Поширені запитання (FAQ) про освіту та влаштування до навчальних закладів у Словаччині


Чи можу я влаштувати свою дитину до дитячого садка в Словаччині?

Так! Діти, які отримали притулок, додатковий або тимчасовий захист, мають право відвідувати дитячий садок, як і всі словацькі діти.

▸Дитячі садки в Словаччині зазвичай орієнтовані на дітей віком від 3 до 6 років.

▸Дошкільна освіта є обов’язковою протягом навчального року для дитини, якій до 31 серпня (безпосередньо перед початком навчального року) виповнилося 5 років.


Як я можу влаштувати свою дитину до дитячого садка в Словаччині?

▸На цьому вебсайті Ви можете дізнатися, який дитячий садок закріплений за Вами на основі вашої адреси. Батьки можуть вільно обирати дитячий садок, тому Ви маєте право звернутися до будь-якого дитячого садка, але цілком ймовірно, що не всі з них зможуть прийняти вашу дитину.

▸Рекомендуємо звернутися безпосередньо до обраного Вами дитячого садка, але Ви також можете звернутися за додатковою інформацією та підтримкою до місцевого муніципалітету або місцевих служб підтримки родин та соціального захисту дітей. Якщо Ви не володієте словацькою мовою, попросіть когось супроводжувати Вас і допомагати з перекладом.

 


Чи повинна моя дитина мати щеплення для відвідування дитячого садка?

▸У Словаччині передбачені різні обов’язкові щеплення для кожної дитини залежно від її віку. Рекомендується звернутися до педіатра, щоб узгодити план вакцинації Вашої дитини.

▸Під час процедури оформлення дитини до дитячого садка Вас можуть попросити надати довідку про щеплення. Якщо Ваша дитина була вакцинована в минулому, але у Вас немає довідки про щеплення, зверніться за консультацією до педіатра.


Чи можу я влаштувати свою дитину до словацької початкової або середньої школи?

Так! Діти, яким надано притулок, додатковий або тимчасовий захист, мають право ходити до школи, як і всі словацькі діти.

Освіта в Словаччині є обов’язковою для дітей віком від 6 до 16 років.

▸Початкова освіта надається в початкових школах (1-9 класи для дітей віком 6-14 років), після чого діти можуть вступити до середніх шкіл (1-4/5/6 класи для дітей віком 14-18/19/20 років), включаючи гімназії, середні професійно-технічні училища, середні спортивні школи, школи мистецтв та консерваторії.

Рекомендується безпосередньо звертатися до обраної вами школи, але ви можете користуватись додатковою інформацією та допомогою у пошуку місця для вашої дитини у відповідному обласному управлінні шкільної адміністрації (Regionálny úrad školskej správy).

▸Початкова та середня освіта в Словаччині є безкоштовною в державних закладах (переважно державних або церковних). Ви маєте право обрати приватні заклади, але зверніть увагу, що вони є платними.

Початкові школи зобов’язані надавати доступ до навчання у своїх закладах усім дітям, які проживають у межах їхніх освітніх округів, за винятком випадків, коли вони не мають такої можливості. У таких випадках дитина повинна мати доступ до навчання у сусідній школі.

▸Обов’язкова освіта не може забезпечуватися через незареєстровані школи, що функціонують під керівництвом громад.

 


Як влаштувати дитину до початкової школи (1-9 класи)?

▸На цьому вебсайті Ви можете дізнатися, яка початкова школа закріплена за вами на основі вашої адреси. Якщо у вашому освітньому окрузі є кілька шкіл, Ви можете вибрати серед доступних варіантів ту, яка Вам більше до вподоби. Батьки можуть вільно обирати школу, тому Ви маєте право звернутися до будь-якої школи, але, швидше за все, не всі вони зможуть прийняти Вашу дитину.

▸Рекомендуємо звертатися безпосередньо до обраної Вами школи, але Ви також можете звернутися за додатковою інформацією та допомогою в пошуку навчального закладу для Вашої дитини до відповідного Регіонального управління шкільної освіти (Regionálny úrad školskej správy) у Вашому районі. Якщо Ви не розмовляєте словацькою, подбайте про те, щоб Вас супроводжував хтось, хто міг би допомогти Вам з перекладом.


Як влаштувати дитину до середньої школи (10-13 класи)?

▸На цьому вебсайті Ви можете дізнатися, яка середня школа закріплена за Вами на основі Вашої адреси. Якщо у Вашому освітньому окрузі є кілька шкіл, Ви можете вибрати серед доступних варіантів ту, яка Вам більше до вподоби.

▸Рекомендуємо звертатися безпосередньо до середніх шкіл, щоб обговорити процедуру зарахування до них. У випадку з середніми школами існує вільний вибір школи, однак школи можуть самостійно приймати рішення щодо критеріїв зарахування.

▸Якщо у Вас виникнуть труднощі з пошуком відповідної школи, яка змогла б прийняти Вашу дитину, зверніться за допомогою до Регіонального управління шкільної освіти (Regionálny úrad školskej správy) у Вашому районі.

 


Коли необхідно оформити дитину до навчального закладу?

