Освіта 

Зарахування до школи можливе в будь-який період протягом року. 2023/2024 навчальний рік розпочинається 4 вересня. 

УВКБ ООН у консультації з Міністерством освіти, молоді та спорту Чеської Республіки підготувало Довідник про освіту в Чеській Республіці.  

Довідник доступний кількома мовами: англійською, українською, французькою, чеською.  

Нижче наведено короткий перелік, що пропонує Довідник. 

Довідник також містить таку інформацію: 

  • Шкільний календар 
  • Оцінювання учнів 
  • Графік навчання 
  • Шкільні предмети 
  • Шкільне обладнання 
  • Шкільне харчування 
  • Позашкільний клуб 
  • Дозвілля
  • Спілкування «дім-школа»
  • Права та обов’язки школи, батьків, дітей 
  • Освітні варіанти для дорослих 
  • Визнання освіти 
  • Що робити, якщо … загальні запитання та відповіді про навчання та освіту 
  • Контакти громадських організацій 
  • Глосарій 
  • Додатки  


➡️ Система освіти в Чехії

Система освіти в Чеській Республіці складається з кількох частин, як показано на графіку нижче 

Обов’язкове відвідування школи в Чехії триває 9 років.  Учні виконують його в початковій школі у віці 6–15 років і можуть виконувати обов’язкове відвідування школи до досягнення 17 років.  Таким чином, батьки зобов’язані відправляти своїх дітей до школи щонайменше дев’ять років.  Після досягнення 18 років учень більше не зобов’язаний відвідувати школу, навіть якщо він/вона не завершив обов’язкові дев’ять років відвідування школи. Відвідування школи за кордоном зараховується до обов’язкового відвідування школи в Чехії.  

Навчання дітей з іншою рідною мовою – дітей біженців та шукачів притулку.

Іноземці (не громадяни Чехії) мають право отримати безкоштовну мовну освіту з метою інтеграції в звичайну освітню систему.  Дитячі садки надають мовну підтримку дітям, які недостатньо володіють чеською мовою, як частину стандартних заходів, і для таких дітей може бути відкритий щотижневий одногодинний курс.  Іноземні учні, які нещодавно прибули (на протязі 12 місяців від прибуття) до початкових шкіл, також мають право на безкоштовну мовну підтримку, яка надається їм у визначених школах.  

Тимчасове неволодіння чеською мовою не є підставою для невлаштування дитини до такого навчального закладу.

Детальніше в Довіднику для батьків.


➡️ Діти 2-6 років

Дитячі садки (mateřská škola/MŠ) пропонують навчання дітям віком від 2 до 6 років.  Діти до 3 років не мають законного права на прийом до дитячого садка.  Відвідування дитячого садка є обов’язковим для дітей, яким до початку навчального року виповнилося 5 років.  Кожен муніципалітет повинен забезпечити, щоб усі діти, які постійно проживають на його території, могли відвідувати дитячий садок.  Дитячі садки можуть стягувати плату за відвідування дітей.  Це включає плату за навчання (кілька сотень чеських крон на місяць) і оплату харчування (приблизно 35–40 чеських крон/повний день).  В останній рік перед вступом до початкової школи діти відвідують дитячі садки безкоштовно. 

Прийом  

Зарахування до закладів дошкільної освіти з наступного навчального року проводиться з 2 по 16 травня.  Керівник дитячого садка визначає дату і місце проведення зарахування за погодженням з органом, що утворив дитячий садок, і оприлюднює їх у загальноприйнятому порядку. Директор дитячого садка приймає рішення про прийом дитини до дитячого садка, термін якого не повинен перевищувати трьох місяців.  Діти повинні бути щеплені, щоб бути прийнятими в дитсадок.  Запис до дитячого садка також можливий у будь-який період під час навчального року.

Детальніше в Довіднику для батьків.


➡️ Початкова освіта – діти 6-15 років

Діти віком 6–15 років зазвичай відвідують початкову школу (základní škola/ZŠ).  Початкова школа має два ступені: перший складається з 5 класів, другий – з 4. Певний відсоток дітей залишає після першого ступеня навчання, щоб продовжити навчання у восьмирічній середній школі/гімназії чи консерваторії, або після сьомого класу до  продовжити у шестирічній загальноосвітній школі/гімназії. . 

Відвідування школи є обов’язковим протягом дев’яти навчальних років.  Це стосується: 

  • громадян Чехії та інших країн Європейського Союзу, які перебувають на території Чехії більше 90 днів 
  • іноземців, яким дозволено перебування на території Чехії постійно чи тимчасово на термін понад 90 днів та шукачам притулку. 

