Прибуття до Чеської Республіки  

Громадяни України, які мають біометричний паспорт і подорожують без візи, мають право вільно переміщатися територією ЄС протягом 90 днів після в’їзду до ЄС. Якщо ви можете підтвердити свою особу українським посвідченням особи, можете звернутися за тимчасовим захистом. Якщо у Вас немає документа, що посвідчує особу, зверніться до Посольства України або Консульства України в Чехії для підтвердження Вашої особи. Tакож можете скористатися послугами мобільного відділення Державної міграційної служби України. 

Українці, які не мають біометричного проїзного документа  

Неможливо гарантувати, що Вам буде дозволено перетнути зовнішній кордон ЄС. Вам необхідно взяти з собою всі наявні документи, що засвідчують особу. Перед поїздкою рекомендується ознайомитися з вимогами до в’їзду в кожну країну, через яку ви будете проїжджати. 

Неповнолітні іноземці без супроводу батьків або інших законних опікунів. Про кожну таку дитину необхідно проінформувати орган соціального захисту дітей (OSPOD).  

  • Якщо дитина прибуває з бабусею, дідусем або дорослим братом чи сестрою, згідно з українським законодавством ці особи мають пряме юридичне право та обов’язок піклуватися про дитину та представляти її інтереси замість батьків (так само, якби дитину забрав дідусь чи бабуся чи дорослий брат чи сестра, які вже перебувають на території Чеської Республіки). У тому випадку, якщо ці особи у непрямій спорідненості або неспорідненості, вони можуть мати згоду батьків на прийняття дитини на виховання, або замінити її письмовим свідченням під присягою. Таким чином, у цих випадках мова не йде про несупроводжуваного неповнолітнього, і інформувати OSPOD немає необхідності. 

Законне представництво неповнолітньої дитини 

  1. Дитина приїжджає з законним представником, у них є документи – не потрібно займатися представництвом.
  2. Дитина приїжджає з іншою особою – родичем, знайомим, ця особа має рішення компетентного органу про опіку над дитиною або письмове доручення про опіку над дитиною від батьків, або це бабуся, дідусь, брат чи сестра, тоді для подачі заяви про надання тимчасового захисту потрібен один з наступних документів (рішення компетентного органу про надання опіки над дитиною, свідоцтво про народження бабусі, дідуся, письмове доручення про опіку над дитиною від батьків).
  3. Дитина приїжджає з родичем, знайомим або навіть незнайомою особою, вони не мають документів, але ствердно заявляють, що особа піклується про дитину, тоді для подання заяви про надання тимчасового захисту достатньо наступного документа – письмового свідчення під присягою, у разі сумнівів заяву може подати OSPOD як державний опікун 
  4. Дитина приїжджає без супроводу, у цьому випадку:
    • є особа, яка просить про опіку над дитиною (тимчасовий захід) – наприклад, родич, який вже проживає в Чеській Республіці, і ця особа подає заяву від імені дитини про надання тимчасового захисту;
    • дитину представляє OSPOD в ролі державного опікуна;
    • опікуна дитині призначає суд.
  5. Дитина прибуває в складі групи і супроводжується особами, які несуть за неї відповідальність (це підтверджується рішенням компетентного органу або письмовим свідченням під присягою (афідевіт) – вони представляють дитину в процедурі подачі заяви. 
    • Якщо такої особи немає, інтереси дитини представляє особа, якій було надано право опіки над дитиною в Чеській Республіці, або директор установи, в якій перебуває дитина, або OSPOD як державний опікун. 

Додаткова інформація доступна за посиланням: https://eu-solidarity-ukraine.ec.europa.eu/information-people-fleeing-war-ukraine/fleeing-ukraine-travel-inside-eu_en

Права та захист під час процесу прибуття 

Зобов’язання щодо звітування 

Кожен іноземець, який прибуває до Чеської Республіки, зобов’язаний зареєструватися в поліції Чеської Республіки – у Відділі проживання іноземців Департаменту поліції у справах іноземців протягом 3 днів після прибуття до Чеської Республіки (у разі розміщення в готелях або інших закладах цей обов’язок виконує постачальник послуг розміщення). Іноземець віком до 15 років не зобов’язаний повідомляти про своє місце проживання. Тому він не повинен реєструватися в Поліції у справах іноземців. Заяву про надання тимчасового захисту подає законний представник дитини віком до 15 років. Якщо ви подаєте заяву про надання тимчасового захисту дітей без їхньої присутності в Міністерство Внутрішніх Справ (Mol) або Крайовий Центр Допомоги Україні (KACPU), ви повинні мати при собі її проїзний документ, свідоцтво про народження та фотокартку паспортного розміру.  

o У розумінні Закону № 326/1999 про перебування іноземців на території Чеської Республіки, особою, що надає житло, є також особа, яка надає житло особам, що втікають з України, і відповідає умовам § 99 цього закону. На особу, яка надає житло, поширюються обов’язки, викладені в § 100 Закону № 326/1999. 

Тимчасовий захист порівняно з іншим видом на проживання 

Незважаючи на те, що все ж можливе подання заяви на міжнародний, швидше й ефективніше звернутися за тимчасовим захистом, який забезпечить вам вільний доступ до ринку праці. 

Чинна посвідка на проживання в іншій країні ЄС 

Якщо у вас вже є посвідка на проживання в іншій країні ЄС, то ви не можете отримати тимчасовий захист у Чеській Республіці. Тому вам слід звернутися до органів влади країни, в якій ви отримали дозвіл на перебування. 

ВАЖЛИВІ ПОРАДИ ДЛЯ БЕЗПЕКИ

Будьте обачними! Поширюється багато неправдивої інформації!​

Отримуйте інформацію з достовірних джерел. Для отримання інформації переходьте на сайт help.unhcr.org або телефонуйте до УВКБ ООН.

Важливо підтримувати зв’язок з людьми, яким ви довіряєте.​

​Повідомте рідним і друзям про ваші пересування та місцезнаходження.​

Переконайтеся, що ваші діти знають ваше повне ім’я та контактні дані.

Підтримуйте зв’язок з родиною, друзями та людьми, яким довіряєте, коли це можливо.

​Надішліть копії ваших особистих документів людям, якими ви довіряєте, і тримайте їх у курсі своїх переміщень.​
Відвідайте сайт help.unhcr.org для підтримки.

Усі послуги та допомога, що надаються гуманітарними організаціями, є безкоштовними.​

Стережіться будь-кого, хто просить про що-небудь в обмін на допомогу або допомогу.​

Відвідайте сайт help.unhcr.org для підтримки.

Ви біженець? Вам потрібна допомога?​

​Відвідайте help.unhcr.org або зателефонуйте на місцеву гарячу лінію УВКБ ООН, щоб отримати точну інформацію та підтримку.

Потрібна інформація? ​

​Ви можете знайти достовірну інформацію для шукачів притулку та біженців на сайті help.unhcr.org або зателефонувати на гарячу лінію УВКБ ООН для отримання підтримки.​