У Словаччині навчальний рік починається у вересні.

Зарахування відбувається в кінці попереднього навчального року:

  • У березні: реєстрація до середніх шкіл
  • У квітні: реєстрація до початкових шкіл
  • Кінець квітня/перша половина травня: вступні іспити до середніх шкіл
  • У травні: реєстрація до дитячих садків

Оскільки ці процеси можуть зайняти певний час, важливо знати точні терміни реєстрації (які можуть відрізнятися в залежності від міста) і розпочати процес реєстрації якомога раніше, щоб забезпечити своєчасне зарахування Вашої дитини до навчального закладу.


Які документи потрібні, щоб влаштувати дитину до школи?

Школи можуть попросити певні документи для влаштування дитини до школи, серед яких можуть бути такі:

▸заповнена заява на вступ до школи;

▸свідоцтво про народження дитини;

▸документ, що посвідчує особу вашої дитини (наприклад, паспорт, посвідчення особи);

▸номер медичного страхування вашої дитини (може бути достатньо документу про тимчасовий захист);

▸документ, що посвідчує вашу особу (наприклад, паспорт, ID карта );

▸документ про тимчасовий захист або інший дозвіл на проживання.

Якщо у вас немає всіх цих документів, не хвилюйтеся і обов’язково поясніть свою ситуацію керівництву школи.


До якого класу піде моя дитина?

Директор школи разом з батьками прийме рішення про те, в який клас буде зараховано Вашу дитину. Це рішення має бути прийняте разом з батьками, але дитині також може бути запропоновано пройти певне тестування.


Чи потрібно моїй дитині робити щеплення для відвідування школи?

У Словаччині передбачені різноманітні обов’язкові щеплення для кожної дитини залежно від її віку. Рекомендується звернутися до педіатра, щоб обговорити план щеплень для вашої дитини.

▸Під час процедури зарахування до школи Вас можуть попросити надати довідку про щеплення. Якщо Ваша дитина була вакцинована в минулому, але у Вас немає довідки про щеплення, зверніться за консультацією до педіатра.


Як я можу вступити до словацького університету?

▸Для того, щоб вступити до словацького університету, зверніться безпосередньо до університету. Зі списком державних університетів Словаччини можна ознайомитися тут.

▸На жаль, на даний момент не передбачено централізованої допомоги при вступі до університету.


Що робити, якщо мене прийняли до словацького університету, але відмовили у наданні місця в гуртожитку?

Студентам, які не досягли віку 18 років, слід звернутися до Регіонального управління шкільної освіти («Regionálny úrad školskej správy» – RÚŠS), яке може допомогти Вам знайти місце в гуртожитку вищого навчального закладу.

Для студентів віком старше 18 років, як іноземний студент першого курсу, Ви маєте пріоритет на поселення в гуртожиток за умови, що Ви вчасно подали заяву на отримання місця в гуртожитку (як правило, наприкінці липня або на початку серпня) та сплатили внесок за проживання в гуртожитку. Зверніть увагу, що кількість місць у гуртожитках обмежена, і місця не завжди доступні для всіх студентів, які повертаються.

 


Чи можу я, як студент, оскаржити результати іспитів?

Зверніться до студентського довідника Вашого університету («študijný poriadok»). Зазвичай студент може подати запит на перескладання іспиту, а також на проведення іспиту комісією, подавши заяву на ім’я декана свого факультету.


Чи буде визнано освіту, яку я здобув у Словаччині, в моїй країні походження?

Словацька Республіка уклала міжнародні угоди про взаємне визнання документів про вищу освіту з Хорватською Республікою, Угорщиною, Федеративною Республікою Німеччина, Республікою Польща, Румунією, Україною, Російською Федерацією та Китайською Народною Республікою. Словацька Республіка також уклала Меморандум про взаєморозуміння з Австрійською Республікою. Більше інформації можна знайти тут.


Чому мені слід влаштувати свою дитину до словацької школи?

▸Дітей біженців краще влаштовувати до словацької школи, де вони зможуть скористатися перевагами очного навчання, яке надається в школах кваліфікованими вчителями. Очне навчання є більш якісним, ніж онлайн-навчання та інші форми дистанційного навчання.

▸Відвідування школи дозволяє дітям взаємодіяти з іншими людьми та соціалізуватися з місцевою громадою. Це має ключові переваги для забезпечення психічного здоров’я та добробуту.

▸Через школи діти біженці можуть отримати доступ до широкого спектру послуг, які зазвичай включають психологічну та психосоціальну підтримку, вивчення мови, педагогічну підтримку та догляд за дітьми в дошкільний та/або післяшкільний час.

▸У школі діти здобувають життєві навички, які стануть їм у пригоді в майбутньому, навіть якщо вони повернуться до рідної системи освіти. У разі довготривалого переміщення діти здобувають навички, які допоможуть їм налагодити своє життя під час переміщення. Якщо переміщення відбувається на короткий час, навички, отримані за кордоном, можуть бути підтверджені в системі освіти країни походження.

▸Відправляючи дітей до школи, батьки можуть продовжувати займатися трудовою діяльністю або іншими важливими справами.