Прийом  

Форму заявки для обраної школи можна отримати безпосередньо в школі, а часто також на веб-сайтах школи.  Під час процедури вступу школа неофіційно запитує про готовність дитини до школи.  Зарахування на початкову освіту можливе в будь-який час протягом навчального року.  Більшість шкіл розміщують дітей відповідно до їхніх мовних навичок і, як правило, віддають дітей у нижчі класи, ніж це відповідає їхньому віку.  Проте практика показала, що найкращою альтернативою є розміщення відповідно до віку.  Батьки мають право співпрацювати зі школами та висловлювати свою точку зору щодо розподілу дітей у класах. 

Детальніше в Довіднику для батьків. 


➡️ Вища освіта

Середні школи (střední škola/SŠ) продовжують навчання в початковій школі у формі загальної середньої школи (gymnázium), технічної школи (střední odborná/průmyslová škola/SOŠ/SPŠ), середньої професійної школи (střední odborné učiliště  /СОУ) або консерваторію.  Незважаючи на те, що відвідування середньої школи не є обов’язковим, понад 95% дітей вирішують продовжити навчання на середньому рівні.  Як і у державних початкових школах, навчання в державних середніх школах є безкоштовним.  Загальноосвітні школи пропонують своїм учням загальну освіту, включаючи підготовку до навчання в університеті.  Навчання завершується свідоцтвом про закінчення середньої школи (maturitní zkouška) і триває чотири роки. Середньотехнічні школи пропонують професійно орієнтовану освіту.  Навчання завершується атестатом про закінчення середньої школи і також триває чотири роки. Після цього випускники можуть продовжити навчання у ВНЗ.  Середні професійно-технічні школи забезпечують своїм учням професійну та практичну підготовку, яка завершується отриманням професійного свідоцтва (výuční list).  Цей сертифікат не дозволяє студентам продовжувати навчання в університеті.  Навчання зазвичай триває три роки, у виняткових випадках лише два роки.  Консерваторії пропонують художню освіту, зокрема музику, спів, акторську майстерність і танці.  Вступні іспити включають прослуховування.  

Чотири роки навчання зазвичай закінчуються свідоцтвом про закінчення середньої школи (maturitní zkouška), а випускники можуть продовжити вищу освіту у вищій професійній школі, коледжі чи університеті.

Прийом  

Умови вступу такі 

  • завершення обов’язкового відвідування школи (тобто дев’ятирічне навчання в початковій школі або в багаторічній гімназії) 
  • виконання критеріїв допуску/вступного іспиту 

Вступні процедури до загальноосвітніх навчальних закладів з атестатом проходять з 12 по 28 квітня, без атестата з 22 по 30 квітня.  Іноземці, на яких поширюється дія розділу 20(4) Закону про школу (вони не є громадянами Чехії та здобули попередню освіту в міжнародній школі), за запитом будуть звільнені від обов’язку складання загального іспиту з чеської мови та  літератури.  Рівень володіння чеською мовою перевіряється за допомогою співбесіди. 

Якщо учень вже відвідував середню школу за кордоном, він/вона може перейти безпосередньо до вищого класу середньої школи в Чехії.  Для зарахування учня до вищого класу загальноосвітньої школи необхідно надати до школи документи, що підтверджують навчання учня за кордоном.  Особи, яким надано міжнародний захист, можуть подати урочисту заяву замість таких документів (див. Розділ 108(9) Закону про школи). 

Детальніше в Довіднику для батьків. 


➡️ Вища освіта

Професійне училище 

Вищі професійні школи (vyšší odborná škola/VOŠ) надають подальшу освіту учням, які мають сертифікати про закінчення середньої школи, наприклад загальноосвітніх шкіл і середніх технічних шкіл.  На відміну від університетів, вищі професійні школи більше зосереджені на практичній підготовці.  Навчання триває три роки, або 3,5 роки в медичних школах.  Успішні випускники отримують DiS.  ступінь.  Державні вищі професійні школи можуть стягувати плату, максимальний розмір якої для окремих програм визначається постановою Міністерства освіти (максимум 5000 чеських крон на рік).  Вартість приватних вищих професійних шкіл найчастіше становить від 20 000 до 40 000 чеських крон на рік. 

Університет  

Навчання в університеті поділяється на два основних рівні – бакалавр і магістр.  Ступінь бакалавра (Bc.) зазвичай триває три роки, після чого зазвичай йдуть додаткові два роки для отримання ступеня магістра (Mgr. або Ing.).  Навчання в державних університетах чеською мовою наразі безкоштовне.  Проте студенти повинні нести витрати на навчальні матеріали, проживання та харчування.  Однак більшість університетів пропонують стипендіальні програми для соціально незахищених студентів.  Деякі університети також пропонують аспірантуру для власників ступеня магістра, яка готує студентів до їхньої майбутньої кар’єри в дослідницькій діяльності.  Ці програми тривають три-чотири роки, і успішні випускники отримують ступінь доктора філософії). 

