України, регулюються Законом про перебування іноземців. 

Ви зобов’язані інформувати Міністерство внутрішніх справ про зміни у своїх даних, наприклад, про зміну адреси, прізвища або імені, сімейного стану або зміну проїзного документа. Про ці зміни необхідно негайно повідомити Міністерство внутрішніх справ (до 3 робочих днів). Ви можете особисто повідомити про зміни, і вони будуть проведені на місці. Якщо ви не повідомите про зміну вчасно, вас можуть оштрафувати. Ви також можете повідомити про зміни поштою або за допомогою “Скриньки даних” (Datová schránka). Ви також можете відвідати відділення МВС у робочий час без попереднього запису і бути прийнятим у порядку черги. 

 


➡️ Чи можу я подати заяву на отримання тимчасового захисту (ТЗ) Чехії, якщо в мене вже є ТЗ в іншій країні?

Ні, відповідно до чеського законодавства заява про надання тимчасового захисту є неприйнятною, якщо вона подана іноземцем, який подав заяву про надання тимчасового захисту в іншій державі-члені ЄС або якому було надано тимчасовий захист в іншій державі-члені ЄС. За винятком кваліфікованих випадків возз’єднання сім’ї, будь ласка, зверніться до MOI OAMP. 


➡️ Якщо у мене є тимчасовий захист, чи можу я виїжджати в інші країни ЄС?

Так, тимчасовий захист (ТЗ) надається у вигляді візи на термін понад 90 днів. Видана віза також дає право на пересування Шенгенською зоною як турист протягом 90 днів зі 180 днів. Віза ТЗ не дає автоматичного права на роботу в інших країнах. Маючи чинну візу тимчасового захисту та дійсний паспорт, ви можете подорожувати Шенгенською зоною, а також Україною. 

Для в’їзду в країни, що не входять до ЄС, Вам може знадобитися віза в тому ж порядку, що й будь-якому іншому громадянину України. Будь ласка, ознайомтеся з інформацією, отриманою в посольстві цієї країни.