Влаштування дітей до системи освіти Словаччини є найбільш раціональним варіантом. Онлайн-навчання та інші форми навчання часто підпадають під ризик припинення, коли закінчується фінансування, а іноді вони не передбачають надання загальновизнаних атестатів або сертифікатів.


Чи можу я залишити свою дитину в системі освіти своєї країни?

▸Зарахування Вашої дитини до словацької школи не заважає Вам зареєструвати її на онлайн-навчання за навчальною програмою у Вашій рідній країні. Наприклад, Міністерство освіти і науки України дозволяє дітям продовжувати навчання онлайн в режимі дистанційного навчання, екстернату, домашньої освіти або за індивідуальною освітньою траєкторією. Іспити та оцінювання організовуються в режимі онлайн для певних класів.

▸Для навчання в режимі онлайн важливо, щоб у дітей було місце, де вони могли б навчатися онлайн бажано окрема кімната в будинку або приміщення в місцевій школі, яким вони могли б користуватися після закінчення звичайних навчальних занять у школі. Вони також повинні мати доступ до якісного Wi-Fi-зв’язку та електронних пристроїв для полегшення процесу онлайн-навчання.

▸Деякі організації в Словаччині можуть запропонувати очну форму навчання, яка відповідає навчальній програмі Вашої країни походження. Батьки повинні оцінити якість і послідовність цих варіантів освіти, перш ніж розглядати їх.

▸Батьки повинні враховувати академічне навантаження дітей, якщо вони навчаються у словацькій школі та одночасно навчаються за іншою навчальною програмою. Наскільки це можливо, предмети, які викладаються як у Словаччині, так і в країні походження, повинні вивчатися тільки в словацькій школі, в якій навчається дитина.

▸Якщо розглядаються додаткові форми освіти на додаток до освіти в національній шкільній системі, батьки повинні переконатися, що будь-яке здобуття освіти визнається і засвідчується офіційними оцінками або сертифікатами, щоб захистити своїх дітей від втрати атестатів і уникнути відсутності документів про академічні досягнення та здобуті вміння та навички.

 


Ми не знаємо, де в Словаччині будемо проживати – що мені робити?

З огляду на те, що навчання в школі вже розпочалося, радимо Вам влаштувати дитину до школи за місцем вашого поточного проживання, а у випадку, якщо ви згодом переїдете в іншу частину Словаччини, зареєструвати дитину там одразу ж після переїзду. Дуже важливо, щоб Ваша дитина продовжила навчання і не залишилася поза школою.


Що станеться, якщо ми вирішимо повернутися на батьківщину або переїхати до іншої країни?

Якщо Ви вирішите повернутися на батьківщину, Ви можете скасувати зарахування дитини до словацької школи. Повідомте школу про дату Вашого від’їзду і попросіть надати підтвердження про відвідування школи Вашою дитиною.


Чи можу я відправити дитину до школи на батьківщині, якщо ми повернемося?

▸Діти біженці, які навчалися за кордоном, зазвичай можуть отримати підтвердження свого навчання в системі освіти своєї країни після повернення. Дуже важливо, щоб батьки зберігали записи про академічні досягнення своїх дітей (наприклад, табелі, залікові книжки, атестати та додатки з оцінками, дипломи, сертифікати тощо).

▸Наприклад, Міністерство освіти і науки України видало методичні рекомендації для органів управління освітою, в яких роз’яснюється, як діти, які повертаються з-за кордону, можуть підтвердити свою історію навчання за кордоном в українських школах. Рекомендується, щоб родини дітей отримали офіційний документ від словацької школи про навчання та освітні досягнення своїх дітей – це полегшить процес визнання в Україні здобутої ними освіти за кордоном. Більш детальну інформацію можна знайти тут.


Куди звертатися, щоб повідомити про булінг у школі?

▸У першу чергу про булінг завжди слід повідомляти класному керівнику («triedny učiteľ»), який відповідає за комунікацію з батьками, добробут і дисципліну учнів.

▸Якщо класний керівник не вирішує проблему або сам причетний до інциденту булінгу, про інцидент слід повідомити директору школи.

▸Якщо директор не реагує на інцидент, про нього можна повідомити державну шкільну інспекцію: Podávanie sťažností – Štátna školská inšpekcia (ssi.sk). Скаргу до державної шкільної інспекції можна також подати анонімно, однак процес розгляду анонімних скарг є більш складним, і генеральний інспектор на власний розсуд вирішуватиме, чи вживати заходів за анонімними скаргами.


Де я можу знайти додаткову інформацію про освіту?

Міністерство освіти Словаччини наразі оновлює наступну веб-сторінку, на якій буде узагальнено ключову інформацію про освіту для сімей українських біженців: https://ukrajina.minedu.sk/vseobecne-informacie/ 

Рекомендації Міністерства освіти України можна знайти тут: https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/osvita-ukrayinskih-ditej-za-kordonom 

https://offlineschool.mon.gov.ua/

Додаткову корисну інформацію для українських батьків можна знайти тут:

Детальну інформацію про доступ до освіти для дітей-біженців з обмеженими можливостями можна знайти тут: Школа – Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením (platformarodin.sk)