Прийом 

Мінімальна вимога – повна середня освіта з атестатом про закінчення середньої школи (maturitní zkouška).  Більшість університетів також вимагають успішного складання вступного іспиту. Заявки на вступ до університету необхідно подавати переважно до 31 березня календарного року (деякі університети пропонують можливість подати заявку онлайн).  Зміст вступного іспиту відрізняється в окремих університетах.  

Багато державних і деякі приватні університети пропонують іноземним студентам підготовчі курси чеської мови для навчання в університеті.  Ці курси зазвичай тривають один рік, а плата за навчання становить приблизно 100 000 чеських крон.  Заняття проводяться щодня, і студенти без початкового знання чеської мови досягають рівня В2 (вищий середній). 

Деякі університети пропонують навчальні програми англійською мовою.  Однак, на відміну від навчання чеською мовою, ці програми є платними. 

Детальніше в Довіднику для батьків. 


➡️ Навчання дітей з особливими потребами

Діти, учні та студенти з особливими освітніми потребами (такими як ментальні, фізичні, зорові або слухові порушення, серйозні вади мовлення, важкі розлади навчання, важкі розлади розвитку, численні вади або аутизм) є тими, кому необхідно забезпечити заходи підтримки в  щоб реалізувати свій навчальний потенціал або реалізувати свої права на справедливій основі з іншими..  

Заходи підтримки: 

  • неодмінними модифікаціями освіти та освітніх послуг, які відповідають стану здоров’я, соціально-культурному середовищу та/або іншим умовам життя дитини, учня чи студента 
  • структурованними на рівні за організаційними, освітніми та фінансовими вимогами 
  • містять, напр.  при наданні освіти чи освітніх послуг у приміщеннях, які зазнали конструктивних чи технологічних змін;  використання асистентів учителя;  використання компенсаторних засобів, спеціальних підручників і спеціальних засобів навчання;  коригування організації, змісту, оцінювання, форм і методів навчання;  або коригування очікуваних результатів навчання в межах, визначених загальноосвітніми навчальними планами. 
  •  безкоштовні 

Зарахування дитини, учня, студента з особливими освітніми потребами до спеціальних класів здійснюється за письмовою заявою повнолітнього учня, студента або батька (опікуна) дитини, учня, рекомендації шкільного консультаційного пункту, а також відповідність цієї дії інтересам дитини, учня чи студента.

Детальніше в Довіднику для батьків. 


🇺🇦 Специфічна ситуація для дітей з України:

Для дітей з України діють такі положення: 

1. Заклади для дітей віком 2-6 років та початкової освіти: застосовуються ті самі законодавчі положення, що згадані в попередніх розділах про освіту. 

Згідно з чинним чеським законодавством, усі діти, яким до 31.08.2023 виповнилося шість і більше років, повинні розпочати обов’язкове відвідування школи не пізніше ніж через 90 днів після отримання тимчасового захисту.  Дошкільний рік у дитячому садку є обов’язковим для дітей п’ятирічного віку. 

Як це зробити? 

  • Знайти дитячий садок або початкову школу (6-15 років) залежно від вашого місця проживання. 
  • Подати письмову заяву в дитячий садок або школу. 
  • Якщо вони не прийняли дитину із-за браку місць, зв’язатисья з органами влади, де повинні знайти місце для вашої дитини в іншому місці. 

Ви можете прочитати більше тут: 

Migranti  migrantky | META, o.p.s. (meta-ops.eu)  

2. Середня освітазастосовуються ті ж законодавчі положення, що й зазначені вище.  Кінцевий термін подачі заявок для 2023-2024 навчального року вже минув, а для 2024-25 буде оголошено на початку 2024 року 

Процедура вступу буде відрізнятися, в залежності від того,  який тип школи ви обирете – з обов’язковою атестацією про закінчення або без неї: 

Школи з атестацією про закінчення завжди вимагають: 

  1. a) Єдиний вступний іспит (JPZ), який проводить CERMAT чеською мовою (якщо відмовлено, замість нього проводиться співбесіда)
  2. б) математика, це може бути вступний іспит до школи (подробиці будуть опубліковані школою). 

Школи без атестації – в основному за результатами початкової школи, може бути вступний іспит, для деяких напрямків необхідно підтвердити медичну придатність.

Ви можете прочитати більше тут: 

Загальна інформація про процедуру подання заявки на 2023-24 роки (детальніше в листівці на чеській та українській мові). Така сама процедура очікується на 2024-25 роки. 

3. Вища освіта  

Ви можете прочитати більше тут: 


➡️ Якщо мені потрібна допомога

Більше інформації ТУТ.